Schindlerov zoznam

• Česko Schindlerův seznam (viac)
USA, 1993, 195 min

Scenár:

Steven Zaillian

Hudba:

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Jonathan Sagall, Embeth Davidtz, Małgorzata Gebel, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn (viac)

Poľský Krakov 1939. Židovská obec je vystavená stále sa zvyšujúcemu tlaku zo strany nacistov. Do tejto situácie vstupuje neúspešný obchodník Oskar Schindler, člen nacistickej strany, veľký zvodca a muž, ktorý cíti, že by na vojnovom utrpení mohol veľmi dobre zarobiť. Lacná pracovná sila v židovskom ghette zaisťuje jeho továrne na smaltované riady obrovské zisky. Lenže Tretia ríša má s jeho zamestnancami úplne iné úmysly, v nákladných vagónoch ich chce poslať do Osvienčimu. Sám Schindler možno netušil, kedy v týchto neľudských opatreniach prestal vnímať ohrozenie svojho podnikania, a kedy začal o „svojich“ židov bojovať kvôli vlastnému svedomiu. (Cinemart SK)

PROROK14

Tak toto je film s veľkým F. Tlieskam Stevenovi Spielbergovi. Schindlerov zoznam je ozaj veľmi hodnotný film o človeku, ktorý pomáhla židom v koncentračných táboroch a napriek všetkému riziku sa ich snažil zachrániť čo najviac. 3 hodiny mi tentoraz nevadili ani trochu lebo tak dobrý film ako je toto sa vidí len málokedy a každý by sa mal zamyslieť a popremýšľať nad krutosťou nemcov v 2. svetovej vojne. Bolo to nutné? ()

Borrtex

Tak tady sedím, koukám na profil tohoto super filmu, a marně už 10 minut uvažuji co napsat. Film ve mě vyvolal něco co jsem u filmu ještě nezažil. Ten pocit beznaděje, smutku, a zároveň veliké lásky k samotnému hrdinovi Oskarovi Schindlerovi, který byl ochoten vzdát se úplně všeho co měl, jen proto aby zachránil "pár" lidí, kteří otrocky pracovali, a byli zabíjeni, naprosto bezdůvodu. Film perfektně divákovi ukáže, jak strašné to v době druhé světové války muselo být. S lidmi bylo zacházeno jako se zvířaty, a ještě mnohem hůř. Nikdo neměl k lidem úctu. Ta nechuť a pocit zoufalství mě doprovázela přes celý film. Pro mě opravdu silný a naprosto nezapomenutelný filmový zážitek. Bezpochybně jedna z nejlepších prací Stevena Spielberga. 100% ()

BoPo

Z každej strany sa na tento film znášajú oslavné recenzie. Musím uznať, že je to výnimočný film. Ale mojím top favoritom nie je. ()

Agatha

Co má člověk na toto říci. Zárověň je to vynikající filmařská práce a odkaz pro další generaci, která asi jen těžko uvěří, že se takovéto věci kdysi skutečně děly. A zároveň je to pravdivé znázornění toho, jak se za války příšerně zacházelo s lidmi (to je pro mě dodnes nepochopitelné). Tento film však zcela uznávám a souhlasím s tím, že natáčení takových to snímků je opravdu nutností. Před celým filmovým štábem a herci se hluboce klaním... ()

Mononoke.

Váhám doteď jestli 4 nebo 5*. Tak skvěle natočený film jsem dlouho neviděla. Skvělá režie (zatim nejlepší Spielbergův film co jsem viděla)herci, střih a hlavně světla!!! Přesto na mě celý snímek působí dost chladně, jsou z něho cítit umělé emoce, je to trochu moc "filmové" a hlavně si myslím že ve skutečnosti Schindler takový "dobrák" nebyl, možná ani nezachránil tolik lidí, jak se uvádí a práce v jeho továrně nemohla být žádný med, a už vůbec si nemyslím že by nechal schválně vyrábět špatnou munici...prostě takhle to nechodí, takže za tu určitou umělost "jen" 4 + ()

Terva

Komentovat Spielbergův film o válečném utrpení zajatců ve druhé světové válce je troufalost. Tak snad jen jednu poznámku k filmu : Jedna z mála rolí Liama Neesona, která mu sedla. ()

Hismael

Udělat si víc jak 3 hodiny čas opravdu stálo za to, i když by celková stopáž možná mohla být kratší. Rozhodně nejlepší film podle skutečné události a zároveň Spielbergův vrchol. ()

Chermy

Je k nevíře, že Spielberg pustil do světa ve stejném roce tak odlišné filmy jako je Jurský Park a Schindlerův seznam. Ba co víc, oba dva už dnes patří do zlatého fondu kinematografie! Do dneška jsem byl trochu odtažitý k Ralphu Fiennesovi, ale pro roli Goetheho se přímo narodil! Jeho pronikavý pohled z hlavy jen tak nedostanu! ()

m.krudenc

Vynikající film který nemá konkurenci. Mohu s klidem prohlásit že je to nejlepší film všech dob. Ralph Fiennes dokázal že je geniální herec. Nikdo by nezahrál lépe, šílenějšího nacistu. Na to se nedá zapomenout. Kdyby ve školách kromě povinné literatury existovaly i povinné filmy, Schindlerův seznam by mezi ně musel patřit. Drsné svědectví o hrůzách, které se děly. Tří a čtvrthodinový opus, brilantní filmařina Stevena Spielberga. A že je místy sentimentální? Ať! Vždyť nad tím, co se dělo, musíme brečet. Někdy si říkám, je to vůbec možný. ()

JohnCZ

Schindlerův seznam je tím nejlepším ze Spielberga a esenci toho, co na něm tolik obdivuju. A přesto mi trvalo více jak 20 let, než jsem se na Schindlerův seznam odhodlal podívat. Více jak tříhodinová stopáž dokáže leckoho odradit, ale už po první půlhodině je jasné, že tohle bude takovej ten film, který skončí dříve než začne. Jak se dá od Spielberga očekávat, divák dostane rozmáchlý, ale ne zbytečně přeplácaný film, u kterého je vidět, že se na ničem nešetří, ale zároveň zbytečně neutrácí. Zručná režie, přesné vedení herců, obrovské davové scény, propracované kulisy a kostýmy, množství neherců před kamerou dodávajících filmu lehce dokumentární nádech, který k dokonalosti dotahuje černobílý filtr, který ještě více umocňuje celkovou atmosféru zmaru. Na Spielbergových filmech je znát i takové to nadšení pro film a snahu útočit na emoce, v čemž vidím jeho jedinou slabinu, protože ne vždy přesně trefí míru (např. v AI). V tomto případě ji ale trefil - Schindlerův seznam je silný film, který dokáže s člověkem pohnout, ale zároveň není přehnaně patetický. ()

villon17

Nemám už co dodat. Mnoho a mnoho přede mnou vyneslo tento dokumentární film do nebes a zasloužil by si ještě výš. Silně emocionální zážitek, kdy ne všichni Němci byli bez srdce. Pohled do duše dobrému člověku mě během filmu dojal několikrát, zvláště když se Schindler loučil se svými dělníky a musel utéct. Obětoval vše a za to je mu mnoho tisíc lidí VDĚČNÝCH. Stejně tak hluboké je hebrejské rčení whoever saves one life, saves the world etire. ()

corpsy

Steven Spielberg týmto filmom totálne potvrdil, že nieje len popcornovým režisérom, a aj keď to nieje jeho prvé, dá sa povedať nekomerčné dielo, je jednoznačne prelomové. Autencititu mu dodáva čiernobiele prevedenie a na tento žáner veľmi realistické scény násilia. Nič proti výťazom hereckých Oscarov za rok 1993, ale Neeson a Fiennes si za svoje herecké výkony Oscarov zaslúžili, Kingsley minimálne nomináciu. Emocionálne vypäté scény vás atakujú na každom kroku pri sledovaní tohto úžasného diela, ktoré bude navždy patriť medzi najlepšie filmy všetkých čias. ()

Marek1991

Film, ktorý je legendárny a je krásnou výpoveďou toho, čo sa dialo v tých rokoch. Úpadok ľudstva bol zreteľný, ľudia ťažko rozoznávali medzi dobrým a zlým. Našiel sa však človek, ktorému tieto udalosti neboli jedno a bol priamo z najvyšších kruhov a volal sa Oskar Schindler. Geniálne spracovaný čiernobiely film o jednej významnej osobe dejín ľudstva. Oskar Schindler sa stal pravým synonymom hrdinu a človeka s veľkým srdcom, napriek tomu, že to, čo robil, robiť nemusel, dokonca z vojny mohol vyťažiť veľa materiálnych hodnôt, jemu boli prednejšie tie duchovné. Hudba, dialógy, scény, herecké výkony hlavných postáv, celý ten nádych toho, že máme byť k sebe ľudský, pomáhať si, sebaobetovať sa aj za nepriateľa, ktorý môže byť dokonca naším jediným priateľom, láska, viera, nádej to je na tomto filme to najkrajšie. Spielberg ako žid tento film pojal svojím srdcom. Páčia sa mi záverečné scény, kde sa lúči hlavná postava so svojimi zachránenými a hádže na seba vinu za všetko zlé, čo sa im prihodilo a tiež záverečné pokladanie kameňov na hrob tohto významného človeka. Film, ktorý môžem bez mihnutia oka označiť za skvost kinematografie. ()

Skrk

Kdo tuto syrovou válečnou podívanou natočil za Shitberga? (Po zhlédnutí jsem přesvědčen, že Válečný kůň dostal odpad právem.) ()

Cubinho

Spielberg je fakt machr. On může režírovat cokoliv a vždycky to bude dobré. A SchS je vynikající, dojemný... Nejlepší jsou scény z prostředí koncentráku (hlavně když chce SSman zastřelit Žida a pistoli se nechce vystřelit)... ()

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

SOUNDTRACK Poděbrady - 27. srpna

01.08.2016

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

Star Wars koncertní show míří do Rudolfina

08.12.2015

Pražské Rudolfinum bude 22. prosince hostit ojedinělý koncertní projekt s názvem STAR WARS: a musical show. Jedná se o koncert orchestrální hudby z šesti dosud uvedených filmů z prostředí slavných… (viac)

Dva koncerty filmové hudby

Dva koncerty filmové hudby

01.09.2012

Pražský filmový orchestr zve všechny příznivce filmové hudby na své další dva velké koncerty. První z nich se koná v neděli 14. října v 19.30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Diváci budou mít… (viac)