Rod Draka

• USA House of the Dragon (viac)
USA, (2022–2025), 26 h 39 min (Minutáž: 51–70 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Paddy Considine, Olivia Cooke, Emma D'Arcy, Matt Smith, Steve Toussaint, Eve Best, Rhys Ifans, Sonoja Mizuno, Fabien Frankel, Milly Alcock, Emily Carey (viac)

Epický seriál Rod Draka se odehrává dvě stě let před událostmi ze Hry o trůny a vypráví strhující příběh rodu Targaryenů. (HBO Max)

Recenzie používateľa PunisherEDNA k tomuto seriálu (8)

Syn za syna (2024) (S02E01)

Premiérová epizoda druhé série House of the Dragon s názvem „A Son for a Son“ se rozhodla pomalu rozplétat své intriky, místo aby hned skočila do víru akce. Na první pohled se může zdát, že epizoda postrádá napětí a tempo, které jsme od tohoto světa očekávali, ale opatrný přístup k vyprávění příběhu má své důvody. Na rozdíl od očekávaných CGI orgií s draky se seriál zaměřuje na přípravu scény pro budoucí konflikty. Zatímco epizoda nabízí jen minimum akce, jde především o budování atmosféry a nastavování konfliktů, které teprve přijdou. Přesto se nemohu ubránit pocitu, že série zatím nedosahuje magického kouzla Game of Thrones. Chybí jí hloubka postav a lidské drama, které dělalo původní seriál tak přitažlivým. Epizoda ukazuje rozkoly mezi hlavními rody, ale zároveň se zdá být příliš zdrženlivá. Místo intenzivního politického napětí se série soustředí na scény, které sice připravují půdu pro budoucí děj, ale samy o sobě nenabízí výrazné drama. Navzdory tomu však zůstává svět House of the Dragon fascinující díky skvělému hereckému obsazení a vizuální stránce. Celkově vzato, „A Son for a Son“ je slušným začátkem druhé série, ale postrádá okamžitý dopad. Je to více o nastavování šachovnice než o skutečné hře. Pokud se však podaří budovat na této pevné základně, může nás v dalších epizodách čekat pořádná dávka intrik a napětí, které si tento svět zaslouží. ()

Rhaenyra krutá (2024) (S02E02)

Druhá epizoda druhé série House of the Dragon pokračuje v nepřiměřeně pomalém tempu, které začíná být pro diváky frustrující. Místo toho, aby se příběh konečně rozběhl, zůstáváme u dlouhých dialogů a scén, které jen mírně posouvají děj kupředu. I když se seriál snaží prohloubit charaktery a intriky, ztrácí přitom dynamiku, kterou fanoušci od světa Westerosu očekávají. Epizoda se soustředí na vnitřní konflikty postav a jejich politické manévry, ale místo napětí přináší spíše pocit stagnace. Příslib války visí ve vzduchu, ale místo toho, aby nás do ní seriál vrhl, zůstáváme u dalších rad a rozmluv, které se začínají opakovat. Přestože herecké výkony zůstávají na vysoké úrovni, samotné dění je zklamáním. Diváci, kteří čekají na návrat dramatické intenzity a akce, kterou Game of Thrones tak dobře ovládalo, mohou být tímto pomalým tempem zklamaní. Místo toho, aby se příběh posunul vpřed, seriál jakoby přešlapuje na místě, což hrozí, že ztratí zájem publika. ()

Hořící mlýn (2024) (S02E03)

Třetí epizoda druhé série House of the Dragon sice nabízí některé zajímavé momenty, ale stále bojuje s problémem nevyváženosti a zbytečného natahování. I když epizoda přináší několik silných scén a pokouší se navodit atmosféru velkého dramatu, celkově působí jako směsice nesourodých prvků, které dohromady nedokážou vytvořit ucelený zážitek. Jedním z hlavních problémů je, že zatímco některé dějové linky se snaží prohlubovat motivace postav, jiné se ocitají na okraji, což vede k nerovnoměrnému tempu. Daemon na Harrenhalu a Aegonova nejistota by mohly být silnými momenty, ale zůstávají utopeny v expozici, která epizodu táhne dolů. Někdy se zdá, že se seriál snaží příliš mnoho najednou, což vede k roztříštěnosti děje. Navíc, i když epizoda obsahuje pár dobrých strategických tahů a zajímavých konverzací, nedokáže dostatečně vyvážit tempo a udržet napětí. Některé scény působí, jako by byly přidány jen proto, aby vyplnily čas, což seriálu škodí. Ačkoli se zdá, že tvůrci chtějí vytvořit pocit napětí před bouří, výsledkem je spíše stagnace než dramatický vývoj. Celkově je třetí epizoda důkazem, že House of the Dragon se stále hledá. Sice nabízí pár dobrých momentů, ale nedokáže plně využít svého potenciálu. Pokud seriál nezrychlí a nezačne efektivněji pracovat s dějem, hrozí, že ztratí diváky, kteří od něj očekávají více než jen epizody plné expozice a nevyváženého vyprávění. ()

Rudý drak a zlato (2024) (S02E04)

No paní, zatím nejslabší díl celého seriálu, bitva byla absolutně tragická, není divu, když celý rozpočet spolykalo CGI draků. Aegon přežil, konečně nějaká “hlavní” postava zemřela. Jak jsem už říkal, předloha stojí za starou belu, sama o sobě je nudná a seriál nemůže být tím pádem zajímavější. Hodnocení: 2/5 ODPAD a to jen proto, že čím méně draků, tím více rozpočtu na pořádné bitvy a ne tyto ubohosti. ()

Regent (2024) (S02E05)

Tato epizoda jen potvrzuje, že druhá série House of the Dragon se ubírá špatným směrem. Aegonovo přežití, místo aby vedlo k zajímavému vývoji, z něj udělalo spíše karikaturu, která bude pravděpodobně šikanována Aemondem. Scénáristé se znovu projevili jako amatéři, když nedokázali jasně vyřešit osud draka Sunfyre. Místo dramatického momentu dostáváme zmatenou a nelogickou informaci z úst Rhaenyry, což navíc ignoruje kontinuitu s Game of Thrones. Epizoda byla prázdnou výplní, kde se prakticky nic nestalo. Postavy jako Daemon jsou opět nevyužité, dialogy nudné a děj stagnuje. Linka s Vermithorem, kterého má ovládat bezvýznamný sedlák, působí absurdně a směšně. Seriál, který měl potenciál stát se hitem, ztrácí dech. Bez výrazného děje, zajímavých postav a smysluplné akce se House of the Dragon propadá do průměru a riskuje, že ztratí nejen diváky, ale i svou reputaci. Pokud se tvůrci rychle nezmění kurz, tento seriál čeká nevyhnutelný pád. ()

Prostý lid (2024) (S02E06)

Druhá série House of the Dragon bohužel přinesla zklamání, které mnozí diváci ani v nejhorších snech nečekali. Co začalo jako nadějné pokračování, se rychle proměnilo v přehlídku scenáristických chyb, nedostatečného režijního vedení a absurdních dějových rozhodnutí. Epizoda začíná další nudnou a zbytečnou linií s Daemonem a jeho drogovými eskapádami. Tato dějová linka je jednou z nejhorších v celé druhé sérii. Z Daemona, kdysi fascinující postavy, se stal otravný a mrtvý charakter, který už ani nedokáže zaujmout. Je zřejmé, že scénáristé nevědí, co s ním dál dělat, a jeho přítomnost v seriálu jen zpomaluje tempo děje. Zdá se, že tvůrci vaří z vody a snaží se zaplnit epizody obsahem, který ale postrádá smysl a kvalitu. Celá druhá série trpí rozvleklostí a nedostatkem skutečného děje. Co by se dalo vyřešit v jedné sérii, je natahováno na dvě a více, což jen prohlubuje dojem, že tvůrci nemají jasnou představu o tom, kam seriál směřuje. Momentálně si myslím, že osm epizod je příliš a šest by stačilo, aby udrželi příběh svižný a zajímavý. Zdá se, že jediným cílem tvůrců je vytěžit z tohoto projektu co nejvíce, bez ohledu na kvalitu obsahu. Pokud se situace nezlepší, čeká nás roztahaná agónie, která postupně odradí i ty nejvěrnější diváky. Absence důležitých postav, jako jsou Aemond a Jace, v této epizodě jen prohlubuje její nudnost. Tyto postavy jsou jedny z mála světlých bodů druhé série, a když jsou zcela ignorovány, epizoda ztrácí jakýkoli náboj. Aegon, který leží na posteli a sotva mluví, je naprosto nezajímavý a jeho budoucí role v seriálu je sotva důležitá. Je zřejmé, že tvůrci už ani nevědí, co s ním dál dělat. Rhaenyra, která by měla být jednou z hlavních postav, se proměnila v nejhloupější charakter seriálu. Její rozhodnutí jsou nepochopitelná a scény, jako je ta s lesbickým nádechem na konci epizody, působí jako zoufalý pokus zaujmout, když už nic jiného nezabírá. Místo aby seriál nabízel hluboké a významné momenty, uchyluje se k levným trikům, které ale nedokážou zakrýt scénáristickou prázdnotu. Celkově je tato epizoda dalším důkazem, že druhá série House of the Dragon se řítí do propasti. Ze seriálu, který měl potenciál stát se dalším velkým hitem, se stává nudná a nezajímavá podívaná. Dialogy jsou plytké a postrádají jakoukoli hloubku či inteligenci, postavy jsou nevýrazné a jejich osudy diváka nezajímají. Absence silných charakterů, jako byli třeba Littlefinger či Tyrion v Game of Thrones, zanechává v seriálu prázdno, které nelze zaplnit. Navíc, seriál postrádá jakoukoli vedlejší dějovou linku, která by přinesla svěží vzduch do jinak dusné atmosféry rodinných intrik. V Game of Thrones byla linka s Jonem Snowem a Dead Army klíčová pro udržení diváckého zájmu. Zde něco takového zoufale chybí, což jen ukazuje na fatální chybu scénáristů a koncepční nedostatečnost seriálu. Seriál potřebuje zásadní změnu, která by zahrnovala nejen přepracování scénáře, ale i přehodnocení celé koncepce. Je načase ignorovat předlohu, která je ve srovnání s Game of Thrones slabá, a vytvořit něco, co by skutečně stálo za sledování. Pokud se tak nestane, House of the Dragon zůstane jen slabým odrazem svého slavného předchůdce a propadne se do zapomnění. () (menej) (viac)

Rudá setba (2024) (S02E07)

Předposlední epizoda druhé série House of the Dragon se sice hemží draky, ohněm a vizuálními efekty, ale pod povrchem se skrývá prázdnota. Zdá se, že tvůrci se rozhodli vsadit všechno na efektní záběry draků, zatímco příběh a postavy zůstávají ploché a nedotažené. Ačkoli jsou draci úchvatní na pohled, nemohou sami o sobě zachránit epizodu, která zoufale postrádá hloubku a smysluplný vývoj děje. Epizoda se snaží být velkolepá, ale místo toho působí přeplácaně a povrchně. Rhaenyra možná ukazuje svou temnější stránku, ale ani to nedokáže zakrýt skutečnost, že děj se už několik epizod vleče bez skutečného posunu vpřed. Místo napínavé politické hry nebo důkladného prokreslení postav dostáváme další dávku draků a ohně, která působí spíše jako vizuální exhibice než jako podstatná součást příběhu. Navíc, pokusy o dramatické momenty a "velké odhalení" jsou často přehnané a působí spíše komicky než vážně. Epizoda se sice snaží vytvořit atmosféru napětí před finále, ale místo toho přináší jen opakování stejných schémat a unavuje diváky dalšími nezajímavými expozicemi. House of the Dragon se dostává do fáze, kdy se zdá, že tvůrci sázejí jen na to, co se leskne, a zapomínají na to, co dělalo původní Game of Thrones tak výjimečným – silné postavy, inteligentní dialogy a nepředvídatelné zvraty. Pokud se seriál v poslední epizodě nevzpamatuje, hrozí, že se stane jen dalším příkladem toho, jak se velké ambice mohou rozplynout ve vizuálních efektech bez skutečného obsahu. ()

The Queen Who Ever Was (2024) (S02E08)

Druhá série tohoto seriálu bohužel přinesla zklamání, které mnozí fanoušci ani v nejhorších snech nečekali. Co začalo jako nadějné pokračování, se rychle proměnilo v přehlídku scenáristických chyb, nedostatečného režijního vedení a absurdních dějových rozhodnutí. Od samého začátku bylo zřejmé, že série trpí nedostatkem jasné vize. Scénář, který by měl být páteří každého kvalitního příběhu, zde působil nekompaktně a často až amatérsky. Postavy, které měly být nositeli dramatu a emocí, se proměnily v karikatury sebe samých. Namísto logického a plynulého vývoje jsme byli svědky chaotických změn v chování, které neměly žádnou oporu v předchozím ději. Příkladem toho je postava Jace, která se z potenciálně zajímavého charakteru změnila v uplakaného a nevyužitého figuranta, jehož přítomnost na obrazovce byla spíše k vzteku než k radosti. Stejně tak postava Ulfa, která mohla přinést zajímavou dynamiku, byla ve finále ztvárněna jako trapná a nevěrohodná. Je až neuvěřitelné, jak tvůrci dokázali zničit potenciál těchto postav během několika epizod. Finálová epizoda, která by měla být vrcholem série, byla zklamáním na celé čáře. Místo očekávaného velkolepého závěru jsme dostali nesourodý slepenec scén, které byly buď zcela zbytečné, nebo absurdně nelogické. Například scéna, kde se postavy během pár hodin naučí jezdit na dracích, byla tak nesmyslná, že divákům musela způsobit spíše frustraci než napětí. Tato nelogičnost a zjevná snaha natáhnout epizodu za každou cenu ukázala, že tvůrci nejsou schopni zvládnout základní principy vyprávění příběhu. Ačkoli se objevily některé světlé momenty, jako propojení s univerzem „Game of Thrones“, tyto pokusy o nostalgii nemohly zakrýt celkovou bídu scénáře. Místo toho, aby tato propojení sloužila jako smysluplný most mezi světy, působila spíše jako zoufalý pokus o udržení pozornosti diváků. Vedlejší dějové linie, jako ta s Lannistery, byly nejen zbytečné, ale i trapně nehodící se do finálové epizody. Bylo zřejmé, že tvůrci zoufale hledali způsob, jak naplnit čas, ale výsledkem byla jen nudná a bezvýznamná výplň, která nesloužila žádnému vyššímu účelu. Aegonova linka byla sice poněkud zajímavější, ale i zde se projevila obecná slabost scénáře. Jeho útěk a zanechání rodiny za sebou bylo sice logické, ale podání této události postrádalo emocionální hloubku a zanechalo dojem nedodělané práce. Alicent, která měla být jednou z klíčových postav, se proměnila v postavu bez vlivu a významu, což je obrovská ztráta pro celý příběh. Její role v této sérii byla tak nevýrazná a zbytečná, že kdyby byla odstraněna úplně, děj by neutrpěl. Celkově druhá série tohoto seriálu představuje propadák, který ani neskrývá své nedostatky. Je zřejmé, že tvůrci udělali jen to, na co měli schopnosti a rozpočet – a to bohužel nestačilo. Místo kvalitní televizní zábavy jsme dostali neucelený a nelogický chaos, který fanoušky zklamal a zanechal mnohé s otázkou, zda vůbec stojí za to sledovat pokračování. Pokud se třetí série nevzchopí a nenapraví tyto chyby, může se stát, že tento seriál ztratí svou diváckou základnu a propadne se do průměru. () (menej) (viac)

Třetí řada Euforie přece jen dorazí

Třetí řada Euforie přece jen dorazí

16.07.2024

Jen pár měsíců nazpět jste se u nás mohli dočíst, že plánovaná třetí řada veleúspěšné Euforie se zmítá v problémech a není zdaleka jisté, jestli se vůbec na druhou sérii bude nějak navazovat a příběh… (viac)

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií

18.06.2024

Jsou zprávy, které sice nejsou nikterak překvapivé, o to víc ale potěší. Žhavými intrikami a ještě žhavějšími bitvami natřískaný Rod draka je obřím hitem - pilot první série dodnes zůstává… (viac)

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi