Rod Draka

• USA House of the Dragon (viac)
USA, (2022–2025), 26 h 39 min (Minutáž: 51–70 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Paddy Considine, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Milly Alcock, Emily Carey (viac)

Epický seriál Rod Draka se odehrává dvě stě let před událostmi ze Hry o trůny a vypráví strhující příběh rodu Targaryenů. (HBO Max)

Recenzie používateľa Tom10000 k tomuto seriálu (20)

Série 1 (2022) (S01)

(Recenze ze dne 27.10.2022). 1.série nám představila spoustu zajímavých postav, jež, všechny, předcházely seriálu Hra o trůny, a tedy Daenerys i Johnovi Targaryenů. Seznámili jsme se s Viserysem, mladým mužem, jenž musel nastoupit na Železný trůn po smrti svého otce. Vládnul dlouho, a vládnul spravedlivě. Poté, co mu však zemřela žena, a narodila se dcera Rhaenyra, dostal se do nouze. Nebylo nikoho, kdo by se mohl stát následníkem trůnu. Vyjma právě jeho dcery. Avšak, kdo by uznal následnictví  v podobě dívky, ať už jakkoliv ušlechtilé? Samozžejmě, Viserys měl následníka, ale v podobě svého namyšleného, sebestředného bratra Daemona. Muže, jenž stál o trůn jen kvůli moci a dobyvačnosti (...). Poté, co se děj posune o pár let, máme možnost sledovat dospívající Rhaenyru, uvědomující si svůj úděl. Má kamarádku Alicent, a to díky pobočníkovi krále, jejího otce Otta. Jenomže problém přetrvává. I proto podstoupí Alicnet těžkou zkoušku: ve svém mladém věku stane vedle Viseryse coby jeho žena, a dá mu tři děti: Helaenu, Aegona a Aemonda. Dědici jsou na světě (...). Čas běží dál, a král onemocní. Stabilita říše se začne hroutit. Oba dva synové nedočkavě vyhlíží trůn, a řečem starého dědy o míru se vysmívají. Helaena, jako jediná, jest nevinná, ale na trůn nemá šanci. Rhanyra se bojí, jestli zděděný trůn, který má nakonec získat, skutečně dostane. Alicent se stává oporou pro křehkéh Viseryse, a pomáhá mu v posledních dnech. Dokonce i ve chvíli, kde se schyluje k válce, zejména mezi rody, a kdy Daemon vyhlíží trůn rovněž (...). Viserys umírá, a trůnu se, překvapivě, a pod násilím i pod údajným posledním přáním zesnulého panovníka, stane Aegon. Rhaenyře nezbývá nic jiného než svůj domov opustit (...). Velice dobrý začátek sériálu, jež má rozhodně právo na další sérii. Této dávám 90 procent. Seriál rozhodně doporučuji zhlédnout, zejména fanouškům Her o trůny! ()

Potomci draka (2022) (S01E01)

1.díl 1.série. Seznamujeme se s historií rodu Targaryenů více než století a půl před narozením hlavní hrdinky seriálu Hra o Trůny, Daenerys Targaryen. V době největší slávy vládců Sedmi království a Andalu, předává starý stonající král svoji moc následníkovi, Viserysovi Targaryenovi. O celých devět let později má současný vladař mnohé problémy. V jeho městě se daří zlodějům a všelijakým zlým silám. Stále nemá vysněného následníka, ač se již se svojí ženou, královnou Železného trůnu, pokoušel o mnohé. Z manželství vyšel zatím pouze živ jediný potomek, a tím je Rhaenyra. Jenže ta je dívkou, nemajíce na nástupnictví žádný nárok. A jeho bratr, jediný prozatím možný kandidát, je až moc ctižádostivý a krutý, nevida nic v reálném světle. Na počest blízkého narození syna (jak si sám přeje, ač neví nic o pohlaví dítěte) pořádá turnaj. Zde dá i přes mnohé potyčky s bratrem Daemonem právě jemu možnost ukázat se. Jeho schopnosti však před soupeři příliš neobstojí. Dítě se narodí, ale královna umírá. A později i chlapeček. Koná se pohřeb. Viserys je zničený. Nemá správného nástupce, a říše se může rozložit. A tak se rozhodne riskovat. Dá tento post své jediné dceři, jedinému živému potomkovi. Ta je sice zaskočená, ale připravená na vše. Ač chtěla létat na dracích, uvolní se pro Železný trůn. 95 procent, dobrý počátek. ()

