Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ondřeja a Cyrila spája pevný priateľský zväzok už od skorého detstva. Žijú si vo vlastnom vysnívanom svete, kde majú dovolené všetko. Najväčšou Ondřejovou túžbou je cesta k moru, Cyrila fascinuje hlavné mesto Francúzska a túži ísť do Paríža. Ale zatiaľ musia žiť v realite všedných dní a riešiť skutočné problémy, s ktorými sa v bežnom živote stretávajú. Po maturite na priemyslovke nastupujú do strojárskeho podniku. Práca v plzenskej Škodovke ich veľmi nezaujíma, tak si tu voľné chvíle krátia svojským spôsobom, uťahujú si z hlavného majstra a fajčia cigarety za plotom továrne. Situácia sa po roku zmení, Ondřej dostáva povolávací rozkaz a odchádza na vojenčinu. Ale definitívny koniec mladíckej ľahkovážnosti a bezstarostnosti prichádza v najneočakávanejšej chvíli, keď ich veľké plány a sny pretrhne tragická udalosť. (TV JOJ)

(viac)

Zaujímavosti (34)

  • Zhruba v 5. minutě filmu můžeme vidět na vratech plakát francouzského herce Alaina Delona. (joecole20)
  • Režisér Jaroslav Soukup zavzpomínal na natáčení: „Vítr v kapse je pro mě z pětašedesáti procent autobiografický. I já jsem šel po maturitě na průmyslovce v Plzni na rok před vojnou pracovat do Škodovky, takže ve filmu se odráží hodně toho, co jsem zažil. Velká výhoda byla, že jsme tenkrát mohli natáčet právě v mé rodné Plzni, kde mě znali, a přímo ve Škodovce. Ve všem nám vycházeli vstříc. Když jsme třeba potřebovali, aby byly za oknem vidět vysoké komíny, jak kouří, nebyl problém zařídit, aby komíny kouřily.“ (Komiks)
  • Sagvan Tofi si za honorář 3 500 Kčs pořídil brusle z Německa. (Fenk)
  • Motorka, na které ve filmu jezdil Cyril (Sagvan Tofi), byla česká Jawa ČZ 175, typ 487, vyráběná od roku 1980. (JARDAHONDA)
  • Film vznikl na zakázku Studia Barrandov, které si přálo snímek z pracovního prostředí. (Monco)
  • Původní námět na film Jaroslava Soukupa pojednává o partě spolužáků ze strojírenského podniku. Postavy měly být slušného charakteru a námět zaplňovat otázka, zda dojde ke schválení „zlepšováku“ jednoho z nich. Scenáristé Miroslav Vaic a Jaroslav Soukup se později shodli na tom, že skupina bude seškrtána na dva herce a ostatní postavy z party budou jen okrajové. Nejednalo se však o poslední změnu a scénář filmu byl ještě mnohokrát upraven. (Monco)
  • Tenkrát stál běžný film 6 milionů kčs, ale tvůrci ho natočili jen za 3 200 000 kčs. (cariada)
  • Film se prodal do 15 zemí, né ale do kin pouze do televizí. (cariada)
  • Film i bez reklam postupně nabíral počty diváky až na něj přišlo 1 900 000 díváků. (cariada)
  • Vo filme môžeme vidieť ako Ondřej Bystřický (Lukáš Vaculík) a Cyril Čech (Sagvan Tofi) sledujú vlak do Paríža, ktorým sa chystá Cyril odísť k tete na návštevu. Tento vlak v skutočnosti jazdil a volal sa Západní expres (Praha – Frankfurt – Paríž). Vlak bol prevádzkovaný do roku 1993, počas celej éry komunistického Československa bol jedným z mála vlakov, ktoré pretínali Železnú oponu. Neskôr české dráhy obnovili jazdu tohto vlaku. Priamy vlak Praha – Paríž išiel naposledy v roku 2002, dnes je možné vlakom z Prahy do Paríža cestovať s dvoma prestupmi. (Raccoon.city)
  • Ondřej Bystřický (Lukáš Vaculík) si kupuje v kníhkupectve knihu za 62 Kčs. Išlo o estónsku knihu s názvom "Täistuules" v preklade "V plnom vetre". Kniha je akýsi fotoalbum o mori a plachtení a bola vydaná pri príležitosti letných olympijských hier v Moskve 1980. (Raccoon.city)
  • Film tak trochu predbehol svoju dobu. Franta Kalaš (Jiří Kalužný) podá zlepšovací návrh na uhlovú frézovaciu hlavu. Tento patent bol skutočnosti schválený až v roku 1988. Spolupracovala a podala ho trojica inžinierov (Alois Zavřel, Josef Hromčík, Igor Holubář). (Raccoon.city)
  • Keď Ondrejov otec (Karel Vochoč) pozerá na začiatku filmu futbal, môžeme počuť z TV, že Rummenigge dáva gól a Bayern postupuje do ďalšieho kola. Išlo o odvetný zápas z druhého kola Poháru majstrov európskych zemí (predchodca Ligy majstrov) medzi klubmi Ajax Amsterdam a Bayernom Mníchov. Rummenigge vtedy iba znížil už iba na konečný stav 2:1 pre Ajax, ale nakoniec postupoval Bayern, lebo on doma zvíťazil 5:1. Neskôr Ondrejov otec sleduje zostrih z tretieho kola odvetného zápasu Poháru majstrov európskych zemí Baník Ostrava proti Bayernu Mníchov, ktorý v skutočnosti Bayer vyhral 2:4. Komentátor síce zahlási, že jedno gólový rozdiel stačil Bayernu k postupu do ďalšieho kola, ale po súčte obidvoch zápasov bol pomer gólov 6:2 pre Bayern. Z časového pohľadu to takisto nesedí, lebo v skutočnosti medzi zápasmi Ajax Amsterdam - Bayern Mníchov a Baník Ostrava - Bayern Mníchov uplynulo viac ako 4 mesiace, ale vo filme uplynulo iba niekoľko týždňov. (Raccoon.city)
  • Zorra Ulla Kesslerová (skladníčka Ilonka) čakala pri natáčaní filmu druhé dieťa s manželom Petrom Hapkom. To prvé im zomrelo. Dlho sa z hrozného zážitku nemohla spamätať. Keď dostala od režiséra Jaroslava Soukupa ponuku na rolu skladníčky Ilonky, verila, že príde na iné myšlienky. Dotočila na jar a v polovici septembra 1982 sa jej doma v Ríme narodila dcéra Petra Hapková, z ktorej je dnes speváčka. Preto má k filmu Vítr v kapse trochu iný vzťah. (Raccoon.city)
  • Po večeroch medzi natáčacími dňami Karel Augusta (majster Mádr zvaný Bondžorno) a Jiří Vala (majster Barbachán) pili tak intenzívne, že sa to niekedy natiahlo až do rána následkom čoho bolo natáčanie niekedy problematické. (Raccoon.city)
  • Sagvan Tofi (Cyril Čech) spomína, že keď videl film prvýkrát v projekcii, plakal. Prišlo mu ľúto, že vo filme na konci jeho postava zomrela. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama