Piesne z druhého poschodia

• Česko Písně z druhého patra (viac)

Filmová poéma inšpirovaná básnikom Caesarom Vallejom rozpráva o ľudskej potrebe lásky, o veľkosti i malosti, o zmätenosti a zraniteľnosti, o veľkých klamstvách, opustenosti a večnej túžbe po priateľstve a súznení. Surrealistický príbeh balansujúci na hrane tragédie a komédie je zasadený do anonymného sivého mesta, kde ľudia prežívajú svoju každodennú rutinu bez záujmu o druhých. Režisér Roy Anderson vytvoril vo filme odcudzený obraz spoločnosti, v ktorej môže byť aj apokalypsa komická. (oficiálny text distribútora)

StaryMech

Během pětadvacetileté kariéry tvůrce špičkových televizních reklam (mimo jiné pro IKEA) musel Roy Andersson nasbírat víc než dostatek podnětů k natočení "Písní z druhého patra". Název napovídá přítomnost múz a pohled vzhůru, ale svérázné alegorické album živých obrazů shrnujících úděl člověka 2O. století je nepřetržitým olejnatým tokem trapnosti, ponížení, zoufalství, nenaplněné touhy, násilí a černého humoru. Kritici nejčastěji vzpomínají Bosche, Tatiho, Kafku, Becketta, ale i Buňuela, Gilliama, Allena ; jiní v Anderssonovi vidí slapstickového Ingmara Bergmana nebo méně milosrdného Kaurismakiho. Mně se zdálo, jako by na mě z filmu občas smutně kýval duch Daniila Charmse. Svět, v němž režisér (ironicky) cituje svého oblíbeného peruánského básníka Césara Valleja, je mrtvolně bledě žlutozelenomodrošedé akvárium, kde se mezi zaživa mrtvé mísí přízraky nadobro zemřelých, kde ukřižovaných ze dřeva i masa a kostí je jako hub po dešti a kde znějí příjemné melodie Bennyho Anderssona (ABBA). Lekce výmluvná natolik, že hodina by stačila. ()