Epická akčná dráma približuje vzostup a pád legendárneho francúzskeho cisára Napoleona Bonaparteho (Joaquin Phoenix). Jeden z najuznávanejších režisérov sveta Ridley Scott vo filme zachytáva Bonaparteho neúnavnú cestu k moci, sleduje náruživý a dynamický vzťah s jeho životnou láskou Jozefínou a mapuje jeho vizionárske vojenské a politické taktiky na pozadí úchvatných veľkovýpravných bojových scén. (Itafilm)

Frankie86

6/10. Vykreslení charakteru Napoleona se mi nelíbí. Phoenix jej lehce lízl Jokerovou labilitou a dětinskostí. Historické bitvy působí divně. Nevím proč, ale Scott je nedokázal zatraktivnět. Hudba se do filmu nehodila. Opravdu divný počin. Jediné, co mě opravdu ohromilo, byly kostýmy. Věrohodná a historická přesnost byla až překvapivá. Dokonce kostýmy z Napoleonovy korunovace poměrně věrohodně souhlasí se slavným obrazem od Jacquese-Louise Davida. Každopádně musím říct, že toto téma velký pan režisér odflákl. A ještě jedna věc - nevím, proč má tolik režisérů a scénaristů potřebu natočit umělecké ztvárnění místo holé a chladné pravdy. Protože ta je mnohdy zajímavější, než nějaký umělecký počin.. ()

Aleshgang

Napíšu to stručně: Opravdu velmi drsný a velice dobře zpracovaný film. Některé pasáže byli vtipné. Pokud vám nevadí: krev, dlouhé filmy, pokusy o dítě, titulky a historie tak doporučuji rozhodně zkouknout. ()

Booxtronic

Pro mne ohromující snímek, hlavně po shlédnutí na stříbrném plátně. Epické válečné scény, špetka historie a geniální Joaquin Phoenix mi bohatě stačily ke štěstí. Co mne trochu rozptylovalo byly scény, zachycující Napoleonův milostný život. Ty obsahovaly pokaždé buď sex, nebo totální trapno. To můj zážitek lehce pokazilo, protože mám pocit, že dnešním trendem takovýchto snímků je vykreslit významné postavy historie jako mocné osobnosti, které se ale za zavřenými dveřmi chovají, jako by měly mentální kapacitu shnilého melounu, schopného pouze souložit, nebo si hrát na letadlo. Tomuto trendu se ani Napoleon nevyhnul, což pro mne znamená hvězdu dolů z jinak skvělého zážitku. ()

Dajman

Skôr by sa to malo volať Jozefína a nie Napoleon. Tak dlho som sa tešil, aby som nakoniec znudene sedel v kine a pozeral sa na telenovelu, ako Napoleon nakladá Jozefínu zo zadu jak zajac. Dôležité udalosti a okamihy tu skoro nie sú, alebo sú odfláknuté v 3 minútach. Zato manželské hovadiny, tie mali času požehnane. Ďalej.... Človek ktorý nemá prehľad v histórií, má totálny chaos v udalostiach. Okej beriem, že nie každý sa chce pozerať na vojenský dokument, ale doslova ODJEBAŤ Borodino a výpravu do Ruska do 5 minút, akože nech sa na mňa nikto nehnevá, ale toto ma sklamalo neuveriteľne. Zatiaľ dve hviezdy, počkám si na tú plnú 4 hodinovú verziu a dúfam, že tam nájdem poriadne vojenské zábery a nie ďalšie manželské kokotiny a úplne nezaujímavé dialógy. ()

Woodman

Vzal jsem girl s sebou na toto do kina. Užito a hodnotím film na 75 - 80 %. Ti co mají rádi kus historie ocení prostředí a kostýmy. Za mě bych viděl spíše o něm seriál než celovečerní snímek. ()

sun.eagle

Kdo dokáže udělat z naprosto božského námětu, s neomezeným rozpočtem, a velkolepou produkcí dvě a půl hodiny nezáživné nudy? Ano Ridley Scott. Napoleon je jedna z nejvíce fascinujících postav historie, a ve dvou a půl hodinách se o něm nedozvíme vlastně nic. Zarazí značně povrchní vykreslení dvou hlavních postav, ostatní jsou jenom komparz - kde je maršál Ney? - Napoleona Ridley asi nesnáší, protože z něj dělá směšnou figurku. Ať už jako politika, řečníka, muže, nebo milence. Bitvy jsou úžasné, ale okolnosti bitev jsou tak zkratkovité, jako když někdo najednou otočí v knize deset stránek, nevíte proč ta bitva probíhá, jaké jsou zájmy a politické cíle dalších evropských mocností. Tažení do Ruska odbyto za pár minut, celé to vypadalo jako z nízkorozpočtového dokumentu. Od filmu jsem čekal asi víc, než může Ridley Scott v současnosti nabídnout. ()

Brain32

Všichni kritizují necitlivý střih, s tím souhlasím, ale co mi vadilo asi nejvíc? Celkové vykreslení Napoleona.. Proč ve filmu nebyl hlubší vhled do Napoleonovo bojových strategií? Vždyť to byla jeho hlavní devíza a proto byl tak slavný. Bitvy byli vždy tak rychlé, bez jakéhokoliv vhledu do strategie/plánování.. Přitom Napoleon byl ten nejlepší válečný stratég, který dny a týdnu koumal tu nejlepší možnou strategii na každou další bitvu. Takhle to působilo jako nějaké "random" pálení z kanónů... Za mě se zkrátka nepodařilo zachytit tu jeho "velikost", kdy vedl více vítězných bitev než Alexandr Veliký a Caesar dohromady.. Přitom Phoenix jako vždy skvělý. Škoda. ()

ApoloSC

Když pominu detaily bitvy u Slavkova, dá se o filmu říct, že je historicky přesný. Epické drama, které nepopisuje jen úspéchy na martově poli, ale i vztahy. Mohu říct, že mi je osobnost po shlédnutí více sympatická. Hudba, kamera a hlavně casting a masky za 1*. Mohlo být míň manželské poradny, ale chápu, že takto míří i na dámské publikum. ()

Langosos

Ridley Scott je fakt talent! Nemohu uvěřit že dokáže vždy udělat tak skvělé válečné kousky, ze kterých dostávám po chvílích husinu. Prostě ty tři bitvy co nám nabídl jsem jsi neskutečně užil. kompozice, nasvícení, kamerové záběry a obleky jsou prostě nebe a dudy. Hlavně musím vypíchnout bitvu u Slavkova, kde je vidět ta monumentální bitva tří království, která brala dech. A to vůbec nemluvím o bitvě u Waterloo. Joaquin Phoenix si s Napoleonem moc nevyřádil , i když ve většině záběrů mi až moc připomínal Cézara a tak trochu mu scénář podkopával klacky pod nohy jen kvůli tomu že tam pomalu nemluví, úkaže rukou nebo bručí jako nasr..ý býk. Každopádně jeho životopis je ve filmu velmi málo vyobrazen. To stejný se dá říct o vztahu s Josefínou, kterou naopak velmi dobře zahrála Vanessa Kirby. Ale co mě nejvíce štvalo byla určitě výplň filmu, který má prostě 180 minut a z toho ty bitvy mají dohromady ani ne 40 minut a zbytek je prostě přestříhaný bordel, kde se něco děje a v další scéně jsme několik měsíců dokonce i let někde jinde. jde vidět že to měl být šestidílný seriál pro apple tv skrz velmi špatnou zkratkovitost filmu a málo drahých efektů i když projekt stál kolem 200 mega. Nemohu se tedy dočkat na dirctors cut který je O dvě hodiny delší bude to více ucelený a přehlednější. Ve zkratce velmi povedený snímek, ale ta zkratkovitost je děs. 7,5/10. ()

kec_up

Jako věkový nepoměr Phoenix/Bonaparte.. dejme tomu, černoši v armádě,jako nemusí bejt..bitva u Slavkova vypadá jak v Rusku za zimi, a Rusko jak Vídeň napodzim…ale bez pár sestřihaných scén koukat na manželské problémy 😄 to už podruhé nedam ()

gomil

Napohled krásná podívaná, řemeslně nelze nic vytknout, včetně bitevních sekvencí, které jsou zrežírované opravdu bravůrně, a osobně bych rád vyzdvihl bitvu u Waterloo, která je za mě ze všech bitev nejlepší, i když někteří mohou nesouhlasit. Celkový dojem ale kazí jistá fragmentace díla, Scott sice převyprávěl co chtěl, filmu by ale neuškodila hodinka navíc, kdy by bylo více bitevních scén a stejně Josefíny, nebo stejně dlouhá verze ovšem s méně scénami s Josefínou a více bitev, těch byť ve filmu není málo, ocenil bych jich více. Určitě tudíž zhlédnu i director's cut. ()

Mildys

Párkrát jsem se lehce ztratil v ději a čase. Ale to mi nevadilo. Film mě bavil. Posunul mě ve vnímání Napoleona jako člověka. Skvěle natočené a absolutní herecké výkony nejen hlavních rolí. Spokojenost. A jedna věc mě překvapila, těch mrtvých vojáků v napoleonských válkách na straně Francie bylo fakt moc 🤷🏻‍♂️ ()

jara12

Ridley Scott se vydává na historickou cestu s filmem o Napoleonovi Bonapartovi. I přes excelentní režii a technickou stránku film trpí nedostatkem hloubky a roztříštěnosti v důsledku zmateného zkracování. Joaquin Phoenix jako Napoleon vyniká, ale Vanessu Kirby limituje nedostatek kontextu. Navzdory nedostatkům film nabízí epické bitvy a vizuální skvosty. Otázka zůstává, zda si vybrat osekanou verzi v kině nebo pro více detailů počkat na plnou verzi na Apple TV+, jež bude mít skoro 4 hodiny. Napoleon si zaslouží vaši pozornost, ačkoli není bez chyb. ()

SimcoD

Od Napoleona som veľa nečakal a veľmi milo ma prekvapil, spracovanie bitiek bolo úžasné a to hlavne bitka pri Waterloo. Občas ale film bol až príliš rýchli, a historicky nepresný, chvíľkami nudný ale celkovo herecký výkon Joaquina Pheonixa bol fantastický. Ale celkovo 7/10 ()

Bred95

Poté co jsem v průběhu léta uviděl trailer na film Napoleon, tak jsem se začal těšit podobně jako když se malé dítě těší na Vánoce, zejména proto, že jako milovník historie jsem cítil nadšení, že se tak zodpovědného a důležitého úkolu ujal právě Ridley Scott.    Joaquin Phoenix jako Napoleon, proč ne ? Ale !(vysvětlím níže)   Neměl jsem velké obavy a do kina jsem šel nadšený, vzal jsem i svou přítelkyni, protože jsem chtěl aby věděla, kdo byl Napoleon Bonaparte a co představoval. Sice se tu nabízí říct, že od toho jsou dokumenty, knihy a přednášky, ale já měl v Ridleyho Scotta důvěru a proto jsem si myslel, že pro někoho kdo se tolik nevěnuje historii je to právě vhodný způsob. A ano věděl jsem, že režisér si ve filmu prosadí svou uměleckou licenci.   Kino, začatek filmu, touha odejít z kina.    Nadšení mi vydrželo asi 20 minut a poté ze mě s každou novou scénou začalo vyprchávat. Život a dílo Napolena do dvou a půl hodiny napcat nelze a s tím, že se toho spoustu vynechá jsem věděl a proto jsem počítal, že tam bude jen to nejnutnější.    Obléhání Toulonu, potlačení royalistického povstání, zde asi nemám co vytknout, nepřesnosti jsem pobíral s nadhledem. Poté co se Napoleon ujal moci, začalo historické peklo, převrat, korunovace a Josefina, ach ta Josefina.   Vzhledem časovému limitu se film z drtivě vetšiny věnuje vztahu Napolena k Josefině, kde Napoleon je vyobrazen jako despotický ukoktaný fňukal, který Josefinu před ostatními ponižuje a fackuje, ale v soukromí jí jde plakat na rameno. Při diplomatických rozhovorech koktá, vzteká se a skoro brečí. Jako pardon ale takový Napoleon opravdu nebyl.   Když už se děj odrthne od Josefiny a dostane se k nějaké bitvě je to snad ještě horší.   Egypt- Napoleon nechá rozstřílet baterií děl pyramidy a pak se dozví, že Josefina ho podvádí a on kvůli tomu opustí své vojsko. Uff   Slavkov- Po tom jak byla tato bitva vyobrazena ve filmu, pochybuji, že Ridley Scott si o ní přečetl aspoň článek na Wikipedii.    Borodino- Vyobrazen pouze jezdecký útok v jehož čele jede sám Napoleon.    Moskva- Napoleon, který se v prázdném kremlu vzteká, že to není fér.    Abdikace, kterou mu dá k podpisu Tallayran, který už byl ve skutečnosti před dvěma lety propuštěn z jeho služeb.   Elba- odchod z Elby   Návrat do Francie ( Maršal Michel Ney ve filmu není)   Josefina umíra na tuberu a Napoleon za ní spěchá aby jí ještě stihl. Pak se oboří na jeji dceru Hortenzii jako nelidská zrůda, přičemž ve skutečnosti se k ní choval s úctou a taktem.   Waterloo- Vynechaná byť jen zmínka o předchozím vitězstvím nad Prusy v bitvě u Ligny, která dala Napoleovi šanci zvítězit u Waterloo.    V bitvě samotné se Napoleon vrhne v čele jezdeckého útoku proti britům, přičemž je jeho klobouk zasažen britským harcovníkem s mušketou vybavenou optikou. Scéna jak se Napoleon trpíci hemeroidy a rakovinou žaludku ohání šavlí a kosí brity je tak trochu no...... nemám slov.    Setkání Napoleona s vévodou s Weligntonu, které nikdy neproběhlo ale dobře.   Svatá Helena- Smrt Napoleona a slova Josefiny, která ho volá k sobě.   Konec filmu- Na ten jsem se moc těšil.   Ridley Scott vzal na sebe velmi zodpovědný úkol, ukázat kdo byl Napoleon Bonaparte, ale z jeho výsledku se cítím podvedený, ten kdo nezná historii Napoleona se ve filmu nemůže orientovat protože scéna přeskakuje z jednoho období do druhého a nic není zapojeno do srozumitelného kontextu. Dobové uniformy nepůsobí autenticky což bych u filmu s takovým rozpočtem očekával. Joaquim Phoenix je na mladého Napoleona v době revolučních válek starý a ve filmu to je vidět.    Závěr- Velké zklamání, čekal jsem od toho opravdu hodně. Film mi příjde odfláknutý. Uvidíme co režiserská verze.    Nejvíc jsem však zklamaný z toho, že každy, kdo se nezajímá o historii si bude myslet, že tohle byl ten Napoleon Bonaparte,neurotický, zlý a ukoktaný despota, který bojoval proti mocnostem aby dokázal Josefině, že on je ten chlapák.Místo toho jako obyčejný Korsičan, který se stál císařem a prohnal se Evropou jako uragán, zbroural veškeré pořádky a nastavil kormidlo na kurz, ze kterého jsme dodnes nevybočili.    Mimochodem, od polovinu filmu předčasně opustili sál 4 lidé, asi měli vztah k historii.    Hodnotím.2/5 () (menej) (viac)

serbero

Po zhliadnutí v kine som ostal trochu sklamaný. Hlavnou dejovou líniou bol vzťah Napoleona a jeho ženy a ak by tvorcovia riešili len to tak by to bolo v poriadku, no oni do toho zamiešali úplne všetko čím tento film urobili dosť chaotickym. Priam až komická bola epizóda v Egypte, ktorú mohli kľudne s filmu vystryhnuť. A tie posteľové scény, Napoleon a.k.a. zajac na zajačici urobili s toho skoro grotesku. 3* len kvôli Phoenixovi ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům