Rod Draka

• USA House of the Dragon (viac)
USA, (2022–2025), 26 h 39 min (Minutáž: 51–70 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Paddy Considine, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Milly Alcock, Emily Carey (viac)

Epický seriál Rod Draka se odehrává dvě stě let před událostmi ze Hry o trůny a vypráví strhující příběh rodu Targaryenů. (HBO Max)

Recenzie používateľa BROKEN_ k tomuto seriálu (20)

Série 1 (2022) (S01)

Rod Draka byl jedním z nejočekávanějších seriálů roku. A čekání se vyplatilo. Návrat do Západozemí se povedl na výbornou a divák, který byl zklamaný po závěrečné 8. sérii Hry o trůny bude u Rodu Draka s nadšením sledovat tuto show. Největší kritika padá na nudný děj, skoky v čase a na tmu v některých scénách. Osobně můžu říct, že mě tyto komentáře dokáží rozesmát, protože takhle skvěle napsané dialogy, výborně napsané postavy nemá ani náhodou takový Prsteny moci, které lidé s Rod Draka srovnávají. Ano skoky v čase možná jsou trochu na škodu, postavy jsou dalším a dalším dílem starší a tak se přeobsazují herci. Na tyhle věci si, ale divák bude muset zvyknout, protože 1. série slouží jako výstavba pro budoucí dění. Co se týče tmy v některých scénách můžu za sebe říct, že je to možná zbytečně tmavý, ale já, který seriál sledoval v noci jsem s tím neměl proto žádný problém, ale ve dne to bude horší koukání o tom žádná. Největší chválu si zaslouží herci. Každý podává přesvědčivé výkony. Matt Smith v roli Daemona Targaryena si dokáže seriál ukrást pro sebe aniž by promluvil. Mladá Milly Alcock jako Rhaenyra, dcera krále Viseryse odvedla skvělou práci. Můj největší respekt si, ale zaslouží Paddy Considine v roli Viseryse. V jedné epizodě předvede takový herecký výkon, že o budoucím vítězy Emmy je již rozhodnuto. Stanice HBO potvrdila, že jde o jednoznačného krále, co se týče televizní produkce. Kinematografie Rodu Draka je fantastická a vedle tohohle vypadá Hra o trůny jako levnější podívaná. Efekty jsou na vysoké úrovni a scény na dracích jsou každým dalším dílem lepší a lepší. Jedna sekvence s draky bere dech. No a nesměl bych zapomenout na skladatele Ramina Djawadiho, který po 8. sériích Hry o trůny předvedl, že ještě má co nabídnout. Djawadi je pro Hru o trůny stejně důležitý jako John Williams pro Star Wars. Rod Draka je pro mě osobně jeden z adeptů na seriál roku. 9/10 ()

Potomci draka (2022) (S01E01)

Úžasný návrat v jaký jsme doufali! Původní seriál Hra o trůny před třemi lety neskončila úplně nejlíp a mnoho diváků po závěrečné řadě zanevřela nad celým seriálem. Dnes se ale píše rok 2022 a HBO nám přináší první spin-off jménem Rod Draka. A jak zatím seriál působí po první epizodě? Je to super! Hned na první pohled jde vidět, že HBO do seriálu nasypalo výrazně více peněz než do původního seriálu a jde to znát. Efekty působí propracovaněji a celkově na vizuální efekty nejde nadávat. Samotní draci sice nejsou pořád dokonalí, ale je to pořád televizní tvorba, která se posouvá kupředu a není pochyb, že za pár let budou seriály na stejné úrovni jako filmy. Přeci jenom si musíme uvědomit, že peníze se více a více investují. Ale zpátky k hlavnímu tématu. Rod Draka dělá přesně to, co by měla Hra o trůny dělat. Propracované dialogy, zajímavé postavy, intriky. Původní seriál v tomto exceloval a ve své nejlepší formě patřil k tomu nejlepšímu co na televizních obrazovkách diváci mohli spatřit. Rod Draka směřuje k tomu, aby se stal pravým nástupcem svého staršího bráchy. A když do toho započítáte výborného režiséra Miquela Sapochnika s kameramanem Fabianem Wagnerem (dělali společně Bitvu bastardů) a skladatele Ramina Djawadiho (jeho hudba je pořád vynikající a při závěrečných titulcích, kdy začne hrát původní hudba ze Hry o trůny jsem měl skoro slzy na krajíčku), tak se není popravdě čeho bát. Seriál začal parádně a je jen otázka jestli se zbytek epizod povede. Já osobně jsem znova zamilovaný a po zpackané osmé řadě Hry o trůny jsem nadšený. Nemůžu se dočkat dalších dílů! ()

Nezvedený princ (2022) (S01E02)

Oproti první epizodě se zpomalilo tempo a hodně se tady kecá. Začíná se nám postavy pohybovat po šachovnici a vidíme, kdo tahá za nitky. Všechno tohle je zatím dobře odvedeno a já jsem velmi spokojený. Matt Smith jako Daemon je skvělý a krade si to pro sebe. Dle konce a upoutávky na další díl to vypadá, že se seriál již ve třetí epizodě dočká bitvy a jsem na ní hodně zvědavý. Rod Draka začal opravu výborně. Doufejme, že stejně dobře začne i v pátek Pán prstenů. :-) ()

Král Úzkého moře (2022) (S01E04)

Prozatím nejslabší díl. Jde hrozně vidět, že pustily nohu z plynu. Vývoj postav je ale super a těším se co bude dál. Milly Alcock je skvělá. ()

Osvítíme cestu (2022) (S01E05)

Sakra tahle epizoda je Tak dobrá. Výborné dialogy, herecké výkony, všechny pohledy postav jsou výborné a samotné vyvrcholení svatby klasické GOT. Emily Carey dostala ve své poslední epizodě větší prostor a na svůj věk odvedla úžasný výkon. Budou mi Emily s Milly chybět. Next two episode director Miguel Sapochnik. I'm so fucking excited! ()

Princezna a královna (2022) (S01E06)

5 hvězd musím dát, protože jsem tento díl hltal jako ještě žádný doposud. Olivia Cooke je fantastická. Závěrečná scéna vynikající a celé se nám to začíná již připravovat na očekávaný konflikt. Daemona bylo zajímavé vidět v jiné pozici než jsme ho zatím viděli. Spokojenost. Už aby byl další díl :-) ()

Náplavomarka (2022) (S01E07)

Daemon jako vždy fantastický. Pohledy postav nemají chybu. Dialogy výborně napsané. Atmosféra by se dala krájet. V posledních dvou dílech jsou scény s draky vynikající. A znamenitá režie Miguela Sapochnika. Rod Draka si u mě tímto dílem upevnil pozici seriálu z kterého nemůžu spustit oči. Zatím je to naprostá paráda. P.S. Aemond bude skvělá postava.... snad. :-) ()

Pán přílivů (2022) (S01E08)

Tomuhle říkám emotivní epizoda. Paddy Considine po tomhle musí dostat cenu Emmy, protože jeho výkon byl nadpozemský. A co víc, maskéři se pěkně předvedli. Nemám tomuto dílu co vytknout. Chci víc scén mezi mladými z kterých extrémně vyčnívá Aemond. Nejenom, že jsem měl slzy, ale při dvou momentech jsem se rozplakal. Safra.... no tohle jsem nečekal. Také je nutno zmínit, že tomu strašně napomáhá hudební podkres Djawadiho. Je to frajer. ()

Zelená rada (2022) (S01E09)

Ramin Djawadi is the true king. ()

Černá královna (2022) (S01E10)

The war has begun. HBO si bohužel neuhlídal únik na internet. Závěrečný díl první série je od pátku venku (nebo já jsem to viděl v ten den) a to čekání na HBO MAX jsem nevydržel a musel jsem se podívat. Je to úžasná tečka za touto skoro až dokonalou sérií ve které se připravovala půda pro budoucí válku. Postavy jsou skvěle vykresleny, karty rozdaný a krev může začít téct. Po kinematografické stránce je Rod Draka fantastické dílo, které potvrdilo dominanci HBO na seriálovém poli a posledních 10 minut této epizody je na seriálovou tvorbu něco fenomenálního a strašně závidím těm, kteří mají možnost tento seriál sledovat v kině na velkém plátně. Čekání na 2 sérii bude dlouhý. Adept na seriál roku. Minimálně v TOP 3 to bude u mě. ()

Série 2 (2024) (S02)

Jsem velmi spokojený. Tvůrci znamenitě navázali na první sérii. Přesto než tady začnu velebit tuhle show, kterou si královsky užívám, tak nejdříve napíšu něco k negativům. Ta největší výtka jde k umělému natahování. Tvůrci adaptují pouze jednu knihu, která má necelých 700 stran. HBO potvrdilo, že seriál bude mít 4 série. Tvůrci tedy nechtějí spěchat a dávají si načas. Budují jednotlivé konflikty, postavy a jejich motivy. Kvůli tomuhle utrpěla jedna postava na velkém poklesu a diváci z toho nejsou dvakrát nadšení. Tou onou postavou je Daemon, který byl jednou, ne-li dokonce nejlepší postavou v první sérii. Jeho dějová linka v Harrenově je nudnější a zbytečně zdlouhavá. Moc dobře jsem chápal, proč tohle tvůrci dělají a na konci jeho linka měla hloubku, ale bohužel tahle postava pokaždé když byla na scéně byla nejméně zajímavá. Některé další věci jako dialogy nebo tempo je pomalejší a dává si to načas. Po konci první série, kdy jsme již očekávali více akce a méně politikaření nakonec jsme dostali další budování. Toho je, ale již konec jak prozradil showrunner Ryan J. Condal, který řekl, že ve třetí série nás čeká totální válka. Jinak upřímně nemám tady moc co dál kritizovat. Nejsilnější věcí celého seriálu je vizuální a technická stránka. Draci jsou fantasticky zpracovaní a epizoda 7 jménem Rudá setba má pasáž s nejmenovaným drakem u které jsem měl poprvé za celou dobu od dob Hry o trůny strach a respekt z draka. Kinematograficky je to opět nádherný. Miluju jak si tvůrci dávají záležet na některých záběrech, které jsou nápaditý a ten kontrast s některými postavami…jo tohle si musí užívat každý divák. A nejenom tohle, ale detaily na postavy, když například má Daemon u jednoho rozhovoru s jinou postavou sevřenou pěst a na druhé ruce má otevřenou dlaň, kdy to krásně podtrhuje jeho myšlenky a pocity. Je to něco, co si na tomhle seriálu všímám od samotného počátku a tyhle detaily si užívám sledovat. Rod Draka není díky tomuto obyčejná show, ale show, která má srdce a tvůrci si s tím dávají záležet.  Herecky je to opět vynikající. Jen je pravda, že tady nikdo z obsazení úplně nevyčnívá. Což ale není nic špatného. Pokud bych měl někoho vypíchnout, tak to bude určitě Ewan Mitchell jako Aemond a také Rhys Ifans jako Otto Hightower. Jinak tady není nikdo, kdo by mi vadil. To rozhodně ne. Všichni jsou ve svých rolí přesvědčivý a perfektní. Druhá série možná je pro některý zklamáním a chybí zde konzistentní tempo, kvalita některých epizod je slabší a poté přijde vynikající epizoda, která to hned pozvedne. Což se pro mě u první série nedělo. Tam mám pocit, že to bylo výborně vybalancovaný. No a poslední věc než ještě pár slov napíšu, tak bych chtěl opět pochválit skutečného krále Západozemí. Skladatel Ramin Djawadi. Ten je neodmyslitelnou součástí Západozemí od dob Hry o trůny a nedokážu si bez jeho hudby představit, že budu sledovat jednotlivé seriály z tohoto světa. U poslední scény druhé série předvedl další svoje mistrovské dílo, soundtrack All Must Choose si teď jedu každý den a je to vskutku parádní věc. Rod Draka S02 je velmi dobrou podívanou jen má svoje mouchy. Přesto jsem s tím velmi spokojený a jsem vlastně rád, že si s tím dávají tvůrci načas. Protože až přijde na tu akci a momenty, kdy budou postavy umírat, tak o to více to budeme prožívat…teda minimálně já. Takže za dva roky zase na viděnou. No a než dorazí třetí série budeme si moct užít další spin-off seriál z tohoto světa. A Knight of the Seven Kingdoms má dorazit příští rok. Tak si to čekání na třetí sérii Rodu Draka budeme moci zkrátit alespoň tímto. 8/10 () (menej) (viac)

Syn za syna (2024) (S02E01)

Jsme konečně zpátky a já skáču radostí. Rod Draka se vrací vskutku ve velké formě a divák, který si užil první sérii nemusí mít pochybnosti. Tvůrci totiž odvádí fantastickou práci a je radost sledovat výborně promyšlenou podívanou, kde má všechno svoje opodstatnění. HBO opět přináší seriál, který kope konkurenci strmě dolů a bere svoji pozici (ne)korunovaného krále televizní podívané zpátky do svých rukou. Po technické stránce je to znova skvělá podívaná, kdy kamera, střih, vizuál a hudební doprovod Ramina Djawadiho (který je pravý král Západozemí) nemají chybu. Děj navazuje na závěr první série, kdy se stala velká událost po které je otázkou času, kdy dojde na válku. Šachovnice je zkrátka rozehrána a napětí stoupá. Tam, kde si někteří diváci stěžovali na nudu u první série, tak bych rád zdůraznil, že tahle "nuda" byla výbornou výstavbou pro budoucí dění, které brzo nastane. Proto se musím přiznat, že mě překvapilo, jak emotivně dokážu prožívat s jednotlivými postavami jejich těžké chvíle (takhle emotivně jsem neprožíval některé chvíle u Hry o trůny). Proto chci docenit jaký čas si dali tvůrci s představou postav, jejich motivy a samotným konfliktem. Myslím si, že to lépe udělat nešlo. Plus se smí říct, že to také funguje díky vynikajícím hereckým výkonům. Konec epizody je neskutečný napínák a výborně zrežírovaná pasáž, kde znalec předlohy (věděl jsem, co se bude dít) bude i přesto nedýchat a těžce se dívat na obrazovku. Závěr epizody je zkrátka čistá dokonalost a tvůrci jenom připomněli divákům, že tady jsme v Západozemí ve světě Hry o trůny. Jsem nadšený ze samotný epizody a už se nemůžu dočkat dalších epizod. Tohle bude velká podívaná u které si zase užiju strávený čas. ()

Rhaenyra krutá (2024) (S02E02)

Poprvé, co jsem docenil Otta Hightowera, kterého bravurně ztvárňuje Rhys Ifans. Vždycky jsem ho nemusel, ale konečně se projevil jako správný pobočník krále. Epizoda jako taková je skvělá a ohromuje mě, jak se dokážu hned na sekundu ponořit do Západozemí a užívat si každou sekundu tohohle seriálu. Jo a konverzace mezi Daemonem a Rhaenyrou je fantastická, jak po herecké stránce, tak po detaily. Jeden uživatel to zde vypíchnul a také jsem si toho všimnul. Tvůrci odvádějí špičkovou práci. :-) ()

Hořící mlýn (2024) (S02E03)

Po skvělém úvodu slabší epizoda, ale i přesto se zde děj posunul hezky kupředu. A tohle bych rád zdůraznil. Pro některé diváky je to nuda, pro mě je to super promyšlená podívaná. Jsou zde nakousnutý zajímavé náznaky do budoucna. Daemeonova pasáž velmi dobrá (cameo jedné herečky mega potěšilo). Poslední scéna super jen si myslím, že se z toho dalo vytěžit víc. P.S. Ty sexuální scény tady nabraly v jeden moment víc na obrátkách než v celém GOT. To mi přišlo už moc. ()

Rudý drak a zlato (2024) (S02E04)

Tanec draků začal...a já si to užívám. Ve chvíli, kdy se na scénu dostaví Rhaenyra, tak až do konce je to podívaná na kterou jsme všichni čekali. Nejlepší pasáž druhé série, prozatím (uvidíme, co zbytek). Konec byl dechberoucí a HBO znova potvrzuje svoje kvality. Ty kokos! Už je další pondělí? ()

Regent (2024) (S02E05)

Po předchozí skvělé epizodě přichází očekávané vystřízlivění. Postavy mezi sebou musí pořešit předchozí události a opět nemůžu říct, že je to nuda a že se tam nic neděje. Rozhovory mezi postavami jsou stále super a neustále během sledování jsem do tohohle seriálu maximálně ponořen. Stali se zde zajímavé věci a v následujících dílech bude co sledovat (o tom nikdo nemůže pochybovat). Scény mezi Rhaenyrou a jejím synem Jacaerysem jsou výborně napsaný a jejich poslední scéna v této epizodě mě dobře nalákala na budoucí události. Deamonova linka bohužel zaostává a tvůrci tuhle postavu posouvají na vedlejší kolej oproti první sérii a je to škoda. No nic, teď zase čekat na další pondělí. :) ()

Prostý lid (2024) (S02E06)

Pocitově nejslabší epizoda celého seriálu doposud. Přesto mě to prostě baví. Daemonova linka je nejslabší věcí v celé druhé sérii, ale nebudu lhát, líbí se mi camea herců. Je to zajímavě rozehraný a já jsem i přes tu slabší epizodu pořád v tom maximálně ponořen. Zbývají dvě epizody, tak snad to bude stát za to. Mám pocit, že se stane něco zlého. ()

Rudá setba (2024) (S02E07)

Konečně! Po dvou slabších dílech, které mě i tak pořád dokázali bavit, tak přichází předposlední epizoda, která je perfektní. Daemonova linka poprvé za celou dobu v druhé sérii je super a vidím kam to tvůrci vedou tuhle postavu. Sice to má svoje mouchy a v předchozích dílech to nebylo ono, ale teď se mi to líbí. Rhaenyra se nadále snaží získat dračí jezdce a tady taky to dostálo svého posunu a jsem za to strašně rád. Pasáž s Vermithorem mi brala dech a přiznám se, že je to poprvé za celou dobu od dob Hry o trůny, kdy jsem měl z draka strach a respekt zároveň. Tahle pasáž se povedla na výbornou. No a konec (ačkoliv jednu věc jsem nepochopil, ale to je jedno) mi nadělil husinu a obrovský nadšení. Poslední záběr je krásnou perlou za touto epizodou a já už se netrpělivě nemůžu dočkat dalšího pondělí, kdy dorazí finále druhé série. Těším se. :) ()

The Queen Who Ever Was (2024) (S02E08)

Jako finále druhé řady je to slabší, ale jako příprava na budoucí dění je to super. Baví mě číst komentáře, kde padají slova "je to hrozný jako 8 série Hry o trůny...je to nuda...nikam se to neposunulo" opravdu? V tom případě lituji tyhle jedince. Tvůrci druhou sérii natáhli kvůli tomu, aby si více upevnili základy na 3 a 4 sérii, kdy již dojde na válku na kterou od konce 1 série čekáme. Užívám si to. Jinak co se týče technické stránky přišlo mi, že díl byl v pár momentech slabší (Daemonova vize vypadala divně). Jinak je to, ale standardně natočená epizoda Rodu Draka na kterou jsme zvyklí. Poslední minuty jsou luxusní a Ramin Djawadi složil další svůj masterpiece...husinu jsem měl a úsměv na tváři...Ramin Djawadi is the prince who was promised! Condal slibuje již totální válku a já jsem hodně zvědaví, jak se jim to povede. Takže za 2 roky, čau...jo a mezitím dorazí příští rok další spin-off A Knight of the Seven Kingdoms: The Hedge Knight. Jako fanoušek Západozemí se nemůžu zlobit. :-) ()

Třetí řada Euforie přece jen dorazí

Třetí řada Euforie přece jen dorazí

16.07.2024

Jen pár měsíců nazpět jste se u nás mohli dočíst, že plánovaná třetí řada veleúspěšné Euforie se zmítá v problémech a není zdaleka jisté, jestli se vůbec na druhou sérii bude nějak navazovat a příběh… (viac)

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií

18.06.2024

Jsou zprávy, které sice nejsou nikterak překvapivé, o to víc ale potěší. Žhavými intrikami a ještě žhavějšími bitvami natřískaný Rod draka je obřím hitem - pilot první série dodnes zůstává… (viac)

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi