Večný svit nepoškvrnenej mysle

• Česko Věčný svit neposkvrněné mysli (viac)

Život osamělého a nesmělého Joela se od základu změní, když potká excentrickou a temperamentní Clementine. Ta je výstřední ve všech směrech a k bláznivým kouskům stále úspěšněji vyzývá i Joela, jenže je rovněž nevyrovnaná a výbušná a jednoho dne se rozhodne Joela zbavit a začít znovu. Na experimentální klinice se podrobí vymazání paměti, a jelikož pokus dopadne úspěšně, rozhodne se zdrcený Joel pro stejné řešení. Nemá ale štěstí, tentokrát se zákrok vymkne lékaři z rukou a dílo zkázy dokoná jeho asistent, který se místo pečlivého monitorování mozkové činnosti klienta nechá svést k divokým erotickým hrátkám. Režisér umí mistrovsky rozrušovat časoprostorovou kontinuitu a nahrazovat ji asociativním spojováním útržků, jež pocházejí z různých vrstev paměti, a zde se tento princip uplatní při rekonstrukci celého vztahu ústřední dvojice. Odvíjí se pozpátku, k některým zážitkům se film opakovaně vrací, mnohé deformuje v závislosti na Joelových rozjitřených emocích. (oficiálny text distribútora)

Kozy9

Spočiatku to celé bolo veľmi mätúce a hmlisté, no po pol hodinke ma všetky pochybnosti rýchlo prešli a stal som sa súčasťou tohto šialeného boja medzi tým čo je správne a tým čo nám hovorí srdce. Autori spravili takmer nemožné: podarilo sa im takmer dokonale spracovať klasickú tému boja o lásku do novodobej sci-fi podoby bez akéhokoľvek klišé. Natočili snímok, ktorý by som vlastne nevedel ani zaradiť do žánru, lebo mi ponúkol z každého ten najlepší prvok a z tých hlavných iba čerpal hlavný dej. Tak dobrú drámu so ešte nevidel a zároveň som nikdy nevidel tak geniálne sci-fi. A keď už nič iné, Jim Carrey je herec hodný metálu a spolu s Kate odohrali životné role, ktoré sa už, žiaľbohu, pravdepodobne nezopakujú. 95% ()

Monty2729

Dá se uniknout osudu? Můžeme si prostě někoho vymazat z paměti a žít si spokojeně dál? Tyto a mnoho dalších otázek vám po zhlédnutí snímku vyvstanou na mysli. Rozhodně nejde o snadný film, pořádně se nadřete, abyste ho alespoň trochu pochopili. Ale ta dřina určitě stojí za to. ()

Maniik88

Veľmi dobre, takto ma vyzerať spletitý zaujímavý scenár, keď ste väčšinu filmu stratení a na konci ste spokojní a usmiatí od ucha k uchu ()

TommyDiamond

Velice dobré herecké výkony. Pragmatický Jim Carrey a Kate Winslet. Naivní Kirsten Dunst, záporáci Elijah Wood a Tom Wilkinson. Chytrý a propracovaný film. Velice silný v dialozích. Originální způsob, jak řešit milostné a mezilidské vztahy; jednoduše je vymazat z paměti. Ono ovšem není nic tak jednoduché, jak se zprvu muže zdát. Hold mysli se jen tak poručit nedá..... ()

denulik

Ako to zhrnúť? Asi som sa príliš tešila a hlavne čakala niečo iné. Na prvé pozretie sa mi to zdalo slabé, nehovoriac o Gondryho záľube v papundekli. Myšlienka vymazať si niekoho a niečo z pamäti sa mi ale dostala do hlavy a nie a nie von. Ako tak nad tým rozmýšľam, niečo na tom filme určite je. Vlastne je veľmi dobrý. Ak by sme mali tú možnosť, vymazať z našej mysle ľudí, ktorí nám ublížili, urobili by sme to? Je to veľmi lákavá ponuka, ktorá so sebou ale nesie obrovské riziká. Žiadne stretnutie v našom živote nie je bezvýznamné, práve naopak. Každé stretnutie nás mení a do istej miery definuje to, čím a kým sme. Ak to z mysle vymažeme, stratíme časť samých seba, vrátime sa o krok späť. Vynikajúci námet, ale aaach ten papundekel;) ()

