Kovboj Emmett je v spánku prepadnutý tromi mužmi. Ubráni sa a všetkých útočníkov zastrelí, netuší však, kto a prečo ho chcel zabiť. Vydáva sa do mesta Silverado a cestou v púšti nájde vysileného Padena, ktorého olúpili a nechali zomrieť. V ďalšej ceste pokračujú spolu. Keď sa zastavia v malom mestečku, Paden spozná jedného z mužov, ktorí ho olúpili a zastrelí ho. V cele sa zoznámi s Emmettovym bratom, ktorý tam čaká na trest smrti... (RTVS)

Morholt

Silverado nabízí vše, co dělá western westernem. Partičku desperátů, zkorumpovaného šerifa, zlovolného statkáře, pár drsných, ale poctivých pistolníků, osadníky v problémech, spoustu přestřelek a navíc naprosto klasický souboj jak vystřižený z učebnic o Divokém západě. To vše v podání výborných herců, jejichž jména snad tehdy ještě neznamenala to, co dnes, ale to na kvalitě jejich výkonů nic neubírá. Mohou vadit žánrová klišé, kterých tu je požehnaně a někomu se může zdát že stopáž je příliš dlouhá a obojí je do určité míry pravda, ale já se i tak k tomuto westernu čas od času rád vracím a vždy je to pro mě příjemně strávený čas. Jen pozor na český dabing. To je past. 85% ()

jatamansi

Když western, tak začít pořádným střílením, hlava, nehlava. Se slušným hereckým obsazením. Byť s mírně podbízivou kamerou. Další film s neopakovatelnými spodními růžovými trikoty s dlouhými rukávy i nohavicemi. Asi byl tehdy tenhle kousek oděvu in. Rozjezd docela pomalý, hodně navzájem propojených postav. Minulostí, vztahy, zážitky. Nedorozuměními. Bratrský rozhovor ve vězení dává tušit následující děj. O Silveradu se zatím jen mluví. Za chvíli ve vězení oba bratři. A jak se z něj dostat? Dobrý fígl v jednom kabátě a čtveřice je pohromadě. Vstříc spravedlnosti, zločinům, osadníkům a všemu, co je na cestě čeká. Přiznám bez mučení, že některé scény jsem si kvůli pochopení děje vracela, jiné kvůli opakovanému zážitku. Třeba když Glovera čeká jen vypálený dům a medailonek. A otec. Šmrnc starých westernů tomu trošku chybí, ale je to koukatelné. I když jako obvykle zákony neplatí pro všechny stejně. „Svět je takový, jaký si ho uděláte. Když vám nesedí, upravíte si ho.“ Potkávají se staří známí, děj neustále skáče z děje do děje. Pěkné přiznání: „Šerife, jsem hazardní hráč, který by si tady chtěl zahrát poctivou hru.“ Jako by lidí nebylo málo, ještě Goldblum. Přítel nepozná přítele a do toho ožívají staré zášti. Kouzelná je scéna s ředěním whisky. Mimochodem, Linda Hunt, maličká herečka velkého rejstříku, je okouzlující a posouvá a glosuje děj a dokonalá. Pohled na nůž v botě nebude jen tak. Šerif je čím dál nečestnější, s tím nožem jsem měla pravdu. Ta prťavá předčila všechny chlapy. Také vám hašení požáru s vědry vždycky připadalo nesmyslné? Moc ohně, málo vody. Costnerův trik s chůzí pozpátku a střelbou za dva rohy fakt dobrý. Mám ráda ve větru se převalující trsy klestí z prérie, v pozadí s bílým kostelíkem, fakt efektní. Který z těch dvou přežije bylo v rámci tradic jasné. Stejně jako větší či menší happy endy všech zúčastněných. ()

klerik

Pomerne veľký (veľkolepý?) western, ale nezakryje, že je pozliepaný z mnoho motívov, ktoré dokopy až tak neladia. Priveľa postáv (hlavne záporných) rozbíja kompaktnosť príbehu. Niektoré scény sú výborné, scenérie krásne. Možno keby sa film sústredil len na udalosti v mestečku Silverado a zvyšok odstrihol alebo prerozprával retrospektívne, bola by to pecka. Nie zlé, ale na podobné témy si radšej pozriem niečo jednoduchšie a hutnejšie - ako TOMBSTONE alebo KRAJINA STRELCOV... Dabing je dosť nostalgická záležitosť, miestami ako z čias simultánneho prekladu... ()

radektejkal

Western uhnětený z tradičního těsta, z kterého bylo uhněteno už tolik westernů. Trochu ho přisolit a přidat jedno vajíčko navíc tomu už nepomůže. Recenzent Lima **** se diví, proč film nebyl finančně úspěšný: "Vždyť tenhle western má všechno - poutavý příběh, sympatické odvážné muže a krásné ženy, nádhernou krajinu, zavilé zloduchy, dramatické přestřelky, ztepilé koně i rozzuřené stádo volů..." - No právě proto! Má všechno, a v podstatě nic. Pozn. 1: Někdo si dal práci a spočítal osoby postižené násilnou smrtí: 33. ()

monolog

Opravdu hodně dobrej western, sice semtam pokulhává, ale jinak je hodně zábavnej. Pro mě tu je hlavní hrdina Kevin Kline, kterýho mám hodně rád. A samozřejmě John Cleese, kterej tu hraje docela drsnýho šerifa a hraje ho tak dobře, že až do nedávna jsem si neuvědomil, že je to on. Nechápu, proč to měl být propadák, i když se to klasickejm westernům neblíží na víc, jak deset světelných let. I příběh se mi docela líbil, rozhodně je mnohem zajímavější, než spousta kovbojek třeba s Kirkem Douglasem z doby, kdy jich měsíčně vznikalo deset. No a hudba je tu výtečná. Ten hlavní motiv, ten jakoby přímo vyzýval, ať člověk naskočí na koně a začne ochraňovat nevinné. ()

• Richard Jenkins v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)
  • Režisér Lawrence Kasdan obsadil do menších rolí i svou ženu a dvě děti. (D3VIL)
  • Natočeno za 96 dní. (D3VIL)