Maigret - Season 2 (2017) (séria)

Maigret: Noc na križovatke (S02E01)

(epizóda)
  • Česko Maigret a noc na křižovatce (viac)

Telo mŕtveho klenotníka sa nájde v aute dánskeho občana, ktorý žije so svojou sestrou. Keď muža zoberú na výsluch, odmieta akékoľvek spojenie s vraždou, ale zároveň má veľmi pochybnú identitu. Prípadu sa ujíma Maigret aj so svojím starým kolegom. (RTVS)

ScarPoul

Oproti prvej sérií je táto časť slabšia. Ale nie preto, že by tam bol deficit pôsobivej atmosféry alebo civilného herectva. Tieto dve zložky stále fungujú a bavia. Len ten príbeh je už tisíc krát videný. Je pravda, že prispôsobovať dielo novému publiku, je v prípade Maigreta zbytočné. Nemu tá starosvetskosť svedčí. A aj napriek tomu, že to má fungujúce nuansy ústredných vzťahov a že to má aj nosnú myšlienku skrývajúcu sa za tým všetkým, výsledný efekt nebol pre mňa bohužiaľ v ničom prekvapivý. Stále ale Atkinsonovú kreáciu vnímam ako obrovské pozitívum. Vďaka nemu je celé dielo vťahujúce a uveriteľné. V tomto smere sa tomu nedá vytknúť prakticky nič. ()

Gilmour93

Škoda, že v té vyšetřovatelsko-filmařské rutině nepřišlo více takových scén, jako když se v kupé vlaku objeví dým z Maigretovy dýmky a pachatel pochopí situaci.. Atkinson své pojetí pařížského detektiva z Nábřeží Zlatníků (zádumčivý stroj na řešení mordů, jehož brvy se zarputile brání pohybu) dovedl téměř k dokonalosti. Zajímavé, když ještě nedávno v jisté roli tvrdil, že Francouze nenávidí a ptal se, jestli všichni ti muži padli u Agincourtu zbytečně a jestli chlap, co upálil Johanku z Arku, jen promarnil dobré zápalky.. ()

carl.oesch

Mám rád detektivky tohoto typu, na druhou ani jedno z předchozích Maigretů (francouzských) mně za srdce moc nechytil, takže první skvělé bylo, že Mr. Bean to zahrál skvěle i když jsem pořád čekal, kdy se stane něco komického, na co jsme všichni zvyklí. Je škoda, že jsme viděl snad vše v oblasti komedií a grotesek, co Mistr stvořil, takže jsem si poněkud nedokázal na celých sto procent vychutnat jeho "civilní" projev. Při dalších shlédnutích už to bude lepší, Rowan Atkinson je kupodivu i charakterní herec, ale je to něco podobného, jako když Luděk Sobota zahrál civilní roli v okresním přeboru a všichni byli pryč z toho, že (byť v komediálně laděném) díle hraje normální "civilku". Na druhou stranu Rowan Atkinson je trochu někde jinde....Další co měn fascinovalo byla dokonalost retra a celkového prostředí, skvěle "plynoucí" děj, civilnost policistů a těch lehce přes sedmdesát dávám z prostého důvodu - vlastní detektivní příběh je nějak tak na jednu stranu komplikovaný, i když ne zas tak jako u Poirota a na druhou stranu poněkud těžko uvěřitelný jako klasická kriminálka. Prostě z čistě detektivního hlediska to není ani ryba, ani rak....ale kouká se na to moc pěkně a když to porovnám s našimi domácími veledíly (s výjimkou 1. oddělení - což je trochu jiná liga), musím se poněkud útrpně usmát. ()

Pierre

Zmizela zbytečná akce z druhého dílu a opět se vrátila větší starosvětskost. A opět to bylPředloha Simenona popisuje zdřejmě jeden z těch složitějších případů, který mi možná nepřipadal tak zajímavý jako ostatní co jsem viděl a četl. Postava Andersena byla ale zajímavá a opět se mi líbilo Maigretovo dokonalé uvažování. Ta postava mě prostě fascinuje ať už na papíře nebo na plátně v podání Jeana Gabina či právě Rowana Atkinsona, který ji ztvárňuje zase úplně jinak než můj miláček Gabin ale taky velmi dobře. Zamrzela mě trochu absence hudebního podkresu, který v předchozích dílech dokresloval atmostféru scén. Ale jinak vážně všechny klady, které jsem vypsal u předchozích dvou dílů vcelku zústavají. Akorát nebyl zrovna zvolen nejlepší Simonenův příběh. Ale i když je složitý, je zároveň i promyšlený, se standardním napětím a překvapivým závěrem. Takže objektivně vzato vlastně ani na ten si nemohu stěžovat a mohu dát zase 4 hvězdy. ()

honajz

Tenhle díl mne tolik nechytil, protože mi přišel až moc přeslazený. Možná je to dané i tím, že to režírovala ženská, a tak sledujeme spíše ženské problémy ženských postav včetně dvou manželek kriminalistů, je tomu věnována neměrná stopáž a zcela to rozmělňuje samotný případ, který mi pak přijde podaný zkratkovitě - třeba o té loupeži a osudu Goldbergů bych se rád dozvěděl víc, než o Carlovi a jeho "sestře". I takové to - hleďme, Maigreta kdejaká neuloví, je to vzorný manžel, byť policista - se mi nepozdávalo. ()

• Střelná zbraň, která je nalezena u Carla Andersena (Tom Wlaschiha), je malá kapesní zbraň značky Derringer. (ArthasKarfa)
  • Ve filmu je několikrát záběr na telefonní budku, kde je automat s kroucenou telefonní šňurou. To však v době, kdy se film odehrává (konec padesátých let), nebylo možné - kroucená telefonní šňura byla zavedena až začátkem let šedesátých. (tommicek)
  • Fotoaparát, kerým je na policejní stanici fotografován Carl Anderson (Tom Wlaschiha), je Flexaret, model IV, vyráběný v letech 1955-1959 podnikem Meopta Přerov. Tyto fotoaparáty byly vybaveny hledáčkovým objektivem Anastigmat 80mm f/3 a snímacím objektivem Belar 80mm f/3,5. Tento model Flexaret jako první umožňoval fotografovat nejen na střední formát 6x6 (60x60mm), ale i na kinofilm 35mm. (Vikta)