Megynka

Velice zajímavý snímek. Škoda toho konce, možná bych to udělala trošku jinak - třeba tak, že i když nám z mysli někdo vymaže milované osoby, lásky se svou cestu stejně najde. Což vlastně našla ... krásné. ()

Petike

Dej je síce nechronologický a komplexnejší, ale v jadre tu máme veľmi prirodzene sa odvíjajúci ľúbostný príbeh jednej svojráznej, ale nevyumelkovanej dvojice. ()

HarqAlAda

Žeby Kaufman? Priznám sa že sa mi do tohto snímku nechcelo ísť. Presvedčila ma osoba mne najdrahšia a zažili sme spolu pekný večer. Alebo som si už na Kaufmana zvykol, alebo sa tu krotil - neviem zhodnotiť. V každom ohľade fascinujúci snímok postavený na jednoduchých a solídnych základoch, zopár hercov a každý zahral svoj part perfektne. Jim Carrey znova dokazuje, že bezgagová dráma a romantika mu nie je cudzia. Vyzdvihujem réžiu Gondryho, ktorý sa nenechal zatieniť hviezdnym scenárom/istom. Odporúčam a nebojte sa Kaufmana, tu nehryzie, skôr príjeme pradie. ()

Matt.Murdock

Nedoporučuji dabovanou verzi. Různé postavy stejně nadabované matou víc, než samotný film, navíc úroveň překladu a režie (ač dabérsky obsazené skvěle) mi zkazila notnou část zážitku. ()

Knor

Tohle mi nic neřeklo. Pro mě nemastný neslaný. Po shlédnutí mi to bylo celý tak nějak fuk. Hereci neměli chybu, ale nemám co víc k tomuto filmu co říct. Možná tomu ještě někdy dám šanci, ale pochybuju, že bych změnil názor. ()

hekla

No páni! To bylo něco. Po zmateném a divném začátku se z tohoto filmu vyklubalo něco vyjímečného, co dozrávalo k dokonalosti a stalo se jedinečným a nezapomenutelným. Velmi velmi zvláštní ale především krásný film, strhující výkony úžasného Jima Carreyho a Kate Winslet, zvláštní ale příjemná hudba, podařený střih a především famózní scénář a režie. Musím vidět znovu. ()

topi80

Obětuji svou důstojnost a vystavím se riziku být za blbce. Tomuto filmu jsem dal na základě zdejších rad dvě šance a napodruhé jsem z něj dokonce všechno pochytil. Což o to, samotný nápad jít do nitra vztahu a zarazit se před takovou nerozvážností, jako je vymazání někoho z paměti, by mohl být velmi originální, ale to by člověka musel filmový vztah nějak pohltit, aby tu chaotickou omáčku nesledoval s absolutní lhostejností. K tomu by tedy byla zapotřebí trocha romantiky a toho jiskření mezi hlavními protagonisty. Ani jedno se nedostavilo a intenzita nijak nestoupala ani v následném chaotickém babrání se ve vzpomínkách. Jediné, co si z filmu tedy odnáším, je dojem, že někdo natočil několik nesourodých scén, pustil to do kina a sledoval, jestli pouhá přítomnost hvězd, jako jsou Carrey a Winslet, divákovi zacpe ústa. ()

kyLuke

Utvořit si na toto mistrovské dílo ucelený názor nějaký ten čas zabere, už jen aby se vám všechny myšlenky filmu rozložily v hlavě. Nicméně až se tak stane (a potřeba k tomu asi určitě bude ještě i druhé zhlédnutí), budete tento film milovat. Vyzdvihnout a vychvalit se dá téměř vše, nicméně za možná nejšťastnější rozhodnutí tvůrců považují úplně vynechání Naomi z příběhu. Díky tomu působí film podobným dojmem jako válečný film bez úhlavního nepřítele. Prostě dokonalé navození tajemna a bezradnosti. Dokonalost! ()