Nezvedený princ (2022) (S01E02)

2.díl. Uběhl půlrok od smrti královny, Rhaeneriny matky a manželky krále Viseryse. Během této doby hrozí mnohá nebezpečí. Koruna je oslabená, od krále se čeká, že si v blízké době vezme novou ženu, s níž by dokázal posílit říši a zajistit si dostatek následníků. Rhaenerys se zase obává o svoji pozici dědice a snaží se, společně se svojí kamarádkou lady Alicent, uklidnit svoji mysl. Ona sama zůstává jejímu otci blízká, a pokouší se ho utěšit. Viserys trpí na následky pořezání od Železného trůnu. Démon uvažuje o rozhořčení svého bratra, a ukradne dračí vejce. Jen díky Rhaenerys od svého hněvu dočasně ustoupí. Velitel lodí, hrdý muž, nabídne králi svoji dceru, dvanáctiletou dívku, za ženu. On však na závěr rozhodování odmítne, a požádá o ruku Alicent. Tím překvapí všechny, i svoji jedinou dceru. Velitel spojí síly s Démonem. 90 procent. ()

Druhý svého jména (2022) (S01E03)

3.díl. Uběhly již dva roky od smrti královny, rok a půl od událostí posledního dílu. Démon se svými spojenci z Wallhaly prohrává v bitvě s mořským krmičem. Král se jim po dlouhé době rozhodne poslat pomoc, aby tak ještě více nezhoršil situaci, jak ale vidíme, jeho bratr o ni nestojí. Naopak se vydá nebezpčí vstříc a uspěje. Mezitím se narodí možný následník trůnu Egon, druhý svého jména. To už v případě Rhaenerys, rozčilená svatbou svého otce s její nejlepší kamarádkou, rozhněvá ještě více. Už tak ohrožená pozice budoucí královny se naklání až příliš moc. Na druhé narozeniny Egona se pořádá hon. Tam je Rhaenerys svědky otcovy chutě provdat ji co nejdříve, ale i příjemného chování jednoho sira, jenž s ní stráví téměř celý den v lesích. Král čelí opilosti, i nevolnosti. Začíná slábnout, a také váhat o své svatbě s Alicent. Musí zakročit. A tak dá své dceři volnost a jistotu, že ji nikdo nenahradí. 95 procent. ()

Král Úzkého moře (2022) (S01E04)

4.díl. Tentokrát se ocitáme v době, kdy přijíždí s vítězstvím Démon do královského paláce ke svému bratrovi, Viserysovi. Na druhé straně zase musí Rhaenyra snášet plno nápadníků, jež jí připravil otec na její počest. Nepřijme ani jednoho. Naopak se příliš sblíží se svým strýcem a putují spolu až do domu rozkoše. Poté se zase vyspí se svým rytířem, jenž jí stráží. Světlo nedopadne ale pouze na jediného muže, králova pobočníka Otta, který je zbaven svého postu. Ostatní z této aféry vyjdou lépe. Rhaenyra si vezme syna Mořského hada. Ona sama si musí popovídat se svojí kamarádkou, nyní královnou, Lady Alicent. A ta zase musí uklidnit manželovy vnitřní rány. 95 procent. ()

Osvítíme cestu (2022) (S01E05)

5.díl. Král Viserys se svojí dcerou Rhaenyrou plují za Velaryony, aby uzavřeli sňatek. Následnice trůnu se má provdat za syna dříve dobrého přítele jejího otce, aby sjednotili rody proti nebezpečím zvenku a zároveň posílili moc koruny. Je tu však plno nebezpečí zevnitř. Lenor, budoucí Rhaenynin choť, je homosexuál, a má obavy, co mu manželství poskytne. Zpátky doma, Alicent se dozvídá krutou pravdu o noci mezi sirem, ochráncem princezny, a její dobrou kamarádkou, nevlastní dcerou. Ona sama se mezitím loučí s bývalým pobočníkem krále, svým otcem. Démon zabijí svoji bývalou ženu, což se nelíbí jejímu bratranci. Královi se zhoršuje zdraví. Po příjezdu zpět do hlavního města se zhroutí, a lékaři si s ním neví rady. Brzy se však, dočasně, uzdraví a pořádá svatbu své dcery. Té se účastní i Démon, a později chladně se tvářící královna. Svatba se koná narychlo, sir, ochránce Rhaenyry, zabijí milence Lenora. Poté se chce zabít sám. Král se opět zhroutí. 95 procent. ()

Princezna a královna (2022) (S01E06)

6.díl. Uplynulo deset let. Král Viserys stále žije, což je velice překvapující zpráva zcela měnící můj pohled na jeho postavu, a Rhaenyra tak zůstává i po dekádě princeznou. Spolu s jedním ze svých blízkých má potají styky a z nich, veřejně, i dvě děti, jejichž otce však tají. Démon mezitím žije mírumilovný život, což se jeho ženě nelíbí. Jenže když nadejde čas porodu dalšího dítěte, vše se mění. Rhaenyra již s Alicent zabředla tak daleko do hádek, že se z nich staly nepřítelkyně. Viserys je čím dál tím více ovládán svojí královnou, ale i tak si drží hlavní slovo. Dostává se nám pohled na děti královny a princezny, Egona a další. Blízký spojenec královny vyplní její příkaz, o nějž však ve skutečnosti nestála. Nebo ano? 75 procent. ()

Náplavomarka (2022) (S01E07)

7.díl. Viserys, Alicent a jejich děti se setkávají s Rhaenyrou, Démonem a jejími dětmi na pohřbu Lény u Valirionů. Zde se jeden ze synů Viseryse rozhodne ukrást Lénina draka, a tím rozpoutá krvavou řežbu. Rhaenyni synové jsou nazváni bastardy, Alicent jí samotné pořeže ruku a ten, kdo měl slavit největší triumf, přichází o oko. Viserys ztrácí kontrolu nad celkovou situací. Rhaenyra se vyspí s Démonem a naplánuje krutý trik. V něm údajně umírá její manžel, jehož ve skutečnosi čeká svoboda. Později se s Démonem zaslíbí a vdá se za něj. Alicent i nadále věří svému blízkému vlezlému spojenci. 90 procent. ()

Pán přílivů (2022) (S01E08)

8.díl. Sledujeme jednu z nejemotivnějších chvil za posledních osm dílů. Uběhlo dalších šest let. Začíná souboj o to, kdo se má stát králem Náplavomarky. Současný vládce se nyn vrací z dlouhé cesty, na níž ho ale skolila horečka a není jisté, zda ji přežije či ne. Rhaenyra se s Démonem vrací zpět do hlavního města. Král Viserys je na tom velmi špatně, jeho stav se rapidně zhoršil, a to až do té míry, že není schopen o ničem rozhodovat a trpí silnými bolestmi, tudíž je upoután na postel. Alicent se snaží řešit všechno za něj, a jen díky věrnému pobočníkovi je toho vůbec schopna. Je však zle. Bratr vládce Náplavomarky si žádá nástupnictví, zatímco Rhaenyra si přeje na místo posledního působení Velarijonského rodu dosadit svého syna, o němž tvrdí, že je Targaryen, Luciena. Tyto spory může vyřešit jediný muž, král. A tak se zvedá z postele, a z posledních sil se účastní nejen debat, ale i večeře. Velice působivé a dojemné sledovat starého muže, jenž se stále snaží o sjednocení říše a míru mezi rody. 100 procent, úžasná práce! ()

Zelená rada (2022) (S01E09)

9.díl. Král Viserys skonal. Jeho smrtí zachvátil Korunu zmatek. Dle posledních slov panovníka mělo následnictví připadnout Egonovi. Tak to alespoň tvrdí sama královna, Alicent, ačkoliv víme pravdu. To ona se měla stát panovnicí, to jí připadala pověst, jež se nese už po generace (alespoň si to tedy myslím, případně mne opravte). Jenže je tu mnoho potíží. Nikdo se nesmí dozvědět v nepravou chvíli o Viserysově úmrtí. Tudíž každá služka, jež by mohla tajemství vyzradit, musí býti náležitě umlčena. Alicent zvolí smrt a tou pověří svého věrného pomocníka. Zadruhé: Egon musí být přiveden na hrad. A to bude těžké, jelikož odešel pryč za zábavou. A zatřetí: Pobočník a sama královna nejsou stejného názoru, co se týče Rhaenyry: On si přeje její smrt, ona milost. Přeci jen, její sen o trůnu trochu zchladl... 85 procent. ()

Černá královna (2022) (S01E10)

(Již sepsaná recenze ze dne 27.10.2022). 10. a poslední díl 1.série. Rhaenys jede na dračí kámen oznámit Rhaenyře a Daemonovi Viserysovo úmrtí. Též je ale zpravuje o nynější korunovaci Aegona. Než aby ale již nyní bývalá nástupkyně na trůn ihned vyhlašovala válku, k čemuž se už chtěl rozhodnout její manžel Daemon, důkladně rozmýšlí plán, jak s nepřáteli vyjednávat. K tomu všemu se navíc připlete narození jejího dítěte, jež jest ale předčasné a potomek není živý. Po příchodu Otteho, bývalého rádce Viseryse, a doposud pobočníka Alicent, královny vdovy, jenž začal sloužit Aegonovi, dochází hnědovlásce a jeho matce nervy i čas. I proto vyšle své dva syny, aby vyjednávali s jejími možnými stoupenci. Jeden z nich se ale nevrátí (...). 95 procet, slušný závěr série. ()

Série 2 (2024) (S02)

2.série nám odhalila mnohé nové postavy. Některé, ale jen menšinu, odsunula na vedlejší kolej, ale pouze proto, aby dala místo mnohem zajímavějším, mnohem sympatičtějším. Některým, ale jen zrnku, "darovala" smrt, avšak zbytek úžasně rozvinula, a "věnovala" možnost dalšího působení (...). Všech osm dílů mne, upřímně, velice potěšilo. Pravda, ani jeden neumožnil řádný dějový posun vpřed, (čili jsme v podstatě stáli na místě) tudíž mi ubral možnost ohodnotit druhou sérii všemi hvězdičkami. Ale přesto, všechny si držely své tempo, některé více, jiné méně, a nezklamaly (...). Olivia Cooke, představující Alicent, nám zde opravdu výrazně předvedla svoji krásu. Zpočátku mi, v minulé sérii, trvalo, než jsem si na ni zvykl. Nyní však, a zejména poté, kdy se u dospělé Alicent rozvinul její skutečný charakter (SPOILER: schopnost omotat si velitele Bílých plášťů okolo prstu a několikrát s ním upokojit své tělesné tužby) se na ni dalo dívat o mnoho lépe. Aegon, současný panovník Sedmi království, se samozřejmě ukázal v celé své namyšlenosti, a nedbal rad ani svého pobočníka Otta, natož své matky (SPOILER: nakonec ho propustil, dosadil za něj onoho rytíře, matku z rady, a z celého svého okruhu vystrčil, a nakonec sám doplatil na neschopnost a nechal se smrtelně zranit od bratra Aemonda). Otto jako takový příjemně potěšil. Zachovával klidnou hlavu, a nenechal se zastrašit (SPOILER: nakonec ale nic nezmohl, a musel odstoupit. A nechat se uvěznit, ač nevíme přesně, jak). Rhenyra coby Emma D´Arcy se dočkala nejvíce prostoru. Bojuje přeci o trůn. Uchýlila se na bezpečné místo, kde schromáždila spousta mužů, a spolu s Daemonem plánovala odplatu. S sebou "přibrala" i svého syna a další potomky. Právě on zde hrál roli coby její korunní princ. Nevyslyšený, přehlížený. Oporou královny stala se nakonec Rhenys, a jistá Misaya (do níž se zamilovala. Daemon odešel pryč, za svým snem dostat se na Železný trůn, na Harenov. I tam, po dlouhé době plné namachrovanosti a sebevíry, však pochopil, jak se věci mají, a prozřel. S Misayou stala se Rhaenyra silnější, našla jezdce na osamocené draky, a sama královna ji i políbila. Rhaenys zemřela v boji) (...). Zkrátka, všichni splnili svoji roli. Všichni posunuli děj (o trochu, ale přeci jen) vpřed, a připravili půdu do třetí série (SPOILER: hlavně, dle mne, Helaena, dcera Alicent. Ta se sice zpočátku moc neprojevovala, ale nakonec se s matkou sblížila a odolala pokušení Aemonda vydat se do války po jeho boku, a vraždit. Zůstala milou a nevinnou). (...). 85 procent. Dobrá série, ale mohla nám toho více prozradit. Přesněji, stejně, ale děj trochu časově posunout. Třeba o půl roku, rok. Sérii doporučuji! ()

Syn za syna (2024) (S02E01)

1.díl 2.série. Po více než roce a tři čtvrtě se vracíme zpátky do Západozemí, do světa Targaryenů a draků. A zvláště do doby, kdy válka téměř číhá za rohem, aby vypukla. Rhaenyra, právoplatná dědička Železného trůnu a Sedmi království, trpí pro ztrátu svého syna, jehož zabil potomek Alicent, matky druhého, avšak násilím dosazeného panovníka Sedmi království. Toho pro jeho mládí a namyšlenost vůbec nezajímá vláda, raději si užívá popíjení se svými sluhy. Na jeho straně však stojí nejen skutečnost, že to on sedí na Železném trůně, ale i zdánlivá legitimita coby vládce. Má pobočníka, jenž už sloužitl jeho dědovi Viserysovi, má u sebe odevzdanou matku, a též sestru a bratra. Jenomže Rhaenyře zase pomáhá její bratr Daemon, sestra Viseryse, a další spojenci. Nyní záleží na tom, která strana válku zahájí. A Rhaenyra se začíná činit jako první. Skrze Daemona vyšle do paláce na Rudé baště dva vrahy, aby zabili bratra Egona, jednohokého mladíka, a tím se pomstila za smrt svého syna. Oba muže ale svírá strach. A proto vtrhnou do pokoje jejich sestry, kde ji, bezbrannou, pohrozí smrtí, a jejímu synovi uříznou hlavu. Zděšená dívka prchá s dcerou, seč jen může, za Alicent, kde vše vyzradí (...). 80 procent. Slušný rozjezd, ale opravdu, jen rozjezd. Nic dramatického první půlku nečekejte, to až tu druhou. ()

Rhaenyra krutá (2024) (S02E02)

2.díl. Egon trpí pro ztrátu svého následníka trůnu, tedy syna, avšak kvůli své mladické nerozvážnosti plánuje krvavou pomstu namísto zdrženlivosti. Ať se jeho pobočník Otto snaží, jak může, nedokáže šílenému králi pořádně vysvětlit, jak se situace má. Ačkoliv Egon kývne na průvod za zesnulého následovníka, jehož se účastní Alicent a Helena, (té je přikládána stále větší důležitost) čímž si nakloní lid a Rhaenyru zostudí, neovládne se, a pověsí všechny krysaře. Jen z rozmaru, jelikož chycený, a již jeho rukou zavražděný pomocník s krysami měl komplice se stejnou prací. Jen nevěděl, jakého. Tím Otta, svého pobočníka, jenž sloužil i jeho otci Viserysovi, velice rozezlí. Vzhledem k jeho postavení však učiní celkem pádné, avšak nerozumné rozhodnutí - propustí ho. Tím přitíží i Alicent, své matce, jež se ho též pokouší rozumně usměrnit. Roli svého nejbližšího rádce svěří veliteli královské gardy, Bílých Plášťů. Ten už delší domu udržuje vztah právě s Alicent, a jeho nové postavení na tom vzhledem k vášni, jež mezi nimi přetrvává, nic nezmění (...). Mezitím Rhaenyra obviní Daemona z vraždy Helenina syna, na níž neměl podíl. Zklamaný strýc odjíždí pryč, za svými záležitostmi. Velitel stráží, jenž pověřil jejím zabitím jednoho ze svých mužů, dvojčete Rhaenyřiného ochránce, si za tento čin vyslouží právě onu pozici. Nic netušící Rhaenyra tedy musí čelit nejen orožení vlastního života, ale i smrti obou bratrů (...). 90 procent. Zdlouhavější, ale o to více poutavější. ()

