„Pane, vy jste vdova!“

TV spot
Československo, 1970, 97 min

Kamera:

Václav Hanuš

Iva Janžurová, Olga Schoberová, Eduard Cupák, Jiří Sovák, František Filipovský, Čestmír Řanda st., Jan Libíček, Otto Šimánek, Luděk Kopřiva, Vladimír Menšík (viac)

Česká crazy-komédia situovaná do vymysleného štátu. Autori použili ako dejové motívy najnovšie lekárske pokusy v transplantácii ľudských orgánov. Tak vznikla komická a zároveň drastická satira, ktorá rozpráva o nebezpečenstve zneužitia vedeckých poznatkov. (RTVS)

mnaucz

Jestli je něco pomyslný vrchol toho, co všechno ve filmu může býti za motivy a všechno to zároveň ladilo, tak je to v tomto filmu. Film jsem opětovně zhlédl a myslím, že Macourek a Vorlíček udělali nejlepší filmy ve své nejranější éře. Tento film se od těch předchozích a následujících liší svojí obecností. Je to řada motivu, které jsou pospojovány do sebe v jednoduchém a humorném příběhu. Na obsazení byl Vorlíček vysazen, což vysvětluje, že si zde zahrála většina nejlepších herců tehdejších veseloher. Janžurová, Schoberová, Cupák, Sovák, Menší, Filipovský a další. Vyzdvihnul bych výkon Jana Libíčka, který mě svým hraním uvěřitelným skutečně uchvátil. Až nedávno se mi zalíbil i Otto Šimánek, který (třebas, že nevyčnívá) má krásnou suchou komiku. Film považuji za jednu z nejlepších komediích u nás a dílny Macourek-Vorlíček je tento film u mě asi nejvýše. Minimálně mezi jeho barevnými filmy. ()

ajfelka

Tato komedie se mi neomrzí. Absurdní situace, herecké kreace komiků ve vrcholné formě a několik nezapomenutelných hlášek ("Zavři oči, brouku," "Ten George je nejspíš schovaný v tom sloupu. Ježíš to je naivní,""Abych z vás neudělal nezaměstnaného."). Macourek s Vorlíčkem uměli natočit skvělé filmy. Bohužel dnešní filmy Vorlíčka jsou nekoukatelné, jako by se v předešlých letech dostatečně vyřádil. Dnes je to jen vzpomínání na bývalou kreativitu a lítost nad její ztrátou. ()

solver

Mezi TOP 3 CZ filmy řadím určitě. Scéna s vytvářením těla musela inspirovat Luca Bessona pro 5. element - jinak není možná. Dílo lehké a geniální. ()

Bonasera

Zajímavosti: Helena Růžičková není uvedena v titulcích. Ve filmu je vystřižena scéna, kdy Evelina Keletiova( Iva Janžurová) s králem Rosebudem IV. (Jiří Sovák) hrají tenis za velmi( podle Janžurky) vtipného dialogu. Dřívější režim ho ale zakázal. ()

Profík

Bláznivá supervtipná komedie napsaná s úžasnou dávkou fantazie. Tohle bych bez váhání vyhlásil jako komedii století. Tuna nápadů a spousta úžasných herců. 100%. ()

Pythonator

Pro mě absolutní jednička, co se českých filmů týče. Divadelní představení s atentátem na konci filmu je geniální a pokaždé, když to vidím, se u toho dusím smíchy. ()

BlackVelvet

Ja jsem se snad jeste vice nez u filmu samotneho bavila nad svymi prateli z Irska, kterym jsem film poustela a na zapletku zirali doslova jak vrana. Hodne Anglicanu, Iru atd. vubec docela ziralo na par takovych nasich blaznivych ceskych sci-fi komedii, dle mne hlavne proto, ze to jsou proste unikatni filmy (mozna se trochu podobaji francouskym komediim te doby, no). Zboznuji herce te doby (Hrzan, Sovak, Janzurova) a neprestava mne udivovat genialnost scenaru, za ktere by i dle mne velmi dobry Kaufman hrabal prstickem :) ()