V roku 1951 si skupinka troch ľudí zaobstará zbrane, aby mohla s ich pomocou ujsť z nenávideného komunistického Československa. Dvaja mladíci sú pod vplyvom staršieho, ostrieľanejšieho „šéfa“ s mierne paranoickými sklonmi. Plánovaná akcia však stroskotá, čiastočne vplyvom vnútorných rozporov, čiastočne vďaka bezchybnej práci kriminalistu Zemana, pracujúceho na prípade v súčinnosti s kontrarozviedkou... (TV Dajto)

subic

Rok 1951. Můj děda říkal, že bratři Mašínové jako jeho spolužáci na prominentním gymnáziu v Poděbradech, kde tenkrát v nižším ročníku studoval i Havel, už tenkrát dělali problémy. Pro mě to jsou jenom sprostí vrazi, kteří se skutečnosti za hranice dostali, ale tady v rámci propagandy a politické ideologie samozřejmě byli chyceni. Hned na začátku dílu Zemanova žena Lída začíná rodit a do porodnice ji odvážejí 2 saniťáci, které o něco později přepadnou právě bratři Mašínové. ()

carl.oesch

Jestli tohle měli být Mašínové, tak to tedy opravdu hodně vzdáleně. Aby bylo jasno, komunisty nesnáším a celé to jejich vládnutí pokládám za pohromu, stejně jako působení komunistů v SSSR, i když dnešek ukazuje, že tem to není jenom o "komunismu". Ale stejně tak nesnáším Mašíny, kteří byli narušení psychopati a žádní bojovníci proti komunistům. Zato je komunisti velmi ochotně "propagovali", aby dokázali, že ten, kdo proti nim bojuje, je vrah a sadista. Že desetitisíce lidí komunistům kladli odpor, i když ne takovým způsobem jako Mašínové (i když i se zbraní v ruce - Hasil v přímém střetu zastřelil pohraničníka a s tím nemám problém) a byli opravdoví hrdinové (třeba Raichl) je taky pravda. Ale tady se soudruzi ocitli na hodně tenkém ledě. Jejich neschopnost se projevila v takové míře, že si nedokázali spojit dvě zákařné a brutální vraždy řadových esenbáků s krádežemi zbraní a jednoho z Mašínů, zavřeného za pokus o ilegální přechod hranic dokonce v klidu pustili. Estébáci sice byli schopni mučit a ubíjet lidi, ale tohle jim nedošlo. Inu, když podmínkou příslušnosti u StB byl dělnický a malorolnický původ a základní vzdělání, tak se člověk nemá čemu divit. Tříska svoji roli asi musel protrpět stejně jako podpis Anticharty, Vízner mně nikdy neseděl a i když Vinkláře jsem nikdy rád taky neměl, tady mu role sedla na tělo dobře. Politiky tady je minimum (překvapivě) a útěk za hranici v době, kdy lidé neměli pasy a byl problém se dostat i do spřátelených lidových demokracií jinak než násilím nešel. Jenže představa, že se někdo prostřílí přes rozsáhlé kontrolované území daleko před hranicemi, přes zakázané pásmo a hustou síť pohraničníků byl dost naivní. Na druhou stranu, hranice ještě nebyla zadrátovaná a nebyly zde miny a ostatní nástrahy a pasti. Ale stejně, Mašínové se s obrovskou dávkou štěstí dostali až do Západního Berlína. ()

Salvator

U Zemanů se bude rodit a do toho začne řádit parta podle případu bratří Mašínů. Tvůrci si opět skutečné události změnili k obrazu svému. Bezprecedentní a dodnes neomluvitelné násilí hlavních aktérů však ponechali. Díl je současně hereckým koncertem Josefa Vinkláře. ()

Honza__St.

Obdobně jako pozdější Vrah se skrývá v poli je tohle díl, na který se nedívám zrovna rád. Protože z té party (zejména z Vinkláře) jde opravdu strach, navíc je člověku sakra líto zejména toho kluka od sanitky, kterého zamordujou (kdo by tenkrát řek, že ani ne za deset let "povýší" z oběti na grázla, kterého budou nenávidět stejně jako tady Vinkláře - viz. Láska z pasáže :D). Opravdu ty naše detektivky dovedly člověka vyděsit a rozesmutnit mnohem líp, než ty západní (přirozeně myslím ty tehdejší - od Policie Modrava a Kriminálky Anděl to čekat nelze). A samozřejmě jedna z nejhorších věcí - leccos bylo pozměněno, ale to nic nemění na tom, že obdobný případ se opravdu stal. A ve skutečnosti ty dvě zrůdy bohužel nikdo nezastřelil. ()