Apokalypsa: Vojna svetov

• Česko Apokalypsa: Válka světů (viac)
TV spot

Vydajte sa po stopách histórie - vojnovej i povojnovej. Obdobie medzi rokmi 1945 a 1991 bolo poznačené konfrontáciou dvoch znepriatelených táborov, dvoch svetov - "kapitalistického" Západu a "komunistického" Východu. Obe strany disponovali ničivými zbraňami - atómovými bombami a raketovými hlavicami. Toto nebezpečné napätie zabezpečovalo paradoxne polstoročie mieru a  prosperity na Západe. Napriek tomu sa počas týchto rokov odohrali viaceré konflikty - predovšetkým v Ázii.  Superveľmoci sa navzájom konfrontovali prostredníctvom iných krajín - a ich obetí. (RTVS)

Recenzie používateľa carl.oesch k tomuto seriálu (3)

Vítězství (2019) (E04)

Díl, který je až basurdní, i když zase pár spekulací a nepřesností. Co se dělo při smrti Stalina je paradoxně docela dobře předvedeno v politicko satirickém filmu Ztratili jsme Stalina. Pohled na skupinku nejvyšších představitelů SSSR v Krmlu s komentářem, že to vypadá jako sjezd mafiánů byl perfektním vystižením zločinecké podstaty v tomto případě sovětského režimu. Prostor věnovaný ztátě Vietnamu Francouzi je poněkud manipulativní - člověk má dojem, že Francouzi zde byli všemi milováni a jenom zlovolný stařík Ho-Či-Min jim zabránil, aby se s Francouzi měli rádi i nadále a byli hrdými občany v kolonii. Je stejně jzajímavé, jak strašně Francouzi ne své koloniální říši lpěli a kolik byli ochotni ztratit krve i zlata, aby stejně nakonec museli z Afriky i Dálného východu zmizet. A pradoxně, Britové se stáhli bez nějakých větších excesů (ty si ale většinou ti nově svobodu získavší zařídili sami - viz. Indie, Pakistán a později Bangladéš). O tom zde ale není ani zmínka. ()

Múr (2019) (E05)

Pět hvězd i přes některá, řekněme nepřesná tvrzení. Především je třeba poukázat na fakt, který se málokde obejvuje, a totiž že prvním masovým vystoupením proti východoevropským diktaturám nebylo ono "východoněmecké" povstání, ale o pár dní dřív masové protesty v Plzni, Praze a Brně po provedení měnové reformy. Následoval Berlín a po něm Polsko a teprve v listopadu Maďarsko. A událeosti v Suezu, kdy si naposled pokusili Britové a Francouzi vystoupit jako nezávislé velmoci byly zastaveny Spojenými Státy, protože Američané nechtěli vrhnout Araby rovnou do sovětské náruče. A sovětský zásah proti vzbouřencům v Maďarsku si naopak Chruščov a spol. nechal odsouhlasit od Američanů. Co se týká karibské krize, ta neskončila tichým vítězstvím Chruščova, jak je zde naznačovánoa jak si někteří myslí. Byla to ve skutečnosti patová situace s pár procenty ve prospěch Američanů. Zajistili, že na Kubě nebudou umístěny žádné rakety s jadernými hlavicemi (což k nepříčetnosti rozzuřilo Castra) a i když se zavázali, že Kubu nenapadnou, zároveň si v Guantanámu udrželi základnu a hlavně Kubu "oblokovali" tak, že nějaké další ohrožení zbraněmi hromadného ničení vyloučili. Rakety z Turecka oficiálně staženy sice byly, ale dodnes není jasné jestli tomu tak opravdu a v plné míře bylo. I berlínská zeď nebyla Chruščovovým vítězstvím. Sice bylo naprosto překvapivé, jaké řešeni společně se soudruhy z NDR bylo zvoleno, ale SSSR si ke zklamání Ulbrichta a spol. netroufl obsadit západní Berlín silou. Z vyprávění francouzských tvůrců mám trochu dojem, že z nich hovoří zatrpklost vůči Američanům - viz. odmítnutí pomoci ve Vietnamu, v Suezu, v Africe a hlavně vědomí, že Francie se stala velmocí tzv. druhé kategorie, která se Francii přes některá teatrální zejména De Gaullova gesta stala zemí, která byla na USA závislá. ()

Priepasť (2019) (E06)

Souhlasím se Subicem, připadalo mi, že jim najednou někdo řekl, že už musí končit, takže do poslední dílu doslova narvali a často i páté přes deváté to, co předtím v pěti dílech rozumně rozebrali. ()