Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

irigi

Tahle kombinace sci-fi a westernu skutečně má atmosféru. Charaktery jsou výrazné a sympatické. Není to úplně hardcore sci-fi, takže mne přes nos často praští nějaký ten nesmysl (loď plující náhodným kursem téměř narazí do vraku, palivo a kosmické lodě jsou zjevně tak levné, že si každý může dovolit létat z planety na planetu, ale jinak se živí jako honák dobytka, apod.), ale celek je přitažlivý, zábavný a dobře sledovatelný ... koneckonců StarWars jsou postavené na stejné logice. ;-) ()

MrNamremic

Snad nejlepší sci-fi seriál, který jsem kdy viděl. Spojit ho ještě s westernem by mě doopravdy nenapadlo, ale Whedon to zvládl mistrně. Výběr herců nemohl být lepší, hudba jednoduše skvělá, ale nejvíc jsem rád za scény ve vesmíru. Tím, že tam není nic slyšet, dodává seriálu opravdovost. To i ale ostatní sci-fi problémy. Nesetkáte se tu s žádnými mimozemšťany různých tvarů a podob. Dokonce i ostatní planety jsou uměle terraformovány, aby podpořili dosavadní znalosti o vesmíru. Každá postava má svůj příběh, který se tvůrci snažili vysvětlit, ale ve čtrnácti dílech je to opravdu těžké. Někdo říká, že je škoda, že takový výborný seriál skončil tak brzy, ale možná je to dobře. Někdy je lepší udělat skvělou minisérii než průměrnou seriálovou zívačku. ()

B4TM4N

Velmi netradiční, low-costově skvělá záležitost. Ve výsledku nepůsobí nic přirozeněji, než čest kovbojů a skřípění vesmírné oceli - a ani lákavěji. Po pár dílech zjistíte, že postavy jsou bez výjimky zajímavé, zápletky dostatečně humorné a femmes velmi fatální. Stejně tak fatální, jako nízký počet natočených dílů...ach jo, I want more and I know I shouldn't...Skvělá obdoba Cowboye Bebopa! ()

Guzmicz

Skvělý seriál spojující sci-fi a western. Rozhodně nejlepší dílo od Josse Whedona se skvělým hereckým obsazením. Skvělé efekty a hudba. Nechybí ani klasický Whedonův humor, který do kontextu zapadá jak puzzle. Velká škoda, že byl po 14 epizodách zrušen, kvůli strachu producentů z originality. ()

provitamin

Kvalitný seriál, ktorý je neobvyklou kombináciou sci-fi a westernu. Prepracované a zaujímavé postavy. Zo začiatku som si obľúbil Inarru a pastora Booka a neskôr hlavne KayLee a samozrejme aj ďalších. Jediné negatívum je azda to, že seriál bol predčasne ukončený a niektoré veci zostali nevysvetlené (neboli vysvetlené ani v záverečnom filme). ()

eagle-eye

Velká škoda předčasného konce tohoto skvostu. Nejedná se sice o bůhvíjaké intelektuální drama, ale o jednoduchou vesmírnou kovbojku, vtipnou a lehce stravitelnou. Možná však opravdu mohli dojít tvůrcům náboje... ()

jasiska

Firefly je jedna z najväčších seriálových tragédií. Niečo tak geniálne s takou krátkou životnosťou. Seriál stavia na tradičnej schéme - skupina ľudí stojacich na okraji spoločnosti s, napriek tomu, hlboko zakorenenými morálnymi hodnotami zažívajúcich rôzne dobrodružstvá. Je to prostredie, do ktorého sú zasadení, ktoré robí z Firefly neobyčajný seriál. Lietajú totiž po vesmíre vo vesmírnej lodi, ale planéty, na ktorých sa zastavujú a ľudia, ktorí ich obývajú, sú ako vystrihnutí z westernu. Tým je vytvorený veľmi zaujímavý mix budúcnosti a minulosti či západneho s orientálnym (napr. nadávky v čínštine). Posádka Serenity je zaujímavo pestrá, výborne obsadená a každá z postáv si v tom malom priestore, ktorý seriál mal, dokázala získať sympatie divákov - čo sa nedá povedať o mnohých seriáloch trvajúcich aj veľa rokov. A čo dodáva seriálu pridanú hodnotu, vďaka čomu je takmer kultový, je túžba po slobode ktorú v ňom je všade cítiť - od úvodnej pesničky ("You can't take the sky from me") až po večný boj kapitána Reynoldsa proti Aliancii, ktorá by mu chcela prikazovať ako žiť. ()

