Hviezdne vojny VI - Návrat Jediho

• Česko Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (viac)

Luke Skywalker se vrátil na svou rodnou planetu Tatooine ve snaze zachránit svého přítele Hana Sola z pazourů zlého gangstera Jabba Hutta. Málo však Luke ví o tom, že GALAKTICKÉ IMPÉRIUM začalo tajně stavět novou obrněnou bojovou vesmírnou stanici, která je ještě silnější než ta první - obávaná Hvězda Smrti. Po dokončení by tato zbraň přinesla jistou zkázu malé skupině rebelů, bojujících za znovuobnovení svobody v Galaxii... (oficiálny text distribútora)

Cracker

Pre mňa po Pomste Sithov najlepšia epizóda. Veľmi milo ma potešilo ako sa na konci zjavily Anakin,Yoda a Obi-wan. Koniec vo veľkom štýle. ()

Seti

Jak už jsem řekl u Impéria, tak všechny díly staré trilogie pro mě mají vyváženou kvalitu. Návrat Jediho představuje důstojné zakončení jak trilogie, tak celé ságy. Jen je pravda, že ti Ewokové byli dost velký přehmat. Jejich nápodoba s Gungany (v rámci časové posloupnosti spíše obráceně) byla zřejmá, ovšem ve Skryté hrozbě jako úvodu si je mohl Lucas dovolit (Návrat Jediho mi vůbec připomínal Epizodu I v mnoha aspektech). Zde působili akorát rušivě a ničili pracně budovanou epickou atmosféru osudovosti. Občas mě při sledování původní trilogie napadají kacířské myšlenky, jak ohromující by byla s dnešními možnostmi. Je ovšem také jisté, že by ztratila své nezapomenutelné kouzlo, proto jsem rád, že je přesně taková, jaká je. ()

SjamK

„I have a bad feeling about this.“ Něco mi říká, že za těch dobrých deset let, co jsem starší díly Star Wars neviděla, už to není ono. S odstupem a nestranně bych musela tvrdit, že v nich nevidím víc geniálního než v ojeté oktávce. Přiznejme si, bakelit už má nejlepší léta za sebou, variací na téma „guma a plyš“ už jsme také zažili více než dost – ne, teď nemyslím jen ty ohavky Mončičáky. Scénáristicky si pak můžeme vychutnat originální tobogán, trať „půlhodinynuda a půlhodinysebav“ je bytelná, závratí se bát nemusíte. …Dobře, a teď už dost. Kdo se dneska na Hvězdné války dívá kvůli efektům? Totiž… já vím. I já mám doma dřevěnej světelnej meč… Zelenej! ()

Dánek

Zakončení kultovní série, ale stejně mi to občas vykouzlí úsměv na rtech. A ti medvídci jsou neuvěřitelně roztomilí! 90% ()

Wimy

Tak dojemný okamžik, když zemře mistr Yoda není snad v žádném jiném filmu. Dokonalý chlapík to byl, ať ho provází síla. Sice to byl asi nejslabší díl z původní trilogie (4-6díl), ale stále to patří na vrchol i po xtém shlédnutí a 30let od doby vzniku! ()

Indy

Veľkolepá sága smeruje do finále! V úvode Návratu Jediho nás čaká zahrievacie kolo - záchrana Hana Sola zo spárov Jabbu Hutta a prehliadka tých najbizarnejších tvorov v jeho paláci :) Staručký Yoda sa rozlúči v mimoriadne kúzelnej scéne a na scénu prichádza ZLO - Cisár Palpatine. Finálny súboj dobra so zlom má 40 minút, pričom bitka v lesoch Endoru je výborná, vesmírny útok na Hviezdu smrti ešte lepší, ale to čo sa deje vo vnútri Hviezdy smrti v hlavných úlohách s Lukom, Vaderom a Cisárom je vrchol celej ságy ako sa patrí. Prínos Star Wars do kinematografie a populárnej kultúry je mimoriadny, niekoľko generácií fanúšikov je toho dôkazom a len málo filmov sa môže tešiť z takého kultového statusu a početných odkazov a citácií. Takže "May the Force be with you" George Lucas, always. 10/10 ()

adam9

Moje nejoblíbenější epizoda ze všech. Závěrečný boj mezi Lukem a Darth Vaderem je pro mě vrcholem všech šesti dílů. ()

HiddenDragon

Na konci Ep. 5 byl Han Solo, dopadeny lovcem odmen Boba Fettem, zmrazen do karbonitu. Pote byl prevezen na Tatooine do palace Jabby Hutta a prvni tretina filmu je tedy o jeho zachrane, na ktere spolupracuji vsichni stari znami: droidi, Leia, Lando i Luke, ktery uz je zkusenejsi, ma novy lightsaber i slusivy cerny outfit :) Stejne jako v jinych castech serie, i zde byl proveden facelift na prelomu tisicileti a prave v sidle Jabby Hutta dokonce pridana jedna cela, pevecka scena s kapelou. Take Sarlaccovi, kteremu maji byt predhozen Han s Lukem, pridali nejaka ta chapadla, ale jinak jsou potvurky v teto casti filmu puvodni a pusobi jeste dosti animatronicky a nemoderne. Holt priserky byly asi nejvetsi vyzvou a slabinou stare trilogie. Jednalo se predevsim o modely a masky, a tak se s dnesnimi CGI verzemi nedaji srovnavat. O hodne lip pusobi ale zbytek, kdy se dej presune na Endor, na jehoz povrchu je stitovy generator pro novou a silnejsi Hvezdu smrti. Rebelove musi stit vypnout, nez zautoci, a mise se ujima Han Solo s prateli. Na pralesem zarostlem Endoru (opet skvela zmena prostredi) se setkavaji s domorodymi Ewoky, kteri jim nakonec pomohou generator znicit. Luke se vraci na Dagobah a od umirajiciho Yody a Obi-Wana zjistuje dalsi podrobnosti o svem slozitem rodokmenu :) Jeho finalnim ukolem, nez se stane poslednim Jedim, je utkat se s Vaderem. Jelikoz v nem vsak citi dobro a navic odmita zabit sveho vlastniho otce (aneb Oidipus muze byt jen jeden :), veri, ze se mu podari vratit ho zpet na Svetlou stranu Sily. Zaverecna bitva u rozestavene Hvezdy smrti je velkolepa a navic dobre gradovana setkanim s Vaderem a Imperatorem. Trilogie se tedy uzavira a vedle opet pridanych zaver. scen na Coruscantu se zjevuji duchove slavnych Jediu. Zde je diskutabilni ta faceliftova zmena, proc zde dali Christensena (mladeho Anakina Skywalkera) a ne puvodniho S. Shawa, ale budiz. Stejne je to rarita - D. Vadera hrali celkem 3 herci - Prowse (postava), Shaw (tvar), a J. E. Jones (hlas). A presto dali vzniknout jedine a navzdy legendarni filmove postave. ()

iXtr3m3

Najlepšia časť pôvodnej ságy. Super zakončenie, epické súboje, dychberúca akcia a osudové vyústenie. Toto je maximálka ako vyšitá. ()

Zagros

Parádní zakončení původní trilogie a platí vše pozitivní z komentářů předchozích dílů. Jen je trochu hůře vybalancovaná akce vs odlehčení, kdy mi ty malé roztomilé potvory taky moc neseděly. Ale to je jen malá chyba na kráse celé původní trilogie. Už se těším, až si někdy celou sérii pustím najednou, kdy teprve vynikne, jak je skvělá. ()

Loki_Six

"Remember, a Jedi's strength flows from the Force. But beware. Anger, fear, aggression. The dark side are they. Once you start down the dark path, forever will it dominate your destiny. Luke... Luke... do not... do not underestimate the powers of the Emperor or suffer your father's fate you will. Luke, when gone am I... the last of the Jedi will you be. Luke, the Force runs strong in your family. Pass on what you have learned, Luke. There is... another... Sky... walker." ()

Han22

Komerčně nejúspěšnější film roku 1983 a excelentní zakončení moji nejoblíbenější sci-fi ságy. Návrat Jediho v první půlce razantně uzavírá všechno co natropil druhý díl - Jabbu Huta, Bobbu Fetta, únos Hana a později Leiy a také osud Yody. A v druhé půlce přímočaře bez odboček spěchá k rozhodující bitvě nad planetou Endor, kde se staví nová Hvězda smrti a kde čeká Lukův otec Darth Vader a také císař Palpatine, doufající že Luka dostane k temné straně Síly. Má to spád, ale nechybí tu pár scén objasňující vztahy Luka, Hana a Leiy i strhující psychologická hra mezi Palpatinem, Darth Vaderem a Lukem na konci. Nechybí tu pár pěkných monster (Raknor, Sarlac), lokací (opět Tatoine, Dagobah, lesnatý Endor) a efekty laserů, lodí či souboje na světelné meče jsou na rok 1983 neskutečně sexy. Chybičky? Našly by se - chaotická vznášedlová bitva v poušti. A nebo Ewokové... můj bratr vždycky tvrdil, že to není sci-fi ale pohádka a co se týče Ewoků, tak ti plyšáci to opravdu táhnou někam do pohádky. Na druhou stranu když je člověk sleduje jak se s klacky a kameny vrhají statečně na obrněné vojáky a roboty, tak jsou výtky zapomenuty. A finální půlhodina se strhujícíci akcí na třech frontách, spoustou zvratů a překrásným vyústěním nabízí tolik emocí, že to pro mě nikdy v životě žádná jiná sága nepřekoná. Miluji Star Wars v této podobě a kdyby další filmy nevznikly, ani by mě to nevadilo... rozhodně ne nová trilogie, která jedním úderem zničila to, z čeho jsem měl dlouhé dekády radost. Každopádně bez větší konkurence jednoznačně sci-fi roku 1983. ()

Hopper

Sci-fi povinnosť, nehynúci pomník a hviezda, ktorej žiarivosť dodnes nebola prekonaná a bude prekonaná len ak príde nejaká supernova, čo je takmer vylúčené. ()

DocBrown

Jako malymu se mi ty medvidci libili, ted se mi spis libi Fisher. Dnes uz za extremne infantilni ewoky musim jit s hodnocenim dolu, cela druha pulka filmu je fakt slaba. Prechytry Emperor vi vsechno dopredu, s vyjimkou toho, ze mu Darth Vader da vypoved. Skoda ze po tomhle filmu nestrcili Lucase do karbonitu a nechali ho ten film nicit jeste vic. Vymazani puvodniho Anakina ze zaverecne sceny je jedna z nejvetsich nechutnosti v dejinach filmu. ()

Reckon

Do půlky to nemá ten správný rychlostní stupeň, ale poslední hodinku to je řežba, kterou si každý ve filmu přeje. Hlavně scény s císařem jsou přímo geniální a perfektně zahrané. Ještě k tomu přidejte Williamsovu nadhudbu a máte z toho skvělý film. (9/10) ()

dopita

Ze staré série nejhorší díl. I tak je to ale velice slušná zábava. Co mě ovšem štvalo byli plyšáci a gumáci, kterejch se ve filmu objevilo přespříliš a film tím pádem chvílema působí dost směšně. Film má i nevyrovnaný tempo, první půlhodina je nudná a boj v lese o štít je zbytečně natahovanej a zdlouhavej. A Haydena Christensena, kterej se objevil v poslední verzi na DVD si moh Lucas odpustit... ()

Druhé Já, legenda se hýbe kupředu

01.05.2023

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (viac)