Bratstvo neohrozených

• Česko Bratrstvo neohrožených (viac)
Veľká Británia / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 49–70 min)

Predloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Hudba:

Michael Kamen

Damian Lewis, Scott Grimes, Ron Livingston, Donnie Wahlberg, Shane Taylor, Rick Warden, Michael Cudlitz, Neal McDonough, Frank John Hughes (viac)

Ještěřák

TAKOVÝHLE REZAVEJ HNŮJ BYCH SI DO BOJE NEVZAL. A VÁS S NÍM DO BOJE TAKY NE! Vskutku jedinečná záležitost o Pirátech z Karahý. Chytlavý je hlavně díl se Sobelem a první seskok, pak to z hlediska thrillu místama trochu vyčichne. Protože je to ale v rámci možností dokumentární záležitost a válka nejsou jenom přestřelky a vejbuchy, nic to na hodnotě díla neubírá. ()

Shedom

„Bola to iná doba.“ Spomienky skutočných veteránov na začiatku každej časti sú pre mňa vždy najsilnejším momentom. Bola to nielen iná, teraz už pre nás takmer nepochopiteľná doba a mentalita, ale aj úžasná partia obyčajných chlapov, na čele s nesmierne charizmatickým vodcom /skvele ho vystihuje citát z predlohy S.E. Ambroseho, ktorú silno odporúčam – jednoduché a pritom strhujúce čítanie od prvej vety: „Winters byl jiný; nebyl to ani vtipálek, ani zatvrzelec. Dick Winters ani na okamžik nepředstíral, že je bůh, ani na okamžik nepředstíral, že by byl něco jiného než obyčejný člověk. Byl to důstojník, který z mužů dostal vše, co v nich bylo, neboť od nich vyžadoval vždy jen to nejlepší, a měli jste ho tak rádi, že byste ho prostě nedokázali zklamat.“/. To silné prepojenie medzi členmi E-roty, to priateľstvo na život a na smrť je možno to, čo činí tento seriál ešte niečím viac než len dokonalým vizuálnym zobrazením WW2 s presnými hereckými výkonmi a podmanivou hudbou. „Currahee!“ – „ako jeden muž“ - toto sa tvorcom naozaj podarilo, to puto, zohranosť a absolútnu dôveru v ich kolegov im veríte a cítite to s nimi. Každá časť má niečo do seba, ale moje najobľúbenejšie sú Currahee, Day od Days, Crossroads, Bastogne, Breaking Point. Z nich najviac asi BASTOGNE: posteľ, toaleta, sprcha, teplé jedlo a čisté suché ponožky – pri Bastogne si každý uvedomí, že skutočne dôležité veci sú tie najjednoduchšie, najsamozrejmejšie, tie za ktoré nám ani nenapadne byť vďačný. Okrem sugestívneho zobrazenia zimy v belgických lesoch je to aj mimoriadne vydarená sonda do duše medika Eugena Roe-a („Oh Lord, grant that I shall never seek so much to be consoled, as to console, to be understood, as understand, or to be loved as to love with all my heart...“). V časti BREAKING POINT doslova zbožňujem „moment“ Ronalda Speirsa, tú sekvenciu si vždy pustím minimálne ešte raz. Pôsobil možno ako podivný patrón, o ktorom kolujú nelichotivé legendy, ale keď sa lámal chlieb...bol to najväčší frajer široko ďaleko. /A skutočne, ako som sa potom dozvedela z predlohy, mal tento človek 2 prezývky: Killer (medzi mužstvom) a Frajer (medzi dôstojníkmi) :)/ Je hneď po Wintersovi mojou najoľúbenejšou postavou. Nedá sa nespomenúť skvelý casting, zaujímavými tvárami sa to tu len hemží a každý jeden odvádza perfektný výkon. Nikdy som nechápala, prečo viac žien nemá rado vojnové filmy. Toľko švihákov, správňakov koľko sa ich objaví v tomto žánri a nie, ony radšej dávajú prednosť romantickým sračkám s pofidérnymi „hrdinami“ a ja som večne za exotku ;). Najviac ma bavili Matthew Settle ako Speirs, Shane Taylor ako "Doc" Roe, Neal McDonough ako Lynn Compton, Dexter Fletcher ako John Martin, Rick Gomez ako George Luz a samozrejme dokonalý Damian Lewis, ktorý sa nie najľahšej role majora Wintersa, za ktorým by jeho muži išli kamkoľvek, zhostil takým štýlom, že tomu uctievaniu zo strany jeho zverencov proste rozumiete. Videné niekoľkokrát a vždy na konci viem, že to nebolo naposledy. Toto nie je „seriál“, je to výpoveď, svedectvo a ako také nikdy nestarne. "Cpt. Sobel, we salute the rank, not the man." () (menej) (viac)

Hadriel

Pro mě jednoznačně nejlepší počin, jak z hlediska válečných seriálů, tak i filmů. Můžu to vidět znovu a znovu a pokaždé se do toho maximálně ponořím. Každí díl je natáčen jiným stylem a právě to udržuje zajímavou atmosféru po celou dobu trvání minisérie. Peníze se postarali o suprovou výpravu, zbytek doladil celý štáb, včetně všech herců, kteří předvádí výborné výkony. Obraz války je krásně reálný, krutý a bez příkras. Chybí často jinde zvýrazňovaný patriotismus a amíckovství, což film staví ještě výš. Technické náležitosti jsou na špici, hudba krásně sedí. Úvodní theme je opravdu nádherné. V nabité blu-ray kvalitě je zážitek ze série ještě o něco větší než z dvd. + Nejoblíbenější díly: 3. Carentan, 5. Křižovatky, 6. Bastogne, 7. Bod zlomu, 8. Poslední hlídka. + "I cherish the memories of a question my grandson asked me the other day when he said, 'Grandpa, were you a hero in the war?' Grandpa said 'No... but I served in a company of heroes.'" ()

cmenda

Hrůza deset hodin o ničem v porovnaní s The Pacific . Navíc porovnáme li uniformy ze stejné doby zde a v Japonsku vůbec nesedí i jiné věci nejsou autentické.Měli to raději natočit jako film než serial. ()

ClimbVibe

Kdo má rád Zachraňte vojína Ryana - ten si rozhodně přijde na své. Bojové scény jsou špička, charaktery a dialogy rozhodně nenudí. ()

Shimargh

Nejlepší válečný filmový počin co jsem kdy viděl a nejenomže viděl, ale celé jsem to s nima i prožil a nakonec se mi po Nixovi, Dickovi a ostatních začalo i stýskat, tolik mi přirostli k srdci... ()

Marius_ss

Nie je to na 100%, skôr na nejakých 88 - 90%, hlavne kvôli bitkám, ktoré mohli byt napínavejšie a prepracovanejšie (viď Zachrante vojaka Ryana), rovnako tak postavy nemali priestor aky by mohli mat, aj kvoli tomu že ich bolo vela a času malo, no inak je to skvost medzi serialmi. Najlepšie časti pre mna boli prvá, druhá, šiesta, siedma a desiata. Dopozerané doma LGOLED, 7.1.2019, 18:45 (videne s perfektnym sk dabingom STV). Reprizu si však už pozriem s originalnym ;) ()

janesX

Práve sledujem túto sériu druhý krát a môžem povedať že ma berie viac ako pred pár rokmi. Niektoré diely u mňa však ostanú viacej obľúbené. Napríklad E07 Bod zlomu, ktorá pojednáva o priatelstve a o zlých a dobrých veliteľoch, je asi úplný vrchol série a určite žiadne oko tu neostalo suché..  No nezaostávajú ani 04 o nováčikoch, 06 o zaľúbenom zdravotníkovi v podaní Donnieho Wahlberga, alebo dojemné 09 Proč bojujeme, v ktorom rota E objaví koncentračný tábor. A hlavne rád som sa opäť stretol so sympatickými charakterovými postavami, ako Roe, Malarkey, Webbster, Winters a iní. ()

lukasd

70%. Nektere dily se mi nezdaji nikterak odlisne od ostatnich valecnych filmu,serialu a dokumentu. Dil Proc bojujeme vsak ostatni vyrazne prevysuje a sugestivni zpracovani koncentracniho tabora z nej dela mozna to nejlepsi(a zaroven nejhruznejsi), co jsem mel moznost z valecne tematiky zhlednout. ()

conery1

Príbeh o skutočnej vojne, o skutočných vojakoch, ktorí strieľali zajatcov, kradli im hodinky a hlavne sa sakramentsky báli. Neviedli boj s nepriateľom, ale sami so sebou. S vrodeným pacifizmom, ktorý sme dostali od Boha. Spoločnosť nám však nahovára, že sme niekto iný a bez vojen to proste nejde. Spears: " Mysli si, že si už mŕtvy a potom budeš robiť to, čo sa od vojaka očakáva ". Keby som hľadal chybičku nenájdem ju. Skvelá Michaelova hudba, silný a hlavne uveriteľný príbeh, kamera. Najväčšou devízou filmu je podľa mňa výber hercov. Nik to nekazí a všetci hrajú " o život ". ()

22matelko

Slušné ale zároveň o ničom. neviem nejako ma to nechytalo taký mix všetkých vojnových filmov. čo ja viem keby to trocha zostrihali na celovečerný film tak by to bolo stokrát lepšie. miestami strašne nezáživné. Nemôžem si pomôcť. ()

Charon11

Viděl jsem to poprvé v TV. Pod stromečkem jsem našel celý seriál na DVD. Užívám si postupně každý díl znovu, v původním znění v DTS 5.1. Je to jestli ne nejlepší tak určitě TOP 5 ve filmech s válečnou tématikou. Klobouk dolů za způsob filmového vyprávění (osobní osudy konkrétních osob), vynikající kameru, scénář, výkony herců,.....V průběhu seriálu jsou ze strany tvůrců kladeny snad úplně všechny otázky týkající se války. Jsou divákovi předkládány tím nejnitěrnějším, surovým a absolutně pravdivým způsobem. Jasných 100%. ()

KatRi

Nemáte rádi válečné filmy, vlastenecký patos, Američany? Stejně byste měli vidět tenhle seriál. Vlastně by ho měl vidět každý, nejen kvůli brilantnímu provedení, ale také kvůli historii vlastního národa, historii kontinentu, kde žijeme...člověk si uvědomí, jak moc odvahy, síly a kolegiality v sobě tihle muži našli a přitom bojovali za úplně cizí země, kde v životě nebyli. Jinak vše podstatné už tady řekl Lima. ()

Say

[1. díl]: ****, [2. díl]: ****, [3. díl]: ****, [4. díl]: ***, [5. díl]: ****, [6. díl]: ***, [7. díl]: ***, [8. díl]: ***, [9. díl]: *****, [10. díl]: **** [+]: Produkce T. Hanks & S. Spielberg. [+]: Pilotní díl mě velice překvapil. [+]: Neskutečně silná atmosféra a vztahy hlavních postav. [+]: Porce kvalitní akce. [+]: Výborný výkon oblíbeného herce (Marc Warren v roli Alberta Blithe), ostatní herecké výkony taktéž stojí za povšimnutí. [+]: Pečlivé vizuální zpracování. [+]: Snímek nese silnou a výstižnou pointu. [-]: Některé díly vyprávěné a soustředěné na jednu postavu místy nudily. [♪]: **** [♫]: *** (intro velmi chytlavé, akční scény doprovázeny zásadně tichem) ()

Milky.

Můžu říct jeden jediný zápor a to, že jsem měl problém i po šesti dílech občas poznat kdo je kdo pokud zrovna nešlo o ty nejprovařenější postavy. A tady musím se zápory přestat, protože prostě jiné nevidím. Jediný popis, který mi příjde na mysl je "téměř dokonalé". A je velká škoda, že aby bylo něco tak skvělého natočeno, muselo se z to z většiny stát i ve skuečnosti. ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (viac)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (viac)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (viac)

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

04.05.2012

Nutno uznat, že Robert Pattinson se docela úspěšně snaží setřást nálepku pobledlého hezouna se slabostí pro podstatně mladší pasivní holky. Nebo má prostě dobrého agenta. Po adaptacích slavných… (viac)