Tajomná žiara nad Pacifikom

• Československo Tajemná záře nad Pacifikem (viac)

Výročie veľkej americkej hanby a historickej traumy stále zanecháva živé stopy. Útok na prístav Pearl Harbor bol dovtedy nepredstaviteľným. Teraz, po takmer štyridsiatich rokoch sa americká lietadlová loď na čele s kapitánom Matthewom Yellandom (Kirk Douglas) plaví vodami na miestach, kadiaľ prechádzala japonská flotila pri útoku na americkú základňu. Nikto nevie, ako sa to stalo, ale z radarov loď kapitána Yellanda zmizla. O malú chvíľu preletia nad loďou japonské lietadlá. Skvelé napobeniny, hovorí posádka, lenže lietadlá útočia. Znie to neuveriteľne, ale loď prešla časovou bránou do iného kontinua a pred ňou sa nachádza japonská flotila s cieľom zaútočiť na Pearl Harbor. Píše sa rok 1941 a kapitán Matthew Yelland má možnosť zmeniť beh dejín... (oficiálny text distribútora)

SakyLand

Slušně natočený SCI-FI film s vynikajícím Douglasem v hlavní roli. Technicky dobře zpracovaný, ale přesto mi tam "něco" chybělo. U mě tak na 2 hvězdičky. Třetí hvezdička je za mé oblíbené téma "cestování v čase". ()

radarus

Je to americká agitka, nemá cenu si nic namlouvat. Ale uznejme, že existují mnohem horší, které dokonce zkreslují skutečnost. Např armádou sponzorované filmy z Vietnemsko - americké války kde hraje? (nebo se spíše předvádí) american hero John Wayne. Tenhle film alespoň vše dobrým scénářem převedl do roviny sci-fi. Kirk byl opravdu lepší Spartakus, než kapitán letadlovky a Martin Sheen zde taky nebyl zrovna Willardem, triky jsou pošetilé, tak co je na tom filmu přitažlivé? Pochopitelně, je to technika. A navíc pěkné a efektní záběry. A jelikož jsem příznivec létajících strojů (a uznejte, že Tomcat je krasavec), rád se na tento film i přes jeho průměrnost podívám. ()

skrabi

2,5/5...za co? Tak nápad dobrej, provedení taky, obsazení mi nevadí. Ale celý film jsem čekal na závěrečnou akci a když to kapitán 10 minut před koncem odvolá bylo mi z toho fakt k na....í! Půlka filmu je o tom jak letadla startujou a druhá půlka o tom jak přistávaj...Chtělo by to lepší alternativní konec....:) ()

dawexx

Tak tady velký pozor, protože Tajemná záře je moje maximální srdcovka. Viděl jsem to už asi v deseti letech a okamžitě mě to chytlo. Samotný nápad s cestováním v čase není moc originální, pravda, a scénárista si to taky moc neztížil tím, že by se snažil zamotat do nějakých paradoxů, ale jako milovník letadel a dobře natočených filmů nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdami. Kirk Douglas v roli kapitána Yellanda válí se svým charismatem a hodně se mi líbí i výkon Jamese Farentina v roli poručíka Owense. O Martinu Sheenovi jako vyšetřovateli Laskym nemluvě, taky paráda. V nepoíslední řadě pak musím vyzdvihnout vynikající hudbu, soundtrack k Záři bych měl rád doma. ()

sponeck

Jsem trochu na rozpacich. Kdybych to hodnotil pred 20 lety, asi bych dal i čtyři hvězdy. Nedávno jsem shodou okolností viděl znovu a už jsem tak unešený nebyl. Ano, zápletka je zajímavá a cestování v čase jistě atraktiní záležitost. Především, máte-li možnost změnit dějiny. Ale od herců typu Kirka Douglase a Martina Sheena bych očekával více. Celkově průměr, který neurzí, ale ničím neoslní. ()

Jevablo

K čemu to celé trdlování na letadlovce, stovky herců převlečených do prouhatých trik, triky s letadly apod. jsou, když se nápad nakonec nedotáhne? ()

J. K. Lister

Pro mne zcela průměrný film ani tak sci-fi spíš obrat na 2. světovou válku. Příběh se mi nelíbil, ačkoliv filmu dominoval slavný Kirk Douglass. ()

valmet

Film je spíš na tři, v ději je spousta nelogičností, herecké výkony taky nic moc, ale za komunistů v kině bych dal i šest. ;-) ()

PeterVonKV

Příběh u kterého vždy tajně toužím, aby film v té části neskončil, ale skutečno došlo k boji. Jinak pamatuji se, jak jsem na to koukal s taťkou a mladší segrou. Ta se zeptala, proč se smějeme a pozorujeme soubor Zera a Tomcatu. Táta ji to vysvětlil, že je to jako souboj žraloka s žábou. ()

brkerez

Dobrej nápad, kterej ale tak nějak vyšumí a složitý dilema kapitána za něj vyřešili scénáristi skokem časem zpět do v tu pravou chvíli. Ale když pominu mojí lehkou averzi k filmům o cestování časem, je to příjemnej filmík, kterej pro mě vyniká hlavně poctivostí zpracování a citem pro detail - tady se asi opravdu točilo na letadlový lodi s opravdovýma letadlama, to sem si i přes stáří filmu fakt užil. Nebo právě díky stáří filmu, teď už by to byl samej green screen a igelitový Tomcaty. ()

Sa.sa

Klasika mezi Sci-Fi žánry z oblasti cestování časem, tak 5 hvězd... Nabízí se otázka, co by se, ale stalo kdyby se to stalo a povedlo by se to... ;) ()

BLStryker

Pěkně udělaná reklama na americké námořnictvo a to nemyslím nijak zle. Pokud jste někdy chtěli vidět, jak vypadá život / s čím vším se můžete setkat na letadlové lodi (mají dokonce vlastní TV okruh), tak není lepší volby. Letadel, vrtulníků a všemožné techniky je zde více než dost, plus pár akčních scén k tomu. Vše je pak zabaleno do zajímavého nápadu s cestováním v čase, který sice není vysvětlen, ale ničemu to vlastně nevadí. Škoda, že nenatočily i alternativní konec s rozprášením japonské letky / úderného svazu lodí. Poprvé jsem shlédl kdysi dávno v minulém století a spíš z nostalgie dávám 4*. ()