Príbeh rímskeho generála Maximusa (Russel Crowe) začína v zime v roku 180, keď sa na čele rímskych légií postará o konečné víťazstvo nad germánskymi kmeňmi. Po bitke sa objaví starý a chorý cisár Marcus Aurelius (Richard Harris) so svojimi deťmi, slabošským synom Commodusom (Joaquin Phoenix) a dcérou Lucillou (Connie Nielsenová), ktorá bola kedysi Maximusovou milenkou. Večnými bojmi unavený cisár požiada Maximusa, aby sa po jeho smrti stal protektorom Ríma. Generál to však odmietne. Jediné, po čom túži, je pokojný život na vidieku po boku manželky a syna. Keď sa Commodus dozvie, že ho otec nehodlá menovať svojim nástupcom, zákerne ho zabije a zmocní sa vlády. Maximus sa novému vladárovi odmietne podrobiť a je zatknutý. Zo zajatia sa mu síce podarí uniknúť, ale svoj dom nájde vypálený a oboch ľudí, ktorých tak miloval, zavraždených. Vyčerpaný žiaľom a zranením omdlie a preberie sa v zajatí otrokárskej karavany. Ako otrok je predaný kočovnej gladiátorskej skupine patriacej bývalému gladiátorovi Proximovi (Oliver Reed). (TV Markíza)

Pignon

Maximus Štíhlus se těžko hodnotí. Herecky to dal jako v činohře, bojové scénky měl nadřené celkem slušně, vlasy dobarvené na ročního havrana. Hudební motiv a linka hans zimö vnášela do dílka jemnou dojemnost a zlý Rozeštěp byl namíru uspokojivě špatný vládce (hu hi hi). Tak na nakrmení publika to stačilo a starej Reed bohužel z toho dostal infarkt….. ()

Skyw4lker7

Po veľmi dlhom čase som si pustil tento skvelý veľkofilm plný emócii, akcie, skvelých hereckých výkonov a krásnej hudby. Ridley Scott natočil veľa skvelých filmov no Gladiator je jednoznačne jeho najlepší. Včera som prvý krát videl Špeciálnu ediciu ktorá pridáva nejakú tu scénu navyše. Odporúčam všetkým ktorý ešte nevideli tento nádherný príbeh. Now We Are Free ()

Bragi66

Tomuto režisérovi fandím, ale Gladiátor má sice úžesný rozjezd a bombastickou výpravu, ale v druhé půlce sklouzne do utahané TV vyprávěnky, kteou ani ty zapichovačky v cirku nenepraví, spíše naopak. ()

RadaRAW

U filmů jak já říkám z dob starších, i když to asi raní mnoho pamětníků co pamatují ještě film v kinech, historické nepřesnosti neřeším. To je věc za kterou se člověk může vztekat u nových filmů, které často mají větší rozpočet než Liberecký kraj na celý rok a ještě tvrdí jak jsou historicky přesné. To se však netýká tohoto filmu. Ano, je inspirován historickým příběhem, ale ani tak netvrdí což je milé a dokáže atmosféru vykreslit bravurně, zvlášť díky hereckým výkonům hlavních postav. Jedná se o jednu ze zásadních hrdinských epik, které bohužel se dnes z nějakého neznámého důvodu netočí. To přesto, že jsou to často nejdůležitější příběhy, které by se měli vyprávět dalším generacím. Jediná nedávná hrdinská epika, kterou jsme nedávno měli byl seveřan, inspirovaný Ságou o Amletovi, což mimo jiné byla inspirace i pro Hamleta. Seveřan vlastně teď nastavil laťku, jak má takový film vypadat v 21. století a že to jde, ale studia radši budou házet peníze na málo riskantní projekty. Stále doufám že tato doba temna ve filmu přejde a brzo přijdou nové klenoty, jako tento. ()

Miroslav.Zac

Jsem sice milovník historie, takže bych měl Gladiátora kvůli jeho nepřesnostem proklít do sedmého kolene, ale já to neudělám, protože tohle není dokument o té době, ale fikce, která si dala za cíl vytvořit kinematografický monument, na který budou fanoušci vzpomínat a milovat ho, dokud ho něco jiného nepřebije - a to se zatím nestalo. ()

matop89

Výborný film, ktorý je síce historicky nie velmi presný, no na druhej strane dokonale vykresľuje kontrast cností, ktoré sa z dnesnej spoločnosti maximalne vytrácajú a nahradzaju ju cnosti, ktorymi je zosobnenim sam Commodus. Niektore recenzie tu na csfd k tomuto filmu su toho dokonalym prikladom,co potvrdzuju povrchnost vnimania podstaty daneho diela.  5 hviezd bez špekulácií. Kiezby veľkofilmy z dielne velkych štúdií dosahovali minimalne takejto kvality aj dnes(2024). P. S. Phoenix je v roli zaporneho hrdinu tak presvedcivy, ze mi je ľúto ľudí, ktorý ho musia tolerovať v skutocnom zivote.(narcizmus spoiler alert). ()

coulismoulis

Notorius Maximus získal cenu roku za dramo-natahovadlo v sandálech. Už s námi chlapec jeden novozélandská, pardon, římská, nějaký ten pátek žije; ne že by se na něj nedalo podívat – třeba náhodou v televizi, nebo když je potřeba se zasmát ahistorickým nesmyslům, ale rozhodně nepatří k tomu nejlepšímu, co kdy hollywoodská kinematografie vyplivla. Na druhou stranu se mu musí nechat, že v porovnání s Trojou, je ještě zábavný. ()

jirik

Pořádně rozmáchlý hollywoodský epos se vším všudy, což já mimochodem moc nemusím. Možná bych přidal jednu hvězdičku, ale to by tam nemohl hrát Rusell Crowe. Nějak ho nemám v lásce, ale možná mu křivdím... ()

Jurator

Tento film se u mě drží mezi TOP 5. Dokonalý, výpravný snímek se skvělým scénářem, hudbou a hereckými výkony. Obzvláště ony legendární souboje v arénách a bouřlivý dav jsou zobrazeny nezapomenutelně. A i když Gladiátor není autentickým historickým snímkem v pravém slova smyslu, představuje nám jednu z možností, kam až může člověka zavést osud. ()

Obi Wan

Moje jméno je Maximus Decimus Meridius velitel severních armád generál legií Felixe věrný sluha skutečného císaře Marca Aurelia otec zavražděného syna manžel zavražděné ženy a své pomsty dosáhnu v tomto životě nebo v příštím. ()

jarhead

Viděl jsem skoro celé při opakovaných nákupech v Carrefouru, které se nečekaně protáhly... Jako celek se mi to zamlouvalo o poznání méně. S rohlíky v ruce jsme měli se spolubydlícím více štěstí na výběr zajímavých sekvencí filmu. ()

moonlight

Po 1492: Dobytí ráje ďalší nádherný film Ridley Scotta. Musím povedať, že či už v kino verzii, alebo v predĺženej rozšírenej verzii (ktorá po dejovej stránke robí film o niečo plynulejším) mi nevadilo takmer nič. Najviac vytýkané historické nepresnosti slúžia dramaturgii veľmi dobre a herecké výkony všetkých hlavných postáv sú bezchybné a presne zapadajú do kontextu príbehu. Russell Crowe nemôže hrať ako Joaquin Phoenix (ktorý je vo svojej úlohe dokonalý), pretože ich postavy sú charakterovo diametrálne rozdielné. Obaja sú výborní, podobne ako Connie Nielsen, Richard Harris a Oliver Reed (ktorý zomrel počas natáčania a film je venovaný jeho pamiatke). Tiež hlavná detská úloha Spencera Treat Clarka, Tomas Arana, a ostatné hlavné postavy spolubojovníkov (gladiátorov), senátorov, a ďalších... - to je jeden herecký koncert! Hlasy o tom, že dialógy sú plytké až gýčovité, to si niekto splietol film? Alebo je to snaha za každú cenu nájsť chybičku? Dialógy sú veľmi presne odpozorované z reálného života (hoci aj 2000 rokov dozadu), počas celého filmu nemajú slabšie miesto. Všeobecne mi po formálnej stránke Gladiátor príde ako o niečo vyváženejšie filmové dielo v porovnaní s 1492... Po každej ďalšej stránke (hudba, kamera, strih, zvuk, výprava, animácie,...) je film neobvykle jednotný, bezchybný... Videl som ho už viac ako 10 krát, poznám ho veľmi detailne), dokonca dokážem popri inej práci počúvať len zvuk a film mi beží iba v myšlienkách,.. Nikdy som nemal pocit, že by ma nudil, tak úchvatný je. Má vynikajúci rytmus striedania dramatických scén s bojovými - raz krv strieka z tieľ, inokedy sa bojuje jazykom a krváca duša. Veľmi naturalistické sekvencie prechádzajú do snovej kamery a hudby a tento kontrast pôsobí úžasne a veľmi filmovo. Jednou vetou: vo svojom žánri (historický veľkofilm) je u mňa na jednej z najvyšších priečok... ()

play@peace

Film, který znovuoživil historické filmy. Originální scénář, dobří herci (hlavně Russel Crowe, který měl hrát taky v Království nebeském místo Blooma), skvělé vizuální efekty a příjemná hudba dělají z Gladiátora jednoho z těch nejlepších historických filmů. Akorát to kazí pár historických nepřesností (ve skutečnosti nebyli gladiátoři svalnatí, ale tlustí, aby je zranění tolik nebolela, palec se nezvedal nahoru, ale držel se ve vodorovné poloze a ještě pár maličkostí), ale to jsou detaily. ()

Ywec

Jsem zaujatý, neboť tenhle film je pro mě srdcová záležitost, ale když už si k nějakému filmu vytvořím takový vztah musí být přece dobrý, ne?:) Škoda, že je poněkud povrchní, nepracuje dostatečně věrohodně s psychikou postav a je dělaný více pro oko než pro mozek. Ale nabízí parádní podívanou. Maximus je neporazitelný, Commodus nepolepšitelný a moje hodnocení nezvratitelné. ()

r3musko

Gladiáror je historický veľkofilm, s nádychom americizmu. Nie je dôvod ho odsudzovať za nepresný (možno slabé slovo) príbeh, keď už samá zápletka (Gladiátor vs. Cisár) napovedá, o čo v Glaidatorovi pôjde. Vďaka vynikajúcemu výkonu Joaquina pri hovorenej časti a Russella pri tej bojovej som sa ani chvíľu nenudil. Scott sa tak trochu snaží zahrať na dve struny - ukazuje silné bojové časti (a tie sú naozaj nádherné) a snaží sa to zabaliť do "veľkého" príbehu. Do toho ale primieša svoju hudbu Hans a hneď sa stane film monumentálny. Stačí si film primerať ku takým perlám ako Trója, alebo Artuš a hneď je jasné, čo je hisorická slabota. Film ma niekoľko chybičiek krásy, ktoré ale kompenzujú pekné obrázky. Zarazil ma doják na koniec, kedy som si vlastne uvedomil, že pozerám americký film. ()

Johnz

Fakt obdivuju lidi, co daj filmům tohohle rázů 2 nebo dokonce 1 *. Už hudba od Zimmera je pomalu za **. A vzít Crowa jako gladiátora byla trefa do černýho. No a koho zajímá historická přesnost a správnost? Já mám ten film prostě rád a vadí mi lidi co nepřekousnou holyvůdskost. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (viac)