Dogville

• Česko Dogville (viac)

Ďalšia z variácií na tému ľudskej dobroty a zla od kontroverzného dánskeho režiséra Larsa von Triera s Nicole Kidman v hlavnej úlohe. Dej sa odohráva v Dogville, bohom zabudnutom mestečku niekde v americkom Colorade. Sem prichádza Grace hľadať úkryt pred gangstrami, ktorí ju prenasledujú a chcú zabiť. Miestny intelektuál a spisovateľ jej poskytne ochranu a presvedčí obyvateľov mestečka, aby utečenkyňu prichýlili. Za ich pomoc sa im má odvďačiť domácimi prácami. Situácia sa však pre Grace komplikuje, keď gangstri zachytia jej stopu až v Dogville. S rastúcim nebezpečenstvom začínajú obyvatelia mestečka klásť stále vyššie nároky na Gracein vďak. To, čo sa spočiatku javilo ako veľkodušná pomoc, sa postupne mení na využívanie. Trier sa pri tvorbe filmu nechal inšpirovať Trojgrošovou operou Bertolda Brechta, celý dej zasadil do ateliéru s minimom kulís, kde vytvoril štylizovaný fiktívny svet na psychologickej presvedčivosti charakterov a ich hereckom stvárnení. (oficiálny text distribútora)

Felix22

Je těžké si zvyknout na minimum kulis, jevištní prostředí a celkovou "divadelnost" včetně kaměrových záběrů. Ale jako náhled a ukázka toho, co jsou lidé ve skutečnosti zač je to výborné. Trier postupně odhaluje jednotlivé charaktery a ukazuje, že ti na první pohled milí a přátelští lidé z Dogville jsou ve skutečnosti monstra, a Nicole upadající postupně do jejich otroctví. Nekompromisní, ze začátku nenápadně, v závěru příběhu velmi nekompromisní. ()

vandamator

Nikdy jsem u filmu neměl takový vztek, jako u Dogville. Lidi jsou svině, což Trier ví a bez pozlátka zde promítá, až v divadelní formě. ()

bvlrm

Toto je podľa mňa breakup movie, lebo človek po rozchode asi najviac potrebuje uistenie, že ľudia sú svine. Obsahovo to trocha pripomína poviedku The Lottery od Shirley Jacksonovej, kde tiež jednému malému mestečku začne trocha uj*bávať.  Poctivé kino/divadlo?, na ktoré môže Lars súčasnosti už len spomínať. ()

Igy007

Viděno asi 20x, na pozadí puštěn director's cut i právě teď. V originále super, ale s tím podivným brněnským dabingem naprostá bomba, tu verzi mám radši. Soundtrack přesně pro mě, já miluju barokní hudbu a jde tu o další temně ironický prvek filmu. A jelikož jsem divadelní maniak a minimalista, výtvarná stránka filmu je žůžo, každý detail - úplně mi to způsobuje flashbacky do mrněcích let, kdy jsme si hráli na všechno možné a tehdy jsme si dokázali z hodně skromných rekvizit a fantazie vyrobit lecjaké prostředí a bylo to všecno "jako ze života". Herce snad ani komentovat netřeba, protože tam válí i ten týpek, co se na minutu objeví coby šerif. Ten konec je mazec a pak ještě přijdou závěrečné titulky, po kterých si jeden má chuť jít říznout zápěstí, ty fotky jsou srdceryvné (fakt mě drtí dívat se na lidi, kteří jsou na dně, třeba i na ulici - nechce se mi žít, když je vidím) a proto si většinou na toho Bowieho ani nepočkám a závěrečné titulky vynechám - většinou vypínám hned po závěrečné "interakci" Grace s Tomem, pocit zadostiučinění a oprávněné pomsty, protože já jsem komplet na její straně, zcela neobjektivně ... Rozhodně nejlepší Dánův film (i když někdo možná bude lobovat za taktéž geniální Prolomit vlny nebo seriál Riget). ()

hony23

Klady: máme tu skvělý příběh s dokonalým finále. Zápory: úmorná 3 hodinová délka filmu natočeného v ateliéru s kulisami namalovanými na podlaze. Určitě hodně originálně pojaté dílo na téma Jak moc velké svině dokážou lidé být. ()

Heywood

Ano surové, bezcitné děsivé.. tak jak se lidé chovají, když si myslí, že mají bezmeznou moc a nebudou potrestáni za její zneužití. Výborný film a každý politik by se na něj měl podívat. Protože vždy někdo přijde, kdo vystaví účet. Pro mě příjemné překvapení Nicole K. jako vždy skvělý Paul B. a  Von Trier si zaslouží poděkování za odvahu tohle natočit. ()

Zlty_Dodo

prvú hodinu som sa divil, že stále na to čumím a nič sa nedeje a forma podania mestečka fakt minimalistická. Ale vydržal som kvôli Nikči, super mikádo :) stálo za to, záver prekvapivý a celý film pekne obnažil povahu komunity a dajme tomu davu a krutosť pomsty :) ()

jackieboy

Omlouvám se, ale nebyl jsem schopný to přežvejknout. Po celou dobu jsem trpěl. Možná mě někdo obviní, že jsem obyčejnej popcorňák a že o filmu nevim nic, já bych se ale asi hádal. "Prostředí", do kterého von Trier film zasadil sice v prvních minutách působí jako velmi zajímavý nápad a invence rozhodně filmům neuškodí, při núprosné délce filmu ale postupně ztrácí na zajímavosti, až se změní v utrpení a jaksi uměle vytvořený svět, kde každý každému věří, každý každého má rád a nikdo před nikým nic neskrývá (a to byl jednoznačně autorův záměr). Faktem je, že jsem všem hercům věřil jejich postavy a že rozhodně jejich výkony nezaostávaly, že kamera byla dobrá a že von Trier přece jen dobře zvládl svojí práci, ale film jako takový na mě prostě nijak nezapůsobil, respektive nijak se mi nedostal pod kůži, což u snímků tohoto typu považuji za nutnost. Dogville mě zklamalo. ()

Ditulka

Teda ještě že nakonec dali aspoň chvilku toho pravého psa, jinak bych snížila známku, že aspoň jeho nemůžou dát pravého :oDD Dělám si legraci, film supr, jen trochu moc dllouhý na to, že ho dali o půl 12...dík za ten konec, díky kterému stálo za to neusnout :o) ()

weth

Nepoužívat téměř žádné kulisy je výborný nápad a pro takto silný film nejlepší možná volba. To, že kromě jednoduché zápletky nic jiného neodpoutává od prožívání pocitů všech postav, ještě prožívání těchto pocitů umocňuje. Výsledkem je absolutně vyčerpávající záležitost, jejíž shlédnutí do konce vyžaduje jistou disciplínu a menší dávku sebemrskačství... Jenže to je na tomto filmu to nejlepší. Přitom samotný příběh je velmi jednoduchý a celkem přímočarý. Atmosféra a pocity se přenáší skrz médium a diváka zachytí, pohltí, sežvýká, vyplyvne a udělá v hlavě obrovskou díru. Tohle je, dle mého názoru, UMĚNÍ. ()

hudson07

Tak tohle je bomba, čekal jsem takovou pomalu se vláčející divadelní hru. Už recenze o tom kde se "film" odehrává ve mě nevzbuzoval pozitivní dojem. Musím ovšem uznat, že jsem se hodně mýlil. Už od prvních minut mě tento snímek stáhl a až do konce jsem hltal každičký dialog a hlas vypravěče. Dogville je opravdu zlé městečko, které se tak na první pohled nejeví. V druhé polovině každičkým okamžikem lituju bezbrannou Grace, kterou bravůrně ztvárnila Nicole. Vzbuzovala ve mě lítost a zároveň vztek a nenávist na ostatní obyvatele městečka. Závěr je takový, jaký jsem si celý film přál aby byl. Zadostiučinění, spravedlnost?! :-) Pan cynik, jak se tady von Trierovi přezdívá, si mě získává mnohem více než jsem předpokládal a po Evropě to je jeho další skvostný výtvor! Podle mě to je exceletní umělec.. 85% ()

