hypnos11

Film jde ve stopách starších filmů žánru film-noire a mohu říci, že se mu to místy daří. Jsou ale okamžiky, kdy hlavní postava působí nemožně divně, naivně a hloupě. Ne proto, co se jí stalo, ale kvůli tomu, jak se chová. Ani scénář iflmu není prost nedomyšleností (spoiler - konec filmu jendoznačně vyzněl tak, že Cobb vše dopředu nejenom předvídal, lae i plánoval. Ale jak mohl předvídat, že hlavní postava navštíví a spřátelí se s ženou/femme-fatale, vysvětlit nelze). Zajímavý snímek z počátku kariéry Nolana, v němž vše, co se děje, je pouze kvůli výslednému efektu. To s sebou přináší několik rozporů, které na konci vyvěrají na povrch. Podobné rozpory lze spatřit i v pozdějších snímcích režiséra, ale zde jsou více do očí bijící. Za mě solidních 70%, ale jelikož jde o film režiséra, který pozdějšími filmy nasadil vyšší laťku, musím jít s hodnocením níže. PS vtipné je, že jsem si dlouho myslel, že ve filmu jsou tři hlavní postavy. Asi by stálo za to se na snímek podívat podruhé, ale nepřijde mi natolik zajímavý, abych si ho znovu pustil v blízké době po prvním shlédnutí, a obávám se, že po delší době člověku uniknou některé souvislosti, které mu při prvním shlédnutí nemusí hned docvaknout. Moc filmu nepomáhá ani černobílé provedení, které mi vyloženě vadilo ()