Červený trpaslík

• Veľká Británia Red Dwarf
Veľká Británia, (1988–2020), 36 h 11 min (Minutáž: 25–90 min)

Tvorcovia:

Rob Grant, Doug Naylor

Kamera:

Ed Moore, Ian Adrian

Recenzie používateľa Shakaar k tomuto seriálu (3)

Červený trpaslík (1988)

Na tří stý komentář jsem si přichystal chuťovku v podobě jednoho ze zlatých hřebů britského sitcomu. Už jen fakt, že se jedná zároveň o scifi, je unikátní věc, která do té doby pravděpodobně hlavně z finančních důvodů neexistovala. Seriál vznikl na popud Roba Granta a Douga Naylora, kteří měli tento nápad v hlavě už delší dobu, ale naráželi na neochotu studia přiklepnout finance nutné k reálizaci - ostatně nelze se co divit, protože na stejný problém naráželi jiné scifi produkce BBC jako Blake's 7 nebo třeba Doctor Who, což se jedná o stadartní televizní dramata, sitcomy tehdy dostávali ještě menší budget. Po přesvědčení studia a nalezení dvou hlavních postav se těmto dvoum pánům podařila nakonec realizace a seriál i s problémy běžel originálně od roku 1988 do 1993, kdy bylo odvysílano prvních 6 řad. Pak původní serie prošla remasterm prvních třech řad, aby v roce 1997 a 1999 byly zrealizovaná 7. a 8. řada. Tím byl řekněme splněn originální plán tvůrců a Trpaslík i vzhledem k tomu že se postupem času stal hitem nejen v Británii, ale i po světě měj přijít i na velké pláno do kin, nicméně realizace padla pravděpodobně na nedostatku financí potřebných k realizaci. Dlouhodobě se zdálo, že hoši z trpaslíka jsou nadobro ztraceni 3 miliony v kosmu, ale v roce 2009 se tak trochu z čista jasna objevil tří dilný speciál "Back to Earh" a na základě úspěchu (nebo neúspěchu - posuďte sami) byly vytvořené 3 nové řady, s mírně už stárnoucím původním obsazením už bez Chloe Annett, se kterou buď nepočítali, nebo byla vytížená někde jinde. O kvalitách nových řadách můžeme spekulovat, osobně se mi zdá že se příliš distancuje od původní serie, jsou to spíše stand alone epizody, které mají navázat na první řady seriálu, jak formátem, tak humorem. Někdy se mi zdá že ten humor je takový chatrný, opotřebovaný, mám na mysli to, že to co bysme věřili hercům ve 30, už působí nevěrohodně tařka v 60. Je to tak trochu nevázaná nostalgická zábava, která měla přijít o dekádu dříve. Já jen doufám, že Doug Naylor má hlavě nějaký konec celého seriálu, který by mohl přijít i v nově chystané 13 řadě. I tak na seriál (tedy hlavně prvních 8 řad) nedám dopustit. Je to zvláštní, i přes to že seriál je cokoliv jen ne konzistentní, člověk to musí seriálu tak nějak odpustit, snad až někdy absurdně nesourodé dvojici jak Rimmera, tak Listera, kterým povětšinou zdatně sekundují Kryton s Kocourem, je prostě nelze nemilovat. Nový rozměr seriálu dává unikátní český dabing, který v mnohém se odlišuje od originálního změní, ale zase povětšinou více sedí na české realie. Seriál neuvěřitelně zlidověl za těch 20 let co se poprvé objevil na našich obrazovkách do té míry, že se běžně člověk setká s různými narážkami na tyto postavy v běžném životě, nebo těm co seriál znají různé situace připomínají scény ze seriálu. U mě Trpaslík speciální místo, humor v něm stárne lépe než u některých sitkomů a nejde jen o jistou sentimentalitu, tím že je seriál koncipovaný pro starší publikum, já jako divák ocením některé narážky daleko lépe jak v 11 xD. Je to sice někdy dost pubertální humor a zvláště v nových seriích to někdy mlátí do očí, ale člověk to tak nějak bere. V neposlední řadě, scifi elementy jsou zde užité velice dobře, tvůrcům bylo jasné že nemohou se spolehnout na velký budget a tento prvek je tu použitý jako efektivní kulisa, který seriálu přidá když je to třeba dobrodružný charakter a spád příběhu, ale v drtivé většině je to o hereckých výkonech hlavních představitelů. U mě tedy má unikátní místo, je to seriál který je u mě zábavnější jak stárnu a u kterého v nejbližší době určitě nepůjde u mě oblibou dolů. 5* () (menej) (viac)

Zpátky na Zemi (2009) (S09)

Dočkali jsme se. Po mnoho letech slibů se hoši z Trpaslíku vrátili na televizní obrazovky. Za tu dobu se z tohoto seriálu stál po světě kultovní serial a i po 11 letech co seriál skončil ho mnozí nemžou bez něho žít a citují z něho nesmrtelné hlášky. Nicméně není pozdě na tenhle návrat? Trochu bych řekl že ano. Jsem Trpaslíku ohromný fanda, ale radši mám původní serii než z poloviny tak kvalitní 3 dílné pokračování. Herci viditelně zestárli a i humor není takový jako dříve. Jasně je těžké uspokojit takovou masu lidí kteří od tohodleho čekali mnohé, ale buďme realisti 10 let je dlouhá doba. Trochu mi přišlo že scénář byl napsán na rychlo, navíc ani prostředí moderní Anglie a reklama na sebe sama se mi moc nelíbila. Proto jsem si často myslel že nejde o důstojné pokračování (či zakončení) seriálu ale spíše o takový bonus. I vtip byl pryč. Mnohdy jsem se sice zasmál, ale většinou mi to přišlo trapné. Řekl bych že to splnilo svou ulohu, ukázalo to (hlavně konec) že Red Dwarf jako samotný seriál není ještě uplně mrtvý, otázkou je jestli je na čem ještě stavět. Na tři nové díly jsme čekali přes 10 let, za jak dlouho budou další? Dalších 10 let? No necháme se překvapit...třeba to stihnou dříve než Rimmer dovypráví své kostky :-). ()

Série 10 (2012) (S10)

Nebudu zatím komentovat, ale spíše je horší. Nicméně dalo se očekávat. Léta běží a to se podepisuje i hercích. Vtip je sice pořád stejný, ale přecejen mají svůj věk a po dvou dílech to vypadá trochu trapně. Ale 10. řada je hlavně dělána pro fandy, kteří si to po těch X letech přecejen zasloužili. Je to i vidět i na hercích že nijak to neflákají a snaží se vydat maximum. Nicméně interiery jsou jiné, zápletky jsou slušné, ale mnohdy už profláklé...navíc se nesešlo kompletní osazenstvo, chybí lodní AI (jak mužské i ženské pohlaví )...chybí ten šmrnc 80. a 90. let a nakonec taková ta mladá dravost jednotlivých postav. Pokud jste opravdu věrní fandové, díly si vychutnáte, pokud čekát od toho víc nedívejte se na to. Já jsem něco mezi, na díly jsem se díval s klidem, sem tam se zasměju kde se jim to povede, ale jinak vzpomínám na ty staré díly, nebo si je rovnou pouštím. Trochu mě totiž překvapilo, že lidi to ihned hodnotí 5*, neblbněte, podívejte se na to racionálně to ohodnoťe. Já s tím ještě počkám, ale zatím to vypadá na takové 3*. Není to uplně špatné, ale není to uplně ono ()

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019