V jednej rozprávkovej krajine žili ľudia dlhé roky spokojne, mali svoje bežné radosti aj starosti, tešili sa z prírody naokolo, majestátneho lesa. Neprekážalo im, že je panstvo opustené a nemajú žiadneho pána. Mali pokoj a mohli si žiť slobodne. Nikto netušil, že príchod panstva znamená zmenu života k horšiemu. A netušili to ani obyvatelia lesnej ríše, ktorá bola nielen krásna, ale aj zvláštna. Okrem divých zvierat, vtákov a motýľov tu žili aj víly, škriatkovia, trpaslíci a iné čarovné a viac či menej očarujúce stvorenia, ľudskému oku neviditeľné. Vládcovia lesa darovali strigôňom Bendegúzovi (Ady Hajdu) a Sebele (Zuzana Bydžovská) čarovný kamienok, ktorý mal moc plniť ľudské želania. Strigôni uzatvorili stávku, či ľudia moc čarovného kamienka zneužijú, alebo použijú na dobré skutky. A tak sa kamienok dostal do sveta ľudí a pokojný život obyvateľov lesa, malebnej dediny a panstva čakali veľké zmeny. Na panstvo v sprievode komorníka Vendelína (Jakub Rybárik) a sestry Júlie (Kristína Spačová) prichádza mladý gróf Henrich (Daniel Žulčák), ktorého úlohou je zveľadiť majetok a naučiť sa hospodáriť. Henrich, ktorý má obrovské podlžnosti a množstvo negatívnych charakterových vlastností, má však iný úmysel. Rozhodne sa vyrúbať les. Do cesty sa mu však postavia nielen obyvatelia lesa, ale aj mlynár Matúš (Jakub Jablonský) a jeho sestra, grófka Júlia. Čo sa stane s čarovným kamienkom? Vyhrá stávku Bendegúz, či Sebela? (RTVS)

TV spot

Oktavianus odpad!

Nečekal jsem zázraky, ale tohle bylo ještě horší. Hrozná blbost. Všichni zlí chtějí žít ve městě, všichni hodní chtějí žít na vesnici. Tak určitě. Samozřejmě je správné věnovat se čím dál víc aktuálnějšímu ekologickému tématu, rád bych za to připsal plusové body - ale proč je film natočený tak strašně nudně? A tahle pohádka byla extrémně nudná. Zlý mladý hrabě se v desáté minutě rozhodne, že vykácí les, a do 45. minuty jen opakuje: "Vykácíme les. To bude nádhera." A ani pak se nic nestane, protože mocné síly lesa dokážou proti kácení lesa jen poslat vlky, na které stačí jediný výstřel, a tak největší úspěch lesních králů je pomocí ukňouraného čarovného dítěte (asi skřítka nebo co to bylo) přesvědčit uvědomělou mládež, aby napráskala hraběte jeho otci. Jo, tomu říkám lesní božstva. Fuj tajbl. No, a když tak nad tím přemýšlím, tak vlastně i titulní čarovný kamínek tam byl celkem dost k ničemu, většinu filmu byl ztracený a úplně na nic. Celkově srovnání s Avatarem kulhá, protože i ty lesní potvory se objeví v pár záběrech a jsou úplně stejně nedůležité jako kamínek. Slovenský herecký ansámbl navíc ani neumí hrát, což bilo do očí (ono obecně, když se v jakémkoli filmu nejpřirozeněji jeví herecký výkon Pavla Kříže, víte, že ten film je po herecké stránce průšvih), český dabing taky body nepřidal... přesto jsem tu nudu k nepřežití nevypnul a vytrval do velenudného konce. Proč? Zajímalo mě jediné: motivace zlé statkářky, která se strašně moc těšila, až provdá zlou dceru a ta konečně potáhne z domu. Výsledek? Nedočkal jsem se. Těšila se na to, protože... se těšila. Bez vysvětlení. Nerad dávám pohádkám odpad, ale tady není o čem přemýšlet. ()

janesX

Má to pekné, až veselé farby, je to najfarebnejšia rozprávka za posledné roky, no aj tak to nemá tú správnu atmosféru. Namiesto rozprávkových postáv a bytostí väčšinou vidím stále len perfektne "vyčistených" hercov vo fungeľ novučičkých kostýmoch. Predpokladám, že herci si to svoje odohrali vždy hneď na prvý šup a režisér kývol rukou, že to bude oukej (alebo žeby tu možno chýbala autorita režiséra?). Škoda, lebo niečo je naopak zahrané dobre a k tomu tie hravé triky a animácie sú tiež celkom vydarené. Až to dokopy pôsobí trochu rozporuplne. Rozporuplne na mňa pôsobila aj hudba - niekedy sa objavil celkom pekný melodický (ale aj tak často nedozretý) motív, vzápätí na to (a žiaľ oveľa častejšie) som počul tú najgýčovejšiu melódiu, akoby prebratú zo slovenského Paneláku. Tak neviem. Je tu niečo zfušované? Alebo žeby to celé malo aj tak byť "len" pre deti? Ak by to malo byť "aj tak len" pre deti, potom by ma ozaj niečo zaujímalo: Pozrie si to malý divák do konca, alebo to vypne pätnásť minút pred koncom, tak ako ja? ()

koza3 odpad!

Včera jsem vypil asi osm jégrů, ale špatně se mi udělalo víc z téhle sra*ky. Hezké kulisy i kostýmy, ale bylo to roztahané jak punčocháče prostitutky, dabing mě neustále nadavoval a herecké výkony jsou srovnatelné s mým expresivním výrazem, když tlačím na hajzlu. Dívejte se na nové pohádky, tvrdí zlí jazykové, ale tohle je praktický nástroj pro začínající lobotomiky. ()

mh.mail

30% - Zmatený a nekonzistentní slepenec různých motivů ve stylu "jak pejsek s kočičkou pekli dort". Podivné postavy (jak ti dva trotlové, co okupovali hobití noru, tak i zmatený ušatý skřítek), slabí vládci lesa (k čemu tedy byli, když si nedokázali poradit s jedním samozvancem), potenciál čarovného kamínku prakticky nevyužitý (jeho role v závěrečném usvědčení padoucha byla spíš směšná) a tak by se dalo pokračovat, ale byla by to ztráta času. ()

Mikecat

Táto rozprávka má odkaz, dušu, chytila ma za srdce. Nádherná príroda Liptova, aktuálna téma výrub lesov, pekný zaujímavý príbeh, dobrý nápad s kamienkom a jeho kúzelnou mocou, dokonca mi nevadili ani lesné čarovné bytosti, vtipný sluha nemal chybu. Na druhú stranu keď sa pozrieme na technickú a hlavne hereckú stránku - bieda, scéna v lese, keď dedinčania bránia les absolútne nezvládnutá rola grófa mi tam nesedela, bol nejaký fádny, spomalený to chcelo trochu rozpracovať, s podobným námetom lepším prepracovaním by to mohla byť pecka. ws ()

• Natáčení probíhalo v Rožnově pod Radhoštěm, Kvačianské dolině a v lesích v okolí Lubochně. (Duoscop)
  • Ve scéně, kde komorník Vendelín (Jakub Rybárik) popisuje stromy v lese latinskými názvy, jmenuje je v pořadí: Pinus sylvestris (borovice lesní), Picea abies (smrk ztepilý) a Taxus bacata (tis červený). Stále však ukazuje na smrky, které v onom lese tvoří monokulturu. O několik scén později při kácení smrku opět jmenuje Pinus sylvestris. (Thanoris)