Večný svit nepoškvrnenej mysle

• Česko Věčný svit neposkvrněné mysli (viac)

Život osamělého a nesmělého Joela se od základu změní, když potká excentrickou a temperamentní Clementine. Ta je výstřední ve všech směrech a k bláznivým kouskům stále úspěšněji vyzývá i Joela, jenže je rovněž nevyrovnaná a výbušná a jednoho dne se rozhodne Joela zbavit a začít znovu. Na experimentální klinice se podrobí vymazání paměti, a jelikož pokus dopadne úspěšně, rozhodne se zdrcený Joel pro stejné řešení. Nemá ale štěstí, tentokrát se zákrok vymkne lékaři z rukou a dílo zkázy dokoná jeho asistent, který se místo pečlivého monitorování mozkové činnosti klienta nechá svést k divokým erotickým hrátkám. Režisér umí mistrovsky rozrušovat časoprostorovou kontinuitu a nahrazovat ji asociativním spojováním útržků, jež pocházejí z různých vrstev paměti, a zde se tento princip uplatní při rekonstrukci celého vztahu ústřední dvojice. Odvíjí se pozpátku, k některým zážitkům se film opakovaně vrací, mnohé deformuje v závislosti na Joelových rozjitřených emocích. (oficiálny text distribútora)

Sayko

Tak teď v tom mám ale hroznej guláš. Tenhle film má hodně do sebe, jak po herecké stránce (vypichuji hlavně herecký výkon Jima Carreyho, protože jsem dosud viděl pouze v komediích) tak i dost po té příběhové, respektive emotivní. Nudnej chlap si najde šílenou ženskou a po nějakým čase mu začnou mizet vzpomínky, něco jako Alzheimer. A jelikož je tohle téma "věčného zapomínání" dost choulostivé, je to perfektní pro film - ždímání emocí z diváků. Pokud totiž vezmete charismatické herce, dobře vyberete hudbu a použijete toto téma, tedy Alzheimer, bude z toho emotivní pecka jako cyp. A jo, i na mě to zafungovalo. Sice jsem měl docela dost velkej problém v orientaci a chápání, čím si hlavní postava, z příběhového hlediska, prochází, tudíž mě to nutí kouknout se někdy znova, ale i přesto jsem si film užil a vzal si z něj něco ucelenýho. ()

Blondsky

Zapl jsem film s očekáváním, že půjde o obyčejný romantický film. Odešel jsem se srdcovou záležitostí. Fakt nechápu, jak šeredně jsem se mýlil... tohle si musí každý pustit sám. ()

krauset

Mysl a její fungování. Ústřední to téma scenáristy Charlieho Kaufmana. Ten se v roce 2004, po oceňované spolupráci s režisérem Spikem Jonzem, pro něhož napsal V kůži Johna Malkoviche a Adaptaci, spojil s francouzským tvůrcem Michelem Gondrym, a vznikl tak jeden z (paradoxně vzhledem k jeho ději) nejpamětihodnějších filmů nultých let, který si odnesl Oscara za nejlepší původní scénář. Joel se rozhodne podstoupit vymazání paměti, konkrétně těch částí, v nichž sídlí vzpomínky na jeho bývalou přítelkyni, drahou Clementine. A to jako ublíženou reakci na zjištění, že ona předtím provedla totéž. Retrospektivní cesta vzpomínkami vede k novému pohledu na jejich vztah a možná i na vztahy obecně. Název filmu odkazuje k básni Eloisa to Abelard o nešťastné lásce středověkého teologa Abelárda s žačkou Heloisou, kterou oplodnil a musel za to zaplatit kastrací. Podobnou kastraci, i když mentální, na sobě páchají Joel s Clementine, když se kvůli strachu z bolesti ochuzují o společné vzpomínky. Věčný svit neposkvrněné mysli je filmem o tom, že bolest zapomínání převyšuje bolest vzpomínání. ()

derryl

Unikátní kombinace romance a velmi vtipné komedie, jež si nehraje na tzv. lepší film a je svá, to se musí nechat. Zároveň si zahrává s našimi city. Nepředvádí je v absurdních situacích, ale vláčí je všedním životem, povinostmi i tužbami. Nápaditá zápletka je přirozená, až se zdá, že jsme ji už všichni zažili, a mohu potvrdit, že bych možná (za určitých podobných okolností) jednal stejně. V tom je právě scénáristické eso Charlie Kaufman vynikajcí: všední situace zaobalit tak, aby vypadaly unikátně a hlavně uvěřitelně. Svit je tím pádem film opravdový, ale hlavně (jako romance) nevšedně a báječně - pohádkově úchvatný. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů - romancí (spolu s Casablancou, ano, Casablancou, tak mě to dostalo). Na závěř musím vyzdvihnout výkony hlavních hrdinou, Joela a Clementine v podání Jima Carreyho a Kate Winslet. Tento filmový pár měl opravdu neuvěřitelně skutečný náboj a kouzlo. Ano, jiskřilo to mezi nimi. Doufám, že se oba dočkají nějaké nominace či ceny, že ano, páni akademikové? Také by nebylo vůbec špatné, kdyby Mr. Kaufman obdržel za svůj skvost Oscara. ()

Bafo

Muj nejoblibenejsi romanticky film... Oba hlavni predstavitele sou perfektni a jen ve woodovi furt vidim toho Frofa... Neskutecne dobre vymysleny scenar od Kaufmanna (dle meho nazoru nejlepsi co jsem zatim videl) a skvela prace od francouze Gondryho - dokazal ze nejen klipy jsou jeho domena :) ()

Radim

Jim Carrey opět předvádí, že pokud nemusí dělat ksichtíky jako v "Blbý a blbější" nebo "Ace Ventura", je skvělý, vlastně vynikající herec. Tento film je vlastně puzzle a pokud nějaký kousek vypadne, obraz dohromady neposkládáte; můj obdiv patří režisérovi za to, že mě nenásilně přinutil každý kousek si zapamatovat, abych později moc nemusel uvažovat nad tím, kam patří. ()

BuddyO

Zajímavě zmatený film s výborným Jimem Carreym v hlavní roli. Jen se nemůžu ubránit dojmu, že bez té zmatenosti by to byl jen průměrný, pro mě však rozhodně příjemný, film. ()

Mauric

Byl jednou jeden hollywoodský herec.Rád bavil lidi v idiotských komediích,kde ze sebe dělal kreténa,kterého "inteligenti" nemohli vystát.Spousta lidí ho posílala do pekel a představovala si jeho xicht pověšený na vratech od stodoly jako terč na šipky.Ale část lidí,které tento herec pobavil je obrem oproti té již zmiňované první skupině a toto pochopení mnohým lidem chybí.Ale pak přišly tři filmy,kde ukázal,že umí nasadit i vážnou tvář.Většina všech "inteligentů" ho začala uznávat,i když jeden nejmenovaný uživatel,zde na csfd (původním nickem "kroci" :) ) si stále myslí,že on není komplexím hercem =o).Já jsem ho měl vždy rád i jako "dementa",protože u jeho filmů jsem se dokonale zbavil svého chorobného přemýšlení,vypnul mozek a buransky(královsky) jsem se bavil.Ať už bude hrát tento herec v jakémkoliv filmu,já ho budu furt žrát(stejně jako kuřátko s curry,chilly a pepřem). ()

Moskoe

Tak nevím... Musim se přiznat, že mi druhá třetina filmu připadala taková dlouhá... Konec sice dobrý, ale... Zatím čtyři, ale třeba to po druhém shlédnutí (jak mnozí píšou) upravím. ()

Piškotka

Vymazat vzpomínky, byť i bolestné, bych rozhodně nechtěla. Život není jenom o radosti. Film bych hodnotila půl na půl. Začátek byl krásný a procítěný, ten úsek samotného výmazu mě dráždil, místy to vypadalo jako fantasmagorie chorého mozku. Jim Carrey se mi moc líbil, emoce hodnověrně vyjadřuje jeho obličej. ()

Shedom

Na prvýkrát ma tento film veľmi neoslovil. Čo ma zaujalo najviac, bol Jim Carrey. Bolo to totiž prvýkrát, čo som ho videla v "serióznej" úlohe. Páčila sa aj Kate aj Elijah a ostatné herecké výkony a vizuálno-hudobná stránka filmu bola nemenej pútavá. Niečo tomu však chýbalo...a síce PREŽITIE. Myslím svoje osobné, skutočné prežitie a skúsenosť. Druhýkrát som si tento film pozrela krátko potom, čo som sama zatúžila nepoznať a nikdy nestretnúť istú osobu, po tom ako som si povedala, že môj život by bol omnoho ľahší a lepší, keby sme sa nikdy nestretli a keby som na to všetko mohla zabudnúť. Vtedy som si spomenula na Večný svit nepoškvrnenej mysle. Emócie, ktoré vo mne na druhé zhliadnutie vyvolal, boli skutočne omnoho silnejšie než prvýkrát. A neviem prečo, ale ten fakt, že obe "z pamäte vymazané" dvojice (Joel-Clem, Mary-Howard) si nakoniec aj tak znova našli cestu k sebe, na mňa tentokrát zapôsobil veľmi povzbudivo. Celkovo mal na mňa tento film akýsi efekt úľavy. ()

jasiska

Netradičný a originálny. To sú podľa mňa dva prívlastky, ktoré tento film vystihujú. Divák pri ňom opúšťa svoju 'comfort zone', t.j. to, na čo je pri filmoch zvyknutý a dostáva sa na nezabehaný chodníček. Na jednej strane to môže byť rušivé, obzvlášť keď si k snímku sadol len na relax na dobrú noc. Na druhej strane je to však veľmi osviežujúci spôsob ako sa vytrhnúť z tej večnej rutiny 'romantických drám'. Film si vyžaduje trochu trávenia, ale podľa mňa jednoznačne stojí za námahu. ()

Lionheart

Právě jsem to skouknul a je mi nějak divně. Tak dojemný, chytrý, milý a hořký slaďák jsem snad neviděl. Zatím mě nenapadá nic víc, co bych napsal... tohle se prostě musí vidět... ()

Ezekiel1

Nechápu tu zdejší zmiňovanou všudypřítomnou osudovou lásku, protože z filmu jasně vyplývá podle jejich nahraných audiokazet, před vymazáním paměti, že se nakonec navzájem nesnášeli...Jim a Kate hrajou fajn nicméně příběh mě vůbec nechytil. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz