Veľa kriku pre nič

• Česko Mnoho povyku pro nic (viac)

Nejčastější a patrně i nejúspěšnější filmový adaptátor díla Williama Shakespeara, britský herec a režisér Kenneth Branagh, se v roce 1993 rozhodl zpracovat i jednu z nejoblíbenějších her Mnoho povyku pro nic. Může se tak opět rozhořet láska mladé Hery a Claudia, jíž brání podlý Don John… (oficiálny text distribútora)

Radyo

Branaghova verze báječné Shakespearovy komedie je vskutku skvostná a oplývá výbornými herci. Kromě samotného režiséra, dále Denzela Washingtona a Emmy Thompson chci upozornit na rozsahově sice malou, ale komediálně vydařenou roličku Michaela Keatona. Keanu Reeves mi zde nepřipadá nijak výrazný a myslím, že někdo jiný by jeho roli asi zvládl lépe. Celkově si ale myslím, že "Wilda" by byl touto adaptací potěšen. ()

Malarkey

Já to vidět v originále bez titulků, tak se z toho nejspíš zcvoknu. Ta stará angličtina je totiž fakt naprosto šílená věc. Jako kdybych ani angličtinu neposlouchal. Kenneth Branagh si ale s příběhem Willfrída z Šejkspíru vyhrál, to se musí nechat. Sice mě to místy nudilo a připomínalo příběhy Jane Austinové, ale závěr byl tak nadupanej, že mi úplně vrátil sílu do žil. Morálně silnej a režisérsky naprosto dokonalej. Poslední scéna, ta by snad měla být povinně v nějaké placené terepii pro dobrou náladu. Jo a Keanu Reeves se mně tady fakt docela líbil. Byl takovej miloučkej (na padoucha), ale víc za něj mluvil zjev, než to, co sám řekl. ()

Stanislaus

Branagh prostě umí velmi dobře přeinterpretovat Shakespearovy nesmrtelné klasiky na plátno a Mnoho povyku pro nic je svěží, vtipnou a dynamickou adaptací na čtyři sta let starou divadelní komedii. Největším poutačem byla samozřejmě hlavní "zamilovaně se nesnášející" dvojice v podání dvou vynikajících anglických herců - Kennetha Branagha a Emmy Thompson. Jejich slovní přestřelky neměly chybu a působila mezi nimi skutečná "chemie", což je možná způsobeno tím, že byli tehdy manželé. Dále se mi líbila taková ta slavností hudba a vedlejší postava hlídače, kterého pěkně ztvárnil Michael Keaton. Zkrátka Shakespeare je vděčným materiálem pro zfilmování a má co říct i dnešnímu divákovi. ()

StarsFan

Shakespeare v podání Kennetha Branagha v sobě vždy skrýval jisté kouzlo, které jsem v jiných filmových interpretacích (snad ještě krom Pacinových verzí) najít nedokázala. Jak to ten chlap dělá, že v hrách zachová původní jazyk, přesto jsou pořád tak svěží? Shakespearovy hry můžete milovat, nebo nenávidět a já, ač se nepovažuju za nějakého znalce, se řadím spíše do první skupiny diváků. Filmovým zpracováním jeho her jsem ale často zklamaná; o vršících se vrstvách patosu ve verších, jenž každý zná, skutečně není. Kenneth do všech adaptací dává své zaujetí a svůj mozek, zvláštní náhodou (či spíš předem pečlivě promyšleným plánem) jsou ale jeho verze nejbližší podstatě Shakespeara jak myšlenkou, tak dějem. Kdyby náhodou někdy režíroval nějakou Willovu hru v Londýně a ještě hrál hlavní roli, dejte mi okamžitě vědět. Pojedu se na něj podívat, protože tenhle chlap dokáže veršům vtisknout život. Jeho slovní přestřelky s Emmou Thompson, v té době ještě jeho manželkou, patří k vrcholům filmu. Škoda, že odbočka k Michaelu Keatonovi a hlavně prkennost Keanu Reevese jinak mé hodnocení o hvězdičku sráží. Dodatek 4. února 2011: Kašlu na špatné obsazení hlavního záporáka; kvůli dvojici Emma & Kenneth, hudbě Patricka Doyla a sympatické režii si Much Ado About Nothing těch pět hvězd zaslouží. Pravděpodobně nejlepší shakespearovská filmová komedie, co jsem kdy viděla. ()

vesper001

Mnoho povyku by si zasloužila tahle velevelká adaptace jakéhosi dramatika ze starých časů. Protože je skvělá. Kenneth Branagh vypadá jako mladší verze Obi Wana, i ostatní herci jsou jak spadlí z nebe. Příběh se drží Vilfrídovy předlohy a to je dobře a vidět dr. Wilsona jinak než v bílém je zážitek sám o sobě. ()

• Děj Shakespearovy hry je zasazen do Messiny na Sicílii, ale film se natáčel v Chianti, což je v Toskánsku (střední Itálie). (Morien)
  • Stejně jako při natáčení adaptace Mnoho povyku pro nic v roce 1966, hlavní role ztvárnili herci, kteří byli v době natáčení skutečnými manželi. Tehdy to byli Robert Stephens a Maggie Smith, zde Kenneth Branagh a Emma Thompson. (Morien)
  • Kate Beckinsale natáčela tento film během letních prázdnin, když studovala ruštinu a francouzštinu na Oxfordské univerzitě. (Morien)