Nejvyšší soudci jsou ve Spojených státech jmenování do svých funkcí na doživotí. Má se tak předejít korupci a ovlivňování. Pro bohatou firmu však není nic snazšího, než najmout atentátníka a nechat několik neúplatných soudců zavraždit. Darby studuje práva a chodí se svým učitelem. Mladá dívka během několika dnů sepíše odvážnou teorii o atentátu na dva soudce a jeho původcích. Jak se zdá, do případu jsou zapletena nejvyšší politická místa. Krátce poté, co se Darbiina verze spiknutí dostane do rukou FBI, zahyne její milenec a ona sama několikrát vyvázne ze smrtelného nebezpečí jen díky šťastné náhodě. Zoufalá dívka se spojí s vynikajícím novinářem Grayem Granthanem, pracujícím pro přední americký list. Společně se pak pouštějí do smrtelně nebezpečného pátrání. (oficiálny text distribútora)

Elin

Povedený thiller, který mě bavil od začátku do konce. A to né jednou. Děj svižně plyne a Julii Roberts to zase fest sluší. Neůžu jinak než doporučit. ()

Illioplius

Uvedomujem si, že sa jedná o nadpriemerného zástupcu svojej kategórie, ale žánrovo mi tento film nesedel. Už je akýmsi štandardom, že zápletka amerického trilleru bude niečo s prezidentom, niečo s vraždou vysokých ústavných činiteľov a niečo s FBI, resp. CIA. Čiže dej banálnejší, v podstate celú dobu je to o tom, ako Darby (Julia Roberts) uniká pred ľuďmi, ktorí ju chcú zabiť, pretože vie niečo naviac. Celá banalita ale vo filme vyzerá celkom fajn. Film pozerateľný, ale ten, kto ho nevidel, o nič neprichádza. ()

BeranSon

Na začátek mi už nepasuje duo Roberts + Washington. Jednotlivě ve scénách ujdou, ale když jsou společně, tak to tam prostě nejde do kupy. Rutiná režie od pana Alana J. Pakulaa, který v podobném žánru nemá co více dodat. Stopáž je tu nesmírně přehnaná, film co neví co by měl podat, tak podá 136 minut ničeho. -3/10- ()

helloween93

I přes svou dlouhou stopáž kvalitní politický thriller, který má zejména v první půlce skvělý drajv. Druhá půle mi přišla o něco horší a konec mi přišel až moc popcornový, proto "jen" 3*. ()

PavelZava

Můj bratr mi přivezl ze služební cesty v USA Washington D.C. pět knih skvělé volby , z nichž bezpečně vím, že byly vytvořeny minimálně tři filmy : The World According to Garp,The Timeline a The Pelican Brief. Tudíž The Pelican Brief je jeden z filmů, kde jsem nejdříve četl předlohu, a poté viděl fim, bohužel hodně poté takže nemohu srovnávat. Angličtina zastřela napěěětíí. Dal jsem dvě kafe a popocházel po pokoji a nemohl sedět, takže napínavé až běda! Julia Roberts hraje Darby Shaw dokonale a Denzel Washington novinář Gray Grantham jí říká : Chci, abyste se dožila narozenin ! Spolu unikají najatým zabijákům, vystupňované napětí v garážích, uniknou ? Podívejte se, doporučuju ()

GIK

Kvůli několikastránkovému elaborátu neznámé studentky se do pohybu dává složitá těžkotonážní mašinérie: FBI, CIA, Bílý dům, mafie, teroristi – všichni mají pohotovost. Naštěstí na holku nasadí partu nešiků z večerníčku „A je to!“. Nálož v autě je skvělý nápad. Jednoduché a nenápadné. Chybí už jen rozprášení radioaktivního materiálu na trase její pravidelné procházky. V alkoholu naložený učitel-milenec-bývalý poradce prezidenta si zprávu přečte jako první a s přihlouple dobráckým úsměvem jí zapůjčí dobrosrdečnému agentovi z FBI (nebo z jiné podobné zašívárny), přes kterého doputuje až někam nahoru, kde se bláznivé konspirační teorie zaleknou natolik, že je spuštěn poplach prvního stupně - ohrožení národní bezpečnosti. Následuje patrně mobilizace. ()

dalziel

Z môjho pohľadu najvydarenejší počin Johna Grishama. Thriler so všetkým čo k tomu patrí. Téma je viac ako aktuálna aj dnes. Stačí  jeden deň pozerať správy od rána do večera. PS. "Stan Lee Tucci" je super zabiják 😀. ()

arkie

Přes guláš nelogičností v ději, kotrmelce v dialozích, záhadnou teleportaci jednoho obombičkovaného auta mezi patry garáže, ufňukaný objímání u letadla a i přes pilota, co všechno věděl, ale Denzel ho odkrágloval, hned jak sesednul z křesílka v televizním studiu, přes to všecko - když Julii naběhne ta žilka uprostřed čela, uvěříte jí i útočníky z Marsu. Politická detektivka jak pravá svíčková. ()

Acrobat

S desivo viziou, realizmom, s precíznosťou a čistokrvným thrillerovým prístupom natočený kvalitný casu odolavajuci film, ktorý ponúka scenáristicky výborné a formálne mierne priemerné kino. Destruktivny zazitok sa znasobi potom, co si uvedomime ak na miesto sudcov dosadime Jana a Martinu K. ( videne opat 21.4.2021, PrimaMax) ()

jaki96

Akční film Případ pelikán podle knihy Johna Grishama nepostrádá dobré herecké obsazení a napětí. Děj snímku celkem odpovídá knižní předloze, což je jedna z výhod. Julia Roberts a Denzel Washington předvedli své maximum, nezaostávali ani ostatní herci. Režie v podání Alana J. Pakuly byla taky slušná. V tomto případě se jedná o velmi dobrý snímek, který si dle mého názoru zaslouží 82% a 4*. ()

Petulka88

Neuvěřitelně natahovaná nuda. Film by moc chtěl být napínavým thrillerem, výsledkem je ale to, že jsem při jeho sledování skoro usnul. ()

Kingjiri

Naprostá politicko-krimi-konspirační rutina, která mě občas bavila hlavně díky očekávanýmu charizmatu tehdy ještě začínajícího Denzela Washingtona. Jinak jenom těžko hledám nějaký důvody, proč bych si měl za pár dní na Případ Pelikán vzpomenout, nebo ho dokonce chtít někdy vidět znova. Ale kdyby se ubralo na stopáži, přidalo se pár napínavějších popř. akčnějších scén a zpřehlednil se zbytečně zamotanej scénář, mohla vzniknout i na takovymhle nepříliš atraktivnim základu docela zajímavá podivaná. Třetí hvězda za Washingtona. ()

Brinkley

Tak tohle mě hodně bavilo na střední. Předlohu jsem sice nečetla, a ani nehodlám, ale Pelikán svižně letěl kupředu, napínal mě jak kšandy a kupodivu jsem snesla i Julii. A co víc si od Grishamovky přát? ()

Ceberus

Herci dělají, co mohou, ale v konečném důsledku jde o prostou postupnou vyvražďovačku, která mě neměla až tak moc čím zaujmout. ()