Reklama

Reklama

Epizódy(5)

Obsahy(1)

Sledujeme osudy jedného pražského domu a jeho obyvateľov v pohnutých časoch 30. a 40. rokov 20. storočia. Zvraty českých dejín a podôb českej povahy a charakteru. Jeden z najlepších a najobľúbenejších českých seriálov, dnes uznávaný ako klasika, vznikol v polovici 70. rokov minulého storočia. Znamenal novú kapitolu v histórii nášho pôvodného seriálu. Spisovateľ Jan Otčenášek a dramatik Oldřich Daněk označili svoje dielo za „televízny román“. Tým dali jasne najavo, že sa nezaoberajú bežným zábavno-populárnym žánrom, ale že ide o televízne dielo hlbšieho rozsahu. Sledujú zvraty českého osudu a podobu českého charakteru cez vypäté historické chvíle rokov 1936-1945. (TV JOJ)

(viac)

Recenzie používateľa jedna_vrana k tomuto seriálu (5)

Sťahovavá trafika (1974) (E01) 

Tím najlepších českých hercov, ktorí už väčšinou na nás pozerajú z hereckého neba, v čase keď som objavila tento český skvost. Približuje nám atmosféru v Prahe, v r. 1936. Zoznamujeme sa s postavami, svet drobných živnostníkov, ale aj rodinou maloburžoázie. Trochu politiky, trochu vzťahov medzi obyvateľmi činžovného domu na Bagounovej ulici. Zatiaľ ma najviac oslovil Jiří Adamíra, ale bola by škoda nevšímať si aj ostatných. ()

Bio Ilusion (1974) (E02) 

„Povídám, že v šestnáctým aeroplány nebombardovali!“ Také krčmové reči. „Ty si myslíš, že kvůli tomu bláznivému čalouníkovi se přestanou rodit děti?!“ To zase múdrosti ľudu. Netušiac, že hrôzy vojny už sú za dverami. Udivené, nechápavé pohľady ľudí, keď sa to stáva realitou. ()

Jízda do tunelu (1974) (E03) 

Ako blízko je od malých šťastných ľudských dní ku katastrofe? Ríšsky kancelár prichádza na Pražský hrad. Tento diel sa zaujíma najmä o rodinu Nerudných. ()

Ďábelské ostrovy (1974) (E04) 

Symbolický úvod – na tabuľke označujúcej Bagounovu ulicu pribudol nemecký nápis. Dňa 27. mája 1942 bol v Prahe spáchaný atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Heydricha. A od toho sa odvíjajú udalosti v žižkovskom dome. ()

Reklama

Obvaziště Boccaccio (1974) (E05) 

„Co má dělat? Říct, pane státní sekretáři, jú tu orlici odmítám?“ „Nakonec, vždyť je to vyznamenání, co je na tom špatného?“ Idylická večera u Nerudných vyústi do poriadnej hádky – je predzvesťou, že po vojne to jednoduché nebude… Niektorí budú označení za kolaborantov, niektorí sa budú hrdo hlásiť k odboju, aj keď neprispeli ničím. A to ešte netušia, že ich čaká rok 1948. Pohrebná scéna, za akú by sa nehanbili ani talianski filmári. A potom prišlo posledných 15 min., ktoré celkový dojem chceli pokaziť, ale čo sa môžeme čudovať, socialistický realizmus sa musel presadiť, keď uvážime, v ktorom roku bol seriál natočený. ()

Súvisiace novinky

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)

Reklama

Reklama