O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

• Československo O princezně Jasněnce a létajícím ševci
všetky plagáty
TV spot

Jedného rána nevyjde slnko, ale kráľovi (Lubor Tokoš) sa nechce vstávať a zaoberať sa problémom odloženého svitania. Vzápätí sa na hrad dostaví Slnečná pani (Venuše Humheyová) so sťažnosťou na čarodejnicu z Čiernych lesov, ktorá zabila a upiekla zlatého kohúta, ktorý ju budieval. Kráľ stále váha, ale po dlhom zvažovaní sa rozhodne v prospech Slnečnej pani. Kohút ožije, slnko vyjde, ale rozhnevaná čarodejnica (Helena Růžičková), ktorá navštívila zámok aj so svojou nepriateľskou dcérou Černavou (Yvetta Blanarovičová), predpovedá kráľovi, že princezná Jasněnka sa vydá za obyčajného šustra. Dievčine to vôbec neprekáža, ale pánovi kráľovi áno. Aby zabránil naplneniu klatby, dá ju zavrieť do vysokej zámockej veže. Čarodejnice v lese stretnú dvoch hádajúcich sa chasníkov. Tí sa nevedia dohodnúť, kto z nich je vo svojom obore lepší. Čarodejnice im ochotne pomôžu vyriešiť spor. Poskytnú im potrebné informácie a lehotu troch dní, v priebehu ktorých má každý z nich vyrobiť to najlepšie, čo dokáže. Zatiaľ čo kováčsky tovariš Ondra (Josef Vaidiš) vyrobí železnú sliepku, ktorá behá ako živá a znáša zlaté vajcia, šuster Jíra (Jan Potměšil) si zhotoví z jemnej kože lietajúce krídla. Keď sa dozvie o princeznej uväznenej vo veži, letí za ňou, aby ju videl na vlastné oči. Obaja sa do seba okamžite zamilujú a keď ich ďalšej noci pristihne kráľ, podarí sa im v poslednej chvíli odletieť na Jírových krídlach. Zúrivá Černava začne Jasněnke závidieť jej šťastie, a tak ju jej matka - čarodejnica unesie a uväzní vo svojom temnom hrade.  Mladého šustra Jíru čaka ešte posledná úloha - vymaniť princeznú z moci zlej čarodejnice a jej dcéry. (TV JOJ)

TV spot

Šandík

Rozhodně a suverénně nejlepší Troškův film. Základem úspěchu tu je ovšem dobře vybudovaný příběh z pera Karla Steigerwalda. Troškovým hlavním přínosem pak až manýristická opulentnost, která ve své době působila značně neokoukaně a pravděpodobně i dokázala mnoho zúčastněných poctivě "chytit za srdce", neboť to stále ještě byla doba levných, "nemastných a neslaných" filmových pohádek, jaké se točily po podstatnou část sedmdesátých a osmdesátých let. Samotná režie je ovšem i zde místy poněkud ledabylá a celý děj v mnoha ohledech neuvěřitelně natahovaný a šroubovaný, doslova na nejvyšší možnou mez a pohybující se na samé haně kýče (také projev zmíněného manýrismu, ovšem tentokrát vysloveně negativní). Celkový dojem: 70% ()

kajas

V dětství jsem tuto pohádku odmítala, dnes uznávám, že má určité kvality - mladý Potměšil, pořádně hnusné a nebezpečné zlo, krásná (ale taky dost ufňukaná) princezna. Co ale nadále nemůžu překousnout, je král a jeho posluhovači, vynechat by se určitě dala i postava Černavy. "Myšičko, pojď ke mně, pojď, maminka tě spapá." ()

Vančura

Dlouho jsem ten film automaticky považoval za odpad, jako cokoli od Trošky (je ale dobré říct, že lidi jako já s ním dlouho neměli problém, a citovat Slunce seno u piva nijak nemohlo člověku ohrozit image - ten zlom přišel až v momentě, kdy Troška natočil Kameňák a všichni jsme se ho od té doby naučili nenávidět). Když jsem ho teď ale viděl znovu v telce, musel jsem objektivně uznat, že to má nepopiratelné filmařské kvality, a hodně se mi to líbilo. Mladá Kuklová byla velmi krásná, Potměšil byl snesitelný, a ten Drdův příběh je dramaticky velmi nosný (byť v dětství mi to nahánělo dost hrůzu). Příšerná Blanarovičová je ovšem krajně nesnesitelná už zde, 7 let před Princeznou ze mlejna, kde to dosáhlo gigantických rozměrů, a vadí mi tam taky ten přeexponovaný obraz v mnoha scénách, na které se kvůli tomu nedá dívat. Vlastně je to zvláštní film, protože je na něm vidět, jaký talent Troška měl, a současně se zde už naznačuje, jaké sračky bude v budoucnu točit. Ale prostě objektivně viděno podle mě není fér ten film šmahem zatracovat, jako jsem to sám dělal. ()

tomtomtoma

Poměrně příjemná pohádka, která ničím neurazí, ani nenadchne, ale která poslouží přesně k tomu, k čemu byla stvořena. Pohádka, kde obyčejný bezstarostný švec a skromná princezna ke vzájemnému štěstí přijdou. Samozřejmě po překonání všech nástrah a zla. A jsou zde k vidění půvabný hrad Bouzov, tajemný hrad Frýdštejn, elegantní zámek Průhonice, ušmudlaný zámek Vítkovec, starobylé Loretánské náměstí v Praze a romantické Suché skály. Dobro bojující se zlem, láska, která musí překonávat těžké překážky, aby potvrdila svou velikost, důvtip nadšeného prostého občana a pomoc nadpřirozených sil. Princezna Jasněnka (půvabná tvářička Michaela Kuklová) je skromná a lehce naivní dívka, která se bezhlavě zamiluje do věčně šťastného a lehkomyslného ševce Jíry (Jan Potměšil), kterému bylo umožněno vyplnit si sen a zhotovit si létající křídla. Z dalších rolí: bojácný král (dobrý Lubor Tokoš), chránící princeznu před prokletím, přísná puritánská chůva (Antonie Hegerlíková), neustále usínající, oddaný králův komoří (Jaroslav Čejka), zlomyslná čarodějnice (dobrá Helena Růžičková), stojící za veškerým trápením dvojice, neposedná a škodolibá Černava (zajímavá Yvetta Blanarovičová), dcera čarodějnice, záludný Řimbuch (Oto Ševčík), sloužící čarodějnici, šarmantní vládkyně dne Sluneční paní (půvabná Venuše Humhey s hlasem Jany Preissové), pomáhající zničit zlo, a Černý princ (Zdeněk Podhůrský), toužící po Jasněnce. A děti se snad velmi dobře zabaví a nadchnou. ()

Big Bear

Krásná pohádka. Ty Troška uměl a ještě trochu umí. Divák znalejší jeho pohádek zde najde skoro kompletní sestavu herců, kteří později hráli v Pricezně ze mlejna. A leckeré postavy i způsoby natáčení pak do Princezny i přenesl. Asi nejlepší paradoxně je rodinka čarodějnic a věřím, že se všichni při natáčení dost vyblbli. Slušné jsou i některé triky a závěrečné pyro efekty. Hrad Bouzov jsem samozřejmě poznal, ale zajímal by mne onen polorozpadlý zámek s věžičkou, kde oba chasníci plnili úkol a ze kterého hrdina posléze uletí se svými křídly. Tato pohádka zkrátka patří k sadě mých oblíbených a jsem si jist, že to není jen tou nostalgií a vzpomínkami na mládí, když ji člověk viděl poprvé... * * * * ()

• Jan Potměšil (obuvník Jíra) dostal pozvánku do filmovej rozprávky, keď chodil ešte len do prvého ročníka na DAMU. Škola najskôr s tím nesúhlasila, ale, keď sa zistilo, že hlavná časť sa bude natáčať cez prázdniny, tak natáčanie Janovi povolilo. (Raccoon.city)
  • Na začátku pohádky jsou čarodějnice Helena Růžičková a její dcera Yvetta Blanarovičová u krále, a dcera čarodějnici při oslovení vyká. Později už si s maminkou jen tykají. (Karlos80)
  • Jírovy křídla byly vyrobeny podle skutečného nákresu, který vytvořil koncem 15. století všestranný renesanční člověk Leonardo da Vinci. (Stocki)