Samuelova pouť

• Lotyšsko Samuel's Travels (viac)
všetky plagáty
Lotyšsko / Belgicko, 2021, 85 min (Alternatívna 81 min)

Sam je cizinec, ztracený v nejodlehlejším koutě východní Evropy, na okraji bájného lesa. Daleko od domova hledá svého biologického otce Lagzdinse. Po menší autonehodě se seznámí s dcerou chovatele prasat jménem Kirke. Pokud chce přežít, musí přehodnotit své priority. Kirkeina pohostinnost je jen zástěrkou k tomu, aby ho zajala a udělala z něj otroka na farmě. Sám, bez znalosti jazyka a nepřetržitě připoután k prasatům se mladík snaží přizpůsobit novému životu a pomalu získává sebedůvěru, která by mohla vést ke svobodě a opravdové lásce. (Cinemax)

kolemjdouc

Ponurá atmosféra - spíš mi to připadlo že to má mít nějaký biblický podtext.V reálném životě by to asi takhle nefungovalo.,Ale nechat tak pěknýho chlapa válet ve hnoji ,to fakt nebylo hezký! :-) ()

darkrobyk

Komedie? Sociální drama je to! A tragédie! I když... Samuel z velkého města hledá otce tam, kde ještě vládne středověk. Setkání s Kirke, která hledá zaběhnuté prase, se mu stane osudným. Pro vidláky je pouze levnou pracovní sílou, a tak je nahý připoután řetězem v prasečáku, čímž je ponížen na úroveň prasat. Protože je ale silný a svalnatý, dělají si na něj zálusk majitelé sousední farmy, jelikož v něm vidí rovněž levnou pracovní sílu. Jenže Kirke a její otec mají ještě jiné záměry, zatímco Samuel přemýšlí, jak utéci. Jméno Kirke odkazuje na bájnou řeckou kouzelnici, která proměnila část Odysseovy posádky v prasata. Postupně tak divák zjišťuje, že jde hlavně o hledání štěstí, lásky a zázemí, tedy domova. Průvodcem Samuela na jeho strastiplné pouti plné překážek je mladé prase, co mu na začátku zkřížilo cestu. Výborný vizuál, některé obrazy jsou krásné. Snímek lze chápat i jako podobenství. Nechci přímo psát, že jde o artový film, ale s běžným divákem se může minout. ()

spawnxp

Celkem podivná záležitost... chvílema špičková kamera (rejža dělá reklamy - je to vidět), tý krve je tam taky dost, jakoby celý "lotyšsky" pochmurný, ovšem atmosférou dost podobnej estonskej "Listopad (2017)" je opravdu lepší... ()

Renfield

Samuel hledá otce, Kirke zase zaběhnuté prase, oba ovšem potkávají osud? Samuela bude nutné lehce přesvědčit, ale on tu správnou cestu (nebo přímo pouť) nakonec s pomocí prasečího průvodce jistě najde. Hudba, ale i hlas vypravěče působí jako z filmů Larse von Triera. I z tohoto důvodu jsem měl pocit, že film chce být něčím víc, sdělit nějaký odkaz. V mém případě však zůstalo u bizarního (snad) podobenství, s až nečekaně povedenou kamerou, které vlastně takhle v sobotu o půlnoci svůj účel splnilo. ()