Večný svit nepoškvrnenej mysle

• Česko Věčný svit neposkvrněné mysli (viac)

Život osamělého a nesmělého Joela se od základu změní, když potká excentrickou a temperamentní Clementine. Ta je výstřední ve všech směrech a k bláznivým kouskům stále úspěšněji vyzývá i Joela, jenže je rovněž nevyrovnaná a výbušná a jednoho dne se rozhodne Joela zbavit a začít znovu. Na experimentální klinice se podrobí vymazání paměti, a jelikož pokus dopadne úspěšně, rozhodne se zdrcený Joel pro stejné řešení. Nemá ale štěstí, tentokrát se zákrok vymkne lékaři z rukou a dílo zkázy dokoná jeho asistent, který se místo pečlivého monitorování mozkové činnosti klienta nechá svést k divokým erotickým hrátkám. Režisér umí mistrovsky rozrušovat časoprostorovou kontinuitu a nahrazovat ji asociativním spojováním útržků, jež pocházejí z různých vrstev paměti, a zde se tento princip uplatní při rekonstrukci celého vztahu ústřední dvojice. Odvíjí se pozpátku, k některým zážitkům se film opakovaně vrací, mnohé deformuje v závislosti na Joelových rozjitřených emocích. (oficiálny text distribútora)

Cubinho

Hodně zajímavý scénář. Čekal jsem úplně jiný druh filmu a o to je to pro mě větší překvapení, že se mi dostalo něčeho jiného. Potenciál Carreyova hraní je nejspíš široký - více nekomediálních rolí pro něj! 8/10 ()

El Pistolero

9/10. Nevěděl jsem, co od tohoto filmu čekat. Nevěděl jsem to ani v polovině promítání. A nevím, co překvapivého od něj čekat, kdykoliv si ho znovu pustím. Nevím, co o něm napsat, jak popsat pocity, které ve mně v těchto dnech vyvolal. (A tohle taky nevím: Why do I always fall in love with every woman that shows the smallest amount of compassion to me?) Faktem je, že jsem si „Věčný svit neposkvrněné mysli“ velmi rychle zamiloval. Tak rozkošně pokřivená romantika se jen tak nevidí. ()

Torision

Carrey tu převádí výkon minimálně hodný oskarových nominací. Ne každýmu musel sednout jako Ace Ventura, Calbe guy nebo Stanley Ipkiss, ale tady (po Trumanovi a Man on the Moon) opět ukazuje, jak fantastickej herec to je a že si zaslouží bejt obsazovanej do filmů nejvyšších kvalit. Gondry dokázal zase dovést tenhle film k dokonalosti svojí potemněle mysteriozní atmosférou. ()

DDT

Tedy, po všech těch nadšených ohlasech (a skvělých Gondryho videoklipech) jsem čekal víc než jen "převymyšlenou" romantiku. Navíc Carrey ani Kirsten Dunst nepatří zrovna mezi mé oblíbence. ()

F.man

Copak asi tak může vzniknout, když scénář napíše mistr zvláštních propletenců Charlie Kaufman a režii takového materiálu svěří Michaelu Gondrymu , jehož představivost nezná mezí. Už tohle znamená vyjímečný zážitek a to ještě nejsme ani u plejády skvělých herců. Ústřední Jim Carrey a Kate Winslet se totiž svých komplikovaných rolí zhostili na jedničku s hvězdičkou a dovolím si tvrdit, že se u obou jednalo prozatím o životní výkon. Nakonec potěší i známe obličeneje Kirsten Dunst, Elijaha Wooda či Toma Wilkinsona. Všechny základní kameny jsou tedy na svém místě a divák se může spokojeně propadat do Joelovy mysli. Tady opět čarují první dva zmiňovaní - Kaufmanův scénář je sice trochu komplikovaný, ale vše dávkuje naprosto srozumitelně (pravdou je že při druhém vidění si to člověk vychutná ještě o chlup více) a Gondryho fantazie, kdy lepí jednotlivé vzpomínky do sebe, přes sebe, narušuje je, upravuje (...) nemá chybu. Zejména za svou originalitu, představivost, indie-nádech, Carreyho, Kate a spoustu dalších věcí dávám pět hvězd. P.S. Clementine je sice složitá jak vysokoškolská matematika, ale právě proto taky naprosto úchvatná... Constantly talking isn't necessarily communicating. ()

curunir

Zo značnými očakávaniami som si pozrel tento film, nakoniec som však bol dosť sklamaný. Z dielne Charlieho Kaufmana vychádzajú väčšinou veľmi bizardné, až nereálne scenáre, tak ako to bolo vo výborne spracovanom V koži Johna Malkovicha, avšak Večný svit nepoškvrnenej mysle jeho kvality zďaleka nedosahuje. Z časti by som to videl , že režisér nevedel k filmu dostatočne pristúpiť, taktiež Kaufmanov scenár je častokrát veľmi zamotaný a občas mi unikali súvislosti (o oddychový film sa určite nejedná), takže efekt bol tím pádom polovičný. Pre svoju predtým komediálnu minulosť (VSNM by som komédiou nenazýval), tu Carrrey vyznieva strašne nepresvedčivo, rovnako tak aj ako ostatní herci okrem Kate Winslet a Toma Wilkinsona. Film má naozaj veľmi dobrý námet, ale jeho spracovanie nedostatočné, čiže vo výsledku ma nijak nezaujal, nijak nanadchol, viac krát si ho už asi ani nepozriem . Umiestnenie v top 200 nepochopím, radšej by som tam dal už spomínaného Malkovicha. ()

Marsik

Herecké obsazení skvělé a samotný nápad v pořádku. Tím však končí veškerá pozitiva, protože tenhle film, na to jak je vyzdvihován a hodnocen (86% na kontě a 196. a 35. místo mezi NEJ), tak já měl problém to dokoukat. A vše dávám za vinu zejména hudbě a kameře! Tohle je snad jediný "áčkový" film co znám, který očividně pohřbívají zvukové efekty a kamerové střihy. Zejména v první třetině byla hudba při nejmenším nehodící, řekl bych téměř deprimující. Dal jsem tomu však šanci až do konce a to jen díky tomu, že nejsem člověk, který by filmy předčasně vypínal. Nakonec se to docela dalo, poslední třetina můj dojem spravila. Avšak hodně mě mrzí, že film s námětem "Vymazávání paměti", což je bezesporu zajímavé téma, ve kterém navíc hrají takoví velikáni jako Winslet, Carrey či Ruffalo, se mi ve finále nejeví podstatně lépe. Pro mě je to takhle pouze lehce nadprůměrné sci-fi drama s pár romantickými prvky. 60% (1/3 with J.) // Edit 1.12.2023 - No vida, po 10 letech jsem se k tomu dostal znovu a hle…měním hodnocení na 80 % (J.) ()

EastWicka

Ojedinělý film, který oceňuji více a více s každým shlédnutím. Trochu sci-fi, trochu podobenství, trochu experiment, ale hlavně nejlépe zpracovaný pohled na geografii lásky v lidské hlavě, co znám. A nikdy jsem nazažila tak radikální změnu názoru na určitého herce jako tady - Jima Carreyho jsem až do Svitu považovala za nablblého ječícího tajtrlíka. Tady si získal mé srdce i respekt. No a Winsletka je úžasná, jako vždy. ()

Lokutus

ze začátku jsem se dost ztratil v časovejch rovinách, pak jsem čekal že vlastní mazání bude tak záležitostí pár minut a ne hodiny a čtvrt - když to tedy podle těch jeho vzpomínek byl takovej super vztah, proč se tedy po 2 letech rozešli jenom proto, že jí řekl jednu drsnou větu? to mi přijde jako nepříliš reálný... konec fajn, ale čekal bych, že bude víc rozvedenej a v podstatě jsem čekal, že film bude o opětovným hledáním jejich cesty zpátky k sobě a taky by zasluhoval rozvést víc, co se morální otázky týče. Nápad s rozesíláním kazet a ten vztah se sekretářkou - dobrý nápady, stejně tak zjevně využití vlastních zážitků z jeich společnejch dní, ale dost mi pila krev dětská episoda, která to zúchylnila a kdyby skončila na podlaze bylo by to uplně jedno - vcelku z 80% filmu stejnej pocit jako ze středu terminalu - jenom soubor scének, který kdyby byly přeházený nebo prostě by jich bylo 20 minut nebo 3 hodiny - výslednej efekt je naprosto stejnej. Vrcholem obludnosti je pak Brionova hudba, která v jednom místě neskutečně vykrádá elfmana a jinak je nudná, mdlá a naprosto o ničem... ()

depony

úžasné - nikdy bych nevěřil, že Jim je schopný zahrát vážnou roli tak dobře, aby mne dostal. a po boku Kate Winslet, která zaujala ve Finding Neverland, utíkají před nekompromisním vymazávačem paměti ... ()

ladko

Dear ČSFD. Ladko has had this commentary erased from his memory. Please never mention this commentary to him again. Thank you. LACUNA INC. ()

Cimr

Jedna z nejoriginálnějších lovestory všech dob. Výborně hrající Carrey (žádné "veselé" obličeje!) se snaží uniknout ve svém mozku vědcům, kteří mu mažou vzpomínky na jeho milovanou Clementine (ano, je to to jméno ze Psa Filipsa). Snaží se s ní skrýt v nějaké vzpomínce, kam na ně nemůžou. Jenže lidská psychika proti moderní technice nemá šanci, a tak Joel může jen pozorovat, jak se svět jejich společných vzpomínek bortí jako domeček z karet. Věčný svit je neskutečně poetický, zábavný, originální, dobře zahraný, zrežírovaný, s perfektní hudbou, roztomilými speciálními efekty a hlavně geniálním scénářem. Co chtít od filmu víc? ()

Defaultovna

Ani po druhom pozretí nemám slov. Nádherný herecký koncert mojich obľúbencov Carreyho a Winsletovej v kombinácii s Kauffmanovym scenáristickým majstrovstvom mi stlačil priedušky, potrápil slzné kanáliky, siahol na srdce. Netradičné, mätúce spracovanie myšlienky, s ktorou sa často pohrávame - "vymazať" toho druhého, alebo nie? Neviem či to robievate aj vy (dúfam že áno a ja nie som exot) že v podobných filmoch podvedome vidíte samého seba? Tak ja som Joel skrz naskrz. A chcem nazad svoju (svojho) Clementine. Videoklipovité strihy, strhujúce výkony a nádherný soundtrack - najmä Theme - nemôžem inak ako za 5. Hoci by som rada udelila viac....tento film už z hlavy zrejme nevymažem...stretneme sa v Montauk. 10/10. ()

Krissty

Mám ráda složité filmy, ale u tohoto jsem si až do poslední chvíle myslela, že nemám šanci to celé pochopit.. Ale pochopila a jsem za to ráda.. Je to skvělý film. Už při několika prvních minutách mě uchvátil, ten začátek byl opravdu hodně dobrý.. A pak celá ta zápletka, útěk do vlastních vzpomínek a závěrečné (pro mě rozhodně nečekané) rozuzlení.. Tenhle film nemá chybu.. :) Nevěřila jsem, že je Jim Carrey schopný zahrát i takhle složitou a nekomediální roli.. I když - nekomediální? Jak se to vezme. Protože ten návrat do dětství, kdy se schovával pod stolem, byl prostě super :D Nemám co vytknout :) ()

hous.enka

Za sebe musim říct: ne. Takhle: Věčný svit neposkvrněné mysli není špatnej film, ale typický přahrávání Jima Carreyho a debilní Kirsten Dunst tomu teda moc nepřidali. První půlka ještě jakž takž šla (to mazání vzpoínek bylo udělaný fakt zajímavě), ale pak... No já nevim. Nechci to vidět znovu. ()

zdepapepa

Svět, kolem kterého se ústřední hrdinové točí, by se dal shrnout do jedné reklamy o firmě, která na požádání vymaže z hlavy vzpomínky na určitou událost nebo osobu. O to více (příjemně) šokující je, jak hloubková studie tohoto fenoménu se dá udělat na jednom pacientovi, i když je pravda, že tomu hodně pomohlo to, jak jeho procedura nebyla 100% úspěšná. Kaufmannovy myšlenky a Gondryho vizuály spolu skvěle ladí. Jim Carrey ukazuje, že není jen komický herec, Kate Winslet jako ukázka Manic Pixie Dream Girl funguje skvěle. Je tam i fanservice pro pány - dá se to ale nazvat fanservice, když u vzpomínek na normální vztah zákonitě nějaké takové musí existovat? Není to prostě jen součást příběhu? Ať tak či onak, je na co koukat. I po letech je to stále nestárnoucí téma (lidské vztahy) i film a věřím, že to tak zůstane alespoň dokud se nějaká podobná technologie nevymyslí v realitě. Bylo by rozhodně zajímavé vidět i jiné pacienty a nemyslím tím zrovna Clementine, i když by to hezky doplňovalo tento film. ()

agentmiky

Popravdě jsem o tomto filmu Jima Carreyho slyšel poprvé až před několika lety, nějak mi to unikalo ze zorného pole celé ty roky. Rozhodně se jedná o nestandardní podívanou se vším všudy. Líbilo se mi, jak na romanticky žánr naroubovali sci-fi, to se fakt nevídá každý den. Ústřední myšlenka s dopisem obsahujícím informaci, že si vás právě někdo vymazal z paměti, je v první moment fakticky šílená, ale jak čas plyne, tak mě samotného celá problematika začala bavit čím dál tím více. Samozřejmě k tomu všemu prospívá herecké obsazení, Jim Carrey a Kate Winslet....Můžou si autoři do hlavních rolí přát něco lepšího? Potěšily mě i ty různé maličkosti (barva vlasů Clementine měnící se podle její nálady). Na vyšší hodnocení se zatím necítím, ale neříkám, že po druhém zhlédnutí někdy v budoucnu se k tomu nepřikloním (hodně lidí to tak mělo). Za mě 8/10 ()

Adman

Pocit který od shlédnutí stále nabývá na síle je dost nejednoznačný, což me trošku vyvádí z míry. Film mi dokázal zodpovědět spoustu životních otázek, ale stejně nemálo dalších mi opět položil. Myslím, že to je jedině dobře, člověk se posune zase o kousek dál. Hlavní herecké postavy (Joel jako Jim Carrey a Clementine jako Kate Winslet) byly ke svým rolím vybrány zcela kontrastně, úplně naopak. Kate hraje šílenou a ulítlou postavičku tak, jako je zvyklý Jim a ten je tu za slušného, klidného introverta. Naváží spolu osudový vztah, který však nenadále nabere na nevídaném tempu. Musíte vidět! Scénář a střih > bravo!! ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz