Reklama

Reklama

Spútaný motýľ

(seriál)
TV spot 2
Turecko, (2019–2021), 158 h 15 min (Minutáž: 120–171 min)

Predloha:

Sümeyye Ezel Koç (kniha)

Kamera:

Ali Aslan

Hrajú:

Akın Akınözü, Ebru Şahin, Gülçin Santırcıoğlu, Serhat Tutumluer, Ayda Aksel, Macit Sonkan, Serdar Özer, Oya Unustası, Ahmet Tansu Taşanlar, İnci Şen (viac)
(ďalšie profesie)

VOD (1)

Série(3) / Epizódy(69)

Hercai je o jednej veľmi vplyvnej rodine a mladej Reyyan, ktorá si myslí, že do rodiny patrí tiež… avšak mýli sa. Reyyan sa zaľúbi do Mirana a ten si ju chce zobrať za ženu. Správy o ich láske však niektorým ľuďom prekážajú a vo vzduchu visí pomsta. Svadba sa napriek tomu uskutoční, Miran a Reyyan zamýšľajú začať nový život v spoločnom dome, ale Miran hneď po prvej noci vzťah ukončí. Dôvodom je krvavý zločin z minulosti, za ktorý má zaplatiť práve nevinná Reyyan. Časom vyjdú na povrch nové a nové tajomstvá… Budú pre lásku osudné, alebo dajú ich vzťahu novú šancu? (TV Doma)

(viac)

Videá (75)

TV spot 2

Recenzie (8)

Soupalka 

všetky recenzie používateľa

Serial je z pohledu naší části Evropy v podstatě "skoroodpad", ktery nijak zásadně nezachraňuje ani změna scenáristy po prvni sérii, turistické upoutavky na jihovychodni Turecko, krasna Sněhurka v hlavni roli nebo výrazně Shakespearovsky laděné postavy. Ani ty nekonecne dlouhe dily a monology... Na druhou stranu, pekelná a děsivá babička ma úžasnou integritu a sama vydá za 2 hvezdicky a pokud se překoná kulturní rozdíl, který je rozhodně nutno u seriálu akceptovat a zároveň si dokážeme užít originální znění a emoce za hranou běžného standardu, dojem se výrazně zlepší. Ve srovnani napr. s obdobne pojatym starsim a dost slabym serialem Sila je tento prijemne koukatelny, dobře typově obsazený a s priměřenou výpravou a příběh nijak zásadně nenudí. Po třetí řadě nakonec zvedám hodnocení na 4. Castecne i proto, ze propaguje cast Turecka, kam našinec málokdy zavita a mel by. Kurdistan opravdu prekvapi jen pozitivne.  Dum v Midyatu kde se serial točil (stejne jako rada jinych) je veřejne pristupny a objem navstevniku je obrovsky. Neco jako balkon Julie ve Verone.... ()

arieta 

všetky recenzie používateľa

Neprestávajú ma fascinovať medzikultúrne rozdiely, pričom žasnem aj nad Európou - napr. Európania dokážu bez mihnutia oka sledovať predstavenie, kde nejaký chlap škrtí ženu - jasná vražda! Ale čo je pozoruhodné, on si pri tej vražde ešte aj spieva !!! To je navýsosť nenormálne a nepravdivé - veď vrah je zvyčajne ticho, aby mu na tú vraždu neprišli a nezabásli ho... Alebo Európania čumia na vesmírne lode, ktoré sa preháňajú vesmírom až do vzdialených galaxií, keď v skutočnosti sa človek horko-ťažko dostal iba na Mesiac - a nikto sa takýmto nereálnostiam nečuduje... Ani nikomu v Európe nepríde divné, keď sa postavy v nejakom filme rozprávajú s vymyslenými bytosťami, ako sú elfovia, trpaslíci a pod... toto predsa v realite vôbec nejestvuje - ktovie aké diagnózy majú títo európski diváci... Jaj - že sú to také žánre, ako opera, sci-fi, fantasy a pod. ktoré majú vlastné pravidlá? Ahááá - ale potom nechápem, prečo sa to, čo sa toleruje pri týchto žánroch, sa upiera žánru "turecké dizi" ? Lebo turecké dizi má svoje vlastné pravidlá, podobne aj ako iné žánre - patrí tam aj väčšia emocionalita a že tam napr. chýbajú vulgárne výrazy, atď... Je bežnou chybou očakávať od tureckých seriálov, že sú to realistické dokumenty - aj keď oscilujú od realizmu až k rozprávke pre dospelých a k takej rozprávke pre dospelých patrí aj Hercai. A ja mu dám päť bodov. Prečo? No, preto. O Hercai by sa dalo písať veľa a veľa - tak len jeden dôvod z mnohých - hoci to, že to všemocné zlo nie je až také všemocné a že občas zvíťazí aj dobro... P. S. (6. 7. 2021) Ak mi pamäť dobre slúži, tak touto "perlou ducha" a to, že sledovaním tureckých seriálov si púšťame moslimov do svojich domácností, sa počas vysielania Binbir Gece na Slovensku blysla pani Zdena Studenková... DDD a badám, že od tých čias sa táto "perla" operlila a operila a rozletela do sveta... Ponorila som sa do myšlienok až tak hlboko, že už som nezbadala ani samu seba - videla som veľa amerických filmov a seriálov a veru, veru, zatiaľ neslávim Deň vďakyvzdania... Videla som napr. seriál Opičí kráľ - a nestala sa zo mňa budhistka... Videla som film Mníchov od Spielberga a nestala sa zo mňa judaistka...  Videla som pár filmov s Jackie Chanom a nemôžem tvrdiť, že sa zo mňa stala karatistka... nuž hádam aj po odsledovaní tureckých seriálov zostanem to, čo som doteraz a nebude zo mňa moslimka... hihi.... Ak aplikujem logiku pani Studenkovej na ňu samu - Studenková stvárňuje v divadle rolu nemeckej režisérky Leni Riefenstahlovej, ktorá mala geniálne filmárske videnie (v 4. epizóde Star Wars Nová nádej záverečná scéna oceňovania hrdinov v obrovskej miestnosti je inšpirovaná prácou Leni) ale zároveň jej neprekážalo oslavovať Hitlera a využívať vo svojich filmoch väzňov z koncentračných táborov - znamená to azda, že si diváci pani Studenkovej púšťajú fašistov do svojich domovov? Alebo, že je herečka "fašistka"? Pritiahnuté za vlasy? Tak ako aj ten "osmanský argument"... ()

Reklama

Kri-kri 

všetky recenzie používateľa

Tento rozsáhlý dramatický seriál mi hodně připomíná Moc osudu, zejména proto, že se to odehrává ve stejném kraji a rovněž se tu hodně lpí na tradicích a oblastních zvycích. První polovina seriálu mi připadá více dynamičtější, v jednom kuse se tam něco dělo: zákeřná baba Azize kuje lstivé pikle, postupné odhalování minulosti ohledně prapůvodu mnohaleté pomsty a v jednom kuse členové jedné rodiny s bouchačkou vtrhnou do sídla druhé rodiny a udělají tam pořádný bugr. Ve druhé polovině je děj strašně rozvláčný, předně mě iritovalo zdlouhavé milostné tokání Reyyan s Miranem. Škoda úmrtí některých postav, hlavně Elif a Hazara. Miranovo chování mě dost rozčilovalo, jak v jednom kuse řval jak postřelený lev a neskutečně mi lezla na nervy zákeřná intrikánka Yaren, sobec non plus ultra, kterému vždy všechny sviňárny prošly, dokonce i vražda, něco jako Hazal ze seriálu Vyměněné osudy. Ke konci potěší napravení Gönül, Azize a Cihana, naopak z Fusun se vyklubala pořádná bestie. Je mi trochu divné, že v téměř celé třetí řadě chyběla Reyyanina mladší sestra Gul, přestože se o ní mluvilo, jako by tam stále byla, v žádných scénách se neobjevila, snad ještě na počátku po příchodu Aslana, pak definitivně zmizí. Z postav jsem si oblíbil Elif, jako jediná z Aslanbeyů do poslední chvíle usilovala o ukončení pomsty a mír mezi oběma rodinami a sympatická je i Miranova babička Sükran. Šťastně to nakonec dopadlo s Azatem a Gönül. Víckrát vidět nemusím, ostatně znovu bych všech 256 dílů už asi nedal, nicméně na jedno shlédnutí, pokud máte možnost přeskakovat zdlouhavé, nezajímavé a neustále opakující se retrospektivní scény to ujde a kvalitní slovenský dabing rovněž potěší. 3 * a 50%. ()

MM_Ramone odpad!

všetky recenzie používateľa

Česko Slovenským televíznym fenoménom začiatku nového milénia boli lacné, nekonečné telenovely. Naivné, stupidné romantické hlúposti, ktoré sa točili prevažne v Južnej Amerike. Absolutné dno televíznej filmovej tvorby. Tento juhoamerický trend pomaly ustal a prišlo niečo oveľa, oveľa horšie. Telenovely z Turecka. Je to trójsky kôň, prostredníctvom ktorého sa moslimský svet vkráda do európskych domácností. Jedným z týchto nebezpečných mohamedánskych kultúrnych atentátov je aj seriál "Spútaný motýľ" (Hercai). Osmanská ríša útočí, osprosťuje a zotročuje týmto produktom jednoduchých, prostoduchých slovenských divákov. Zákerný turecký odpad! ()

Ephemeris 

všetky recenzie používateľa

Tak som sa tu v zaujímavostiach dočítala, že Turci predali tento seriál už do 140 krajín sveta. V tom prípade sa jedná ale o vskutku pozoruhodnú zaslepenosť voči vlastným nedostatkom, keďže im evidentne neprekáža, ako ich bude celý svet vnímať. Keď už nič iné, je to aspoň skvelá reklama na fotogenické mesto Mardin. A počúvanie za dverami je tam zrejme najobľúbenejšou voľnočasovou aktivitou... ()

Galéria (467)

Zaujímavosti (1)

  • Telenovela, ktorá mala premiéru vlani a vyvrcholiť by mala až začiatkom budúceho roka, sa predala už do približne 140 krajín vo svete. (Nihan)

Reklama

Reklama