Do malého ospalého městečka v Pennsylvanii, jehož obyvatelům hrozí ekonomická krize, se můžete podívat prostřednictvím amerického dramatu z roku 1983. Jeho hrdinou je sympatický a zdravě ctižádostivý Stefan, student posledního ročníku střední školy, který se rozhodne uniknout životu postupně zbavenému jakékoliv perspektivy. Jako člen školního družstva amerického fotbalu, jehož je oporou, se pokouší získat sportovní stipendium, které by mu pomohlo opustit umírající městečko. Podaří se mu to, navzdory sporům s trenérem fotbalového oddílu, které stále výrazněji přerůstají únosnou mez? Jedinou opravdovou oporou se Stefanovi zůstává sympatická Lisa, která ho miluje a ze všech sil podporuje jeho snahu. (oficiálny text distribútora)

Duke90

Nečekal jsem moc, nedostal jsem moc... Každopádně ta osmdesátá léta tu pořád cítit jsou, ale tentokrát film "selhal" hlavně na scénáři a toporných hereckých výkonech mladých představitelů. Hercům vlastně nelze moc co zazlívat, protože všichni (Cruise, Penn, Thompson) byli teprve na samém počátku kariéry. Navíc Tom Cruise ve stejném roce natočil podle mého názoru velmi povedený "Risky Business", takže tohle beru jako takovou slabší jednohubku, která ale nepostrádá celkem zajímavý pohled na život v zapadlém americkém městě. ()

Han22

Jeden z filmů, kterými se v roce 1983 Tom Cruise rozehříval před svým průlomem. A právě on a jeho role kluka, co to má v hlavě docela srovnaný a přesto je v pasti maloměsta, kde se nedá skončit jinak, než ve fabrice a jediná šance na únik je fotbal, je docela dobrá. Cruise mám rád téměř ve všem. Jinak je to takový průměr, který ale rozhodně neurazí. ()

hrumsrt

Druhý pořádný film s Tomem Cruisem, který přichází chvíli po úspěchu v podobě Riskantního podniku, ale taky zároveň se utápí v jeho stínu.. Správná hra je dost zapomenutý snímek, v němž jde o další Tomíkův coming out of age. Tentokrát jde o příběh mladého oceláře Stefana, který bojuje o šanci za lepší život, když mu do klína spadne příležitost získat sportovní stipendium, jež by ho mohlo dostat z průmyslového prostředí a být jeho jízdenkou k lepšímu životu.. Správná hra je o talentu, který je sám o sobě úplně k ničemu a není pochyb, že každý bezdomovec pod mostem měl na něco nadání, ale když ho nevyužijete anebo vám k tomu někdo nedá šanci, nemáte vlastně nic.. Stefan se tady o svůj sen bude muset porvat, a že to někdy bude dost (ne)příjemné.. Nevím, proč některé scény byly tak explicitní a ukázaly Toma v "celé svojí kráse", která přece jen dnešní optikou je úplně mimo a spíš připomíná pornokazety z NDR s posunutým zvukem.. Kromě toho Tom ve svých 21 letech úplně neumí hrát, ano charizma má (to mu asi dalo další šance), ale herecky teda dost slabé.. Ovšem když vidíte tu drzost s jakou přibarvuje hlavního hrdinu, už celkem ten Top Gun smysl dává.. Chapman je fajn kameraman, ale režisér naprosto rutinní. Cruise je super, ale potřebuje do toho dozrát... Úžasné, kam oba došli od Správné hry.. 55% ()

Gary

Tvůrci se rozhodně snažili. Cruise nám ukazuje všechno, co může (doslova - jak herecky, tak tělesně:-), Lea Thompson je sympatická a milá, ostatní jsou přesvědčiví a kamera Jan DeBonta je samozřejmě řemeslně zručná. Ale celá tahle "správňácká hra o mladým klukovi z americkýho městečka, kde všichni akorát dělají kdesi v kovohutích a on chce jako první z generace vypadnout a hrát americkej fotbal a mít stýpko" je prostě nezajímavá a nezajímavě natočená. Průměr s pár světlými okamžiky na sobotní dopoledne v telce. ()

Tomyfrok

Správná hra, kterou jsem dlouhý čas nemohl sehnat a od které jsem skrze hodnocení a tématiku příliš neočekával, mě rozhodně nezklamala. Film nádherně reflektuje začátek velkolepé herecké kariéry Toma Cruise, jenž je sice již zde v hlavní roli, nicméně jeho výkon není nijak oslňující a dal by se brát i jako průměrný. Samé zpracování snímku má rovněž své mezery, ale velká část z nich je zapříčiněna stářím filmu a tudíž i kvalitou verze, kterou jsem měl k dispozici. Ostatně ani dabing nebyl v tomto případě velkým přínosem, protože Tom v podání Michala Suchánka byl velmi úsměvný. Každopádně má ale Správná hra svůj přínos. Pěkně zachycuje život náctiletého amerického studenta v maloměstě, který má velmi omezené možnosti a pro cestu do světa a na univerzitu se mu nabízí prakticky jediná, a tou je fotbal. Cesta to je trnitá, jelikož Stefan je velmi impulzivní (zvláštní, že Cruise hrával tyto role často) a jeho emoce mu jsou velkou přítěží. Vedlejší romantická dějová linka je pak jen takovým příjemným bonusem. (55 %) ()

• Tom Cruis poprvé v hlavní roli. (=woody=)
  • Tom Cruise a Lea Thompson ukázali ve filmu mnoho. Například ve scéně v autě však byla dvojice dublována. (Monco)
  • Jednu z nicotných rolí Cruisových spoluhráčů si střihl pozdější „kokos na sněhu“ Leon. (Olík)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Z Los Angeles přišla dnes ráno zpráva o úmrtí známého amerického kameramana, režiséra a herce Michaela Chapmana. Na dva Oscary nominovaný tvůrce zemřel ve věku 84 let na srdeční selhání, informaci na… (viac)