Standito

Slabšie tri za ničím inovatívny a nevýnimočný seriál. Že si berie za inšpiráciu Cowboya Bebopa bolo jasné (kecy ohľadom originality nechápem), ale že sa naň bude až tak podobať, už nie (epizódne poňatie, identická výstavba deja v jednotlivých dieloch a vôbec samotná náplň seriálu, teda cestovanie po galaxii za prácou - akurát namiesto lovcov odmien dosadíte zlodejov). Westernový háv mi spočiatku nesedel (pritom ja westerny rád). A to doslova - že sa o x rokov bude na iných planétach jazdiť na koňoch, takto si budúcnosť hádam nikto nepredstavuje, aj keď je to len vec zvyku (Cowboy Bebop praktizoval westernové poňatie hlavne v spracovaní, nie vo svete, v ktorom bol situovaný). To však nie sú hlavne problémy Firefly. Až na výnimku dvoch či troch dielov scenáre s triviálnou zápletkou (často nelogické, klišovité a s pochybnou motiváciou postáv) jednoducho nedajú prehliadnuť. Posádka na lodi na príjemná, postavy si obľúbite, čo je hádam najväčší klad seriálu spolu so sympatickým humorom. Ale tie scenáre...ani 14 - dielna dĺžka to nijak neuľahčuje, postavy sa za tú dobu nikam nepohnú a príliš veľa otázok ostáva nezodpovedaných. Chápem, že seriál nemal takto rýchlo skončiť, aspoň ten posledný diel som čakal nejaké efektívne zakončenie, ale kde nič, tu nič... Údajná genialita tohto seriálu mi je veľmi veľkou záhadou a skôr dokážem pochopiť, prečo tento seriál nemal veľkú sledovanosť a bol predčasne zrušený. ()

Teabag

Tohle prostě nemá chybu! Kdyby mi někdo řekl předem, že Firefly kombinuje prvky sci-fi (to hraje prim), westernu (oblečení, některé zbraně), 19. století (šermový duel) a já nevím čeho všeho ještě, tak by mě ani nenapadlo si tenhle seriál pustit. Notabene, rozpočet Firefly asi taky nebyl nijak závratný, když jsou uniformy vojáků Aliance použity z filmu Starship Troopers (i když... líbily se mi tam, tak proč ne tady :-). Tak v čem je tedy kouzlo Firefly? Není to jen podivná laciná směska? Není! V prvé řadě všechny postavy jsou vynikající. Nathan Fillion je prostě "pirát" k pohledání, Adam Baldwin je správný drsňák, Morena Baccarin vždy nádherná, Jewel Staite úžasně roztomilá a tak dál a tak dál... Dialogy mají vtip, příběh je správně "tajemný", což sice neznamená, že bych byl napjatý jak guma od trenek, ale že mě zajímá, co se bude dál dít nebo třeba jaká je historie postav... To se bohužel o drtivé většině seriálů vůbec říct nedá. Velká škoda, že má Firefly jen 14 dílů! ()

Ixbalanke odpad!

Po půl hodině pilota jsem to musela vypnout, snad to dokoukám později a změním názor. Ale jeví se mi to jako totální nuda. Už ta úvodní střílečka mě odradila ale říkala jsem si, že to prostě zkusím dál. Od scifi očekávám trochu víc než střílení na cizí planetě a osazenstvo vesmírné lodě, které se tváří v kuse drsně jak struhadlo a ještě k tomu mají trapný kecy... ()

York

Tak zacatek (uvodni bitva) byl tak hrozny, ze jsem to napoprve neprekousl a vratil se k Firefly az po nekolika mesicich. Ale dojem po shlednuti celeho serialu je veskrze pozitivni. Skvele obsazeni, zajimave zapletky, ruzne (i kdyz vicemene westernove) planety... Na druhou stranu me nektere dily prisly trochu naivni (napriklad brzy zjistite, ze ze Serenity nikdo neumre, pripadne ho da doktor zase dohromady a obcas je dej celkem predvidatelny), ale serial jako celek me prisel velice mily a oddechovy. Je ale hrozna skoda, ze byl zrusen uz po 14 dilech. Vetsina postav se totiz nestihnula "vyvinout", i kdyz to tvurci asi meli v umyslu, nedozvime se tak nic o minulosti pastora, Inary a v podstate nikoho dalsiho... ()

Bingos

První věc je universum. Čínsko-americká aliance a civilizované, technicky vzkvétající centrální planety, špinavá periferie umožňující existenci geniálnímu westernovému corssoveru, kurví gejši, aristokrati, zloději, osadníci, hrůzostrašní plenitelé a v první řadě geniální linka války o nezávislost, tohle všechno mě vtáhlo už od prvních výstřelů, kterými začal pilot. Zkrátka pozadí a reálie strčí podle mého skromného názoru do kapsy celý kánon hvězdných válek. Druhá věc je věděcká fikce. A tím nenarážím jen na splnění účelu žánru jako takového, a sice skrze pozoruhodné a až neuvěřitelně smysluplné propojení s prvky divokého západu reflektovat jak historické, tak současné poměry. Myslím tím hlavně stránku technickou, kde by jste Sílu nebo Phasery nastavené na omráčení, hledali těžko. Žádné vlnové šíření ve vakuu, žádné homogenně orientované uspořádání vesmírného prostoru, žádné červí díry a hlavně žádní humanoidní alieni. Zkrátka tam kde by zákony fyziky měli být znásilňovány, jsou citlivě a uctivě obcházeny. Třetí věc jsou postavy. Všechny charaktery z ústřední devítky a nejedna vedlejší postava jsou tak k posrání sympatičtí a osobití, že by se každý jeden mohl z placu stát modlou pro vlastní klub uctívačů. Prakticky každá hláška je do kamene tesáníhodný bonmot. Čtvrtá věc je scénář. Více či méně uzavřené epizody, které však provazuje hlubší a důležitější dějová linka zastřešující sérii, či dokonce celý seriál (prostě komixový model), to by měl být, jak jsem psal u Buffy, prototyp seriálu a ne rádoby akční kopec cliffhangerů nebo do zblbnutí opakovaná rutina. To je ale jen další důvod, proč mě nepopsatelně sere ukončení tohoto fenoménu, protože neuplyne den, aniž bych nepřemýšlel, jaké esa zůstaly v rukávech tvůrců pohřbena. Nyní, když jsem už vyčerpal zásobu superlativ a eufemismů, můžu nejspíš svůj hymnus ukončit prohlášením, že jsem se do Firefly zamiloval na první pohled a asi z ročním odstupem od prvního shlédnutí můžu říct, že na tom žeru úplně, ale úplně všechno! Především pak díl Out of Gas, což je pro mě absolutní strop! ()

Darik

Velmi kvalitní sci-fi western s excelentním obsazením a velmi dobrým scénářem. I když by se pár much na tom taky našlo. Dal bych 4* ale za tu (bohužel) poslední epizodu dám klidně plných 5*. Jen škoda, že to zrušili, mohl to být velmi dlouhý seriál. 90% ()

Warle

Hrozně mě mrzí, jak dlouho jsem tuhle space opera záležitost odkládal. Udělal jsem hroznou blbost, protože Firefly je naprostá bomba. Člověk by neřekl, že by si sci-fi mohlo sednout s takovou imitací westernu jako je tady, ale prostě to tu funguje dokonale. Mrzí mě, že se nenatočilo více dílů, protože 14 jich je na nějakou větší dějovou linku opravdu málo, ale naštěstí se to skvěle uzavřelo následným filmem. Firefly se mi natolik zalíbilo, že jsem nebyl schopen přestat koukat a většinou jsem si ještě ve 2 v noci stejně pustil další díl, ačkoliv jsem musel nad ránem vstávat. Až tak je Firefly parádní seriál. A to ani nemluvím o té parádní intro znělce. "There's no place I can be, since I found Serenity, but you can't take the sky from me..." 95%. ()

IvoB

O kultovním statusu tohoto seriálu jsem samozřejmě věděl – o to více jsem byl po první epizodě skeptický. Bylo to fajn, ale nic zvláštního. Ale pak se to nějak zlomilo. A to především díky postavám – zpočátku neznámá posádka začne nabývat výraznějších obrysů, které opravdu stojí za to. Právě přirozené pošťuchování postav, jejich minulost, jednání, pohnutky, či kladné i záporné vlastnosti dokáží být na tak malém prostoru natolik zajímavé a různorodé, jako jinde ne. Vztahy mezi postavami se navíc velmi pozvolna a přirozeně vyvíjejí – a to i přes epizodickou strukturu seriálu. Avšak i tyto samostatné epizodky jsou velmi kvalitní a nosné, aniž by potřebovali nějakou výraznou jednotící zápletku. K tomu si připočtěte nezaměnitelnou atmosféru „western sci-fi“, kvalitní formální stránku, či skvělý soundtrack. Firefly i na poměrně malém prostoru dokázal svou strmě rostoucí kvalitou přesvědčit o své výjimečnosti – 5* (9/10) ()

bloodcountes

Jelikož jsem už pole zorané a obdělané geniálními Hvězdnými honáky, které srdečně doporučuju vaší pozornosti, při prvních náznacích westernu jsem ani nemrkla a ani na vteřinu nezaváhala:)) Holt zkušenosti jsou člověku k nezaplacení:)) Posádka si mě získala okamžitě a Serenity jakbysmet a celý ten svět a vesmír. Zatím jsem viděla jenom tři díly, ale jsem nadšená !!! ()

Tristaver

Výborný cross-over Star Wars, westernu a Červeného trpaslíka (kulisy). Hodnotit jen zhruba první půlku seriálu a pár dílů z druhé poloviny, bylo by to na pětihvězdu. Některé epizody jsou ale tak strašně nudné, že to bohužel nejde. JInak ale kultovní status naprosto chápu, tak neskutečně sympatické postavy člověk jen tak nenajde (OK, River nesnáším), a díky tomu si člověk udrží pozornost po všechny epizody. Člověka nenaštve ani ten zcela očividný nízký rozpočet a "televiznost", které se projevovaly na tricích a (především) na akčních scénách - bitkách. Těším se na Serenity. ()

Ukko

Málokterý seriál kombinuje tolik zajimavých prvků jako je Firefly. Ono se řekne vesmír, western, komedie a občas i drama ale nějakým záhadným způsobem to funguje. Už po prvním zkoukutí jsem věděl, že tento seriál bude moje srdcovka. Fajn atmosféra a perfektní zkloubení spaceopery a westernu. Opravdu dobré herecké výkony, na hercích jde dobře vidět, že si herci role prostě užívají, a že jim to mezi sebou klape i v nehereckém životě. Celkově se line seriálem pohoda a uvolněnost, kterou v americkým seriálu jen tak neuvidte. Škoda, že tyto "nezávislé" projekty nejsou oblíbené u producentů, to mělo za následek ukončení Firefly hned po první sérii, ale je na co vzpomínat. Velkou neznámou ale stejně zůstává samotný tvůrce seriálu Joss Whedon. Nechápu jak mohl natočit Firefly a vedle toho takový sr***y jako Angel a Buffy. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)