Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

PKD

Dobrý bubu film, díky kterému vznikl super Alien isolation, tudíž ho beru.;-) Až do 45min. tj. vyhřeznutí. Pak je to pro mne, posl. 10let, takřka...nekoukatelné v kuse.:( Což mi ale nějak kór nevadí, páč zase opět díky němu mám i Alien na třetí a vlastně i 2 a tak vůbec. Ovšem...naprosto mě rozesírá smíchy scéna s Ashem, kdy se snaží udusiti Ripleyovou (zde ještě vrcholně nesympatickou) srulovaným časákem. Z toho fakt nemůžu. Buď si Scott (u všech Scottů, hahaha!) dělal z nás prdel, nebo to ten blázen, myslel opravdu vážně. No a samoz., že je vrchol výlet k derelictu (v době Covenanta prý Juggernaut) a úvodní credity, které bych dnes klidně natáhl na půl filmu. Mám na mysli, kamerové šmejdění po Nozdrolomu, pardon, Nostromu.;-) Hudba jest bezesporu právem kultem. Kane je ale opravdu idiot, páč čučeti do cizího kožovitého předmětu ve tvaru obřího kindrvajíčka, jako husa do flašky, je pro mě opravdu na palici. A nejen pro mne. Ostatně, když si dáte práci, tak zjistíte, že byl z lékařské fakulty vyhozen pro braní drog, tak co potom chcete s takovými lidmi v posádce? Oni vůbec jsou všichni (včetně toho kpt. na baterky) nějací divní a dodnes mi příjdou jediné ´´normální´´postavy Parker s Brettem, který by se měl odnaučiti mluvit jako papoušek.:))) Ty jediné 2, bych nechal přežíti. Bez debat. Release the PKDcut.:))) ()

numi

Absolutní klasika žánru. Ridley Scott dokázal vybudovat dokonale stísněnou atmosféru plnou strachu a obav bez děsivých záběrů a laciných lekaček. Po vzoru komiksových hororů ji nebuduje v obrazech (na plátně), ale přímo v hlavě diváka. A o to příjemnější je zjištění, že když se pak veškerý vybudovaný strach a napětí zhmotní v jediném tvorovi, je jeho podoba tak dokonalá, že jde opravdu o vyvrcholení jeho celého snažení. Kult, nic míň. ()

Vojcl

Klasika sci-fi žánru... Možná nejlepší film Ridleye Scotta..skvělá atmosféra komorního hororu netradičně se odehrávající na palubě vesmírné lodi v budoucnosti... Weaverová skvělá, Vetřelec taky!!!!! Víc k tomu nemám co říct.. ()

Freemind

Film, který neváhám doporučit ani zapřisáhlým odpůrcům horrorů a sci-fi filmů. Je to skvěle napsaný a bezchybně natočený akční biják, který předběhl svou dobu. Rád mu odpustím dost zjevnou vykrádačku Vesmírné odysey, protože ta přinesla své ovoce - nebýt záběrů na prastaré počítače, sotva kdo by si tipl, že tato perla vznikla ještě v sedmdesátých letech. ()

Orlau32

Na ta léta, kdy jsme to u nás poprvé viděli, to bylo něco mimořádného, odporného, ale i úžasného. Myslím, že si na tom Sigourney WEAVER založila vzestupnou kariéru. ()

Macejko

Votrelec je jednoducho klasika. Na svoju dobu geniálny film, dnes už "len" výborný. Prial by som si ho vidieť v dobe jeho uvedenia. UPDATE: Zreje s každým zhliadnutím. 5* ()

erased

Nestárnoucí horor představující jednu z nejzajímavějších filmových postav historie. Naprostou špičkou svého žánru je po právu nazývaný díky chladné prázdnotě Nostroma nebo designovým návrhům H. R. Gigera. Bohužel se ale na žánr váže i stereotyp demence posádky zmíněné lodi. Z té je uvěřitelný pouze Ian Holm v roli androida Ashe, který dokáže ohromit i děsit téměř stejně dobře jako titulní Vetřelec. Druhou velkou ránou jsou již dnes značně zastaralé efekty, kvůli kterým zdejší bubák působí občas až směšně. To vše však padá před jeho charakterem, ze všech dílů ságy s přehledem nejpromyšlenějším a nejpůsobivějším. ()

Naslund

Vetřelece jsem viděl jako velmi malej a vzpomínám si, že mě docela nudil, přestože jsem se bál. Proto mi dlouho trvalo, než jsem se odhodlal podívat znova. Usnul jsem teda uprostřed, ale film za to asi nemůže. Věřím, že bych v tu chvíli usnul i uprostřed koupele v Psychu. Nicméně takový horor podlě mě už nemá parametry, aby vystrašil vycvičené diváky. Metody používá dnešní, ale málo a vše je příliš předvídatelné. To respektuji, když vezmu v potaz, že se jedná o pradědečka všeho možného. Jediou výtku mám proti scifi vizi budoucnosti. Nějak mi tam chybí high-tech. Ta loď vypadá, jako kdyby ji vytvořili v roce 60 a jejím jediným účelem bylo navodit tak depresivní atmosféru, ve které by se příčetný člověk zhroutil za dva týdny ze všeho toho blikání, výparů, vody a temných chodeb. Na druhou stranu to vypadá jako loď, která byla vytvořena pro milé příšerky, jako je vetřelec, které se mají vždy kam schovat a kudy si odběhnout do spižírny pro nějakou dobrůtku. ()

Womanizer

Vetřelce jsem viděl už něsčekněkrát a můžu ho vidět kdykoliv, hlavně od té doby co vyšel i v ČR na blu-ray v prodloužené verzi. Film si mě získal hlavně díky Sigourney, myslím, že její výkon byl vynikající. SPOILER: Nejlepší scény kdy jí napadl android Ash a na konci filmu kdy vyhodila z lodi Vetřelce! Jasných ***** ()

Wolodja

Prvni dily vetsinou byvaji nejlepsi. A ani Alieni serie v tomto neni vyjimkou. Prvni dil je cistokrevny horor. Presne ten typ hororu, u ktereho se nelekate, ale soustavne se bojite. Ten typ hororu, který mam tak rad. ()

gogos

jako takovejde brak sem uz hodne dlouho nevidel :D .... samozrejme vtip... jako co ma clovek dodavat k filmu, ktery videla drtiva vetsina vzdelaneho sveta??? ()

buldock

Nemohu si pomoci , ale tenhle sci-fi horror a odrazový můstek celé série na mě nezapůsobil tak , abych mu mohl dát ta nejvyšší doporučení. Jinak snímek má své nesporné kvality , výbornou režii , parádní herecké výkony , ve kterých kraluje hlavně Sigourney Weaver alias Ripley , některé šokující a nervy drásající scény , ale ta pomyslná třešnička na dortu , která by mě donutila vyřknout nejvyšší možný verdikt tam není. 84% ()

blackrain

První seznámení s krvelačnými slizouny z vesmíru nedopadlo vůbec dobře. Rozpoutala se šílená psychologická bitva plná napětí a děsivé hrůzy. No, a to ještě někdo chtěl to milé zvířátko přivézt na Zem nejlepé v nějakém členu posádky. Zajímavý nápad na inkubátor. Skoro celá posádka je polikvidována, samozřejmě postupně, najednou by to nemělo ten správný šmrnc. Přežije jen Ellen Ripleyová a Jones. Jo, jo, holka, budeš to mít pěkně těžké. Nemáš vůbec tušení, co ti filmaři nachystali. ()

Bat55

Unikátny film o vraždiacom monštre na palube vesmírnej lodi Nostromo. Sigourney Weaver, ešte neznáma a v prvej polovici filmu veľmi nevýrazná sa postupom filmu stane jedinou, ktorá prežije a bude musieť tejto hrozbe čeliť sama zoči - voči. Alien je dvomi slovami hutný horor, ktorý si musí povinne pozrieť, tento skvost medzi horormi, každý fanúšik hororu a pomaly aj filmu. Film je plný geniálnej hutnej atmosféry, výborných filmových kulis a neskutočne prepracovaného obleku od Gigera. Alien je klasika a Ridley Scott ju výborne zrežíroval. Tento film to celé začal a otvoril tak cestu filmovej sérii Alien ale aj ďalším vesmírnym filmom, no hlavne, otvoril cestu ešte geniálnejšej a ešte lepšej "Cameronovej dvojke". Director´s cut je opäť úžasný. /95%/ ()

Tony.cs

První díl nebude překonán. Nikoli v akci, tu překonal Cameron a dokonce i Fincher, ale v atmosféře selhávají oba následovníci, i když se snažili přiblížit co nejvíce. Tatíček Ridley prostě umí a Alien je neoddiskutovatelně kultovní majstrštik. ()

Makky

Prvé dobrodružstvo Ripleyovej naplno doceňujem až po kinoprojekcii (r. 2015, Director´s cut - Kino Svět - Hodonín). Hmatateľné napätie a strach, monštrum, ktoré je obdivované a desí zároveň. Kultové sci-fi patriace medzi najvzácnejšie dedičstvo kinematografie. ()

slunicko2

Pochmurné prostory kosmické lodě, počítač perverzně zvaný Matka a protivný černoch hádající se o plat. 1) Někdy koncem roku 1982 v premiérovém širokoúhlem kině Alfa na Václavském náměstí v Praze jsem s rozechvěním usedal do sedačky, připraven zhlédnout filmový zázrak, velkolepý biják, ztělesnění technologicky rozvinutého Západu. Nevnímal jsem papundeklové kulisy ani pouťová blikající světélka v lodi (to vše vidím až teď), ale po první hodině, jakmile se vyjasnilo, že žádná komunikace s mimozemskou entitou se nekoná a že jde jen o to, kdo přežije, jsem už věděl, co vím i teď - je to dost nuda. Tehdy v kině i dnes u televizní obrazovky._____ 2) Pro úplné pochopení, co že se na plátně děje, je třeba znát i následující filmy včetně Prométhea, dále pak režisérský sestřih, vystřižené scény, nenatočené scény, které byly ve scénáři i filmy, které sloužily jako inspirace. Na IMDb v části FAQ Contents jsou tyto informace přehledně formou otázek a odpovědí shromážděny. Připadá mi podivné, co všechno jako prostý filmový divák musím nastudovat, abych pochopil nesmysly a různé další podivnosti, kterých je snímek plný._____ 3) Spoiler. Dementní oficiální text distributora (stejně jako mnohé komentáře) vás detailně provede prvními sedmdesáti minutami. To, co jediné ve filmu vytváří napětí, objev neznámé civilizace a první kontakt s ní, se tedy dozvíte ještě před tím, než se začnete dívat. Pak už zbývá jenom nudná ruská ruleta s jedinou otázkou, kdo že vlastně přežije. Fakt, že mnozí diváci děj znají, toto jednání neomlouvá._____ 4) Výstižný adorační koment: Radek99*****. Bohužel však nic, co zde uvádí, mou nudu při sledování snímku neovlivnilo. ()

Robiiik

Ridley a jeho Ripley!... Co říct? ALIEN je prostě morda! Je to svěží mix sci-fi, hororu a něčeho navíc, co vytváří ještě mrazivější atmosféru a zanechává nezaměnitelný otisk. VETŘELEC. kdyby Kaneovi z hrudi vyskočil jiný tvoreček a ne tento skvostný xenomorf s nápaditě propracovaným chrupem, možná by filmu nechybělo mnoho, aby jej zařadili mezi béčkové sci-fi horory. No, to jistě přeháním, ale bez H.R. Gigera (pfuj za to skloňování) by úspěch byl minimálně poloviční. Biomechanický surrealismus. Mistři si pohazovali paletou tak dlouho, až jim to přineslo Oscara za vizuální efekty, ale co víc, kult "Alien" byl zažehnut. Ještě dnes ve mně nevyhasl ten mrazivý pocit, když mě Ridley Scott a tento švýcarský Dalí poprvé vzali na procházku po těžařské lodi Nostromo, a stali se tak průvodci mých nových nočních můr. Vetřelci totiž není snadné uniknout a filmu kraluje především jedna důležitá věc - napětí. Interiéry jsou chladné, exteriéry žádné a otázka za všechny vydělané prachy je: "Kde jsi, ty náš kluku kousavej?... Ridley ví. Strach z nepoznaného vždy zaručeně funguje... Faktor druhý - ČLOVĚK: Posádka lodi Nostromo je asi ta nejlidštější, kterou jsem ve sci-fi doposud zažil. Jsou přirození, nechovají se jako blbci a každý má nějaký osobitý charakter. Tak třeba Brett a Parker, dva lodní údržbáři - Než jim zkříží cestu Vetřelec, jsou to obyčejní montérkáři, co se starají hlavně o výplatní pásku. Lambertová je neurotická hysterka, která se uklidňuje v cigaretovém dýmu, Kane má hlad a kapitán Dallas? Kapitán Dallas je ten nejférovější lídr, co znám. Má charisma a nepodělá se ani tam, kde by ostatní ztráceli vědomí. Co se týče Ashe, nekomentuji, jeho je nutné zažít, ale k Ellen Ripleyové Vám něco povím. Jděte do háje, vy všichni, co hlásáte, že žena patří za plotnu. Ripleyová nejen, že s plamenometem vypadá nebezpečně, ale vypořádala se s tou vesmírnou havětí tak rázně, že by to snad ani veliký Arnie nedokázal lépe. Holt, kde nepomáhá síla, pošli ženu. Top 10 ()

iolaos

commercial towing vehicle NOSTROMO, crew: seven, course: returning to earth, cargo: rafinery processing 20 million tons of mineral ore... ..a pak následuje rozsvícení zářivek, šnečí pohyby kamery, nájezd neskutečné space musik, otevření hybernačních kokpitů a začíná atmosférický orgasmus.. můj fejvrit film. nekompromisně úderný ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)