Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina

• Veľká Británia Life and Extraordinary Adventures of Private Ivan Chonkin (viac)

Píše se rok 1941 a v ruské zapadlé vesničce Rudá způsobí rozruch armádní letadlo, které tu nouzově přistane. Hlídáním letadla je pověřen prostoduchý vojín Ivan Čonkin, který až dosud pouze vypomáhal v kuchyni a s armádním drilem nemá valné zkušenosti. Dny ubíhají a vypadá to, že armáda na letadlo i na Čonkina dočista zapomněla. Ivanovi to ale nevadí a život ve vesničce si jaksepatří užívá. Zamiluje se totiž do místní pošťačky Ňurky. Ovšem ne celá vesnice je jeho zdejším pobytem nadšena. Předseda kolchozu Golubjev v něm dokonce vidí vyzvědače. A tak netrvá dlouho a na Čonkina přijde anonymní udání na NKVD a věci naberou rychlý spád. (North Video)

ghatos

Český komediální výlet do SSSR 40. let. Našroubovat švejkovský humor do totalitního válečného státu v zapomenuté vesnici byl zajímavý experiment, i když šance na úspěch byla malá. Náš specifický humor vyžaduje své jedinečné mikroklima. Znázornění sovětského chaosu, bordelářství, paranoie, marnosti nebylo úplně špatné. 50%. ()

dsaiko

Je to komedie, drama, nebo romance ? Film rozhodně vybočuje z tvorby Zdeňka Svěráka a Jiřího Menzela, je ale psán podle existující předlohy od Vladimira Vojnoviče. Když jsem ho viděl před lety poprvé, upoutal a zarazil mne hlavně svými vulgaritami a obscénostmi. Při současném shlédnutí ve mne ale převládl pocit, že by se tento snímek měl povinně pouštět studentům na střední škole v hodinách dějepisu k pochopení absurdit komunistického zřízení. Vulgarity a obscénosti nejsou používány prvoplánovitě, zobrazují jen lidovým komunizmem postiženou realitu. Skvělé je zobrazení všudypřítomného strachu z čehokoliv, absolutní a tragické poslušnosti, neomezené a bezohledné moci politických pracovníků a tajné policie. "Ano studenti, komunizmus neznamenal jen fronty na banány, ale hlavně strah a tragickou, absolutní a absurdní moc STRANY nad životem člověka". ()

Ivoshek

Ruský román přepsaný Svěrákem pro Menzela.To jsou věci, co? Každopádně je to zábavné. Není to vyloženě řachanda, ale taky to není takový ten "laskavý humor". Ruská duše a ruské reálie z toho hodně čiší. A pár scén je legendárních, třeba výslech starého žida Stalina, hon na domnělého milence v podobě domácího prasete nebo kilo cukru na kilo hoven. ()

Šandík

Pominu-li vysloveně zprasené dvd (chybí originální (ruský) zvuk, dabing je tradičně hrozný, obraz je značně neostrý (na film z roku 1994 vážně bída) a poměr stran asi nebude čisté 16:9, nehledě k absenci jakýchkoli bonusů), jedná se o vážně příjemné filmové překvapení. Celkový dojem: 80% Zajímavé komentáře: Radek99, gudaulin, Subjektiv, belldandy ()

mira007

Unikátní film v historii české kinematografie o ruském vojákovi, který má hlídat letadlo u nějaké vesnice, protože je to natočené v ruštině s ruskými herci ( čestná vyjímka Labuda ). Dobovka odehrávající se roku 1942 jako tragikomedie, ale myslím, že to jeden z nejslabších Svěrákových filmů a Menzlových taky. PS: Točit v roce 1993 film v ruštině, to je pro diváky atraktivní asi jako točit ho zrovna v dnešních časech. Slabá věc. ()

• Během premiérového měsíce vidělo film v českých kinech 29 816 diváků, což znamenalo tržbu 820 624 Kč. Snímek se tak stal 9. nejnavštěvovanějším filmem a 5. nejnavštěvovanější premiérou měsíce října 1994. (cinema_cz)
  • Jde o první film v ruštině (u nás však dabovaný), natočený mimo území Ruska (exteriéry se točily v bývalém vojenském prostoru u Milovic). (Siriuss)
  • Keďže režisér Jiří Menzel mal pocit, že doslovné spracovanie podľa knižnej predlohy sa stretne z nepochopením ruských hercov (zosmiešňoval ruský národ), poprosil o napísanie scenára Zdeňka Svěráka. (andykovac)

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (viac)