drozd

Tak tento film opravdu doporučuji ke zhlédnutí. Myslím si, že pro nepřipraveného diváka nachystal Lars von Trier řadu překvapení (nejlepší ze všeho jsou kulisy). Taky dějově je film naprostá pecka. Pro ty, kdo film neznají a chtějí se na něj podívat přeposílám vzkaz od těch, kteří mi film doporučili. "Vydržte prvních "nudných" 45 minut a pak už budete zírat". ()

DVCAM

Trier je opravdu cynik. V tomto případě dává opět políček do tváře americké společnosti - podobně jako v případě Tance v temnotách... Dokonalý obsah a forma, která rozhodně není experimentem, ale promyšlenou součástí Trierovi emocionální pasti. Já smekám! ()

onde

No tak tohle u mě jaksi nezafungovalo a dostavilo si zklamání. Kidman není zrovna má oblíbenkyně a v kombinaci jak je film podán a natočen,tak to prostě nemohlo dopadnout jinak. Měl jsem i chuť dám tomu nálepku odpad, ale to by si tohle dílo nezasloužilo. Btw. DC = 177min, no tak tohle je úplná zhovadilost... ()

THORasgard

První hodina byla ukruuuutnáááá nuuuudáááá, ani nevím v jakém momentě se to rozjelo, ale rozjelo. Nakonec musím uznat, že ta divadelní forma se k tématu (nebo spíš konkrétně k příběhu) hodila, ale taky mi trvalo dlouho si zvyknout. Kidman je výborná a narozdíl od takové Invaze či Austrálie jí její Grace věřím. Je to celé o ní, takže všichni ostatní (jindy výborní) herci jsou jen tak, že tam jsou. Ovšem čím větší svině, tím lepší herec. Konec je zase stráááášlivě ukecanej, ale dostalo se mi zadostiučinění. Přesně takhle jsem si přála, aby všichni dopadli a hele, ono se to fakt událo. Pomsta je dobrá věc. Slabší čtyři. ()

nouvelle vague

Můj největší filmový zážitek posledních pár měsíců? O tom žádná. Rozhodně nesouhlasím s některými uživateli, že by byl film nudný. Mě osobně žádný film tak nepřikoval k obrazovce už od dob... no, dost možná nikdy. Herecké výkony netřeba řešit. Trier z herců vymačkal to nejlepší čeho jsou schopni. Kulisy mi přišli naprosto geniální, nutí člověka maximálně se soustředit na postavy a často je zajímavé vidět skrze stěny co dělají ostatní obyvatelé tohoto "malebného" městečka. Příběh naprosto kulervoucí, dělení na kapitoly pomáhá atmosféře a usnadňuje sledování. Těžko vybrat nejnesympatičtější postavu, takovou sebranku sviní člověk ve filmu málokdy vidí. Snad nikdy jsem po konci filmu zažil tak obrovské zadostiučinění. 100% ()

Jeer

Nikdy by mě nenapadlo, že se vydržím dívat 3 hodiny na divadelní hru, která navíc nemá ani žádné pořádné kulisy. Nakonec jsem to zvládla, snad díky Nicole Kidman, Paulu Bettanymu a silnému příběhu. Člověk akorát přemýšlí, jak to mohla hrdinka tak dlouho snášet a neutekla ihned poté, co se obyvatelé Dogville začali vybarvovat. Taťka se svým gangem nemohl být horší než tahle banda pokrytců! ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall