Maeve odjela do Ameriky, školu Moordale zavřeli a Otis si musí najít svoje místo na progresivní Cavendish College. Tam ale nebude zdaleka jediný sexuální terapeut. (Netflix)

Skrivan

Závěrečná série s sebou přináší nové prostředí, nové postavy, nové výzvy. Bohužel jsou všechny nezajímavé. První díl mě doslova šokoval, z té „školy“ jsem byl zhrozen (někdo by měl Netflixu vysvětlit význam slova menšina), ale jsem rád, že jsem se tím nenechal odradit a dokoukal jsem to. Už od druhé epizody se to totiž vrací do starých kolejí a je to zkrátka stejná Sexuální výchova jako byla vždy. Jsou tu momenty vtipné, vážné i nudné a trapné. Bohužel těch za mě bylo trochu víc než těch dobrých. Asi holt stárnu a nejsem už úplně cílová skupina. Přesto jsem rád, že jsem to viděl, byla to vcelku příjemná oddychovka v pošmourných podzimních dnech. Nicméně škole jako Cavendish se vždy vyhnu obloukem. ()

Marcas

Sex education je fenomén. Netflix tu vytvořil velmi silnou značku, která ale bohužel po několika letech došla ke svému konci. Ačkoliv mě to mrzí a ke konci jsem to prožíval, tak si ale myslím, že končí v tu nejvíc pravou chvíli. A to proto, že poslední dvě série už nedosahovaly kvalit prvních dvou. A to nemyslím zle. Je těžké udržet stejnou kvalitu několik sérií po sobě. Třetí i čtvrtá série i přesto dokázaly být poměrně kvalitní zábavou a nikterak mě neurazily. Sice jsem po prvních dvou dílech této závěrečné série byl hodně zklamaný, ale naštěstí se pak něco zlomilo, celé si to sedlo a až do konce to nepustilo nohu z plynu. Jsem se zakončením spokojený a jsem rád, že tvůrci měli dostatek rozumu, aby se rozhodli značku nedojit do poslední kapičky. Za to jim patří můj respekt. ()

Updated_Cake

Ten seriál byla zábava od začátku, well, nedá se říct až do konce. Konec je špatný, jak jen se to dalo. Poslední série se veze na tak trochu depresivní vlně a ačkoliv to tam má své opodstatnění a pořád si lze seriál užít, ten konec nedává absolutně smysl. Nesedí k původním charakterům postav, nesedí k jejich character developmentu a nedává smysl ani z širšího pohledu. Seriál si zasloužil lepší zakončení, nemusel to být nutně happy end ale tohle bylo takové nemastné neslané, vůbec to nebylo v duchu předchozích sérií. Taky je tu až moc agresivní upozorňování na queer komunitu, které je nepřirozené. Obecně bych řekl, že seriál poslední sérií schytal až moc velkou ránu, kterou si nezasloužil a která trochu dehonestovala předchozí úspěchy. A to je takový nebezpečný risk u série, kde se tvůrkyně rozhodla jet na depresivní notě. Konec působí strašně nepřirozeně, až by člověk nabyl dojmu, že záměr konce je míst prostě negativní konec bez nějaké pointy. Jak jsem uvedl výše, nemusel to být nutně happy end, ale tohle jednoduše nedává smysl. Tudíž Sex Education, jako jeden z nejlepších seriálů na Netflixu, končí trochu zmrzačeně po poslední divno-sérii. Bylo to vsazeno na příliš moc elementů, kde většina z nich působila depresivně a většina z nich skončila ve slepé uličce nebo v rádoby uspokojivém zakončení. Tohle prostě nefungovalo tolik, jako předchozí série a je to škoda... ()

Jemes

mrzí mě to, ale bohužel za mě tato série byla, až zbytečně moc odlišná a vsadím se že díky tomu, protože to potřebovali ukončit. Vše bylo na sílu a vlastně po třech řadách nevidíte u postav žádný progres, protože si neustále lžou, nemluví o pocitech a nejsou si oporou. Nejvíc mě naštvali tím, že Otise s Maeve doslova zazdili a vlastně už od začátku bylo jasné, jak to skončí. Dělají, jak kdyby po dokončení školy se nemohli zase shledat nebo nemohl on odjet do USA či ona zpět a jen by bydleli ve větším městě, prostě za každou cenu z toho udělat drama a nechat to otevřené, ale vlastně uzavřené. Za mě by bylo fakt něco, kdyby se nakonec vrátil k Ruby, protože tenhle konec fakt je kulka do hlavy všem, co zkoukli všechny řady :D ()

morbn

Namiesto tupej a hlúpej propagandy "progresivizmu" niekedy už hraničiacej s násilným pretláčaním do života spoločnosti mohli producenti posedieť nad scenármi, lebo neverím, že pretlačiť takúto pseudoinkluzívnu frašku a urobiť z vynikajúceho seriálu túto... nebolo úmyselné a nadiktované zhora vo firme. Alebo scenáristi zaštrajkovali a zvyšok si dopísali producenti a Netflix? Čerstvý závan do seriálovej produkcie dotýkajúcej sa aj tabu dnešnej spoločnosti pochovala nevkusná agenda extrémneho inkluzivizmu, aktivizmu a propagandy tranzície. Absolútne nevyužitý potenciál vzťahu Otisa a Maeve, aj iných postáv, aj panoptikum rôznych sexuálnych fetišov,ktoré boli aj zaujímavé a odhaľujúce, bol zaliaty prúdmi ideologickej dúhy a obrázku, že heterosexuál už ani nie je v spoločnosti, prípadne je to človek, ktorý im tak ubližuje a je to zastaralý relikt a všetko na svete sa točí len okolo toho, kto s kým a ako. Čo tým chcú dosiahnuť, rodenie detí v skúmavkách? Keď ich prevalcuje riadená migrácia úplne iných kultúr do tej západnej spoločnosti budú z tých inkluzivistov rasistický bojovníci LGBTI+? Všimnime si ako svet dnešného nadnárodného kapitálu prekrýva týmto dúhovým a extrémnym inkluzivizmom novodobý koloniálny rasizmus, sociálnu nespravodlivosť, úpadok demokracie, cenzúru, špicľovanie, militarizmus, vykorisťovanie, drancovanie neobnoviteľných zdrojov, ale tvári sa, že keď sa budú môcť všetci identifikovať aj s papagájom, súložiť s čímkoľvek, transformovať sa telesne podľa nálady, svet bude krásne miesto. Nie nebude, aj kvôli tejto riadenej propagande, ktorá vymýva ľuďom mozgy a robí z teplých často aj terče a vyvoláva voči nim nechcenú publicitu o ktorú v podstate nestoja a strácajú aj rešpekt, ktorý sa postupne budoval. Veľmi ma mrzia tieto pocity z inak veľmi príjemného času stráveného s týmto seriálom, čo o poslednej sérii povedať nemôžem. Nič nové sme sa nedozvedeli, prázdno a samá vata s pár dramatickými momentmi,ktoré ukázali v čom bol seriál dobrý, vtip sa úplne vytratil, príbeh žiadny a koniec je urážka celého snaženia jej tvorcov. Kinematografia, aj celkovo umenie ide touto pseudokorektnosťou posledne do sračiek, je to síce popkultúra a má zabaviť, no toto (v tomto prípade) už nie je ani zábavné. Veľká škoda. ()

Michael258

Neskutočne odfláknutá posledná séria. Dej absolútne nezaujímavý, tvorcovia ako keby zabudli, čo sa dialo predošlé tri série a prečo "my diváci" máme tento seriál radi. Zmena prostredia a nové postavy tomuto seriálu absolútne neprospeli. Keby aspoň ten záver krajšie dotiahli, dalo by sa možno prižmúriť očko. Takto odchádzam sklamaný... veľmi... ()

JindraLne

Strašně moc tomu chybí lehkost a nadhled první série. A nějaký ucelenější rámec. Nebo jsem prostě jen od té doby zestárnul a nedokážu SexEd vidět stejnýma očima středoškoláka s nachlazením jako když mě právě v první sérii naprosto pohltil. Tak jako tak tahle série působí moc na sílu. V podstatě od prvopočátku je jasné, jakou zprávu chce předat a jak dané dějové linky dopadnou. Nové dějové linky tak ve velké části prostě zapadnou a člověk se je víc snaží přetrpět, než aby jim věnoval větší pozornost. Naopak krásně je zpracovaný příběh Otise a Maeve a naprosto úžasný je pak přiběh (ex)ředitele Groffa a Adama, co se táhne celým seriálem a graduje právě v posledních dvou sériích. Tvůrce musím pochválit i za vývoj postavy Erica. Vlastně se mi to strašně těžko hodnotí. Vyjmenované dějové linky jsou za 4 - 5 hvězd, ale je tam prostě strašně moc odpadu. O to většího odpadu, že se z nového prostředí dalo vytřískat víc, mít tvůrci více odvahy. V součtu to nakonec budou tři hvězdy. Proč? Protože míň by mi ten nachlazenej středoškolák, co tehdy jel maraton první série, neodpustil. ()

sirjohn

Brilantně, nadčasově a citlivě napsaný masterpiece, který by se sice dal zahrát během dalších 3 řad, ale je prvda, že by to bylo opakování toho stejného dokola. A je na čase jít dál ;). Plný počet !! ()

darthboal

Bohužel závěrečná řada nebylo úplně to, co jsem od kvalitního ukončení seriálu očekával. Občas vtipné řešení sexualních problémů se zcela vyměnilo za zdlouhavý a někdy nudný vývoj X postav, které vás téměř nezajímají. Poslední řada bohužel spadá do obyčejnýho průměru. ()

oli9

Další už prosím ne! S prvníma dvěma sériema se to nedá srovnat v žádném případě. Děj natáhnuý a vcelku o ničem. Pohlaví, že nevíš ko je kdo a kdo má koule a kdo ne... Už se moc tlačilo na pilu a ani skvělý Otis a jeho máma to neutáhli sami ()

Lendak

Potvrdilo sa mi pravidlo, že každá ďalšia séria viac apeluje na vážnejšiu notu. Napriek tomu, je finálna séria bohužiaľ najslabším článkom inak vynikajúcej sondy do myslí nadržaných pubertiakov. A má to jednoduché opodstatnenie. Niesom žiadny homofób, nebojujem za žiadnu tradičnú rodinu muža a ženy ani nič také. Preto mi doteraz nevadilo propagovanie rôznych menšín. Ale táto séria sa už pohybuje na hranici vkusu. Stále tu sú všetkými milované postavy a dostali aj solídne zakončenie (musím vypichnúť Aimme a Adama), ale zároveň to nie je čistý happyend a nie každá linka tu má úplné ukončenie. A je to tak asi aj lepšie, ale stále by som si prial, aby o niekoľko rokov vznikol nejaký špeciál. ()

marekspanel

První díly měly za úkol snad odradit, než šokovat tou pestrostí nového prostředí a postav, jelikož kvalita na poli dramatickém šla hodně dolů. Každopádně ten samoúčelný barevný svět tam rezonoval hodně, říkám si,  jakoby na světě už neexistovali "normální" lidi..? Ale asi to k dnešní mládeži patří, čím víc divný, ošklivý a bez vkusu, tím lepší. Nakonec pak vypadají ale zase všichni stejně a ten prvotní motiv odlišení se už pak míjí účinkem. Otázkou je, zda všechny ty hybridní existence dotáhnou svoji kýženou změnu do konce, nebo je to jen trend, který se po nějaké době zase vytratí. Tedy tato nová série mě po úvodním šoku začala motivovat k zamýšlení se nad takovými otázkami. Byla tato série vlastně i kritika takových lidí, nebo marketinkově lákající kontroverze..? Obecně jsem to ale jako seriál hodnotil poměrně nízko, naštěstí se pak asi v polovině začne děj zase více upínat na ty původní, dobře napsané postavy a tam mě to zase chytlo. Díl s pohřbem má asi nejemočnější=nejlepší momenty. Finální osudy postav se daly trochu předvídat, ale dojaly. Opět jsem si hlavně užíval Gillian Anderson a dá se říct, že zbytek hlavních postav výrazně herecky nezaostával. Věřím, že to byla poslední série a jako zakončení mě to nakonec nepřišlo až tak zlé, nicméně slabší něž přechozí série určitě a v mnoha řešení zápletek hraničila s pohádkou. ()

Super8martiN

Ano, tahle série není na silných 5*, ale i tak je ode mě má, ale 65%? To je za mě velký omyl. Zdá se mi, že se seriál nevykrádá, i přes to, že by se dalo říct, že už se není kam posouvat. Nejsou tady otravné zápletky s tím, že někdo řekne absolutně nepřirozenou věc pro jeho charakter a tím vše posere (dobře stane se to párkrát s Otisem, ale tvůrci nejspíše chtějí, abychom věřili, že takový prostě je). Naopak jsou zde řešeny věcné problémy, se kterými se setkává buďto každý z nás, nebo nám seriál alespoň nabídne pomocnou ruku v pochopení problémů pro nás "běžné lidi" nepochopitelných, a to problémů LGBT komunity. Samotnému mi někdy přijde cpaní těchto problémů všude už otravné, ale tento seriál to podává strašně hezky, přirozeně a každý, kdo nemá ledové srdce, se podle mě s postavami sžije a zažije neskutečnou horskou dráhu emocí, protkanou scénářem s moc hezkými myšlenkami a krásným vývojem postav. 80% si tato série zaslouží minimálně. ()

Fender

Z této série jsem byl dost rozpačitý a první díl byl jako jedna velká silná facka, kterou nečekáte. V jednu chvíli to působilo tak extrémně, že jsem si myslel, že to tvůrci udělali schválně jako snad nějakou ironii, ale jelikož má seriál trošku ten edukativní charakter, tak jsem se vrátil zpátky na zem a pochopil, že to je myšleno absolutně vážně. Myslím si, že nebylo nutné z toho udělat tak extrémně progresivní sérii a mohlo se víc věnovat jiným elementům a postavám, což by nepůsobilo tak ujetě. Nenechal jsem si ale nic zkazit a určité rušivé elementy jsem nevnímal tak silně a snažil se více soustředit na hlavní příběhovou linku a tím jsem se vydal správně, jelikož samotný konec vzhledem k vývoji postav byl vytvořen racionálně a myslím si, že to pěkně vše ukončilo a nějak takhle podobně jsem si to představoval. Ač mám k sérii několik výhrad, konec nebyl vůbec špatný. ()

MartCT

Nefunguje zde naprosto, ale naprosto vůbec nic.... Upřímně nevěřím, že si to někdo z tvůrcu pustil a nepřišlo mu to divné. Mělo to skončit 2.řadou. Tady stačilo natočit jeden díl, který by vždy během minuty popsal deviaci a 2 další minuty vysvětlil, je to to víc normálnější než normální. ()

Benjo

SPOILERY Velký propad (rozdíl 20 % na csfd oproti predchozim sériím sedí). Otis je většinu času nesnesitelnej sobec, což vzhledem k předchozímu vývoji nedává moc smysl. Chemie s Maeve skoro nulavá...což nás asi mělo připravit na závěr. Nové prostředí je too much a už je to spíš karikatura. Zbytečně moc nových postav a rozehraných linek, což způsobilo, že vyvrcholení zápletek byla v posledních dvou dílech hodně nasekaná a zásadní dialogy i monology mnohem plošší než dřív. Nejhezčí a nejdojemnější linka je nakonec ta Adamova. Samozřejmě nelze nemilovat Ruby a Aimee.  A hodně mě bavil Eric. Jako evangelického faráře by mě potěšil sequel mapující jeho cestu k pastorování. ()

PeteBuck

Je smutné, že celkom fajn seriál skĺzol do vôd priemernosti. Tak v prvom rade v tejto sérii zmizla polovica celkom zábavných charakterov z Moordale, aby boli nahradení šialeným obludáriom v novej škole. Čoraz viac máte pocit, že bežný heterosexuálny vzťah ani neexistuje, akoby 90 % boli všetci homo, queer, alebo neviem, čo ešte. Ďalšia vec, ktorá robila seriál zábavnou, bolo rozoberanie problémov Otisom, tu je Otis blbeček, ktorý si prirába problémy, háda sa v podstate so všetkými a vyvolá vojnu v novej škole, lebo chce prevalcovať už existujúcu terapeutku. Naozaj si nešlo proste otvoriť kliniku a prebrať trochu klientely (terapeutka to aj tak nestíhala), musí sa urobiť ťah, kde sa zlikviduje konkurencia a preberie kšeft, proste niečo na štýl drsného kapitalizmu alebo rovno mafie? Celé je to potom ujeté a postavené na hlavu, všetci si tam idú po krku, všetci riešia len svoje problémy a mindráky a uvoľnená atmosféra je v prdeli. Škoda. Tak dobre ako tento seriál začal, tak neslávne skončil, žiadny happy end tu nie je, proste sa každý príbeh nejako ukončí s tým, že si proste postavičky akosi idú po svojom, každý našiel nejako svoj smer, ale ako každý životný osud, nie vždy je to ideálne a niekedy to proste ide do sračiek. Z uvolneného a pohodového seriálu sa stala priemerná telenovela, ktorú chceli tvorci nejako ukončiť. Aspoň si myslím, že to bude posledná séria, lebo toto už nemá zmysel kamkoľvek ťahať. ()