Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Morální základy malého texaského městečka jsou v troskách. Výbušné drama o moci a chamtivosti s držiteli Cen Akademie Marlonem Brandem (Nejlepší herec v hlavní roli Kmotr, 1972 a V přístavu, 1954), Robertem Redfordem (Nejlepší režie Obyčejní lidé, 1980), Jane Fonda (Nejlepší herečka v hlavní roli Návrat domů,1978 a Klute, 1971), a televizní hvězdou Angie Dickinson. Šerif Calder (Brando) není jediný, kdo pronásleduje Bubbera Reevese (Redford) poté, co unikl z vězení. Z cesty by si ho přál i naftařský a dobytkářský baron Val Rogers (E.G. Marshall), aby zakryl milostnou aféru, kterou má jeho syn Jason s Bubberovou manželkou (Fonda). Štvanice začíná. Když alkohol a omezenost vytvoří z místních rozvášněný dav, který chce vzít spravedlnost do vlastních rukou, pokouší se Calderova manželka svého manžela přesvědčit, že není nutné přivést Bubbera živého. Ale šerif bojuje za spravedlnost a nezastaví se až do krvavého vyvrcholení. Akční film uznávaného režiséra Arthura Penna Štvanice podle scénáře Lillian Hellman nenechá nikoho chladným. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (138)

Motinski 

všetky recenzie používateľa

Brandovi som žral každú vetu, takéto charaktery mu pasujú ako riť na šerbel. Ostatné postavy sú dobre zahrané ale ani jedna si nezaslúži náznak sympatií. A o to asi aj išlo. Pocitovo som bol hlavne vďaka tomu do filmu vtiahnutý podobne intenzívne ako pri žanrovo trilerovejšich kúskoch. Zasrané hnusné mestečko, túto vetu som si v druhej polovici povedal viac krát. No a vidieť Roberta Duvalla v roli ťulpasa tiež potešilo ajkeď ide len o detail kvôli epizódnemu času aký dostal. Rozbeh sa mohol skrátiť alebo spraviť svižnejšie, no k plnému hodnoteniu u mňa není ďaleko. Veľmi silné 4*. ()

Slasher 

všetky recenzie používateľa

Překvapivě temný a zajímavý drama z texaskýho městečka se slušně all-star hereckou sestavou, který v sobě nese Kennedyho smrt, předzvěst Vietnamu i odkaz Peyton Place (x). Film je plný ožralých, nenávistných, zamindrákovaných a ustrašených postaviček, atmosféra zlověstná, v závěru pak skvěle vybublá. Brandův kladný šerif jedna z jeho skvělých rolí. Vzhledem ke všemu a všem bych bral ještě o hodinu delší prostor. ()

Reklama

misterz 

všetky recenzie používateľa

Krimi thriller, ktorý sa podobne ako slávny western Na pravé poludnie (1952) zaoberá predovšetkým skazenosťou a morálnym úpadkom jedného mestečka. Tentoraz nás príbeh zaviedol do Texasu, kde miestneho šerifa hrá posledný ostrovček morálky a ľudskosti, nezabudnuteľný Marlon Brando. Opäť ide o jeden z jeho filmov, kde svojou charizmou valcuje aj prípadné nedostatky snímku, pričom na seba strháva celú pozornosť diváka. Avšak nemenej dôležitý je fakt, že je tu výborne načrtnutá široká paleta charakterov, hlavne vo výpočte negatívnych vlastností, pričom tu Penn otvára aj ďalšie zaujímavé otázky súvisiace s priateľstvom, láskou, sebaúctou a iné... Čo sa týka ľudskej psychiky a sociálnych otázok má teda film čo ponúknuť, pričom podobne ako v zmienenom westerne ma oslovil aj koniec - s ľudskou hlúposťou bez akejkoľvek morálky sa nedá bojovať. 85/100 ()

Fr 

všetky recenzie používateľa

,,ŘÍKAJÍ, ŽE BUBBER STŘELIL JAKEA ROGERSE, PROTOŽE MU SPAL SE ŽENOU.“ … ,, STŘELIT MUŽE ZA TO, ŽE SPÍ S NĚČÍ ŽENOU? TO JE HLOUPOST. TO BY SE POZABÍJELA PŮLKA MĚSTA“...... /// Dva prchající trestanci. Chvilku. Pak jen a jen americký maloměsto. Postupný seznámení s poměry, protože VO TO TADY JDE! O zděšení či radost z útěku zlobivýho dítěte Bubbera. A na povrch toho vyplouvá daleko víc. Víc z povah obyvatel, víc z Ameriky 60sátejch let. Ano, nejde o útěk jako takovej, ale o osoby a povahy v dramatu, kterej postupně moc dobře graduje. Ten příběh je dobrej a tomu vodpovídaj i role, jejichž obsazení je parádní! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou divadelní hru, kterou napsal Horton Foote (v r.1952) jsem neviděl. 2.) Zjistím, že ani v Americe nemusela bejt Horečka sobotní noci v disco duchu. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Zdalo by sa, že hlavnou postavou bude väzeň na úteku, čiže Redford, ale plagát neklame, hlavné slovo má Brando. Teda v tomto posratom mestečku má hlavné slovo niekto iný, pretože najdôležitejšie sú peniaze a moc. Arthur Penn látku, ktorá by v rukách niekoho menej autorského vyzerala klasicky hollywoodsky, aj v tom dobrom zmysel slova, dokáže spracovať po svojom. Film má v sebe viac tém, ako by sa na prvý pohľad zdalo a samozrejme okrem obsadenia je to jeho ďalšie významné plus. Rogers má okolo seba takých nesympatických poskokov, až ich máte pri scéne v šerifovom kancli chuť sami postrieľať. ()

Galéria (66)

Zaujímavosti (6)

  • Kástingová riaditeľka odmietla obsadiť Faye Dunaway s odôvodnením, že pre filmovú branžu nie je dosť pekná a odporučila jej venovať sa radšej divadlu. (m.a.t.o.)
  • V počiatkoch produkcie bol do úlohy, ktorú nakoniec stvárnil Robert Redford zvažovaný aj Steve McQueen. (m.a.t.o.)
  • V knihe "Fiasco: A History of Hollywood's Iconic Flops" (voľne preložené ako "Fiasko: História ikonických prepadákov Hollywoodu") od spisovateľa Jamesa Roberta Parisha je tomuto filmu venovaná celá kapitola. (Motinski)

Reklama

Reklama