Mkartaylas56

Tak po tomto díle musím říct, že jde o nejlepší nekomediální film s Jimem Carreym. Kupříkladu oproti Truman show je jeho scénář omnoho složitější a věřím, že spousta lidí po prvním shlédnutí nezachytí vše potřebné k tomu, aby jej na sto procent pochopila a docenila. Každopádně ti, kterým se to podaří, klidně až na podruhé, tak mi musí dát za pravdu, že jde o naprosto unikátní a takřka geniálně promyšlený příběh, založený na zdánlivě jednoduché myšlence, která je ale díky naprosto jedinečné formě převedena do filmu, který baví, ohromuje a zaručuji vám, že ani po těch letech nemá obdoby. A navíc je v něm naprosto skvělý Jim Carrey hrající postavu, která je naprostým opakem toho, co ve většině svých filmů obvykle hraje a více než kvalitně mu u toho sekunduje rovněž vynikající Kate Winslet. Zkrátka jeden z nejoriginálnějších filmů, co jsem snad kdy viděl a věřím, že pokud na něj někdy znovu narazím, tak půjdu s hodnocením ještě výše. 95% ()

MasterD

Skvělý nápad a zpracování, také výběr herců, zejména v té době, ale nezaujalo mě to maximálně a občas jsem se až téměř nudil. 80% ()

wege

Jim a Kate ve vrcholné herecké formě, Charlie Kaufman nikdy nic lepšího nenapsal, i když taková Adaptace a Malkovich jsou taky totální pecky. Nádherný film, který se neomrzí, na který se dá dívat znovu a znovu a pokaždé si v tom najdete něco dalšího. Třeba jsem úplně zapomněl na Kirsten, jak skáče na posteli (to se musí chlapům prostě líbit). Jeden z filmů, který má do života to nejkrásnější poselství. ()

hrumsrt

Vždy se usmívám, když někdo obdivuje Jima Carreyho jako skvělého komediálního herce, jehož ksichtění napříč žánrem se stalo ikonickým a je zpětně neuvěřitelné vidět jeho cestu ze stand-upu na vrchol komedie, který se mu povedlo atakovat už vlastně hned na začátku, a to v roce 1994, kdy třemi různými filmy, ve třech ikonických legračních figurkách, si dokázal za tak krátkou dobu podmanit celý žánr.. Ale i když nanejvýše respektuji jeho legrační kreace a improvizační timing, jakým z těhle rolí dělá jedinečnou zábavu, tak stejně jeho největší kouzlo spočívá paradoxně v dramatických rolích. A právě nejlepší je ve filmech, které balancují na takové tesknivé vlně - Truman Show, Majestic a nakonec i Věčný svit neposkvrněné mysli, z nichž všechny tři vrchovatě jako filmový fanda miluji.. Poslední zmíněný Věčný svit neposkvrněné mysli bývá právě často označován za to nejlepší, co Jim Carrey pomohl stvořit (i když původně mělo jít jen o další Cageovskou proměnu, v níž si nikdo často improvizujícího Jima nedokázal v téhle roli pořád představit).. A tak v jedinečném spojení kreativní geniality Charlieho Kaufamana usměrněné zamilovanou tesknivostí Michela Gondryho dali za vznik toho možná vůbec nejlepšího romantického filmu, co máme, minimálně co se propojení se sci-fi žánrem týká.. Věčný svit neposkvrněné mysli vypráví příběh vztahu Joela a Clementine napříč různými časovými rovinami. Proč takhle složitě? No, proto, že takhle se podařilo jejich vztah zachytit ve všech jeho odlescích a divák nejen, že není zahlcen různými jeho fázemi, ale především do poslední chvíle neví, co očekávat.. Joel jednoho krásného dne zjistí, že si ho jeho dívka Clementine nechala vymazat z paměti, aby zapomněla na všechno zlé i dobré z jejich vztahu a mohla se v životě zase na krásno posunout nezávazně dál s jistotou, že už ji city k Joelovi nebudou nikdy obtěžovat. Což když zjistí Joel, s podobnou bolestí ani on nemůže žít a rozhodne se ke stejnému kroku. A my se tak střetáváme s týmem z firmy Lacuna, který se na takový proces vymazávání specializuje, aby Joelovi službu zprostředkoval a definitivně Clementine sprovodil z jeho mysli.. Kaufman tak lásku prezentuje jako existencionální fenomén postavený jen na vzájemných vzpomínkách, které když zmizí, tahle podivná emoce se vytratí s nimi, ale je asi jasné, že tohle zní až moc jednoduše.. Věčný svit neposkvrněné mysli nám předkládá život vztahu, kde pár tvoří geniálně zlomený průměrně vyhlížející Jim Carrey a neskonale barevně překrásná Kate Winslet, které oba vidím moc rád, natož ještě v takhle emočně vypjatých polohách.. Příběh je vlastně úplně jednoduchý se zcela zřetelnou vidinou cíle, ale právě tady se ukazuje genialita spojení Gondry a Kaufmann. Michel Gondry dokázal dodat emoce do každého záběru, které navíc propletl řadou dost působivých praktických trikových scén napříč různými náladovými vrstvami a daří se tak Kaufmannův bláznivě geniální náčrt povýšit do nejlepší možné podoby.. Ovšem i když smetanu slízává právě první jmenovaný, tak je to právě Charlie Kaufman, jenž po bláznivé Adaptaci dostává to nejlepší vedení, dává do příběhu naprosto všechno a servíruje zdánlivě možná moc spletitý příběh (barevné kadeře!), ale v jádru téměř dokonalý. Díky nelineárnímu vyprávění nedrží diváka v jedné emoci dlouho a pokaždé šikovně rozmělní nebo přidusí napětí sledovaného vztahu, aby mu nakonec všechno poskládal do finální šokující podoby, která diváka navždy rozebere.. Přiznám se, že jsem Věčný svit už kdysi viděl a i když bych sám sebe tehdy považoval za dospělého, ani zdaleka jsem nebyl na úrovni, abych nejen docenil ale ani pochopil obsah a kouzlo tohoto majstrštyku, který ve mně sepl až nyní, kdy jsem cítil, že mám na to jej konečně docenit. A stalo se! Cením si na tom asi všechno, ať žánrovou propletenost, šikovně seskládanou náladovou paletu, tak i ty děsivě krásné myšlenky o etice ("Můžete změnit vzpomínky v hlavě, ale ne v srdci.") nebo snad osudovosti. Kdyby bylo vše tak jednoduché, je tu nuda.. Díky Jime! Díky Kate! P.S. Co myslíte kolik natištěných lístků by stačilo, aby jste neexistovali a stali se tím čeho se bojíme, lidmi bez odkazu, méněcennými? Možná děsivě méně než bychom si přáli.. 100% () (menej) (viac)

Anianna

Film jsem viděla 2x a oceňuji nejen Jima Carreyho v pro něj netypické roli. Kate jako vždy skvělá, výborná Kirsten a pro mě v posledních letech svým herectvím přitažlivý Tom Wilkinson. Ač Brit, uplatňuje se stále více v amerických filmech. Jde v kariéře ve stopách Hopkinse, ale není akčním hrdinou, hraje více srdcem. Věčný svit kromě plejády hereckých špiček navíc nabízí originální zápletku. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz