Angličania a Francúzi bojujú o nové územia v severnej Amerike a obe znepriatelené strane využívajú na svoje ciele aj indiánskych bojovníkov. Biely lovec  prezývaný Sokolie oko spolu s poslednými príslušníkmi kmeňa Mohykánov Čingačgúkom a jeho synom Unkasom pomáhajú anglickej posádke brániť jednu z pevností. Proti nim stoja Francúzi a najmä Hurón Magua, ktorý veliteľovi pevnosti prisahal pomstu za vyvraždenie svojej rodiny... (RTVS)

fannah

Krásný film ve všech směrech. Působivá výprava, nádherná vizuální stránka, kterou připravila už tradičně dvojice Mann - Spinotti. Vlastně jsem tenhle film viděl poprvé až teď, v roce 2007 a byl jsem vážně ohromen. Všechny scény jsou domyšlené do posledního detailu, každý záběr vyšperkovaný a plný barev. Na Posledním Mohykánovi je jasně vidět, že aby film 100% fungoval, musí být vyvážená vizuální i obsahová stránka. Závěrečná scéna je naprosto nezapomenutelná. ()

ladko

Strhujúca záležitosť - najmä k záveru filmu som naozaj ani nedýchal(tie filmy ma raz zabijú:-D). Nemôžem nespomenúť soundtrack, ktorý je vynikajúci. Jediné, čo mi na filme prekážalo, bolo trochu nedôveryhodné zrodenie lásky medzi Nathanielom a Corou, ktoré si v podstate vystačí s jedným dialógom a jedným opätovaným úsmevom...Inak však nemám čo vytknúť. ()

selfesteem

Mrzí mě, že mě tento film nepotěšil. Připravovala jsem se na jeho zhlédnutí velmi dlouho a moc se těšila. Ve výsledku jsem se v něm ale ztrácela, řada věcí vyzněla mimo, nedařilo se mi dostat se do děje. Na druhou stranu ale obsahuje pár scén, které chytnou za srdce, které dojmou, ale spíš až překvapí. Mě samotnou totiž velmi překvapilo, jak v celé té nudě najednou dojatě brečím (2x). ()

verbst

Vím, že už to tu několikrát bylo. Ale ta hudba je synonymem slov dokonalá, podmanivá, geniální. . . Nejlepší film Michaela Manna ()

Wysch

Nádherná hudba a skvělé herecké výkony. Na americké prostředí celkem dobrá historická přesnost, bohužel filmaři museli hodně máknout, aby ze závěru knihy udělali něco víc amerického... Film je to každopádně dobrý, svižný, jenom se na něj nesmíte dívat v českém dabingu (ty dialogy jsou napsané příšerně). Možná jenom těch milostnejch scén tam nemuselo vůbec být... ()

Greg

"I am Le Long Carabine! My death is a great honor to the Huron, take me!" Úžasně výpravný snímek, výborný scénář, charizamtičtí hlavní hrdinové, skvělý režisér, okouzlující hudba. Tento film má snad všechny superlativy, co by měl mít. Můžu ho vidět, kolikrát chci a stejně mě nikdy neomrzí. Závěrečná scéna si podle mě zaslouží místo mezi nejlepšími pěti scénami filmové historie. Jeden z nejlepších filmů celé historie, ale zaručení nejlepší soundtrack (asi nejlepší soundtrack všech filmových dob) - jen samotná hudba by si zasloužila hodnocení 5*. Ale vzhledem k tomu, že doplňuje tak skvělý film, tak dávám jasných 5*. ()

Z0oMb3E

Legendárny soundtrack, legendárny príbeh, legendárny film. Film sa síce pomalšie rozbieha, no ku koncu šlape. Všetko vo filme pekne do seba zapadá, a tak vtiahne diváka priamo do deja. Film sa pýši asi najlepším soundtackom v histórii kinematografie, a už len kvôli nemu je tento film nesmrteľný. ()

SaNcHeZ_cz

Silný příběh, bohatá výprava a opravdu působivý soundtrack, přesto k absolutoriu něco chybí. Michael Mann předvádí jedinečný filmový zážitek, který ačkoliv nemá větší chyby, naplno svůj potenciál nevyužívá a zůstává jen u slušného nadprůměrného historického výpravného filmu. --- Ve srovnání s knihou je však filmová adaptace až třeskutě špatná, proto stahuji ještě o jednu hvězdu dolů, neboť převod naprosto epického příběhu se ani zdaleka nepovedl tak, jak kniha sama vybízela. Kdybych měl být objektivní svým pocitům, film by si zasloužil tak maximálně dvě hvězdy, protože se mu nepodařilo vyznění epického příběhu ani trochu vystihnout. Nemluvě o emocích a atmosféře. ()

_Moon_

"Běžecké" finále Posledního Mohykána je natolik emotivní a dechberoucí zážitek, že bych opravdu jen těžko hledal film, u kterého jsem cítil něco podobného. Velkou měrou se na tom podílí i hudba pánů Jonese a Edelmana (založená na písni The Gael od Dougie Macleana). Michael Mann je mistr atmosféry a přestože zde se vydal ze svého oblíbeného města do pralesa, tak diváka s sebou vzít nezapomněl. Jeho Poslední Mohykán vás tak doslova přenese do pohraniční britské kolonie v roce 1757. ()

Laxik

Takhle nějak to vypadá a dopadá, když se z filmu inspirovaného legendami stane legenda. Já ve svých osmnácti jen nevěřícně kroutím hlavou nad tím, jak mi mohl Mohykán vždy proklouznout mezi prsty, zvlášť když jím byla odkojena polovina mých kamarádů. Stejně mi můj pokročilý věk :-) nezabránil cítit se jako desetiletý kluk čtoucí Štorcha nebo Maye, fandit Hawkeemu, nenávidět a později obdivovat Heywarda a samozřejmě k srti opovrhovat Maguou. A milovat Nathanielovu vyvolenou, samozřejmě. Dobrodružství, úžasná hudba, krásná příroda, úžasná hudba, hrdinské činy, úžasná hudba, skvělé tempo, úžasná hudba, krásné rozlišení světa Evropanů a Indiánů, no a abych nezapomněl, taky úchvatná hudba s nezapomenutelným hlavním motivem. Ještě dvě drobnosti. Trochu mě mátly motivy jednání jednotlivých postav (třeba sebevražda Alice - nevím jak v knížce, ale ve filmu nepůsobila tak zamilovaně, aby si pro Unkase vzala život)... ale co na tom. No a pak druhá věc - filmy Michaela Manna označuju za "čisté" (víc u komentáře k Heat) a ani tady, i když se děj odehrává za Sedmileté války, se na tom nic nezměnilo. Další čistá práce, gratuluju Michaele. ()

ArsenalEagle

Film je výborným (relativně) novodobým westernem, s vynikající chemií herců. Můj názor je, že takový film si zaslouží alespoň dvouapůl, nejlépe ale tří hodinovou stopáž (a i tomu bych klidně přidal), protože místo výborné jednohubky mohl být fantastický epos, který toho mohl nabídnout mnohem víc, ať už detailnější rozbor postav (hlavních i vedlejších), další dobrodružství a nebo jen krásné scenérie. Jenže i přes tuhle jednu malou velkou výtku musím dát plnou palbu, hlavně kvůli naprosto dokonalému soundtracku, který se řadí mezi tu úplnou špičku. ()

Jillen

Bombastické. Nemůžu jinak než 100%, protože tohle mě dokáže zaujmout, potěšit a nahnat do žil adrenalin kdykoliv se na to znovu a znovu podívám. Skvělé obsazení, hudba a režie! Absolutní nutnost vidění. ()

GodComplex

Micheala Manna nijak zvlast nemusim, jeho prehypeovany Heat rozhodne neberu jako nejaky zasadni kousek, kdyz uz neco od Manna, tak Collateral, a na stories z indianskeho prostredi mam temer alergii. O to vic jsem byl sokovan jak skvele to nakonec bylo. Hned od prvnich minut je jasne co zde bude hrat prim - jednak dokonala majestatni hudba, za kterou by se nemusel stydet ani Hans Zimmer a dale nadherne prirodni lokace. Tohle combo dohromady tvori neco skutecne epickeho, protoze v tech uzasnych lesicich a po skalach neustale nekdo nekam bezi za doprovodu pulzujici symfonicke hudby a hned se vam pred ocima zacne tvorit masterpiece. K tomu ale precijen neco malo chybi, napr. se cely ten epicky stroj zasekava na jakesi pribehove minimalisticnosti a kratsi stopazi, kdy by to pro neco skutecne grandiozniho chtelo minimalne pulhodinu pridat. 8/10 ()

elizabeth_ba

Kolega Tosim níže nebo výše (záleží dle uspořádání) píše, že Každý, kdo si myslí, že Američani zmrší každou filmovou úpravu historického románu, by se měl zamyslet..., a tak se zamýšlím a vyplývá mi z toho, že kolega asi knihu nečetl nebo ji četl tak dávno, že si z ní nic nepamatuje. To ale není nic hrozného, na adaptaci románu se může podívat kdokoli, aniž by kdy dříve slyšel i název knihy. Co je ale daleko horší je, že se čtením knihy nenamáhali ani tvůrci scénáře a pokud ano, tak při jeho psaní měli předlohu těžce na háku. Přemýšleli aspoň o tom, proč J. F. Cooper tu knihu pojmenoval Poslední Mohykán? A proč nazývali Sokolí oko i Indiáni v knize majora Heywarda Otevřená ruka nebo dlaň? Připadá mi to, že se místo čtení jen podívali na předchozí zpracování a rozhodli se čerpat z toho nejzmršenějšího (kde si přidali právě spory anglických jednotek s americkou domobranou, samozřejmě oni musejí být ti jediní čestní, a tady to úplně klidně zopakovali, aniž by se zamysleli, že se v historii posunuli o téměř čtrvrt století). Navíc konec filmu postrádá v náhledu na postavu Sokolího oka (alias Kožené punčochy či Dlouhé karabiny jak jej nazývali Huroni), provázející nás celou románovou sérií, smysl. Tak hrozně překopanou literární předlohu (vždyť nezachovali ani základní rysy románu) jsem snad ještě neměla tu čest vidět. Copak asi Alice a mjr. Heyward udělali tvůrcům, že jim tak tragicky (a podle mě blbě) změnili osud? A co chudák plk. Munro? Tak abych jenom nefňukala a neprskala, mělo to i nějaké klady... Hudbu, souboj Čingačgúka a Maguy, ohňostroj (totiž dělostřelbu) nad pevností Wiliam Henry a ucházejícího Unkase a i slečny Munroovy. Jinak, bohužel stále všichni pobíhali, stříleli, mlčeli, či mluvili podivnou řečí. A pokud něco řekli tou normální, tak pronášeli totální ... (o utrpení amerických vojáků domobrany pod jhem anglické koloniální nadvlády a tomu podobné, jako kupř. ona hláška Cory, tu opravdu považuji za vtip dne). No a pokud by mi zase náhodou někdo chtěl sdělit, že jen kritizuji a sama nic neumím natočit (no ano, už mi opravdu jednou přišel takový e-mail reagující na můj komentář k filmu Jan Roháč z Dubé) ať, prosím, neztrácí čas a jde si raději přečíst knihu, jejíž tenhle film měl být adaptací... ()

Sidonka

Vyjádření se ke vztahům, rozehraným v dobrodružném dramatu: Tento film jsem dříve brala spíše jako lepší průměr. Ten romantický love story Sokolího oka a Cory, kteří se sotva poznali, mě osobně příliš nebral. Tvůrci příliš tlačili na pilu a ta láska na první pohled přišla jako by bůhvíproč a bůhvíodkud a já jí osobně neprožívala, neztotožňovala se s bíločernými postavami: hrozně statečný a dobří, šlechetní muži na jedné straně a hrozní padouši na straně druhé (viz mstiví bojovník Magua, kterému zabrali území a vyvraždili rodinu). Film jsem přehodnotila a "udělila mu lepší prospěch". Do TOP 10 přesto řadím film výhradně kvůli posledním tuším 20 minutám. Vlečení unesených lidí nádhernou přírodou,diskuze mezi indiány dvou kmenů, promluva náčelníka, důstojníkovo: "mě místo ní!", souboj posledního Mohykána s Maguou a do toho všeho všemi právem vychvalovaná hudba... A nakonec jako dosti podstatná třešnička na dortu: dosud bezvýrazná postava dětské Alice, která si film z celého ženského hereckého obsazení náhle urvala ke konci příběhu pro sebe a její nečekané osudové dospělé rozhodnutí. Poslední Mohykán je pro mě symbolem filmu, který mě nutí přemýšlet jak to bylo s hrdiny dál a jak by to mohlo být dál kdyby to dopadlo jinak... Perfektně dramaticky vygradovaný příběh s dobrou, ač nevtipnou, tragickou pointou. Je to i vzdání pocty sebevrahům, kteří nemohou žít dál, vzkaz pro lidi v koncích, že je vnímám a soucítím s nimi. Více o filmu ve dvou úvahách, které jsou i s fotografií z filmu v mém deníčku. ()

Vojcl

Jeden z mála filmů, kterému se podařilo překonat knižní předlohu. Dokonalý snímek Michaela Manna je úžasnou kombinací dobrodružného dramatu z dob koloniální války mezi Anglií a Francií o nadvládu nad americkým kontinentem, a romantického příběhu. Scénář se odehrává v přímo zběsilém tempu a vyústí v emotivní závěr, ještě silnější než v knize. Herecké výkony v čele s Daniel Day-Lewisem jsou úchvatné, ovšem čím se Mohykán zapsal do filmové historie nejvíce je bezpochyby nejlepší soundtrack všech dob (absolutně nechápu, proč to nedostalo Oscara za nejlepší hudbu, protože lepší film, který by tak perfektně skloubil obrazovou stránku se zvukovou, neznám). ()

Freemind

Pro mne je Mannův "Poslední Mohykán" nedostižným vzorem, se kterým srovnávám všechny dobrodružné blockbusterové filmy - je to naprostá klasika, která od začátku do konce nemá prázdná místa a během jejíž závěrečné gradace je mi vždycky zase dvanáct a chvílemi zapomínám dýchat. Magua je jeden z nejlepších zloduchů hollywoodské historie, takže Čingačgúkova bleskurychlá, drtivá pomsta poskytuje divákům dokonalou katarzi. "Ježíš, dej mu! Ještě!" Chrochtám blahem. P.S.: Jako vždy platí pravidlo - vynechte režisérskou verzi, původní kinovka má mnohem větší spád. ()

Macejko

Teraz budem nekompromisná sviňa. Pozor na SPOILERY! Absolútne nerozumiem tunajším nadšeným komentárom - veď ten film je neskutočne povrchný! Postavy sú iba nastrelené, do žiadnej som sa ani trochu nevcítil, so žiadnou som nesympatizoval. Zúfalo som sa snažil pochopiť, prečo sa Sokolie Oko zamiloval do Cory, ale na nič som neprišiel. Mann to divákovi proste naservíroval s tým, že mu to budeme bez výhrad žrať. Ďalej - polovica filmu sa točí okolo dobytia a kapitulácie pevnosti, avšak ukončenie tejto línie je tak odbyté a neuspokojujúce, že celá táto časť príbehu sa stáva zbytočnou, a v podstate existuje iba preto, aby posádka pevnosti mala dôvod niekam ísť a tým pádom mohla byť prepadnutá bandou Indiánov. Taktiež bojové scény - niečo tak sterilného som ešte nevidel. Ani jediná kvapka krvi, žiadne napätie. A záporak Magua v podaní Wesa Studiho? Jeden z najtrápnejších záporákov, čo som kedy videl. Nemá ani štipku nejakej osobnosti, rešpekt nevzbudí, ani keď chlapíkovi vyrezáva srdce z tela (táto scéna je navyše vďaka Maguovmu stoickému monológu o vyhladení rodu skutočne supertrápna). A nakoniec záver, ktorý mohol mať skutočne silu, ak by sme ho prežívali s niekým iným než s týmito chabými postavami. Pritom úvodná scéna nastolí perfektnú atmosféru a navnadí na úžasné dobrodružstvo. Dve hviezdy dávam za fajn Day-Lewisa a hudbu, ktorá je výborná aj napriek jednému jedinému motívu. Inak ale obrovské sklamanie. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (viac)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (viac)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (viac)