Vražda v divadle

• Česko Vražda v Londýně (viac)

Na divadelných doskách v londýnskom West Ende je dlhoročná hra Pasca na myši hitom a filmový Hollywood klope na dvere. Arogantný americký režisér Leo Kopernick (Adrien Brody), v USA zaradený na čiernu listinu, dostane za úlohu zadaptovať na filmové plátno záhadnú vraždu podľa scenára Mervyna Cockera-Norrisa (David Oyelowo). Avšak s podmienkou, že producenti nemôžu hru sfilmovať skôr ako šesť mesiacov po skončení jej divadelného predstavenia. Keď sa zrazu v zákulisí začnú hromadiť mŕtvoly, cynický detektív Scotland Yardu inšpektor Stoppard (Sam Rockwell) a nadšená policajná nováčička strážmajsterka Stalkerová (Saoirse Ronan) musia na ceste k identifikácii vraha zladiť svoje osobné rozdiely a pracovné zvyklosti. (CinemArt SK)

TheEvilTwin

See How They Run se svým stylem může hrdě řadit k dalším detektivkám typu Orient Express, Smrt na Nilu či Knives out a jelikož těchto žánrovek je drasticky málo a jsou víceméně schopny se zavděčit širokému publiku, beru je všema deseti. Nejlepší na tom je, že je originálně zábavný a je parodií na svůj vlastní “Agatha Christie” žánr, neustále se strefuje do klišé těchto filmů a poměrně šikovně servíruje hlášky. Na druhou stranu po stránce detektivní se výše zmíněným nemůže ani zdaleka rovnat, příběh není zamotaný ani složitý, jak bychom si na tento žánr přáli, žádné tajemství nás zde nečekají a postava detektiva není nikterak charakteristická. Stejně tak všechny vedlejší postavy jsou prostě “jen” do počtu, nevybudujeme si k nim vztah a hádám, že zítra už si je ani nevybavím. Zde tkví ale zásadní a asi pro mě největší problém, protože největší devizou Christie kriminálek je právě snaha diváka uhádnout vraha a fandit svému oblíbenci. Zábavu film na daný moment obstará, ale v celém žánru je to zatím ten nejslabší kousek a pokud má člověk nabitý movie list stejně jako já, klidně může snímek bez výčitek vynechat. ()

VanTom

Detektivka à la Agatha Christie o vyšetřování vraždy v zákulisí úspěšné divadelní hry Agathy Christie, která se chystá ke zfilmování, končí v salónku Agathy Christie svoláním všech podezřelých (– i akční scénou! ;)). S hravostí a nadhledem připomíná pravidla a typické znaky/zvraty jejích děl, vehementně odkazuje na klasický Hollywood (tady mi toho hódně uniklo), přitom si bere na paškál (neuctivé) adaptace či malicherné ambice herců, scénáristů, režisérů. Něco navíc, nějakou jiskru v samotném případu, by to však k tomu uvědomělému pomrkávání ještě chtělo, když už se nerozeznívá jenom komediální struna. Takto baví především snaživá strážnice Saoirse Ronan dělající ukvapené závěry a stylizovaná výprava. Lepší 3 * ()

Streeper

Trochu mi to stylem a humorem připomínalo filmy Wese Andersona, ale ne tak skvělé kvalitně jako jsou ty jeho. Britského humoru je tu až až, takže pokud jste fanoušci, bude se vám to líbit. Překvapivě jindy herecky silný Sam Rockwell je tu spíše upozadněn skvělou Saoirse Ronan, která si scény s ním krade pro sebe. Alespoň mi to tak přišlo. Upřímně, dokázala bych si v jeho roli představit spíše někoho jiného, možná Johnnyho Deppa. ()

lykan9

Vražda v Londýně mě přišla nesmírně nápaditá a hlavně velmi zábavná a vtipná. Prakticky si film dělá srandu sám ze sebe, protože se jedná o typickou detektivku, která si však z tohoto žánru dělá srandu a nutno říct, že velice vkusně. Velkým plusem jsou i samotní herci, kde Sam Rockwell a Adrien Brody byli doslova boží (což nebylo nijak překvapivé), ale překvapil mě i výkon Saoirse Ronan, která jim perfektně sekundovala. Vím, že tvůrcům asi nešlo o tajemno, protože již na začátku filmu bylo řečeno, že vrahem musí být ten nejméně podezřelý, což vyústilo v to, že jsem již v cca v 15 minutě věděl, kdo tím vrahem je, ale přece jen, když odhadnu, jak celý film skončí (obrázková prezentace, byla doslova bijící do očí), tak 5 hvězd prostě dát nemohu. Přesto se však jedná o vynikající komedii. ()

Jirka_Šč

Škoda. Poměrně dlouho se mě See How They Run bavilo - atmosféra, dělení obrazu (často pohled na stejnou postavu z různých úhlů), hyperaktivní policistka ztvárněná Saoirse Ronan, vtipné narážky na detektivky Agathy Christie (SPOILER: vypravěč zlikvidovaný hned v úvodu), chemie mezi hlavní dvojicí policistů, Adrien Brody. Jenže pak se děj sestěhoval do jednoho domu a šlo to do kelu. Tvůrci se snažili být vtipní, originální, ironičtí, dlouhou dobu to vycházelo a pak - najednou - toho bylo už moc. Konec filmu se mi nelíbil, což je škoda. ()

• Kopernick (Adrien Brody) kritizuje šablonovité provedení detektivních her. Skutečná „Mousetrap“ byla hrou, kde se sama Agatha Christie snažila odbourat tuto šablonovitost, kterou sama pomohla díky svým knihám založit. (TaNya_)
  • Richard Attenborough (Harris Dickinson) pozdraví detektivy oslovením: „Darling.“ Takto skutečný Attenborough oslovoval často lidi kolem sebe, protože zapomínal jejich jména. (TaNya_)
  • Když zpovídá strážnice Stalker (Saoirse Ronan) zaměstnance hotelu Savoy, zeptá se jej, z jaké části Francie pochází, a muž na to odpoví, že je z Belgie. Jedná se o narážku na Hercule Poirota, který byl v knihách Agathy Christie jakožto Belgičan často považován za Francouze. (TaNya_)