Žádné prudké pohyby

• USA No Sudden Move (viac)

Kriminální drama z 50. let minulého století, v němž se skupina zločinců domnívá, že byli při svém posledním činu podvedeni. (HBO Max)

sedm.1

Steven Soderbergh to opět bez mrknutí oka dokázal. Opět se mu totiž podařilo spláchnout mé dvě hodiny života nekompromisně do hajzlu. A já jako nepoučitelný trotl ty jeho filmy budu asi pořád sledovat a pořád se u nich trápit. Minimálně ale oceňuji, jak široký žánrový záběr má, jen tedy škoda, že je to v jeho případě úplně k ničemu. Tentokrát si tedy odskočil k jakémusi pokusu o gangsterku, no výsledkem je tristní nuda, kde se nepovedlo vůbec, vůbec nic. Především tedy zápletka je jedno dlouhé, nezáživné, otravné peklo, kde se tak chytračilo a chytračilo, až se pan režisér s panem scénáristou navzájem přechytračili, chytrý z toho nicméně nevzešel nikdo. Zde ani výraz překombinovaný zdaleka nevystihuje tu totálně šílenou zašmodrchanost, do které zde byly jednotlivé postavy uvrženy, jen mlely a mlely a mlely, jeden na druhého, a druhý na třetího, lavinovitým způsobem boudy na sebe šily, aby v závěrečném super žalostně upachtěném finále z toho vzešlo, že vše co se dělo, smysl nemělo, vše co se událo, smysl nedávalo, prostě utrpení! Navíc veškeré ony postavy, samozřejmě i díky bídnému obsazení, plného hereckých, dávno zapadlých kreatur, působily nesympaticky a nezajímavě, k tomu nutno připočítat nulové napětí, dramatizace a emocí minimum, atmosféra nefunkční, zkrátka v Soderberghově filmografii zaujímá snímek No Sudden Move úplné dno, na druhou stranu se na tom dně, vzhledem k sračkovitosti i jeho ostatních počinů, nebude cítit ale ani zdaleka osamocen. ()

Lacike

Prekombinovaná gangsterka s pomalým tempom s nejakým tým akože historickým presahom. Hlavným problémom je, že nie je komu fandiť. Nielenže sú tam všetci skazení, ale tie postavy nie sú ani ničím zaujímavé a ani herci ich svojou charizmou nezachránia. O hereckých výkonoch sa tu už vôbec nedá hovoriť. Všetci monotónne prednášajú svoje repliky a celé to plynie len tak bez štipky napätia. Takže, keď postupne mnoho z nich skončí s guľkou v hlave, tak mi to bolo totálne u prdele. Naviac ma celý čas srala kamera. Neviem jak sa ten typ objektívu volá, ale ten výsledný efekt ma sral rovnako ako konštantne rozostrený obraz v Army of the Dead. Výsledkom je pomalá uondaná gangsterka pre starých chrenov, ktorým pripadajú pecky typu Kick-Ass príliš rýchle a detinské. 4/10. ()

BoPo

Soderbergh patrí medzi moji najobľúbenejších režisérov. A áno, jeho tvorba lieta od 1* k 5*. Venuje čas niečomu tak zbytočnému ako bolo High Flying Bird (1*). Donúti Matta Damona vyžrať sa na nadpriemernú váhu v rámci podpriemerného Informátora! (2*). Poteší vidlákov prostredníctvom Loganovich parťákov (3*). Natočí jeden z najlepších filmov roku 2018, a to prostredníctvom iPhonu (Nepříčetná 4*). Dopraje Judeovi Lawovi jeho životnú rolu (Vedlejší účinky 5*). Kam sa na škále soderberghovosti zaradí No Sudden Move? Určite k tým vydareným voľbám. Príbeh síce nie je sám o sebe nijako extra zaujímavý či strhujúci, ale neustále prináša skvelo pôsobiace pokusy niekoho s niekým vyjeb*ť. Opísať film jednou vetou? Ako keby Coenovci natočili Dannyho parťákov. Bolo mi medzi všetkými tými postavami strašne príjemne a mrzelo ma, keď prišiel koniec. Len tie hrátky s čočkou kamery si mohol odpustiť. Ale odpúšťam mu, pretože mi naservíroval Juliu Fox ako sexy paničku z 50. rokov. ()

klukluka

Je libo totální mišmaš? Pak jste tady správně. Osobně si myslím, že naplácat do filmu úplně všechno, co mě ve chvíli jeho zrodu právě napadne, neznamená, že to bude o to lepší. Není to pravda. Jako scénárista jsem nejen autor, ale taky čtenář a čtu to po sobě desetkrát, a stokrát, a možná tisíckrát a konzultuju a rozebírám to se spoustou lidí a pak není možný, abych tomu sám nerozuměl. Ale aby tohle někdo pobral na první dobrou? No chance! A podruhé na to koukat nechci. Proč bych to dělal? Abych to líp pochopil..? Srát na to. Chci k tomu něco načmárat na ČSFD a jít od toho pali. Takže sorry, Stevene. I kdyby to měl být po důkladné pitvě nejchytřejší, nejlepší biják na světě, tak já to už nikdy nezjistím. ()

Xmilden

Soderbergh natočil prakticky za poslední 3 roky 5 filmů. Aby to s ním časem nedopadlo, nějak podobně jako s Belmondovým Merlinem, že se za svým dílem ohlídne a uzná, že toho sice natočil hodně, ale každej film obsahuje slušných 5 minut. Začínám mít ten pocit, že točit spoustu průměrných záležitostí, bych od člověka, který má svědomí třeba Dannyho parťáky asi nechtěl. Koho minou No Sudden Move, ten určitě o nic extra nepříjde. 55% ()

• Okrem réžie sa Soderbergh na filme podieľal pod pseudonymami zároveň aj ako strihač a kameraman. (rowdys)
  • V některých scénách (například v čase 1:26:38) si může pozorný divák všimnout podivně zakřiveného obrazu podél okrajů, kterého Steven Soderbergh docílil nasazením anamorfního objektivu značky Kowa – který sám o sobě značně zaobluje obraz po stranách – na předimenzovaný digitální senzor. Touto technikou chtěl režisér replikovat nedokonalosti tehdejších filmových objektivů. Film má ve skutečnosti neobvyklý poměr stran 2.16:1, protože Soderbergh původně počítal s mnohem tradičnějším anamorfním formátem 2.40:1, který však zkresloval okraje filmu do takové míry, že byly při sledování velmi rušivé. Soderbergh byl nucen přeformátovat film od začátku do konce a rozšířit jej z horní a dolní strany, aby odvedl pozornost diváka. (HellFire)

Zemřel herec Ray Liotta

Zemřel herec Ray Liotta