V tieni upíra

• Česko Ve stínu upíra (viac)

V roce 1921 natáčí F.W.Murnau (JOHN MALKOVICH) první filmovou verzi románu Dracula, ale protože nedostává povolení ke zfilmování od vdovy po Bramu Stokerovi, autorovi díla. Pozmění jména postav, dějiště příběhu a natáčí snímek pod názvem UPÍR NOSFERATU. Do titulní role obsadí herce Maxe Schrecka (WILLEM DAFOE), jehož chování se zdá ostatním členům štábu velice prapodivné. Murnau Schrecka hájí tím, že údajně používá hereckých postupů metodika Stanislawského, které jsou založeny na intenzivním se vcítění do role. Záhy však všichni zjišťují, co se skrývá za hrůzným Schreckovým herectvím. (oficiálny text distribútora)

Hal_Moore

Ve stínu upíra aneb Nosferatu: Behind the Scenes. Prakticky dokumentrní "film o filmu", který divákovi představuje legendárního režiséra Friedrich W. Murnaua jako pološílence a Max Schrecka jako opravdového upíra. Když pominu fakt, že upír by nemohl být nahrán na filmový pás, pak je Ve stínu upíra atmosféricky bezchybnou poctou jednoho z největších filmů světové kinematografie. Asi se na něj někdy podívám :) Malkovich i Defoe hrají jako o život a nikdo jiný jim z obsazení nestačí. Nejvíc mě iritovala Catherine McCormack, která z herectví nepředvedla nic, ale na druhou stranu zase ukázala něco jiného, takže ve výsledku je to v pořádku.. Celkem pomalý děj mi narozdíl od většiny vyhovoval a film jsem si vyloženě užíval. K plnému hodnocení tentokrát chybělo jen málo. Příště lépe vybírat herečky. ()

Pink.Panther

Beletrizované vyprávění o natáčení klasiky všech upírských filmů. Byl Max Schreck, herec hrající upíra, ve skutečnosti sám upír? Tento film předvádí kreativitu a talent v mnoha aspektech, které ve filmu jsou. Důstojná zajímavá pocta Murnaově Nosferatu nepostrádající hrůznou démoničnost originálu a přidávající k tomuto základu i metakomedii. ()

Jordan

malkovich ako šialený, vizionársky génius murnau a dafou (na oscara nominovaný) ako záhadný vampírizmom trpiaci herec max schreck si patrične vychutnávajú svoje party v tejto artovej, nízkorozpočtovej mystifikácii o vzniku najlegendárnejšieho hororu všetkých čias; štýl je minimalistický, casting medzinárodný, réžia nenápadná, no sústredená a výsledok nie pre každého záživný, no pre hŕstku fajnšmekrov a fanúšikov hodnotný; veľmi pekný príklad, ako posunúť skoro vyčerpanú látku (upíri), ako posúvať žáner; ()

Peytl

Onehdá jsem silně ožrat v hospodě sestavoval žebříček největších hereckých xichtů (ovšem, které respektuji) a Salátovou mísu bral Malkovich, proto jsem byl na vážkách, kdo že bude ten vyvolený pro černobílého a němého hraběte, když jsem v obsazení zahlédl také dalšího finalistu netvorů a to mého oblíbence Wilíka Defoe. A byl to on. Bože, ten neměl hrát nikdy nic jinýho, jako šlechtický Pizizub byl jasným kandidátem na Oskara i Pepíka , i Cotokurvaje - Malkovich s ním držel tempo a kliku předdigitální kámery. Nicméně ani z prdele klika nezachránila snímek před tím, aby nespadl do roviny parodie a je jistý, že pokud bych si ubalil špeka, pak bych skončil prochcán smíchy (ne strachem) jak sněhulák už při třetím trhaném upírském šklebu. Ok, tuším, co jsme se měli dozvědět a nad čím přemýšlet, jenže jinak mi toho dal příběh zatraceně málo. Nerad bych se v budoucnu dočkal filmu, kde se bude řešit, zda je Jiřinka Bohdalová opravdu skřítek neposeda a bude jí hrát Jirka Krytinář. Takže průměr. ()

akisha

Krátce po zhlédnutí Kinskiho verze (což byla chyba) na mě tenhle film působil mnohem rozvlekleji a nezáživněji. Bohužel dabing zabil co mohl, což ale taky není žádný překvapení. Herci hráli slušně, nikoliv výtečně a nejvýraznější sice byl Dafoe, ale rozhodně nevyčníval tak, jak by si jeden mohl myslet. Dafoe totiž paradoxně vypadá hrozivěji, když není nalíčenej a maskéři se nemuseli tak namáhat a dělat jeho obličej strašidelnej a měnit ho k nepoznání. Kdyby ho bejvali nechali bejt, vypadal by mnohem děsivěji. Hudba se mi ale líbila hodně. Jinak ani vlastně moc nechápu smysl tohohle filmu, když je to prakticky ten stejnej příběh potřetí - počtvrtý počítáme-li Draculu -, akorát v rádoby dokumentární formě. Pořád je ale z těch lepších filmů o upírech. ()

• Má se točit závěrečná scéna a Greta Schröder (Catherine McCormack) vykřikuje, že Max Schreck (Willem Dafoe) není v zrcadle vidět. Avšak když se kolem seběhne štáb, už v zrcadle vidět je. (Barrymore)