Poprvé poznáváme hrdinu slavného románu A. Jiráska. Máme možnost sledovat Františka od dětství a seznámit se prostředím, ve kterém vyrůstal. Narodil se v roce 1769 v rodině dobrušského kupce. Už jako dítě se seznámil s křivdou, která se stala sousedovi, tajnému evangelíkovi Žalmanovi, když mu vrchnost zabavila Kralickou bibli. Ve škole učitel brzo rozeznal Františkův hudební talent. A tak ho doporučil jako choralistu k pražským benediktinům, kde mohl zadarmo vystudovat gymnázium. (Česká televize)

honajz

Malý František mi lezl neskutečně na nervy - choval se jak pitomec, působil nepříjemně, jako rozmazlené děcko. Souseda mi bylo líto, když přišel o 200 let starou rodinnou Bibli. Ale je fakt, že hororové zakončení tohoto dílu bylo natočené dokonale, včetně všech náznaků, správně načasovaných point i hereckých výkonů. (A opět platí, dostat do komunistického seriálu v té době tolik modliteb, náboženských písní a mší, to se hned tak nevidí, takový výkon.) ()

Ziral

Tento seriál je naprosto skvělý, ale tomuto prvnímu dílu musím odebrat tři hvězdy za absolutní přehmat pana Filipa, když přehlédl takový anachronismus, který udeří každého diváka ihned do očí ! Hned zpočátku, když Jan Pivec prodává sekerku, která má železo natřené černou lesklou barvou, topůrko je anatomické a natřené bezbarvým lakem, takové se prodávalo v sedmdesátých letech a ne v 18. století !!! Na okamžik je patrný i znak Kovopolu (výrobce) !!! ()