Díra

• Španielsko El hoyo (viac)

Pitryx

No, překvapilo, to přiznat musím. Filmík rozhodně není pro měkkoty. Zpočátku to totiž vypadá jen na plané žvásty a hromadu filosofování, ale později se to hodně změní. Divák bude překvapen asi ve více směrech. Já byl taky. Nevím, jestli bych se koukal podruhé, nejspíše ne, ale přesto musím těch sedmdesát dát.        *** A PŮL ()

Marcas

Výborné zpracování lidské surovosti, nenažranosti, sobeckosti, prostě lidskosti obecně. Španělé zabodovali. Tenhle film mi zůstane v paměti ještě dlouho. Jedinou výtku, jako více uživatelů, mám ke konci, který nám neodpoví na žádnou otázku. Jinak ale paráda a pro mě jeden z nejlepších filmů uplynulého roku. ()

Han_Quintet

Hlavní myšlenku, kterou si ze snímku odnáším je ta, že za utrpení těch nejslabší může bezohlednost každého, kdo je nad ním. Platforma by se dala přirovnat k sociálnímu uspořádání společnosti(ve značně zjednodušeném symbolickém pojetí). Kde ti na špičce pyramidy z vysoka serou na lůzu pod sebou a jakmile se někdo ze dna odrazí na povrch přejímá vzorce chování, respektive nepřejímá, chová se celou dobu stejně jak ten na špici bez ohledu na to na jaké pozici je. Což je taky přímým důkazem toho, že společnost roste zespoda(nikoliv z vrchu) a jestli se má něco změnit je to právě tam v základu společnosti. Velmi nápadité pojetí kritiky společnosti a elit, které je tak lehce zpracované, že to musí vidět i ten největší plebejec na ČSFD. Rozhodně nemusíte z hlavní myšlenkou souhlasit. Platforma je totiž neměnné společenské uspořádání a tak to má být a bude, protože lepší člověk nikdy nebude. ()

Facerr

Slušnej úlet a opravdu velká chuťovka. Rozhodně bych u tohohle filmu nedoporučoval večeřet. Jinak, i přes minimalistické rozpoložení, odsejpá slušně. Jen škoda toho debilního a nic neříkajícího konce. ()

Bajo.

Většinou když se někdo ve filmu inspiruje španělskou literaturou tak to dopadá náhlou smrtí režiséra ještě před premiérou filmu viz Sálo anebo 120 dnu sodomy.Tady se ale režisér rozhodl pro méně kontroverzního Miguel de Cervantes y Saavedra lit. a nejen že se nebude konat žádná smrt ono z toho filmu vzniká naprosto geniální věc na kterou budu ještě dlouho vzpomínat a kterou jsem se "NASYTIL" tak že bych další měsíc vydržel i na 500stém patře. Výborná práce klobouk dolů ()

B3n

Ani si nepamätám, kedy som naposledy mal takýto ťaživý pocit z filmu. Ďalší dôkaz toho, že na natočenie skvostu nepotrebujete polmiliardový rozpočet, stačí vynikajúci scenár a herci. Fantastický film s posolstvom o tom, že na to, aby sme sa vrátili do praveku nám stačí malá zmena. Za státisíce rokov sme sa vôbec nezmenili, teda drvivá väčšina z nás. Nenastal žiadny vývoj, stále sme to čo sme boli predtým. Máme internet, preto nás to klame, že sme sa niekam posunuli. ()

wallax

Najlepší film tohto roka? Je dosť možné, že pre mňa áno. Už dlho som nevidel tak silný film. Diera prináša divákovi dosť drsný pohľad a obraz (našej) spoločnosti. V minimalistickom spracovaní, ktoré je zároveň neuveriteľne megalomanské, s jednoduchým vizuálom, ale silnou myšlienkou. Drsný, živý a živelný, surový a brutálny pohľad do vnútra spoločnosti, do egoistických a masochistických pohnútok či už egom hnaných chutí alebo skutočných potrieb. Kde končia naše životné potreby, začína rozmaznávanie ega, kde začína rozmaznávanie ega, končí solidarita k iným, pozornosť k potrebám druhých. Koľko potrebujeme k tomu aby sme prežili a koľko dožičíme iným aby prežili? Čo musí spoločnosť obetovať aby pochopila? El Hoyo je neskutočná, herecky a režisérsky poctivo odmakaná fllmárčina. Celok a pocit z filmu dotvára minimalistický miestami temný či až industriálny soundtrack. Za mňa 5/5, toto je skutočne flim, ktorý si zaslúži pozornosť! ()

