Snímka rozpráva príbeh dvoch dievčat zmietaných citovou neistotou. V období prvej svetovej vojny prichádza 15-ročná Anka (Dana Droppová) pracovať ako slúžka do pražskej vily vysokopostaveného rakúsko-uhorského úradníka (Karel Dobrý) a jeho manželky (Zuzana Mauréry). Ankinou novou rodinou sa stáva zvyšné služobníctvo – kuchárka Kristína (Anna Geislerová), slúžka Líza (Vica Kerekes) či záhradník Štefan (Lukáš Pelč). Okrem nich však získava aj úhlavného nepriateľa - rovnako starú dcéru z panskej rodiny, Resi (Radka Caldová). Nevraživosť sa však postupne premení na sympatie a medzi mladými ženami sa rozvinie romantický vzťah. To všetko v čase, keď ženy nemali ani volebné právo, nieto ešte právo na lásku podľa vlastného výberu. Podarí sa ich vzťahu prežiť alebo doplatí na vtedajšie normy a pravidlá? (Continental film)

gapa466

Po shlédnutí jsem se podíval, kdo to režíroval a napsal. Trefa. Hodně je znát ženský pohled na věc. To dobré? Velmi slušná dobovka. Herecké výkony . To špatné? Některým nebylo rozumět (nemyslím němčina). Měl jsem pocit, že Vica chvilkama mluví maďarsky. V průběhu mě to celkem bavilo, ale s odstupem mi to přijde takové nereálné. Předlohu jsem nečetl, ale mám spíše pocit, že lesbická láska byla spíše v hlavě Anky. Taková příhoda po návratu do Banské Šťavnice.  Každopádně 3,5*. ()

Korpy22

Dojemný příběh šlechtičny a služky, které zažívají nepříjemnosti začátku 20. století. Je zde skvěle ukázáno, jaké postavení v té době měla žena a jak byla rozdělená společnost. Přestože vše jako manželství, dítě a práce se dá naplánovat, láska se naplánovat nedá a ta je jen jedna. Emocemi protkaný scénář, který se nebojí být drsný a fekální tak tedy graduje až do úplného konce. ()

katka94

Knihu jsem nečetla, film jsem měla dlouho založen k podívání a škoda, že jsem se nepodívala dřív. :-) Moc se mi líbil. Příběh byl zajímavý, napínavý a hezky natočený. Podobný jsem zatím neviděla. Na filmu se mi líbilo, že bylo pěkně vidět, že žít za dob Rakouska-Uherska nebyl žádný med. Doporučuji. ()

Hanka_M

Velmi pomalý film s rozmělněným dějem, ovšem s velice krásnou kamerou a zajímavým hereckým obsazením. Radka Caldová je opravdu působivá a krásná herečka (skvěle se hodí do secesní doby) a text Hany Lasicové příjemně provází příběhem z doby rozpadajícího se Rakouska-Uherska. Nefunguje mi jen spojení zámku Slatiňany s Prahou a další scénické nedostatky. Celkem slušná byla i hudba, ovšem bylo jí někdy až moc, protože musela slepovat řadu zbytečných záběrů. To je ovšem věc vkusu, čtvrt hodiny filmu mohlo jít ven už ve scénáři a tvůrci by ušetřili pět milionů. Je vidět, že režisérka má více štěstí, než rozumu a vlastně její složka a práce je na filmu to absolutně nejslabší. ()

Generi

Velmi povedený film- přes počáteční rozpaky a nedůvěru v Solčanskou, musím změnit svůj pohled a ocenit velice komorní příběh podmáznutý pěknou hudbou a skvělými hereckými výkony. Některé lesbické scény mi přišly nelogické a myslím, že by se v té době neodehrály, ale jinak nádherné scenérie, dobová atmosféra. Jediné ale velké mínus je ZVUK. Buď postavy brblají, že jim není rozumět, anebo zvukař měl dovolenou, anebo i jedno i druhé ()

Tucne.prasa odpad!

Ak si chcel zaútočiť na Oscara pred 15-mi rokmi, musel si do filmu zaradiť židovskú tému. Ak to chceš urobiť dnes, zaradíš lesby. A hlavne vyradíš modzek. ()

HarryCameron

Na slovenské pomery veľmi slušne natočená historická dráma so skvelou kamerou - niektoré zábery prírody sú priam očarujúce - ktorá zobrazuje odvážnu tému zakázanej lásky odohrávajuca sa v časoch, ktoré formovali budúcnosť našich krajín. SPOILER - vzhľadom na tému som vedel, že happyendu sa nedočkám avšak prekvapilo ma ako flegmaticky matka zareagovala, keď prichytila svoju dcéru vo vani so slúžkou. Za mňa mierny nadpriemer 65% ()

Marrakech86

Poměrně zajímavý film s dobrým příběhem z dob Rakouska-Uherska. Možná bych hodnotil i více, ale ten závěr byl poněkud zvláštní a trochu mi přišlo, že už nevěděli, co s tím dál. ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)