Dvanásť rozhnevaných mužov

• Česko Dvanáct rozhněvaných mužů (viac)

Dramatický príbeh zo súdnej siene, kde má dvanásť členov poroty jednomyseľne rozhodnúť o vine alebo nevine mladého chlapca, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. Porotcovia sú obyčajní ľudia a jedenásť z nich v priebežnom hlasovaní hlasuje za vinu. Len jeden, architekt Davis, je proti a vyslovuje vážne výhrady voči priebehu pojednávania i vyšetrovaniu celého prípadu. (STV)

kobe6

Dlouhé záběry, jedna místnost, a výkony všech 12 mužů mě opravdu přesvědčily. Opravdová klasika, která mě příjemně překvapila:-) ()

Wishkah

Jedna místnost, dvanáct herců, dvanáct vynikajících hereckých výkonů. Jak málo stačí k dokonalosti. To nám předvádí Sidney Lumet v tomto mistrovském, napínavém a dusnou atmosférou naplněném filmu. Jeden z nejlepších filmů co sem kdy viděl ()

Greny

tento film není revoluční ani kamerou, gradující hudbu či střihem ( závěrečný prolnutí ze záběru místnosti na záběr ulice je ubohé). Tento film je čistě založen na scénaristickém umění a schopnosti vykrelit charaktery jednotlivých postav. celý film stojí na dialozích, polemikách a emocích. ()

Prochy38

Tak tohle byla teda jízda. Výborný scénář, skvělí herci a parádní příběh, to všechno naměstnáno do devadesáti minut v jedné místnosti. Trochu mě mrzí, že jsem to viděl s dabingem, ale zážitek to jistě nezkazilo. Klobouk dolů za Georgeho :) Voskovce, který se mezi hvězdami rozhodně neztratil. 90% ()

kwoky

Vynikající drama s bezchybným scénářem. Mohlo být trochu lépe vygradované a některé "scény" mohly být nějak ilustrované (např. tak, jak to dnes dělají v CSI), ale i tak šlo o opravdu povedený napínák, spojený se zajímavou psychologií všech postav. Prostě líbilo :) ()

unagi

Perfektne stupňujúci dej, ktorý začína tak nevinne a tak jednoznačne. Úvodom sa zdá, že film bude trošku nudiť a až koniec bude ten, ktorý nás ohúry a donúti dať plný počet. Opak je však pravdou a od začiatku sa to postupne celé začne týkať aj nás čo len nemo kukáme na vývoj udalosti. Trošku pozornosti a racionálneho myslenia niekdy zmenia priebeh situácie až do finálneho záveru a dozvedáme sa, že aj človek môže chybyť, alebo vďaka iným a nevinným si vykompenzuje svoje životné nedostatky a veľké omyli. Takéto situácie sú bežné a stretávame sa denne s nimi. Vynikajúci film na zohriatie duše ! ()

venom14

Viděl jsem to až po 57 letech,ale stejně se i dnes musí uznat,že je to mistrovské dílo.Nejlepší je to,že se to odehrává hodinu a půl času v jedné místnosti. ()

Teabag

Filmová Mekka každého právníka. A přitom tenhle úžasný Lumetův film není ani tak moc o právu. Je o lidském chápání toho, co by mělo být odpovědností společnosti vůči osudu jednotlivce, o schopnosti stát za svým názorem a obhajovat ho v diskuzi i proti "všem", a koneckonců i o demokracii samotné. Co má být, že se film odehrává v jedné místnosti? Hodnoty v něm obsažené se neomezují jen na čtyři stěny a navíc sled bravurně vystavěných dialogů vytváří filmovou výpravu sám o sobě! Představuji si díky němu, kde mladík žil, k čemu vlastně došlo a jak. Postupně získávám i informace o jednotlivých porotcích. A vlastně jsem přesně ve stejné pozici jako porotci sami. Lumet mi umožňuje projít stejným myšlenkovým procesem jako oni. Ano, je to proces do jisté míry schématický, ale jsem přesvědčen, že jakýkoli jiný přístup by znamenal jen zmatení diváka. Je třeba si také uvědomit, že 12 Angry Men je původně divadelní hra z roku 1954 z pera Reginalda Rose. A film také divadelní hru dost připomíná. Ostatně i herci dobově a do jisté míry divadelně přehrávají, což ale není na škodu. Henry Fonda je naprosto úžasný ve svém stoicismu a ostatní jsou mu ve svých hereckých kvalitách rovnocennými partnery. A konečně, koho by nepotěšil George Voskovec, že? 12 Angry Men je tak v souhrnu film, který funguje na poprvé i na podruhé a... navždy. ()

Mr.Dick

Fonda jim to v těch škeblích teda pořádně zamotal aneb Nic není tak jasné, jak se může zdát. Nepochybuju o nejvyšším hodnocení, ten film má sílu. ()

Abiosis

*11:1* Remake filmu som nevidel ale, myslím si, že žiadny silný dôvod na to ani neexistuje. Samozrejme, až na mierne strnulé herecké výkony, čo však bola v tom období azda akási norma ale tu to až tak veľmi neprekáža. Pôvodná verzia je skvelým oddychovým filmom, ktorý síce nevytvára žiadne výrazné napätie, žiadne silné zvraty, ale je pekné prizerať sa tomu, ako je jednotlivec schopný hýbať masou a silou argumentácie meniť ich názor. Od smrti nás môže deliť čokoľvek. V tomto prípade život (pravdepodobne) nevinného človeka zachránilo jednoduché "neviem" jedného z porotcov, ktoré následne spustilo lavínu ďalších slov. Verdikt v 1 vete: Sympatický film o porotcoch a sile argumentácie. 19.02.11 ()

.MJ.

Fascinující drama, které mě totálně dostalo. Geniální scénář. 12 mužů rozhodujících o životě a smrti, 12 jedinečných hereckých výkonů. 95% ()

aLPaC

Kdybych měl hlasovat pro film s nejlepším scénářem, pravděpodobně by vyhrál tento. Opravdu vynikající dialogy, které jdou ruku v ruce s přibývající dusnou atmosférou, 12 rozdílnými charaktery a vynikajícím hereckým obsazením v čele s Henry Fondou a také "Georgem" Voskovcem :D. Navíc každá postava dostane hodně prostoru a postupně mění svoje prvotní přesvědčení. Možná až na jedničku, ten toho o případu moc neřekne. Ovšem je pozoruhodné, jak život člověka dokáže viset doslova na vlásku. ()

Darth Maul

Geniálna myšlienka, brilantné dialógy a skvelý film, ktorý si určite pozriem viackrát. 12 Angry Men pre mňa vždy zostane jedným z najgeniálnejších filmových zážitkov. ()

ondrula

Tenhle film má neopakovatelnou atmosféru, napětí a dynamický děj. To vše navzdory tomu, že se odehrává v jedný místnosti a pochází z doby, kdy můj otec ještě běhal bos. Hodně autenticky působila ta syrovost přímočarých chlapů z 50. let, co se s ničím moc nemazali a pro ránu asi nešli daleko. Je to přeci jen doba, kdy chlapíci měli ještě v čerstvý paměti, jak kosili nácky v Ardenách, nenáviděli buzeranty a negry a nevěděli, co je to politická korektnost. Zaujal mě George Lískovec, kterej hrozně pečlivě moduloval svojí angličtinu, zatímco ostatní postavy jen tak mimochodem žvanily, jak jim zobák narostl. Trošku mě srala taková ta americká neurotická rozeřvanost, ale protože je to film o 12 nasraných mužích, tak to má své opodstatnění. ()

Mleako

Jednoduchá premisa - dvanáct porotců je přizváno k soudu, aby rozhodli o vině či nevině zpočátku zdánlivě jasného případu vraždy a pouze jediný odmítá chlapce poslat na smrt. Hned od začátku je jasné, jak to asi dopadne, ale ve všech ohledech perfektní snímek vás i přesto přiková do sedačky, jak se postupně odhalují jednotlivé detaily případu a střípky z osobního života zůčastněných porotců. Nestárnoucí klasika a ukázka špičkové filmařiny. ()

Marrty3

Co k tomuhle skvostu napsat. Prostě tohle musíte vidět. Celý děj se odehrává v jedné místnosti, to ovšem nemá vůbec vliv na celý snímek. I když možná má, ale určitě bude jen kladný. Skvělé herecké výkony tomuto snímku dávají vše. 12 obyčejných můžu rozhodujících o budoucnosti mladíka, který je obviněn z otcovraždy. Film má perfektní zvraty a okamžiky, které Vás nutí se pořádně zamyslet. Argumentace tu hraje hlavní roli a to hlavně díky důležitým faktům zmíněných porotců. Scénář a režie jsou opravdu dokonalé. Rozhodně chápu, proč je tenhle film TOP 20 čsfd, je to určitě skvělý snímek, který se ničeho nebojí a každopádně stojí za to shlédnutí. Jinak skvělé zastoupení ČR v podání "George Voskovce". ()

Lionheart

Zpočátku by se chtělo říct 11 rozhněvaných mužů proti chudáku Henrymu Fondovi. Přiznávám se, podcenil jsem to. Pustil jsem si to ve 23.00 a čekal jsem, že než usnu, tak uvidím aspoň půlhodinu této právnické konverzačky. Nicméně světe div se, přestože mě právničina vůbec nebere, tak jsem to prostě vypnout nemohl! Hádky dostatečně vyostřené, ale zároveň starosvětsky nadlehčené, herecké výkony brilantní, prostě drama, jak má být. ()

shimpy(CZ)

Hodinu a půl se dvanáct chlápků v saku baví nepřetržitě v jedné místnosti? Ano. A je to zábava? ANO! Skvělý scénář a herecké výkony. ()

jasiska

Úžasný film založený na skvele napísaných dialógoch a parádne zahratých postavách. Za zamyslenie stojí, koľko obvinených nemalo to šťastie, že by mali v porote Henryho Fondu a tiež, aká je to spravodlivosť, keď rozhodujú iba bieli muži... ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

31.03.2023

Legendárnímu herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi (Gran Torino, Nesmiřitelní) bude letos 93 let. Tento filmový velikán ale ještě neřekl své poslední slovo. Podle čerstvých zpráv nyní Eastwood chystá… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)