Schindlerov zoznam

• Česko Schindlerův seznam (viac)
USA, 1993, 195 min

Scenár:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (viac)

Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavená stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto situácie vstupuje neúspešný obchodník Oskar Schindler, člen nacistickej strany, veľký zvodca a muž, ktorý cíti, že by na vojnovom utrpení mohol veľmi dobre zarobiť. Lacná pracovná sila v židovskom ghette zaisťuje jeho továrne na smaltované riady obrovské zisky. Lenže Tretia ríša má s jeho zamestnancami úplne iné úmysly, v nákladných vagónoch ich chce poslať do Osvienčimu. Sám Schindler možno netušil, kedy v týchto neľudských opatreniach prestal vnímať ohrozenie svojho podnikania, a kedy začal o „svojich“ židov bojovať kvôli vlastnému svedomiu. (Cinemart SK)

hororwatch

Na tento film se dobře kouká, neboť je z rukou jednoho z nejlepších. Černobílá stylizace lépe poukazuje nejen na stejnobarevné vnímání tehdejšího světa, ale dodává filmu v určitých momentech grády( např. při příjezdu ,,ženského'' vlaku do Osvětimi). Vyobrazení zla v podobě nacistických hyen na výtečnou, ale co se dobra týče tam to v mých očích dost pokulhává. Nutno přiznat, že jsem film viděl po třetí a tak trochu jsem se zamyslel nad komentářem uživatele Gemini, s jehož názorem na vyobrazení Oskara Schindlera se více či méně ztotožňuji. Jen bych k tomu rád dodal, že mě se nelíbí ani to, jak vyobrazili tu vstřícnost a šlechetnost lidí v ghetu a pak i v táborech. Prosim vás, ať se na mě nikdo nezlobí, protože ono to určitě v některých případech asi tak bylo, když už jim nic jiného nezbývalo, ALE. Taky je pravda, že v takovémhle množství lidí se našli taky pěkní parchanti, co chtěli i ten kousíček ,,žvance''(myšleno čehokoliv co bylo potřeba) jen sami pro sebe. Ale to by samozřejmě nezapadalo do kompozice pana Spielberga a té jeho romanticko- uplakané poslední 20ti minutovky, ve které mě už na třetí shlédnutí začínal štvát i Liam a to už je co říct. Za 4* ale víckrát už si to asi nerisknu. ()

Heroine odpad!

Rozhodně nejsem rasistka, ani neholduji antisemitismu. Ale tohle už je prostě moc. Každá scéna, každý záběr, je úplně prolezlý propagandou, a samo-účelovým "dojímáním" diváka, který v podstatě má vidět jenom to, jak to měli Židé za války těžké. Nabízí se tu samozřejmě otázka: a kdo ne? Trapné do každého detailu, nedůvěryhodné, a pitomé. ()

Fawkes

Přiznám se, že jsem si tohle dílo rozdělil na dvě části kvůli délce, ale rozhodně to neovlivnilo mé hodnocení. Taky se přiznám, že nebýt tak dojemného konce, nevím jestli bych udělil 5 hvězdiček, všechno ostatní bylo sice natočeno slušně, bohužel i reálně, ale asi bych aspoň tu půlhoďku nějakých scén vystřihnul. Z hereckých výkonů mě nejvíce zaujal Liam Neeson jako hlavní postava, a především taky Ralph Fiennes jako prvotřídní nacista. Svým vzhledem se ke své postavě přesně hodil. Rozhodně se nenechte odradit tím, že je film černobílý, jako jsem to dřív udělal já, protože mi trvalo hodně dlouho než jsem se k němu dokopal. Jen pro zajímavost začátek a konec má barvy :) (92%) ()

Hopkins

Schnidlerův seznam je jeden z těch filmů kdy se ptáte jak to vše mohlo vůbec zajít tak daleko jak se vůbec něco takového mohlo stát . Co se týče hodnocení filmu dokonale vybrané role Liam Neeson jako schindler a Ralph jako Amon dvě dokonalé hlavní postavy , jejiž postavy jsou jim šité na míru. Ben je taky naprosto dokonalý o tom bez pochyb. Hudba co říci k hudbě je to opravdový koncert , který slabší nátury dožene k slzám. Nehodnotím teď skutečného Schindlera zda to bylo opravdu nebo jak spousta lidí tvrdí že to bylo jinak hodnotím film a tomu není co vytknout 100% ve všem kamera herecké obsazení hudba ta černobílá tomu dodává dokonalost. 5 hvězd zasloužench plným právem. ()

char_t

Neskutečně silný příběh, hlavně v poslední části... A vědomí, že to všechno se opravdu stalo, tomu dodává hodně zvláštní příchuť... ()

BOURQUE

Najväčší a zároveň najbolestnejší film všetkých čias, ktorý kedysi niekto natočil o totálnom morálnom úpadku ľudstva, ktoré sa stalo počas druhej svetovej vojny. Je až neskutočné, že koľko emócií to dokáže vyvolať z človeka a ako hlboko sa ho dotkne - najradšej by ste sa vrátili do minulosti a a chceli by ste spraviť všetko pre to, aby sa to nestalo. Dramatický a stopercentne šokujúci film (vo svojej kategórii neprekonateľný), ktorý má jasný odkaz pre budúcu generáciu. Čo sa týka hereckých výkonov, tak okrem megahviezd (L. Nesson, B. Kingsley, R. Fiennes) každí podal nezabudnuteľný bezchybný výkon. Hudba (J. Williams) – ten, kto nebude plakať počas filmu a hlavne v posledných 15 minútach, tak dovolím si povedať, že vôbec nemá žiadne city. Kedysi hovorilo o tom, že Spielberg tento film natočil pre svojich detí, aby naňho nikdy nezabudli. Myslím si, že po tomto filmu ani jeho deti, ani celé ľudstvo naňho nezabudne. Osobné hodnotenie: 100% (*****) ()

Iwiiik

Občas poněkud komerční Steven zde válí po všech stránkách první ligu. Díky skvělému scénáři a ještě lepšímu uchopení se zdá, jako by měl film běžnou stopáž a po skončení projekce člověk zírá, kam že ten čas zmizel. Válečné prostředí je líhní silných příběhů, protože ve vysoké koncentraci neštěstí a zmaru se dramatické scénáře píší jaksi samovolně. Tady však musím Steveho pochválit, protože ne často je vybrán příběh s takovou dávkou emotivna a originality i když realita byla pravděpodobně mnohem méně podbarvena humanitou a mnohem více penězi. V každém případě velký potlesk za úchvatnou sílu emocí, obrovskou dávku lidskosti, vynikající herecké výkony pánů Kingleyho, Neesona a Fiennese a v neposlední řadě také za skvělou hudbu Johna Williamse. ()

Hubis_

Dokonalost sama.Lepší válečný film o židech jsem ještě neviděl.Pan Spielberg a Liam Neeson mají můj obdiv.Silně emotivní snímek a na konci mi malém ukápla slzička. ()

michellerih

Naprosto fascinující snímek z jednoho z nejtemnějších období novodobých dějin. Dech beroucí záležitost, která z počátku vypadá "jen" jako další skvělý snímek, avšak v druhé polovině přináší tolik emocí, že divák jen stěží stíhá uvěřit. Tak trochu životopis, určitě příběh. Pokud by se měly povinně promítat ve školách filmy, pak by nesměl chybět právě tento počin. Zkrátka jen sedíte a v duchu tleskáte, až vás bolí ruce. Někdo bude Oskara Schindlera milovat, jiný mu udělí pár poklon. Já seděla jen s otevřenou pusou a sledovala jak přede mnou na obrazovce běží dějiny. Tady ani nejde brečet, jen se dívat. Neuvěřitelné. ()

helloween93

Realisticky podané téma holocaustu, které líčí osudy "Schindlerových Židů". Snímek je velmi kontroverzní opravdu brutálně detailním zachycením vyhlazování Židů. Perfektní scénář + výkony Liama Neesona a Bena Kingsleyho. Rozhodně jde o nejlepší Spielbergův film. Jasných 5 hvězd. ()

BeranSon

Schindler's List pro mně není film. Schindler's List je mou vesmírnou symfonií. Schindler's List je epochální dílo. Schindler's List je život... Vím, hovořím v superlativech, ale pokud vidíte tento opus ve svých očích stejně jako já ve svých, tak se jim vyhnout nemůžete. Každá myšlenka, každá sekvence, každá sekunda je součástí brilantně ozdobené filmové mozaiky, která je propracovaná do každého detailu a v každém momentu, každé scéně dokazuje jak vypadá svět, jak krutý a šílený je. Vše v tomto díle je dokonalé, nesetkal sem se ani s jedním, sebemenším atributem, který by mě přiměl uvěřit opaku. Schindlerův seznam je krutý, je brutální, tvrdý, realistický a především hmotný a chápu že se kvůli svému přehnanému tlaku na diváka se nezalíbí každému, ovšem pokud si vás osvojí tak jako mne, tak vás nepustí! Nepustí do konce života. Veškerou poctu, veškerou chválu, všechnu čet skládám mistrovi a nejlepšímu režisérovi všech časů Stevenu Spielbergovi .- On odvedl jednoznačně vrcholovou práci svého řemesla, tak poctivě si pohrál se vším ve filmu že při každém záběru jsem si jen kladl otázku jak tohle mohl někdo natočit. Jak strašně moc práce si při natáčení musel dát je nemyslitelné. V tomto snímku je tolik silných a epických momentů, že nedokáži s přehledem vyčlenit jeden, který by mi pod kůži zalezl nejhlouběji. Ač už je tu děsivé a do hloubky šokující Vyhlazení Krakovského ghetta, nebo surové a ukrutné pálení mrtvol, či ztělesnění čistého zla v podobě Amona Goeta, či legendární sepsání onoho seznamu, který na sobě nesl jména více než tisíce židů... Netuším, který moment je nejlepší, který vyčnívá nejvíce, netuším... Řekl bych že celý seznam je jeden velký filmový moment, klenot jaký nemá v kinematografii obdoby, že hledat v něm segment, který by mě umlčel úplně nejvíc je zbytečné, protože toto dílo je jeden velký, omračující segment. Spielberg jakož žid dokázal do filmu vložit utrpení jeho lidu, dokázal se do něj vcítit a využít všechno, jeho práce nezná mezí, on je patrně tím nejhodnotnějším člověkem historie, Steven Spielberg je podle mého názoru definicí slova člověk. Těžko se mi píše o tomto filmu, když vím že je celý podložen skutečnými událostmi a že slovy nedokážu shrnout to co znamená. Nenašel bych trefnější pojmenování pro tento snímek, protože právě na onom seznamu je naložen ten největší tlak, každý si musí uvědomit co hlavní protagonisté mají rukou, je to sic obyčejný "cejch" papíru, ovšem je na něm osud životů jedenáctiset lidí a to je na tom všem tak vyjíméčné. Liam Neeson a jeho sršící charizma až do vesmíru odvádí herecký koncert, jednoznačně je role Oskara Schindlera tou nejlepší v jeho kariéře. Perfektně mu sekunduje Ben Kingsley jehož: ,,Ten seznam je dobro samo, ten seznam je život, ostrov v moři smrti." má hloubku a stává se tak tou nejemocionálnější větou kinematografie. A pak je tu Ralph Fiennes a jeho Amon Goete, neboli přesná podoba čistokrevného zla, lidské stvůry s nejrozšířenějším syndromem rozpadu co znám. Nádherný soundtrack filmu od Johna Williamse považuji za nejlepší filmovou hudbu, co zatím vznikla! Kdybych uměl hrát na housle hrál bych si onu hudbu neustále dokola. Po třetím shlédnutí už mám jasno /// SHINDLERŮV SEZNAM JE NEJLEPŠÍM FILMEM VŠECH DOB /// A jeho konkurence tomuto nemilosrdnému dramatu, plnému krve, utrpení, šoku a bolesti nesahají ani po kolena... Tak tomu je... Mistře Spielbergu, z celého srdce vám děkuji, vy jste shrnul podstatu žití!!! - 10/10 - ,,Moc je to, když máme plné právo zabít a nezabijeme." DĚKUJI () (menej) (viac)

Rockerman

Skoro po dvaceti letech jsem se na to opět podíval a musím konstatovat, že na působivosti to neztratilo vůbec nic, spíše naopak. Tato obžaloba německého nacismu je dechberoucí a způsob natočení je úchvatný, tedy až na ten závěr, kdy Schindler lituje, že nezachránil více Židů. To tam být opravdu nemuselo, ale celkový dojem to nemůže pokazit. Nadčasové dílo! ()

Ydrosten

Ne každý film, co se dostane do horních příček žebříčků, se může líbit všem. Nechci tady tvrdit že to bylo hrozný, nebo tak něco, ale mě to moc nebavilo. ()

Joey(1)

Ralph Fiennes tu má solidní pivas. Jinak celou dobu ani nedutám, aby si v závěru Steven neodpustil "povinné" kudrlinky, trochu škoda. ()

Evander

Výtečný film, určitě jeden z nejlepších, jaké, kdy byly natočeny. Až se trochu stydím, že jsem jeho zhlédnutí takové dlouhé roky odkládal. Mile mne překvapil Liam Neesen, kterého jsem si v roli Oskara Schnidlera vůbec neuměl představit, o to více jsem překvapený, jak bravurně ji zvládnul. ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

01.08.2016

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

08.12.2015

Pražské Rudolfinum bude 22. prosince hostit ojedinělý koncertní projekt s názvem STAR WARS: a musical show. Jedná se o koncert orchestrální hudby z šesti dosud uvedených filmů z prostředí slavných… (viac)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (viac)