Príbeh rímskeho generála Maximusa (Russel Crowe) začína v zime v roku 180, keď sa na čele rímskych légií postará o konečné víťazstvo nad germánskymi kmeňmi. Po bitke sa objaví starý a chorý cisár Marcus Aurelius (Richard Harris) so svojimi deťmi, slabošským synom Commodusom (Joaquin Phoenix) a dcérou Lucillou (Connie Nielsenová), ktorá bola kedysi Maximusovou milenkou. Večnými bojmi unavený cisár požiada Maximusa, aby sa po jeho smrti stal protektorom Ríma. Generál to však odmietne. Jediné, po čom túži, je pokojný život na vidieku po boku manželky a syna. Keď sa Commodus dozvie, že ho otec nehodlá menovať svojim nástupcom, zákerne ho zabije a zmocní sa vlády. Maximus sa novému vladárovi odmietne podrobiť a je zatknutý. Zo zajatia sa mu síce podarí uniknúť, ale svoj dom nájde vypálený a oboch ľudí, ktorých tak miloval, zavraždených. Vyčerpaný žiaľom a zranením omdlie a preberie sa v zajatí otrokárskej karavany. Ako otrok je predaný kočovnej gladiátorskej skupine patriacej bývalému gladiátorovi Proximovi (Oliver Reed). (TV Markíza)

Rufete

"My name is Maximus Decimus Meridius, commander of the Armies of the North, General of the Felix Legions and loyal servant to the true emperor, Marcus Aurelius. Father to a murdered son, husband to a murdered wife. And I will have my vengeance, in this life or the next." Komentář může obsahovat spoilery. Z historie mám nejraději prostředí starověkého Řecka a Říma, všechny bitvy, legie, panovníky,... A taky se mi na bitvách více zamlouvá meč, štít a další staré dobré zbraně, pistole a bomby jdou mimo mě. Russell Crowe se opravdu předvedl, prozatím mohu říct, že tohle je jeho životní výkon. Podobně je na tom Joaquin Phoenix, ten si se svou rolí taky nevedl vůbec zle. Maxima bych pro jeho pomstu a touhu po spravedlnosti následoval až na samý okraj světa. Je to velitel, za kterým jeho muži stojí v každé situaci. Pokud by historie měla více takových, mohlo to dnes vypadat úplně jinak. Na filmu mě v podstatě zklamaly dvě výrazné věci: zaprvé, ženy z tohoto období mě nikdy nepřitahovaly a tento film to jen potvrdil, a zadruhé, je škoda, že jsem prvně viděl Piráty z Karibiku, kde si Hans Zimmer vykrádá svůj vlastní soundtrack ke Gladiátorovi. Soundtrack jsem si mohl více užít, ale co. Maxima Decima Meridia si budu pamatovat jako jednoho z největších válečníků nejen s obrovskou sílou, ale i srdcem. ()

filipvrbik

To jsem tak jednou mezi příjmačkami na vysokou (bože to je dávno), šel prostě pěšky přes půl Brna na film a to co jsem viděl mi doslova vyrazilo dech. Skvělé (ale opravdu skvělé) akční scény, famózní Russel Crowe a vůbec Gladiátora prostě miluju.... 100%. Viděno v kině a potom i special edition (viděno 35x). ()

Jimmy15

Když jsem Gladiátora viděl poprvé, tak jsem ve třetině skončil, protože mě to absolutně nebavilo. Ale přeci jen, když člověk trošku zná historické souvislosti a v době shlédnutí filmu má za sebou i návštěvu Kolosea, tak film na diváka působí úplně jinak. Alespoň já to tak měl. Skvělý příběh, výborné herecké obsazení a fantastická hudba dodává filmu jedinečnost. No uvidíme, co producenti vymyslí v plánovaném druhém díle. ()

perko

V prodloužené verzi má tenhle skvost necelé tři hodiny, ale vždy mi to uteče jako voda. Tohle je dnes už kultovní klasika. Generál, který se stal otrokem. Otrok, který se stal gladiátorem. Gladiátor, který se stal nejslavnějším a nejmocnějším mužem Říma. Maximus Decimus! Ridley, děkuji ti za další skvělý kousek. Za mě je to plná palba. ()

bobstock

Po mnoha letech jsem měl možnost ho opět vidět tentokrát v BR kvalitě a jen to dokazuje filmařský cit pro krásu a velkolepost ve všech detailech dělaný pro velká plátna. I po dvaceti třech letech stále odzbrojující vizuál, hudba a čestně patří mezi TOP BLOCKBUSTERY s historickou tématikou všech dob. 90% ()

deiwitch

Velkolepá podívaná na kterou nezapomenete. Russell Crowe exceluje v roli generála Maxima a hraje tak věrohodně, že spolu s nazvučením DTS máte 155 minut pocit, že jste se vrátili v čase zpět do roku 180 před Kristem a přihlížíte životním osudům Říma a jeho lidu. Pokud jste neviděli, velká chyba a pokud jste viděli, podívejte se znovu a v DTS. Excelentní... ()

jilda

Kromě několika zbytečně rozvleklých scén je to vinikající film. Hudba je skvostná a Phoenix mi jako císař parchant sedl.Crow je pan herec, role je pro něj jako ulitá.Hned úvodní scéna a bitva s Germány nenechá nikoho na pochybách, že tady se nešetřilo a bojové scény jsou lahůdka! ()

Vronsky

Na historické filmy Ridleyho Scotta je radost pohledět a ať už se jedná o 1492: Dobytí ráje nebo právě Gladiátora, jste po skončení závěrečných titulků obohaceni o jedinečný zážitek. Více či méně znatelná absence složitějšího příběhu zde příliš nevadí, neboť je alespoň větší prostor pro režisérův výjimečný styl vizuálního zpracování. Patrně největší plus je pak ještě umocněno hereckým obsazením v čele s Russellem Crowem a Joaquinem Phoenixem. Přestože na filmovém plátně získává hodnocený snímek bezesporu další rozměr, i na podstatně menší obrazovce se neztratily působivé momenty. ()

laFei

Nevěřil jsem, že je možné některý film skouknout víc jak 5 krát. Omyl, tenhle snímeček s opravdu drahou výpravou mě zpestřoval nejeden večer. I když je zápletka i příběh veskrze jednoduchá záležitost, vizuální zpracování a atmosféra jsou prostě hvězdné, že mi ani nevadí řada historických nesrovnalostí.Maximus je prostě hrdina a Commodus odporný padouch.A to vlastně ke štěstí stačí, protože to k tomu patří.A i když patřím k zarytým cynikům, slzičku na konci jsem si prostě neodpustil. Takže za plných 5. ()

Pavelos

Film který se pro mě po shlédnutí stal srdeční záležitostí. Výkon Russela Crowa a Joaquina Phoenixe byl naprosto vynikající. Pro mě jednoznačně megahit, který splňuje všechna kritéria historického velkofilmu. Nesmím opomenout režii Ridllyho Scotta, ten prostě točit filmy umí:-) ()

Murphy722

Muž který byl generálem se stal gladiátorem......Jedinečný snímek Ridleyho Scotta, který už tolikrát chtěli napodobit druzí, že už to snad ani nebylo vůči Ridleymu fér :-D Film který díky jedinečnému soundtracku génia velkého ducha, jakým je Hans Zimmer, nenechá na konci ani jedno oko suché si zaslouží svoje místo v síni neutuchající filmařské slávy. Avšak svůj obdiv skládám Oliveru Reedovi. Proximo jež svým vystupovaním je nelítostný obchodník a kšeftař, ale sám v sobě najde člověka a pomůže Maximovi na útěk. Jsme nic...Jsme jen stín a prach! ()

marttaN

Byl jsem na ten film strašně natěšený.....takže přišlo to, co se dalo čekat (a co se prakticky vždycky stane, když se na něco hooodně moc těším) byl jsem na konci zklamán, proto "jenom" tři ()

Deywid

Áno, vizuálne veľkolepé. To určite. Skvelý Joaquin Phoenix. Bez debaty. A tým výpočet pozitív končí. Hlúpy scénar (na Scottov film až neuveriteľne hlúpý), historické fakty totálne prekrútené, nudné dialógy, neprehľadné akčné scény (strihač nemal svoj deň), a nakoniec Rusell Crowe, ktorého vážne nemusím. Nič pre mňa. Škoda. ()

Jožin

Toto je asi najlepší historický film čo som zatiaľ videl. Rydley Scoot je proste brutalista. Namakaný film, ktorý má veľmi dobrý dej a bojové scénky z veľkolepej arény. Ten koniec si viem predstaviť aj trocha lepšie, lenže čo by to bol za koniec keby najväčší hrdina nezomrie !? ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (viac)