Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

El Pistolero

6/10. V rámci žánru dozajista kvalitní příspěvek, přesto jsem od filmu, jehož zdejší hodnocení činí neuvěřitelných 90%, čekal víc. Vlastně o dost víc. „Vetřelec“ jako takový je určitě sci-fi klasika, přesto si nemyslím, že by zůstal nepřekonán. Kupříkladu Carpenterova „Věc“, což je snímek stejného druhu, na mne působila jednoznačně intenzivněji a tíživěji. Dle mého názoru je zde zkrátka zase jednou trochu přehypováno a opět za to může jakýsi kultovní status, jímž se Scottovo rané dítko za ta léta opředlo. Napoprvé mi to nějak nesedlo a vlastně si ani nejsem jistý čím to. Možná těmi očekáváními... ()

ConanVJ

Parádní atmosférický sci-fi horor, který mi jako malému hodně nedal spát, když jsem se potají koukal v noci na televizi. Teď už mě neděsí, ale je to začátek skvělého universa, který ani po tolika letech neztrácí z napětí, tísnivé atmosféry a ani z efektů, které jsou na svou dobu fascinující. Naprostá klasika žánru 100% :) ()

sidzej

Dnes pôsobí film trochu staro. Najmä počítače, ktoré boli použité vyvolávajú úsmev na perách. No film je to jedinečný. To napätie, ktoré by sa dalo krájať, ten strach z neznámeho a posledných 20 minút doslova vyrážajú dych. Hlavne špeciálny Director-cut si zaslúži uznanie, pretože aj keď obsahuje iba dve nové scény(a pár rozšírených), práve tá posledná nanovo zaradená, kedy Ripleyová nachádza svoju posádku polomŕtvu v zámotkoch, je bombastická. ()

curunir

Posádka lode Nostromo sa rozrástla o ôsmeho pasažiera, ktorý sa však na dlhej ceste osamelým vesmírom za veľmi príjemného spoločníka pokladať nedá. Druhý film Ridleyho Scotta sa dá považovať za jeho najslávnejší a najkultovejší, pre mňa však rozhodne nie za najlepší, nakoľko sa nájde pár pasáži, ktoré nie sú tak záživné ako zvyšok filmu a záver bol síce napínavý, avšak aj predvídateľný a nie úplne dokonale zvladnutý. Taktiež veľmi nepochopím prečo je Weaver uvedená až druhá v titulkoch, pričom Tom Skerritt zomrie v polovici filmu a rozhodne sa nedá prihliadať na to, že by bol v tej dobe väčšou hviezdou, pretože všetkým zúčastnením dopomohlo k väčšej sláve hlavne účinkovanie vo Votrelcovi. K plusom tohoto filmu patria či už skvelá výprava a na tú doba skvelé triky, ktoré aj dnes zaujmú, rovnako aj pozoruhodná hudba Jerryho Goldsmitha. Zvláštnou kapitolou je potom spracovanie samotného Votrelca, ktorý sa v podaní H. R. Gigera stáva skutočným monštrom filmového plátna a je priam neuveriteľné, koľko nápaditosti do neho tento výtvarník vložil. I keď sa tu neobjaví plný počet v hodnotení, rád by som tento komentár venoval Pánovi Scottovi, ktorý včera oslávil sedemdesiatku, avšak vo svojom výkone nijak nepoľavuje a nakrúca jeden film za druhým a Oscar v jeho rukách nemusí byť podľa mňa záležitosťou až tak dlhej doby. Ešte musím povedať, že sa jedná o môjho obľúbeného režiséra, takže som si musel pripiť na jeho zdravie a to pivo som stiahol na ex. :-) ()

F.man

Ať si teď současný Ridley Scott točí co chce, pro mě to bude vždy režisér hlavně legendárních sci-fi Vetřelece a Blade Runnera. Vytvořit takhle hutnou atmosféru... Klobouk dolů. Každý krok Vetřelce po palubě jsem prožíval spolu s posádkou. Bál jsem se ho a vytáčel mě stejně jako Sigourney Weaver. Opravdová legenda, která diváka při té správné atmosféře dostane do kolen. Ať už kamerou, efekty, režijí, hudbou nebo čímkoliv jiným (protože zde je vše téměř dokonalé). Jasných pět hvězd. There is an explanation for this, you know. ()

Marsik

Shlédnutí tohoto filmu jsem odsouval už od mladých let. A dnes, když je mi 22, jsem si ho konečně pustil. Musím uznat, že na tehdejší dobu to musela být určitě parádička. Moji rodičové o tomto filmu často mluvili a kladně ho hodnotili. Ovšem tenhle film, coby sci-fi klasika, je v dnešní době bohužel dávno překonán. Takže pokud jsem tento film zčíhnul až nyní (tedy v době, kdy mám skouknuto už celou řádku filmů s vymakanějšími efekty), není divu, že ho hodnotím jako průměrnou sci-fi podívanou. Začátek filmu poněkud nudný, ale pak...(po prvním kontaktu s vetřelcem) se to rozjelo a do konce filmu to bylo napínavý jako kšandy :) Dávám sice 3 hvězdičky, ale procentuálně to není tak hrozné. 60% ()

Kryton

Jako malý jsem měl z toho filmu noční můry. Hitchockovské vytváření atmosféry + vetřelec = moje noční můra! Bravo Ridley! ()

draggo

První Vetřelec aneb jak všechno začalo. Rozhodně musím pochválit vynikající atmosféru strachu, která se táhne celým filmem. A to je to, na čem celý film stojí a padá. Pohledů na samotného Vetřelce si moc neužijeme, ale ne nadarmo se říká, že více se bojíme toho, co nevidíme. Ridley Scott předvedl mistrovskou práci, ale k pěti hvězdám mi bohužel něco chybí. 85% a 4* ()

NinonL

Nemůžu si stěžovat. Vetřelec mě dostal už kdysi dávno a přestože nejsem žádný velký fanda sci-fi, uznávám, že je to masterpiece. ()

Molikop

Špičkově natočený film, který snad proslavil sci-fi jako takové. Dokonalou atmosféru navozují déle projíždějící záběry, z kterých je přímo cítit strach hlavních hrdinů. Napětí neuvěřitelným způsobem graduje a nenechá divákovi klidu až do posledních minut filmu. ()

Desiree

Je normální, když se ve třiadvaceti bojíte podívat do tmavého kouta? Co kdyby tam byl?! Velký, oslizlý, hladový, ale krásný. H.R. Giger je nejlepší designer pro temnou část naší mysli, pro lidský strach a skryté touhy. Bohužel jsem zásluhou tohoto filmu několik nocí probděla, ze strachu znovu usnout. Takže pěkně děkuju, Ridley Scotte! MIstrovské dílo mezi horory! ()

Cimr

Poprvé (a nejspíš naposledy) dávám takhle vysoké hodnocení trikařům, výtvarníkům, scénografům a především H.R. Gigerovi, který tu hnusnou potvoru stvořil - zkrátka poprvé u mě dostal film vysoké hodnocení takřka jenom proto, že měl úžasné interiéry a efekty. Kdyby Weaverová běhala po nějakém umělém suterénu a honila jí nějaká trapná loutka, na níž by každý poznal, že není opravdová, celá atmosféra by šla do háje. Takhle si ale můžete užívat bezchybnou atmosféru strachu dle citátu z plakátu: ,,Ve vesmíru vás nikdo neuslyší křičet." ()

fcreading

"Vo vesmíre vás nikto nepočuje kričať." Keď bol Votrelec prepustený v roku 1979, spôsobil veľký rozruch ako Star Wars. Režisér Ridley Scott dobre piloval tempo a napätú atmosféru, ktorá skvelo vyjadruje hrôzu a strach z neznámeho, neviditeľného zla. ()

ladko

Pred tridsať rokmi možno geniálne akčné scifi, len škoda, že som to videl až teraz - v roku 2008...Prvá polhodina dosť nudí, potom film trochu naberá na atmosfére, lenže kazia to pomerne dosť smiešne efekty a aj masky(hlava androida lol). Zaznamenal som jednu dobrú ľakačku, pri zbytku som sa bohužiaľ len usmieval. ()

Zayl

In space no one can hear you scream. Kultovní dílo, o jehož kvalitách není pochyb. Zcela právem si Vetřelec zasloužil status klasika. Dokonalé vykreslení klaustrofobické atmosféry na palubě nákladní lodi, jejíž pasažérem je nelítostný vraždící organizmus s ocelově pevným ocasem, který i dnes budí respekt. Potemnělé chodby, průlezy a strach z neznámého za doprovodu neméně děsivé hudby, přivolávají infarktové scény a šponují adrenalin na maximum. I dnes jeden z nejpůsobivějších hororů. ()

fannah

Nepřekonané Sci-fi, které dokonale předběhlo a překonalo svojí dobu. Film, jehož další pokračování bylo dost rovnocenné, ale dokonalá mrazivá atmosféra Vetřelce se nedá nikdy ničím přebít ani zopakovat. Coooltovní mooovie je podle mě právě tento film. Kdyby rok natočení byl 1989, stejně by všichni žasli. ()

agentmiky

Nejlepší sci-fi horor historie. Ridley Scott zde ukázal své největší umění v točení filmů. Už tomu uplynulo 37 let, co poprvé diváci tajili dech při sledování filmu v kinech. Musím ale uznat, že na filmu to ani není tak vidět. Výkony herců jsou zde tak skvělé, že by se ani nevešly na stupnici hodnocení od 1 do 10. Mně stejně nejvíce utkvěl v hlavě Ian Holm coby syntetický android Ash. Ten podával brilantní výkony. A samozřejmě nesmíme zapomenout na hlavní hrdinku Ripleyovou v podání S. Weaver a na uslintaného Vetřelce, který mě svou vychytralostí opravdu při prvním zhlédnutí fascinoval. Film jsem viděl už nespočetněkrát, ale vždy mě dostane svou hustou atmosférou, která by se dala krájet, a nepřekonatelnými kulisami. Dvojka byla svižnější, ale atmosférou se jedničce prostě nevyrovná. Za mě dávám 95 % P.S. Tady nemá cenu ten komentář z roku 2016 ani měnit, po nynějším zhlédnutí této klasiky všech klasik si stojím za úplně vším, co jsem řekl, jednoduše výstižně řečeno. Možná bych jen zdůraznil vliv skřípavé a nepříjemné hudby Goldsmithe na mou psychiku, protože ta dostávala záhul po celou dobu stopáže :D ()

zdepapepa

Dnes už prakticky legendární film a já (skoro již tradičně) jsem překvapen, že jsem ho dosud zde neměl ohodnocený, přestože jsem ho už několikrát viděl. První pomalejší polovina dává vhled do charakterů posádky a o to víc je pak intenzivní kratší závěr. Hororu je tam požehnaně, rozhodně lepší než akčnější pokračování, zejména na konci, kdy je Ripleyová o samotě. Sledování čas od času se rozhodně vyplatí, při aktuálním rewatchi člověk krásně zavzpomínal u scény, kdy chtěla Ripleyová ponechat ofacehuggerovaného člověka v karanténě, na karantény spojené s COVID-19. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)