Hořící mlýn (2024) (S02E03)

(Dodatečné hodnocení již dávno zhlédnutého dílu). 3.díl. Daemon se rozhodne definitivně odejít od své ženy Rhaenyry a splnit si dlouhodobý sen: shromáždit dosti velkou armádu, aby se sám chopil Železného trůnu. Nejprve se ale musí uchýlit někde, kde ho nikdo nedokáže najít. Rozhodne se pro Harenov, rozpadlý hrad, jenž spravuje postarší muž s několika málo služebníky. De facto zřícenina, do níž zatéká, však Daemonovi bohatě stačí. Dokud na něj nezačnou přicházet podivné, hypnotické stavy. Alicent se nedostává prostoru u rady, a připadá si čím dál tím více přehlížená a zbytečná. Útěchu nachází u své dcery Helaeny, v níž spatřuje mír, klid a nevinnost. Milenec hnědovládky se mezitím lépe seznamuje s jejím bratrem. Rhaenyra se snaží uklidnit své rozbouřené věrné, kteří baží po válce. Dochází k šokující události. Aby zabránila válce, vydává se právoplatná královna přímo do nitra Králova přístaviště, do Rudé bašty. Navštívit Alicent, a vyjednat mír. Přes počáteční nedůvěru se sice sblíží, ale válku již nelze zvrátit, ač by si obě přály pravý opak (...). 90 procent. Díl s překvapením, jenž velice nadchlo, a navíc poodhalení další jistě brzy důležité postavy, Helaeny, mi učinilo velkou radost. Jako vždy, i nyní jsme se ale žádného významnějšího kroku směřujícího k válce či míru nedočkali. ()

Rudý drak a zlato (2024) (S02E04)

4.díl. Aegon se snaží vládnout, jenomže jeho rada ani jeho bratr Aemond ho neposlouchají. Z pocitu nudy a křivdy se obrátí na svoji matku, ale ani ona ho příliš nepodpoří. Proto se vydá do války. Proč? I Rhaenyra díky jejímu setkání s Alicent se vzdá naděje na mír. Do boje o malou přístavní pevnůstku proto chce vyslat sebe samotnou, její spojenkyně ji však přemluví, aby se tam vydala sama (sestra Viseryse? Nyní nevím). Současný pobočník krále, rytíř ve službách Bílých plášťů, věrný Egonovi, mezitím dobývá jednu pevnost za druhou, a cesta k Dračímu kameni se tak stává volnou. Jeho poslední útok nyní směřuje na onu pevnůstku. Zde se však odehraje drama. Egon se vydá do války sám. A v boji se spojenkyní Rhaenyry prohrává. Poslední ránu zandá Aemond, vždy toužící po jeho trůně. Po pádu Egon umírá. A aby splnil Aemond svůj úděl, zabije i onu ženu. Alicent je zřejmě těhotná, a vezme si lektvar na to, aby potratila. Setkává se též s vlivným mužem Koruny, vždy moudrým, na jehož rady dbají všichni. A ten ji řekne pravdu do očí, s níž nemůže nesouhlasit. Rhaenyra zase poví svému synovi příběh o písni Ledu a Ohně. Daemonovi se zdají noční můry. Zároveň se setká s čarodějnicí, ež o něm ví zhola vše. A rovněž se spojencem Rhaenyry, jenž mu nabízí své služby (...). 85 procent. Velmi dobrý díl, ale trochu protažený. ()

Regent (2024) (S02E05)

5.díl. Daemon nadále sídlí na Harenově, odkud sbírá podporu ezi nejrůznějšími rody. Jeden z nich, jenž si naklonil na svoji stranu, po generacích porazil své úhlavní rivaly. A co především, splnil se mu jeho sen: říční lidé si žádají jeho audienci. Jenom kdyby ho neobvinili z vraždy následníka trůnu (...). Aegon překvapivě přežil porážku na drakovi. Je ale příliš slabý, než aby se probudil, natož aby vládl. I přes houževnatou snahu Alicent dosadit sama sebe na pozici regenta všichni, včetně jejího milence a pobočníka krále v jednom tuto roli sehraje Aemond, ctižádostivý a krutý bratr Aegona. Dokonce i manželka raněného vladaře, jeho sestra, mu má vše za zlé a nebojí se ozvat. Rhaenys umírá, a její manžel truchlí. Vnučka mu však dá radu, jak žal překonat. Rhaenyra plánuje rozšířit v Králově přístavišti pomluvu. Na radu jejího syna navíc plánuje zapojit další příbuzné Targaryenů do války na dracích (...). Daemonovi se zdá sen o jeho mladé matce, s níž se vyspí, a jeho podezření ohledně záhadné čarodějky značně zesílí (...). 80 procent. Docela dobrý, avšak zbytečně natažený díl. ()

Prostý lid (2024) (S02E06)

6.díl. Daemon i nadále přebývá na Harenově, kde jeho sny procházejí vzpomínky na minulost i na představy, v nichž sám sebe tyranizuje. Nyní se v noci schází se svým zesnulým bratrem Viserysem. Jednou, když ho kritizuje, podruhé, když pláče nad zesnulou ženou. Daemon přičítá své noční můry otravě, a tedy i pánu Harenova. Nevidí, nechce vidět ani vědět, jaké tajemné prokletí vládne nad rozpadlým sídlem. Ani neví, jaký účinek na něj může mít Alys, místní čarodějnice. Krásná, ale nebezpečná mladá žena. Když ji požádá o pomoc, splní se mu sen - Alys nenápadně zabije starého pána jednoho z nejmocnějších rodů. A nový by jim (jemu) mohl pomoci o něco ochotněji. Rhaenyra mezitím požádá o radu Misayu, jež jí velice ochotně slouží. Skrz ni rozpoutá v Říčním přístavišti pohromu, na níž nestačí ani Aemond, ani Alicent s Helaenou. Obě, matka i dcera, musí utéct před rozzuřeným davem, hladovějícím čím dál více. Rhaenyra jim dala jídlo, tak proč by ještě Aemondovu vládu trpěli? Otto se má vrátit na žádost nynějšího regenta, ale nedává o sobě nic vědět. Aegon se léčí, což jeho bratrovi jen škodí. Rhaenyra chtěla dát jednoho ze svých draků do služeb vzdálenému příbuznému. Jelikož ale není čistokrevným Targaryenem, risk se nezdaří a statečný sir shoří na popel. Za veškeré služby, jež Misaya poskytla Rhaenyře, mezi nimi vznikne pevné pouto, jež vyvrcholí polibky (...). 95 - 100 procent. Velice slušný díl. Na rozdíl od ostatních hodnotitelů mi asi nevadí tolik protažený děj okolo války. Spíše oceňuji vzájemné vztahy. Včetně "vztahů" mezi Alyou a Daemonem a Rhaenyrou a Mysaiou, jenž vyvrcholil vzájemným zalíbením. ()

Rudá setba (2024) (S02E07)

7. a předposlední díl 2.série. Rhaenyra má obavy, jestli bude vůbec schopna dát svým dvěma dospělým drakům jezdce. Nikoho dalšího z rodu Targaryenů již nemá. Ano, třetímu z draků se poštěstilo. I proto se právoplatná královna vydává na pláž, kde se seznámí s jeho jezdcem, a kde mu vyjádří úctu a vděčnost. Jedná se, samozřejmě, o syna jejího pobočníka, lorda mořského národa. Misaya ji však dokáže velice moudře poradit. Proč nerozešle do Říčního přístaviště dopis, jenž by k ní přivedl i bastardy? Přes počáteční nejistotu Rhaenyra souhlasí. Všichni jsou vyděšení, ale odhodlaní získat uznání a tituly. Kovář, jenž se nám objevil i v předchozích dílech, nyní dostává možnost ochočit si toho nejvzteklejšího. A ač ostatní bastardi umírají, on ne, a uspěje. A ten, kdo na sebe chvástavě přiváděl pozornost ostatních, má též o bohatství postaráno. Rhaenyra, se čtyřmi draky, přivede Aemonda do úzkých, a proto raději rychle vymýšlí plán, jak celou situaci vyřešit. Mezitím Aegon znovu zkouší chodit, Daemon rozmlouvá s novým představitelem Říčních krajin, kvůli němuž musí vyjádřit lítost nad svými činy, aby získal vojsko, a Alicent opouští město a vydává se do královských lesů, za svobodou (...). 95 procent. Velice slušný díl, kde se propojují rozdělené příběhy a atmosféra velice zhoustne. ()

The Queen Who Ever Was (2024) (S02E08)

8. a poslední díl 2.série, a tedy (zatím) i seriálu. Aegon i nadále trpí vážnými bolestmi z popálenin, jež mu zavinil jeho bratr Aemond v krvavé bitvě o malou pevnost. Poté, co k němu přijde místní našeptávač, velký přítel jeho dědy i jeho samotného, se zamýšlí nad svým osudem, nad budoucností. Zlomený, zničený panovník Sedmi království pro rady svého pomocníka zvolí drastickou možnost, kterak se uchránit před blížící se zkázou ze strany Rhenyry: spolu s ním odjede do exilu, kde přečká vřavu mezi Aemondem, králem regentem, a samozvankyní. Právě ta, právoplatná dědička železného trůnu, může nyní slavit. Částečně. Sice získala jezdce na draky, není si však jista jejich schopnostmi, a především loajalitou. Zvláště u jednoho z nich, dosti divokého. A co ji též trápí, jest nebezpečnost jejího manžela, Daemona. Ten stále schromažďuje vojsko. Nyní už hodlá vyrazit sám na Královo přístaviště. Jenomže, díky zásahu harenovské čarodějnice, k níž si vytvořil důvěru, spatřil u magického stromu budoucnost. A rázem zapochyboval: Rázem, poté, co za ním Rhaenyra přiletěla, jí slíbil věrnost. Helaena se stala terčem Aemonda, jenž spálil z hněvu na svoji nynější slabost tisíce nevinných lidí svým drakem Vhagarem. Právě ona, ač velice mírné povahy a dosti laskavá, by se mohla stát dračí jezdkyní, a spolu s ním zničit nepřátele. Třeba by krvežíznivosti a touze zabíjet propadla. Tomu však Alicent, i ona sama zabránila. Sama královna vdova se cítí ve slepé uličce. I proto vyrazila za Rhaenyrou, požádat ji o pomoc. Ona s ní, se svojí starou kamarádkou, již nechce míti nic společného. Ledaže by přinesla oběť. A zabila Aegona. Na to hnědovláska kývne. Jenomže: Aegon odjel se svým přítelem a rádcem pryč. Máme též možnost spatřit bývalého pobočníka Viseryse a Aegona, Ottona. Ten skončil za mřížemi, ale kdo ví, kde (...). 95 procent. Dosti dobrý díl. Je škoda, že nám tvůrci seriálu trochu více neodhalili počátek války, ale neustále nás nutí vyčkávat. Nyní zřejmě další dva roky. ()

Třetí řada Euforie přece jen dorazí

Třetí řada Euforie přece jen dorazí

16.07.2024

Jen pár měsíců nazpět jste se u nás mohli dočíst, že plánovaná třetí řada veleúspěšné Euforie se zmítá v problémech a není zdaleka jisté, jestli se vůbec na druhou sérii bude nějak navazovat a příběh… (viac)

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií

18.06.2024

Jsou zprávy, které sice nejsou nikterak překvapivé, o to víc ale potěší. Žhavými intrikami a ještě žhavějšími bitvami natřískaný Rod draka je obřím hitem - pilot první série dodnes zůstává… (viac)

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi