Povinný lyžiarsky výcvik je dobrou príležitosťou na lepšie zoznámenie sa. Kultový mládežnícky film je sledom humorných scénok. Príchod študentov a "horského učiteľského zbora" na horskú chatu iba odštartuje nové a nečakané vzťahy medzi študentmi a ich pedagógmi. "Snežienky" - slečny sa chcú páčiť a "Machri" - chlapci sa predvádzajú v žartíkoch, ale aj v ukážkach viac, či menej brilantného lyžovania a to iba kvôli jednej jedinej veci: "snežienkam". Cítia sa dospelí a prísny režim im pripadá nedôstojný. Veď aj preto pripravujú drobné vzbury... (STV)

atmen

Dokáži si představit, že takhle nějak může dopadnout školní lyžařský výcvik. Oceňuji, že zdejším teenegerům nejde všem o to jedno, jak se snaží ukázat dnešní podobné filmy. Máme zde samozřejmě třídního frajera, kterému se ostatní chtějí přiblížt a vzhlíží k němu, přemýšlivého melancholika, nekňubu, kteří se dokáží pobavit i u něčeho jiného než alkoholu (s ním je ale zábava zaručena i zde) např. společenská hra na literární páry (dialog z Oněgina je působivý i dnes). Dalším rozdílem je, že v dnešní době se jde na vše přímo. Není jiná cesta - buď a nebo. Příkladem by mohla být náklonost mladé učitelky a Převrátila. I když se mezi nima ve filmu nic citového nestane. Dá se vycítit vzájemná náklonost. Být to natočeno nyní, tutově by po pár panácích tequily skončili v posteli....Motto filmu - "Čeho se na nás dopustili druzí, s tím se nějak smíříme, horší je to s tím, čeho jsme se dopustili na sobě" je i mým mottem... ()

Krchy

Velice vtipný film s několika nezapomenutelnými hláškami.Když jsem ještě závodně běhal na lyžích, tak jsme jich hojně využívali, ať už se jedná o "Stopa, Viki, stopa!" "Leda hovno!" nebo "Reprezentace!" No a jelikož jsem také lyžařský výcvik na gymplu absolvoval, tak mohu porovnávat - některé situace byly víceméně reálné, ovšem některé zase velice přitažené za vlasy, zejména závěrečná chlastačka (teda ne že my bychom nechlastali, ale rozhodně ne takhle blbě a celá grupa, to by bylo určitě strašně nenápadné, že všichni zmizeli). Zajímavé je, že snad všechny dívky v tom filmu byly strašné krávy. Asi zrovna Johnovi žádná nedala. ()

Heavyman

Zlidovělá komedie, která si to zaslouží. Opravdu z normálního života se spoustou hlášek. A to proč mají ty největší gumy vždycky nejlepší holky nad tim přemýšlím často. ()

horovska

Kam se hrabou přisprostlí Snowborďáci. Vlastně je to film o vážných věcech, přitom plyne zcela samozřejmě. Snad kromě pár křečovitých výkonů některých herců a neherců nemám co bych filmu vytkla... ()

myc-hal

Na tuhle v místních krajích klasiku jsem si nějakým řízením osudu počkal až do svých dvaatřiceti. Děsí mě do očí bijící rozdíl mezi žánrově vlastně stejnými filmy Rafťáci a Snowboarďáci, kde je učitel pouze karikatura, důležité je zařadit co nejvíc adrenalinu a jediným cílem je si konečně ... A tak jsem koukal na sněženky a říkal jsem si, jací to tehdy byli machři, že dokázali natočit komedii velice jemně a o lidech. O lidech, kteří úplně normálně přemýšlejí. (12/2010, NB) ()

kacirek_

Každý, kdo má rád zimu a jezdil rád na lyžáky tenhle film prostě musí milovat. Trojice Převrátil, Cabadaj a Mácha holt nemaj chybu. Hlášky z filmu jsou legendární: "Viky ty máš teda péro" nebo "Jedem zkratkou, je to sice dál, ale horší cestou" či "Vydrž Prťka vydrž". Prostě jednou za rok je to klasika na kterou se vždycky ráda podívám, rozhodopádně lepčejší jak celý snowboarďáci. ()

Olík

Nejenom Howard Deutch nebo John Hughes uměli v osmdesátých letech natočit chytlavý film „o mladých, pro mladé“. Karel Smyczek dokázal svými Housaty, Jen tak trochu si písknout, Třetím patrem a především Sněženkami a machry, že za svými zámořskými nezaostává, ba dokonce je schopen je i překonat. Až se bude do vesmíru vystřelovat reprezentační sonda české kinematografie, tak by se vedle Markety Lazarové, Spalovače Mrtvol nebo Pelíšků nemělo zapomenout na dodnes v běžném životě frekventovanými hláškami nabitý lyžařský výcvik, při němž došlo k nachlazení Viktora Cabadaje, ztrátě Moravcova pera, nervovému otřesu Karla Máchy a zlomení běžky Radka Převrátila :D ()

chrispe

Jasně, hlášky z tohoto filmu zná snad každý a taky se mi vždycky líbil Václav Kopta, ale navzdory tomu jsem Sněženkám a machrům nikdy na chuť nepřišla. ()

pitchfork

Kultovní komedie z osmdesátých let s tehdy téměř neznámými dětskými herci na které když se dnes podíváte, tak si člověk uvědomí, jak ten čas rychle plyne. Nejde ani tak o ten nápad natočit film o zimním školním povinném kursu lyžování, protože takových filmů bylo natočeno mnoho, ale jde hlavně o ty kultovní hlášky na které když se díváte ještě dnes s odstupem času, tak se stejně tlemíte jako byste to viděli poprvý. Podle mně je tento kousek jeden z nejlepších zábavných školních filmů, které se kdy u nás natočili. ()

DannyBoon

"Kluci, já snesu moc, ale blbce byste ze mě dělat nemuseli./ Ale my z vás žádnýho, to, neděláme./ No vopravdu pane profesore, blbce bysme si z vás, to my z vás neděláme, to bysme si nedovolili." ()