Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roku 1970 sa v Londýne konala súťaž Miss World. V tom čase to bol najsledovanejší televízny program na svete, ktorý sledovalo viac ako 100 miliónov divákov. Moderoval ho legendárny britský komik Bob Hope (Greg Kinnear). Miss World 1970 však rozhodne neprebiehala hladko a súťaž sa stala doslova divokou jazdou. Rozhodnutie organizátorov povoliť účasť dvoch žien z Južnej Afriky vyvolalo kontroverziu a napätie už pred začiatkom podujatia. Ale skutočný rozruch mal ešte len prísť. V jeho epicentre sa ocitla feministická aktivistka Sally Alexanderová (Keira Knightleyová), členka novovzniknutého Hnutia za práva žien. Emancipované dámy tvrdili, že súťaže krásy dehonestujú, dehumanizujú a ponižujú ženy. A práve to sa rozhodli povedať svetu v priamom televíznom prenose. Na divákov živého vysielania do celého sveta čakala v ten večer nejedna senzácia. Tou ďalšou bolo totiž škandalózne vyhlásenie výsledkov, ktoré znamenalo porážku západného ideálu krásy. Víťazkou sa totiž nestala plavovlasá favoritka zo Švédska (Clara Rosagerová), ale kráska tmavej pleti, Miss Grenada (Gugu Mbatha-Rawová)... (TV JOJ)

(viac)

Videá (1)

Trailer 1

Recenzie (60)

Khalesi 

všetky recenzie používateľa

Film bol natočený pre priemerneho diváka. Myslím,  že je to preto, aby si ho pozreli aj taki, čo by ho inak ignorovali. Každopádne ma mrzí,  že taketo ženy sa už skoro nerodia. Inak by som ich vidala v ovela vacsom počte na demonstraciach za práva zvierat. Aj kráva je samice, ktorá trpí ked jej vezmu mlada. Záleží naozaj tak velmi na tom, že nie je z ludskeho rodu? ()

angel74 

všetky recenzie používateľa

Komedií bych tenhle film určitě nenazývala. K smíchu tady toho moc není, ba naopak, řeší se dost závažné otázky rovnoprávnosti mužů a žen nebo rasové diskriminace. Příběh založený na skutečných událostech je bohužel zpracovaný dost nezáživnou formou. V nejvypjatějších momentech citelně chybí napětí. Ke kladům snímku ovšem patří dobré herecké výkony většiny zúčastněných a přesně vystižená retro atmosféra doby sedmdesátých let minulého století. (60%) ()

Reklama

matisse 

všetky recenzie používateľa

Nakažlivě energická, nádherně nasnímaná, chytrá, dojemná (ale ne sebedojímavá) feministická jízda, která se i na poměrně bezpečném komediálním prostoru vyhýbá zjednodušujícím prohlášením a sleduje události z 2 různých úhlů - z pohledu ženských outcastů uvnitř soutěže i vně. Boží věc. Na nic si to nehraje a právě proto je to ryzí <3 ()

Johnny.ARN 

všetky recenzie používateľa

Mentálne som pri tomto filme zomrel a som prekvapený, že v tom nemal prsty Netflix. To by sa im hodilo do tej aktuálnej vlny, ktorú produkujú. Mne ako mužovi, ktorý vidí aktuálnu situáciu to príde veľmi úsmevné. Celá ich snaha, nezmyselná. Proste feministická píčovina pre ženy, ktoré sa v tom nájdu, spália podprsenky a vyjdu do ulíc. Zase a zbytočne. 1 z 5 ()

Marze 

všetky recenzie používateľa

Trošku film na zívání i když je zde příjemné retro. Přitom s hvězdou Keirou Knightley. Zapojí se do hnutí plánujícího protest při volbě Miss, jež podle radikálek snižuje hodnotu ženy na kus masa.Vzpoura proti vlastnímu pohlaví by však potřebovala více nadsázky a méně kazatelské korektnosti, sahající od rasismu k feminismu. Naštěstí se najde pár vtipných okamžiků, třeba pohrdání televizí, do níž se přitom rebelky potřebují dostat, či hledání přijatelných společenských úborů v šatnících založených na popírání ženskosti. Zajímavá je zákulisní příprava missek jako hláška „zatracená Jugoška, my vás píšeme na začátku s tvrdým Y, takže patříte až na konec řady“. Ženy jsou zde pouze uvědomělé a zneužívané a muži jen povýšení nadsamci, chlípně se třesoucí na promenádu v plavkách. Nejpřirozeněji působí matka hrdinky. ()

Galéria (68)

Zaujímavosti (7)

  • Na rozdiel od toho, čo je zobrazené vo filme, skutočné infiltrátorky plánovali začať protest, kým boli kandidátky Miss World na pódiu. Boli to však mizogýnne vtipy Boba Hopea, ktoré ich prinútili zmeniť plány a práve v tej chvíli začať hádzať svoje múčne bomby. (m.a.t.o.)
  • Počas nahrávok je Miss Švédsko predstavená ako Marjorie Johansson, ale jej krstné meno je Maj. Marjorie bolo meno dievčaťa, s ktorým Sally diskutovala, keď s ňou robila rozhovor v BBC. (m.a.t.o.)
  • Vo veku 52 rokov mal Rhys Ifans presne ten správny vek na to, aby mohol hrať Erica Morleyho z roku 1970, hoci Keeley Hawes, hrajúca Morleyho manželku Juliu, je od neho len o deväť rokov mladšia, zatiaľ čo skutočná Julia Morley bola o dvadsaťjeden rokov mladšia ako jej manžel. (m.a.t.o.)

Reklama

Reklama