DonBraso

Tohle si možná nezaslouží jednu hvězdu,ale s tím koncem a poselstvím na 100%.Takže divák na první dobrou vidí film Kostka,která byla mimochodem o tři světelný roky lepší.Film se nesnaží extra vysvětlovat,ale stejně dá čuchnout.Tím pádem pak absolutně můžete vše poslat do kytek i s komunismem.Jste v nějaký díře a promlouvá k Vám postava s jeho nožem plus.Trimagasi jméno mé v podání Zorion Eguileora,který byl nejlepší.Trochu jsem tam viděl už zesnulého Bruno Ganze.Celou dobu jsem si myslel,že číslování pater je vždy od spoda nahorů.Zde je to naopak,takže patro 100 je dole.TVL.Máme tu kuchyň a speciální recepty kdy vždycky v nějakou dobu jede na platformě dlabanec pro lidi,který jsou uvězněni.Čekal jsem psychologickou depku,ale ta se vůbec nedostavila.Místo toho si prostě dáte šlofíka a jedním střihem jste v jiným patře.Tenhle amatérismus nevysvětlený je snad nejhorší zlo ve filmu.Prostě se někde probudíte a neptejte se proč.Pár postaviček a vraždy či spáchání sebevraždy.Takže jediný co tenhle snímek dokáže v tom hovně nabídnout jsou slušný gore prasečinky.Tím film chce etablovat nad obsahem jinak nevím proč to ukazovat.Pak prostě Goreng kápne božskou,že vlastně pojedem až do posledního patra a vyjedem nahoru.Poselství panna cotta mě bude budit ještě dlouho ze spánku.Za vším hledej holku,která asi nepotkala žádný patra,ale na to,že je několik měsíců bez jídla,tak vypadá parádně.WTF moment jak Brno.Tohle jsem měl v úvahu vypnout na první dobrou,ale říkám,však bude konec.HAHA...no ten byl....Takže celý tohle divadlo v sobě mělo skrývat,že ten nahoře má navíc než ty dole či střední vrstva lidí,myšlení či něčeho,co by nám režisér určitě rád objasnil.Je to pod slupkou neskutečný brak,který nemá vůbec scénář,protože je děravej jak moje proprděný slipy.Zvláštní je,že postava projde patrama,ale je to vesměs stejná písnička..Proč se o někom říká šneček,pak na stole má šneky a přenechá je jiným?Bláznivá vražedkyně co hledá svoje dítě,ale prošla všechny patra nejspíš?Náhoda je blbec a film to ukazuje měrou vrchovatou.Ačkoliv jsem to dodíval,mělo to našlápnuto na zajímavou podívanou,tak tomuhle majstrštyku jsem nepodlehnul.Neúcta k dívákům,ale evidentně se dost lidí baví u toho,že je to tak trochu jiný.Vztah lidí a stejný vztah ke žrádlu jako k světu je poselství,který co nejdřív navrhnu,protože tohle je mementum jak prase,který vážně nikdo neviděl,natož neznal:).Když se budu chtít bavit,tak si přeci pustím Kostku bez debilních keců a mudrců na dnešní civilizaci.25% ()

Dejf4

Tak tohle se povedlo. Od začátku neuvěřitelně poutavé, atmosferické, silně zneklidňující. Tajemství, které si snímek udržuje napomáhá k celkové tísni, kterou jsem po celou dobu sledování pociťoval. Alegorie na fungování společnosti nijak rušící. Naopak vítám a celé to poselství film posouvá v hodnocení výše. Jen škoda nedotaženého konce (nebo jsem ho jen nepochopil?). 8/10 ()

WeeLass

Wow, nemám slov. Dva horory o tajných/pokřivených zařízeních ve stejný rok? Yes please. Ani nevím, kde začít. Atmosféra dokonalá, temná a stísněná jako v jednom z mých nejoblíbenějších filmů, Kostka, na to jediné jsem dokázal celý film myslet. El hoyo samozřejmě oceňuji i samostatně, film nabízí téměř vše, napětí, násilí, vyvolá soucit, pobaví. Opakuji se, ale víc takových filmů, děkuji. ()

xxmurphyxx

Sú tri typy ľudí. Tí hore, tí dole a tí, ktorí padajú...Sračkami a krvou páchnuci dystopický horor, alegorické vyobrazenie tejto skurvenej kanibalistickej doby s biblickou symbolikou stojaci na základoch dvoch človeku prirodzených vlastností, strachu z neznáma a zvedavosti, čo ho čaká. Film nemohol prísť vo vhodnejšiu dobu ako teraz. Ja len dúfam, že ho uvidí, čo najviac očí a zamyslí sa nad ním čo najviac hláv aj napriek tomu, že je to typ filmu, ktorý je miestami dosť ťažký sledovať. Európska únia a jej lídri zrejme nikdy nedostali lepšie nastavené zrkadlo ako vďaka tomuto počinu. Škoda len toho uponáhľaného konca. ()

JohnCoffe

Originální film o cestě do svědomí člověka, který je vystaven vlastnímu přežití v extrémních podmínkách. Přiznám se, že závěr jsem nepochopil. Ale film si budu dlouho pamatovat. ()

J.Mayen

No nadsenim teda radosti neskacu, u me je to vetsinou naopak nez jake je hodnoce zde na csfd,ale pomalu si zvykam, bud nemam vkus ja nebo vy ostatni,ale spis asi vy ostatni :-). Spousta gore kolem by me nevadila, naopak,ale nejak mi nepasovala stopaz vs. zabava. Konec teda vubec komentovat nechci. Ze je to sci-fi take spoustu veci vysvetluje. Ten prvni spoluvezen nesympatickej dedek me navic neuveritelne sral. Horsi podprumer. ()

Mamutol

Ze začátku jsem si říkal, že tohle bude jízda. Bohužel nebyla. Jak přežila bez jídla ta malá holka v patře č. 333 ? Všichni vězni věděli, jak funguje antigravitační plošina s jídlem a že se pravidelně vrací nahoru sice takovou rychlostí, že se nedalo naskočit, ale tak se mohli svézt do nejnižšího patra a počkat až to pojede nahoru. A ten konec to totálně zabil. ()