Votrelec

Keď posádka vesmírnej lode Nostromo odpovie na núdzový signál z pustej planéty, objaví smrteľnú formu života, ktorá sa rozmnožuje v ľudskom hostiteľovi. Posádka musí bojovať o život a zabrániť, aby sa tento tvor dostal na Zem. V réžii Ridleyho Scotta sa predstaví začínajúca Sigourney Weaver. Tento legendárny prvý film v ságe Votrelec vám vyrazí dych! (Disney+)

Rosana

Myslím, že tento film patří už mezi klasiku a sochařství a jiné umění Gigara je prostě bezkonkurenční a neodolatelné! ()

pools

Doteď se v noci pomočuju. Sigourney Weaver prostě skvělá. H. R. Giger z tohohle filmu přímo teče. I ta akce je nadprůměrná. Prostě první a nejlepší... ()

Z0oMb3E

Človek spraví za život pár chýb, možno aj tri. Jednu moju filmovú som práve odčinil. A po dokukaní si márne spomínam, prečo som tohto slizkého smajlíka tak dlho ignoroval? Pekná ukážka toho, ako šikovný režisér vie s pár blikajúcimi svetielkami a parostrojmi vyčariť celkom slušnú atmosféru. Hlavný záporák sa do záberu dostane síce minimálne (však to nieje prvoplánové béčko) a niektoré efekty vyznejú trošku amatérsky, no viem pochopiť rozbíjanie sánok o podlahu v 79-tom. Viem dokonca pochopiť aj súčasné udržiavanie kultu, ale u mňa je to len nadpriemerný film s prihliadnutím na dátum výroby. ()

LV.Helter

Výlučne, nie každá klasika musí každému sadnúť. A taký problem mám s Votrelcem. Priznávam mu síce vysoké hodnoty a chápem aj tie popredné priečky v rebríčku, ale neužívam si ho ako divák. Nie je to problém filmu, niež skor mojim opovrhom k sci-fi komorňakom a výhradam k prvej neušlachtilej a sebanudnejšej prvej polovici. Je to natočené mrazivo, s krásnym režírnými odstupmi, fenomenálnou gradaciou a dnes už kultovou hudbou. Najme som si užíval v rámci hereckého obsadenstva Ian Holma, ale v podstate každý to hral dostačujúco. Priznávam, strach z neznáma je tu vydretá až na kosť! Ale aj tak som rád, že to mám za sebou.. ()

Korbitch

Můžete se třeba zbláznit nebo vám to být jedno, ale stále říkám, že legendu z vetřelce udělal Cameron. Tohle je neskutečná nuda s jediným silným momente a ten konec je vrchol trapnosti. Za tři jen díky TÉ jídelní scéně, jinak tohle nemá fakt vůbec co nabídnout. Jediný skvělý díl je speciální edice dvojky. Trojka je sračka a čtyřka komedie. Jednička to sice celé začala, ale vůbec né dobře. Ještěže vás, pane, Camerone máme. ()

TomX2

Po niekoľkoročnom odkladaní kultového Votrelca som sa k nemu konečne dokopal, no aké sú moje výsledné pocity? Priznám sa, že napriek celkom dobrému hodnoteniu som ostal sklamaný a rozmýšľal som skôr nad troma hviezdami. Atmosféru ma Votrelec naozaj parádnu, je cítiť strach a nepokoj z pohľadu postáv a všetko, čo sa vo filme udeje, je nakrútené veľmi uveriteľne, za čo majú veľkú účasť aj výborní herci v čele s Sigourney Weaver. Efekty sú špičkové aj dnes, scenár je realistický, réžia výborná, a tak čo sa mi nemohlo páčiť? Nudilo ma to. V niektorých pasážiach naozaj veľmi, zväčša v tých momentoch, keď hlavný hrdinovia prechádzajú šachtou alebo sa prechádzajú po lodi a taktiež nevýrazný sa mi zdal aj soundtrack. Za tú atmosféru a nadčasovosť si film päťku naozaj zaslúži, no podobná Vec (r. 1982) sa mi páčila viac. ()

Tayen

Když Ridley Scott natočil tenhle film, asi nepomyslel jakou lavinu tím spustí, protože, ten kdo dneska nezná Vetřelce, nezná horor ani sci-fi. Film byl průlomný jak ve vizualizaci netvora (elegantní černá smrt, bez očí - geniální nápad, jedna z mála zrůd, která se mi pořád vrací ve snech), takhle si představuju zosobnění strachu, ponurá mrazivá atmosféra, napětí vybičované až na hranice únosnosti a hlavním hrdinou je žena ( která ač chladná, žádnou sílou neoplývá), což bylo do té doby nezvyklé, pokud se nejednalo o krásku ohrožovanou zvířetem, a to rozhodně nejsem feministka, jen oceňuji originalitu a průkopnictví. ()

Praxis

Pravděpodobně jeden z nejlepších hororů vůbec. Naprosto luxusní scenérie, včetně mnoha dnes už ikonických scén, mezi kterými kraluje vylíhnutí roztomilého drobečka z bříška nebo dnes už kultovní královna všech hollywoodských klišé scén s kočičkou. I po letech je tento horor velkou událostí a jsem velice rád, že jsem mohl Vetřelce shlédnout v kinosále v digitálním remasteringu v director cutu. 95% ()

kobejn

Naproti tomu, když se i dneska podívám na tendle film, tak mu neni téměř co vytknout, od doby vzniku to téměř vůbec nezestárlo, pořád je to téměř dokonalej film, vlastně naprosto dokonalej, neb jediný, co tomu můžu vytknout je skoro zanedbatelná maličkost, fakt jen detail a sice až v závěru, kdy Ripleyová hledá svého kocoura, tak mi tato scéna příde naprosto nevěrohodná. Loď se chystá k autodestrukci, vetřelec číhá za rohem celej natěšenej, ale Ripleyová nepropadá panice a hledá kocoura, aby náhodou chudák zvíře nevybouchlo i s lodí a vetřelcem...no tak sem si říkal, že tady na chvilku film "vypad z role" a sledujeme tu ne film, ale skutečný, civilní, záchranu němé tváře, ale jakmile drapne kočku, tak už to zas "zapadne zpátky" a vše jede jak na drátkách. Nejspíš ten kocour měl pro Ripleyovou zvláštní význam v tu chvíli, chápu, že ho chtěla zachránit a vzít sebou, ale zda-li by v takto vypjaté situaci ta postava skutečně všeho nechala a šla hledat kočku, tak o tom dost pochybuju. Jinak ale filmu fakt neni co vytknout a Ridley spolu s scénáristou, kameramanem, samozřejmě supr hudbou, a herci a všemi tu natočil originální, průkopnický monstr scifi. Film sem už viděl mrtěkrát a vím docela jistě, že ho ještě mrtěkrát vidět můžu a budu chtít. Je tam hafo naprosto skvělých a originálních scén - třeba "vetřelčí zrození u večeře" nebo "Ashovo skandální odhalení" nemluvě o úžasném rozjezdu, kdy se loď zvolna probouzí do nového, skvělého dne a o tom finále, kdy nevim kdo na to přišel, ale pustil k tomu stroboskop, čímž tu Ridley a spol předběhl i strejdu Lynče, kterej tak rád používá stroboskopy pro zesílení dramatického účinku. Scéna "hasičákem do palice" je taky parádní a v Terminátorovi 2 už jí taky taťka Cameron jen cituje. Co mě taky udivovalo během filmu je herecký obsazení, který bylo křížencem UK a USA castingu, samý supr herci v tom. Ale nejvíc mě udivuje, jak se v tom blejskla Sigourney W., která v tý době rozhodně nebyla ani famous ani wellknown, a přesto tu dostala hlavní roli. Asi musela Ridleymu vystřihnout na zkouškách nějakou hereckou etudu, že ho přesvědčila, aby zrovna jí svěřil hlavní part. No a holka se mu tam fakt blejskla, ze začátku nenápadná, v průběhu filmu spíše nesymapatická, ale ve finále jediná, která byla schopna se (a kocoura) zachránit. Klobouk dolů teda. A klobouk dolu před celym filmem. Vetřelec je po všech stránkách prostě originální, průkopnický a the best. ()

javak810i

Možná to bude znít jako zneuctění klasiky, ale mě Vetřelec trochu zklamal. Rozhodně se nejedná o špatný film, to ani v nejmenším, spíš má očekávání byla nadmíru vysoká. Problém je asi v tom, že jsem celý film viděl teprve nedávno, takže na mě nezapůsobil tolik, jak by asi zapůsobil kdybych ho viděl jako malý (a už vůbec ne tolik, jak musel zapůsobit na diváky v 79. roce). Každopádně stále je to perfektní sci-fi horor, se zajímavým námětem, velmi dobrým hereckým výkonem Sigourney Weaver a samozřejmě s na tu dobu skvělým vizuálním zpracováním. Akce se moc nedočkáte, ale to vynahrazují některé opravdu ikonické scény a atmosféra, která nás po celou dobu sledování udržuje v jakémsi napětí a nejistotě. Pro mě 4*. Kéž by to bylo 5*... ()

Karlas

Neuvěřitelný úvod do asi vůbec nejúžasnější epopeje v dějinách science-fiction. Vetřelec a Predátor jsou nejdokonalejší výtvory vědeckofantastické hororové podívané. Pokud se zamyslíme nad tím, že první díl vznikal v sedmdesátých letech, je třeba pokleknout před tímto vynikajícím filmovým počinem. Scott i Cameron předvádí v tomto rozsáhlém veledíle svého nadčasového ducha, který v budoucnu nikdy nezmizí. ()

Vxxx

Vetřelci jsem dala v minulosti šanci 2x. Poprvé jsem si hned po začátku uvědomila, že to není film, na který mám zrovna náladu a vypla jsem to. O několik let později jsem to zkusila znovu a celé jsem to prospala. Usnula jsem dříve, než představili jedinou postavu a probudila jsem se u závěrečných titulků. V místním kině to momentálně dávají k 40. výročí od natočení. Tak jsem si řekla, že na to zajdu do kina, tam budu nucená to dokoukat. Omyl! ----Je to 40 let starý film, ale jen tak pro jistotu: SPOILER! :D První půlhodinu jsem si říkala, že je tam super hudba, ale jinak nuda a dost se to táhlo. Doufala jsem, že se to rozjede. Pak jsem usnula. Probudila jsem se na tu velice známou scénu, kdy Vetřelec vystřelí z něčího torza. Chvíli jsem koukala, jak se Vetřelce snaží najít, místo toho našli kočku. Pak hledali kočku a našli Vetřelce, který někoho sežral. Pak jsem usnula. Probudila jsem se zvuky deště, vypadalo to, že tam praskla nějaká trubka či co, pak jsem usnula. Další co si pamatuji je Sigourney Weaver odlétající od vybuchující Nostromo spolu s číčou, kterou, předpokládám, zavhránila. Ještě jsem stihla zaznamenat polonahou Ripley (jo, byla to kočka) při útěku do skříně. No a pak? Pak jsem usnula. A probudila jsem se u závěrečných titulků. Tak já vám nevím... Ten film asi není pro mě. To co jsem viděla mi přišlo nudné, všechno bylo hrozně temný a blah. Nemyslím, si, že tomu dám další šanci. Hodnotit nebudu, protože stále nemám pocit, že jsem film viděla, ale dala bych asi 2*. ()

Džejkop

Vetřelec je film, který v České republice dávali i za totality. Tedy alespoň to mi bylo řečeno, nevím jestli je to fakt. Pokud je tomu skutečně tak, a já bych měl tu možnost, vidět ho někdy před rokem devadesát. Předpokládám, že bych byl u vytržení. Takže mi nezbývá, než litovat, že tomu tak nikdy nemohlo být. Bylo by zajímavé sledovat jakým způsobem, bych se s tak šokujícím zážitkem vypořádal. Ale i v dnešní době, je Vetřelec bezesporu filmem, který v člověku vyvolá svíravý pocit v žaludku (doslova). Je sic skromnější než nadupanější dvojka. Ale zase má jedinečnou atmosféru hororového formátu, což u dvojky tak dobře nefunguje. Nejspíš je to film hodný pěti hvězd, napětí vskutku brilantní. Ale já dávám přednost akčnější a našlapanější dvojce, ta je u mě vítězem. ()

aluna

Vetřelec Scotta je postaven na gradaci napětí, což má rozhodně nejen kýženej efekt, ale i uměleckou hodnotu v tom, že i s málem (jedním Vetřelcem, jehož většinou ani nevidíme, nicméně víme, že tam NĚKDE je) lze vytvořit mrazivou hororovou atmosféru. Cameron navázal potvorama (a vším ostatním) se hemžící akční dvojkou, kterou osobně preferuju, nicméně první díl je geniální, temný, umělecký dílo stojící a padající se schopnostmi režiséra. ()

O.Peta

Po technické stránce jde o kvalitní kus filmařiny. Od režie až po výborné vizuální efekty, které jsou na rok vzniku opravdu dokonalé. Z nenápadného červíka se vyklube jedno velké neodbytné monstrum. Bohužel u mě na druhou stranu Alien (film, ne ten červ) nevzbuzuje žádné velké emoce, díky kterým bych mohl hodnotit ještě výš a byla tam i místa, kdy jsem se trochu nudil. Přesto mám druhý díl již nachystaný a jsem zvědav, jak se předvede Cameron. 75% ()

MikO_NR_1909

Exkluzívna filmárčina strachu z neznáma, ktorá je v tomto filme dohnaná do tých najextrémnejších adrenalínových chúťok pre číry divácky pôžitok. Vlastne je docela bezpredmetná i dejová os, pokiaľ vnímate už len samotnú kvalitu záberov a radosť z filmového umenia. A práve formálne hľadisko je fascinujúce. Napínavá, drsne formujúca sa atmosféra s deprimujúcimi, úzkostlivými obrazmi a typickým audio-vizuálom sú delikátne zladené - tak, ako to Scott namixoval vo svojich najodvážnejších rokoch. Všetko je to podporené majstrovskými výkonmi a úžasnou kamerou. Najviac ma uchvátil blinkajúci alarm, na ktorý do smrti nezabudnem. Votrelec sa navyše môže pochváliť jedným z najprofesionálnejších spracovaní v dejinách kinematografie. ()

Tommass95

Kdo by řekl, že film je starý přes 30 let let ? Parádní sci-fi hororová podívaná ani na chvilku nenudí aneb Ridley Scott na vrcholu svých režisérských sil, minimálně co se sci-fi týče. Snímek Věc, která je tematicky podobná Vetřelci, řadím výš, ale to je hlavně díky tomu, že je v něm více hororové atmosféry, což se dalo čekat, když jej natočil Carpenter - hororový mistr. /95% ()

Sidonka

Kultovní film s nespornými kvalitami. Bohužel sci-fi filmům o souboji s monstry přisávajícími se paraziticky na člověka, osobně nemůžu a nemůžu a nemůžu přijít na chuť. Všichni moji oblíbení uživatelé prvnímu,originálnímu dílu napálili alespoň 4 hvězdy, já Vetřelce shlédla jednou, spíše nenadšeně, a od všech dalších pokračování utíkám rychleji než napadená posádka kosmické lodi. A to mě chce přítel přemluvit: prý "zítra do kina na nejnovější pokračování, zaplatím ti to i s popcornem." No nevim, když vidím tu slintající hubu hrůzné mimozemské bytosti na plakátě, jestli budu mít vůbec na něco chuť. Ach Bože,proč jsi zplodil Vetřelce, když pro něho nemám pochopení? ()

numi

Absolutní klasika žánru. Ridley Scott dokázal vybudovat dokonale stísněnou atmosféru plnou strachu a obav bez děsivých záběrů a laciných lekaček. Po vzoru komiksových hororů ji nebuduje v obrazech (na plátně), ale přímo v hlavě diváka. A o to příjemnější je zjištění, že když se pak veškerý vybudovaný strach a napětí zhmotní v jediném tvorovi, je jeho podoba tak dokonalá, že jde opravdu o vyvrcholení jeho celého snažení. Kult, nic míň. ()

Vojcl

Klasika sci-fi žánru... Možná nejlepší film Ridleye Scotta..skvělá atmosféra komorního hororu netradičně se odehrávající na palubě vesmírné lodi v budoucnosti... Weaverová skvělá, Vetřelec taky!!!!! Víc k tomu nemám co říct.. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (viac)