Král Šumavy: Fantom temného kraje

• Česko Král Šumavy (pracovný názov) (viac)

Je jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil. Divoký kluk. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika. (Voyo)

Enšpígl

David Ondříček patří mezi moje nejoblíbenější režiséry a i tady mě to dokázal. Od začátku jsem byl v napětí s očekávání, že tohle prostě nemůže dobře dopadnout. Na mě ta výstavba příběhu pracovala skvěle. Dobovka co má famozní atmosféru, kvalitní herecký výkony a trošku naivity v podobě chování hlavního hrdiny. Pokud se produkce Voyo bude ubírat tímto směrem, tak si s Netflixem a jeho Maestrama vytře prdel. ()

sharka.68

Já Vám nevím, nějak se mi ten Kachyňův příběh se Švorcovou,Valou a Lukavským, Menšíkem a Jelínkem, Marvanem  atd...líbil víc... (když zapomenu na poplatnost době), tady se mi některé scény motaly s Drsnou planinou, jména z původního krále Šumavy a najednou Hasil..fakt si to ten člověk pamatuje takhle nebo zase něčí záměr...co si z toho  odnesou mladý kolem 16-25 let? Co si z toho mám odnést já?  Nějak mne to zklamalo,čekala jsme víc a víc se nekonalo... ()

kinderman

Hned na konci první epizody bylo jasné, že těch minisérií bude několik, ale to nemohl scenáristům někdo (třeba tvůrci Ivety) vysvětlit, že konec každé minisérie by měl mít vrchol a alespoň zdání nějaké uzavřenosti? Ondříček to má režijně dobře v ruce, Hes vynikající. Už se nemůžu dočkat filmu o Mašínech, přičemž si myslím, že i Králi Šumavy by více slušel formát celovečerního filmu, delší stopáž by vůbec nevadila a tvůrci by se zbavili balastu, třeba toho věčného hraní si s kvítím. A jako komiksový fanda vřele doporučuji Kavalírovu, Maškovu a Osohovu trilogii Návrat Krále Šumavy. ()

Flego

Treba uznať nesporné kvality tohto televízneho projektu, či sa jedná o technické spracovanie, herecké obsadenie, výber lokácií. Záslužný počin filmárov je o to dôležitý, že sme sa bez politického nánosu opäť niečo dozvedeli o vlastnej histórii. Lenže... To, čo urobili scenáristi s príbehom na konci  je hanebné a neúctivé k divákovi. Aj keby bola zamýšľaná druhá séria, toto sa proste nerobí. ()

sardon

Ještě teď koukám s otevřenou pusou. Na rozdíl od těch zasvěcených jsem nečetl knižní předlohu a doufal jsem tedy, že se o Josefu Hasilovi něco dozvím, například (jak zde bylo již několikrát řečeno) o jeho motivaci začít převádět, proč se dal k SNB atd. Na tyto otázky jsem odpověď nedostal, tak jsem se alespoň dozvěděl, že to byl naivní (koupě nového motocyklu v době, kdy na něj měl asi málokdo) lehkomyslný (převádět v den své svatby přes hranice co možná nejdelší cestou) sukničkář. Co jsem se však na konci skoro 3 hodinové série nedověděl, co se s Hasilem stalo po příjezdu jeho velitele, zda byl, nebo nebyl odhalen, co se stalo s jeho parťákem zajatým Němci, ani proč se z močálu vynořivší se paní hajná za soumraku  přibelhala  na nekonající se svatbu začínající v 13 hodin. Místo přehnaného humbuku nás neznalé mohla Nova informovat, že tyto tři díly jsou jen začátkem natahované (vzhledem k množství podstatných informací mohla být stopáž poloviční) série, protože nikdo nemůže věřit, že toto byl konec. Snad mé zklamání napraví případné pokračování. ()

• V čase 14:14 dostává Hasil (Oskar Hes) od velitele ve Volarech spis rady Brodského (Jiří Zeman). Při zastavení je zřetelně vidět datum 6. 4. 1992, tedy 44 let po ději seriálu... (stepanmasek)
  • Pracovalo se celkem 7 nocí z celkových 25 natáčecích dní – v Brdech, v Plzeňském a Středočeském kraji, v Jižních Čechách a na Šumavě. Natáčení bylo dokončeno v květnu 2022. (rakovnik)
  • Nákladní vůz na začátku epizody je Škoda 430 PickUp z let 1929–1932. Osobní vůz v úvodu epizody je Praga Piccolo z roku 1930. (sator)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky